Սփյուռքի նախարարն ընդունեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանին
Հունիսի 20-ին նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային և վերջինիս խորհրդական Կենիչիրո Սասամեին:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև փոխնախարար Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը: Պարոն Յամադան շնորհավորելով նախարարին՝ նշեց, որ հիացած է այն ամենով, ինչ տեղի է ունենում ներկայիս Հայաստանում ու հուսով է, որ Հայաստան-Ճապոնիա կապերն ավելի կամրապնդվեն: Դեսպանն անդրադառնալով նախարարության գործունեությանը՝ նշեց, որ կարևորում է այս կառույցի առաքելությունը, քանի որ նախարարությունը կարծես կամուրջ լինի արտասահմանում բնակվող հայերի և Հայաստանի միջև:
Կողմերն անդրադարձան նաև Ճապոնիայում բնակվող փոքրաթիվ հայերին: Դեսպանն այս առիթով նշեց, որ չնայած փոքրաքանակ լինելուն, այդուհանդերձ, հայերը միշտ աչքի են ընկնում իրենց մշակույթով ու աշխատում են պահել ազգային դիմագիծը, որն, անխոս, միմիայն ողջունելի է:

Министр Диаспоры принял посла Японии в РА
Министр Мхитар Айрапетян 20 июня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Республике Армения Джуна Ямаду и его советника Кеничиро Сасаме.
Во встрече участвовал также заместитель министра Бабкен Тер-Григорян.
Поздравив министра, господин Ямада отметил, что восхищен тем, что происходит в нынешней Армении, и надеется, что связи Армения-Япония еще более окрепнут. Посол коснулся деятельности Министерства, отметив, что придает важность миссии этой структуры, поскольку Министерству является мостом между проживающими за рубежом армянами и Арменией.
Стороны коснулись также немногочисленных армян, проживающих в Японии. В этой связи посол отметил: несмотря на малочисленность, тем не менее, армяне всегда отличаются своей культурой и стараются сохранить национальный облик, что весьма приветствуется.