Սփյուռքի նախարարն ընդունեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանին
Հունիսի 20-ին նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային և վերջինիս խորհրդական Կենիչիրո Սասամեին:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև փոխնախարար Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը: Պարոն Յամադան շնորհավորելով նախարարին՝ նշեց, որ հիացած է այն ամենով, ինչ տեղի է ունենում ներկայիս Հայաստանում ու հուսով է, որ Հայաստան-Ճապոնիա կապերն ավելի կամրապնդվեն: Դեսպանն անդրադառնալով նախարարության գործունեությանը՝ նշեց, որ կարևորում է այս կառույցի առաքելությունը, քանի որ նախարարությունը կարծես կամուրջ լինի արտասահմանում բնակվող հայերի և Հայաստանի միջև:
Կողմերն անդրադարձան նաև Ճապոնիայում բնակվող փոքրաթիվ հայերին: Դեսպանն այս առիթով նշեց, որ չնայած փոքրաքանակ լինելուն, այդուհանդերձ, հայերը միշտ աչքի են ընկնում իրենց մշակույթով ու աշխատում են պահել ազգային դիմագիծը, որն, անխոս, միմիայն ողջունելի է:

On June 20, RA Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia Jun Yamada and the latter’s advisor Kenichiro Sasame.
Deputy Minister Babken Der-Grigorian also participated in the meeting. Congratulating the Minister, Mr. Yamada stated that he is charmed by all that is currently taking place in Armenia and hopes that Japan and Armenia further strengthen their relations. Touching upon the activities of the Ministry of Diaspora, the Ambassador stated that he attaches importance to the mission of the Ministry since it seems that the Ministry serves as a link between Armenia and Armenians abroad.
The sides also touched upon the small community of Armenians in Japan. In this regard, the Ambassador stated that even though the Armenians of Japan are few in number, they always stand out with their culture and try to preserve their national identity-something that is unquestionably welcomed.