Հանդիպում Քուվեյթի Պետության խորհրդարանի հայ-քուվեյթական բարեկամության խմբի պատվիրակության հետ
Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Քուվեյթի Պետության խորհրդարանի հայ-քուվեյթական բարեկամության խմբի պատվիրակությանը պատվիրակության ղեկավար, Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆեյսալ Ֆահդ Ալ Շայիի գլխավորությամբ և ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդիի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով Քուվեյթի Պետության խորհրդարանի հայ-քուվեյթական բարեկամության խմբի պատվիրակության անդամներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Հայաստանում Քուվեյթի դեսպանատան հիմնումը նոր որակ հաղորդեց երկու երկրների հարաբերություններին: «Ուրախ եմ, հարգարժան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդի, որ Դուք եք ներկայացնում Քուվեյթի Պետությունը Հայաստանում», -ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, որ տպավորված է Հայաստանի պատվիրակության այցի ժամանակ Քուվեյթի իշխանությունների հյուրասեր վերաբերմունքից: Նախարար Հ.Հակոբյանը բարձր գնահատեց Քուվեյթում հայ համայնքի հանդեպ իշխանությունների բարեհաճ վերաբերմունքը: «Քուվեյթի Պետության բարի կամքով և հոգածությամբ հնարավոր է դարձել հայ համայնքի եկեղեցու, դպրոցի, մշակութային օջախների ստեղծումն ու զարգացումը»:
Նախարարն իր խոսքում մասնավորապես նշեց, որ Սիրիական ճգնաժամի առաջին իսկ օրերից Քուվեյթի Պետությունն աջակցել, ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերել սիրիահայերին: Այդ աջակցության շնորհիվ Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցը 2014-2015 ուսումնական տարին սկսեց՝ վերազինված համակարգչային դասարանով: Իսկ քանի որ դպրոցում սովորում են մի քանի տասնյակ սիրիահայ երեխաներ, ովքեր տիրապետում են արաբերենին, կրթօջախը պետական աջակցությամբ ստացավ արաբերեն լեզվի խորացված ուսուցմամբ ուղղվածություն:
«Հիրավի, ճիշտ է 2014թ. օգոստոսի 18-ի ՄԱԿ-ի որոշումը, համաձայն որի՝ Քուվեյթը ճանաչվեց «միջազգային հումանիտար կենտրոն», իսկ Քուվեյթի Էմիր շեյխ Սաբահ Ալ Ահմադ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահին մարդասիրական գործունեության համար արժանացավ «մարդասիրական առաջնորդ» կոչմանը», – ասաց նախարար Հ.Հակոբյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆեյսալ Ֆահդ Ալ Շային նշեց, որ Քուվեյթի Էմիր շեյխ Սաբահ Ալ Ահմադ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահի հանձնարարությամբ ուրախ է օգնել սիրիահայերին, նպաստել Հայաստանում ներդրումներ կատարելուն: Պատվիրակության ղեկավարն իր պատրաստակամությունն ընդգծեց երկու երկրների համագործակցության սերտացման ուղղությամբ՝ հավելելով, որ Քուվեյթի հայերը բարեխիղճ և ազնիվ քրտինքով ապրող մարդիկ են:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հավաստիացրեց, որ Քուվեյթի հայ համայնքը լավագույն կամուրջն է երկու պետությունների միջև:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Քուվեյթի Պետության խորհրդարանական պատվիրակության անդամներին ներկայացրեց Աշտարակ քաղաքում «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման ծրագիրը, խոսեց պետության աջակցությամբ սիրիահայերի համար կառուցվող թաղամասի առանձնահատկությունների մասին:
Պատվիրակության ղեկավար Ֆեյսալ Ֆահդ Ալ Շային նշեց. «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցումը մարդկասիրական ծրագիր է, և Քուվեյթի Պետությունը կլինի առաջին երկրներից մեկը, որ ֆինանսապես կաջակցի ծրագրի իրականացմանը»:
Ֆեյսալ Ֆահդ Ալ Շային շեշտեց նաև պետական ներկայացուցչությունների փոխայցելությունների կարևորությունը՝ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում և ի նշան բարեկամության հուշանվեր հանձնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հյուրերին նվիրեց աշխարհահռչակ հայ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի նկարների պատկերագիրքը:

Встреча с делегацией группы армяно-кувейтской дружбы парламента Государства Кувейт
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 18 сентября приняла делегацию группы армяно-кувейтской дружбы парламента Государства Кувейт во главе с депутатом парламента Кувейта Фейсалом Фахдом Ал Шаи, которую сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Кувейет в РА Бассам Мухаммад Ал Кабанди.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что основание в Армении посольства Кувейта придало новое качество отношениям двух стран. «Рада, что государство Кувейт в Армении представляет уважаемый Бассам Мухаммад Ал Кабанди», – отметила министр Диаспоры РА, добавив, что гостеприимный прием, оказанный властями Кувейта в ходе визита делегации Армении, произвел большое впечатление. Министр Г.Акопян высоко оценила благосклонное отношение властей Кувейта к армянской общине. «Благодаря доброй воле и заботе властей Государства Кувейт стало возможным создание и развитие армянской общиной церкви, школы, очагов культуры».
В своей речи министр, в частности, отметила, что с первых же дней сирийского кризиса Государство Кувейт поддерживало, оказывало финансовую помощь сирийским армянам. Благодаря этой поддержке Ереванская основная школа №14 им. Нар-Доса начала 2014-2015 учебный год с перевооруженным компьютерным классом. �? поскольку в школе обучаются несколько десятков детей сирийских армян, которые владеют арабским языком, очаг образования получил государственную поддержку для углубленного обучения арабскому языку.
«Воистину, верно решение ООН от 18 августа 2014 года, которым Кувейт признан «международным гуманитарным центром», а эмир Кувейта шейх Сабах Ал Ахмад Ал Джабер Ал Сабахи за свою гуманитарную деятельность удостоился титула «гуманитарный лидер», – сказала министр Г.Акопян.
Выразив благодарность за теплый прием, депутат парламента Кувейта Фейсал Фахд Ал Шаи отметил, что по поручению эмира Кувейта шейха Сабаха Ал Ахмада Ал Джабера Ал Сабахи рад помочь сирийским армянам, содействовать вкладыванию инвестиций в Армении. Глава делегации изъявил свою готовность содействовать укреплению сотрудничества двух стран, добавив, что армяне Кувейта – люди добросовестные, живущие честным трудом.
Министр Диаспоры РА заверила, что армянская община Кувейта – наилучший мост между двумя государствами.
Министр Диаспоры РА представила членам парламентской делегации Государства Кувейт проект строительства в городе Аштарак квартала «Новый Алеппо», рассказала об особенностях квартала, строящегося для сирийских армян при государственной поддержке.
Глава делегации Фейсал Фахд Ал Шаи отметил: «Строительство квартала «Новый Алеппо» – гуманитарная программа, и Государство Кувейт будет в числе первых стран, которые окажут финансовое содействие реализации программы».
Он также подчеркнул важность взаимных визитов государственных представительств в деле развития отношений между двумя странами и в знак дружбы вручил министру Диаспоры РА памятный подарок.
По завершение встречи министр Диаспоры РА Грануш Акопян преподнесла гостям альбом произведений всемирно известного армянского художника Мартироса Сарьяна.