«Թոնիր հարսանեկան գյուղ». Ավանդական հեքիաթ, որը պետք է ստեղծի նոր հեքիաթներ
«Հայկ Երանոսյանի և Սիրարփի Լեռանե Խոջաբաղյանի հարսանիքը «Թոնիր հարսանեկան գյուղում», մեր օրերի իրական հեքիաթ էր, դարի հարսանիք, քանի որ նմանը դեռ չի եղել: Ես հայկականը պաշտող մարդ եմ: Այս հարսանիքն իր մեջ ամփոփել էր հայկական ծեսերի, նիստուկացի այն բոլոր նուրբ ու գեղեցիկ տարրերը, որոնք երբևէ մենք ունեցել ենք: Այդ հրաշք օրերի ընթացքում հյուրերը տեղափոխվել էին մեկ այլ աշխարհ: Ու հավատացե´ք, մենք դեռ երկար ժամանակ կշարունակենք հետաքրքիր լիցքեր ստանալ այդ ապրած օրերից: Ես կցանկանայի նշել նաև մի շատ կարևոր հանգամանք. հարսանեկան արարողությունն ուներ նաև ուսուցողական շատ խոր իմաստ այն ամենի մասին, որը շատերի կողմից մոռացվել է: Այդ պատճառով էլ այս հեքիաթը պետք է հիմք հանդիսանա, որ ստեղծվեն նմանատիպ նոր հեքիաթներ, որ հայ ազգը իմանա ու ճանաչի իր ծեսերն ու ավանդույթները: Հավատացե´ք, այդ ամենի մեջ ավելի խոր իմաստություն կա, քան մենք կարող ենք պատկերացնել»:
Անի Հայրապետյանի այս խոսքերը 2017 թվականի օգոստոսին Սյունյաց աշխարհում՝ Որոտնավանքի հպարտ, բայց խոնարհված հայացքի ներքո կայացած հայկական ավանդական հարսանիքի մասին են: Հարսանիք, որը ներկաներին տեղափոխել էր մեր ազգային տեսակը բացահայտող մի աշխարհ, որից մենք այսօր կամաց-կամաց հեռանում ենք: Հարսանիք, որի իրականացումը նաև պատճառ դարձավ մի հետաքրքիր, միաժամանակ շատ կարևոր գաղափարի իրականացման, որի հիմքում մեր ազգային արժեքների պահպանումն ու տարածումն է: Գաղափար, որի իրագործողը կարող է դառնալ մեզանից յուրաքանչյուրը: Բայց ամեն ինչ սկզբից:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում պատմում է Սիրարփի Լեռանե Խոջաբաղյանը.
«Թոնիր հարսանեկան գյուղ» (TonirWeddingVillage) նախագծի գաղափարը ծնվեց անհրաժեշտությունից: Երբ Հայկի հետ որոշեցինք ամուսնանալ, մտածում էինք, որ անպայման պետք է ավանդական հարսանիք ունենանք: Սկսեցինք փնտրել տարբեր կառույցներ, գործակալություններ, որոնք կօգնեին մեր երազանքն ու որոշումը իրականություն դարձնել: Նաև մի ցանկություն ունեինք. բոլոր հյուրերը պետք է տարազով լինեին և հարսանիքն անպայման պետք է տեղի ունենար Սյունիքում:
Այդ ընթացքում էր, որ ձեռք բերեցի Գայանե Շագոյանի «7 օր, 7 գիշեր» գիրքը: Վերջինս առիթ դարձավ, որ Հայկի հետ սկսենք ազգագրագետների գործեր ուսումնասիրել: Պարզեցինք, որ իրականում այնպիսի ենթակառուցվածք, գործակալություն չկա, որն ավանդական հարսանիքի մասին համապարփակ խորհրդատվություն, ծառայություն կարող է առաջարկել: Որոշեցինք, սակայն, հետ չկանգնել, չնահանջել և մեր ուժերով իրականացնել: Քանի որ պետք է որոշակի աշխատանք տանեինք այդ ուղղությամբ, մտածեցինք այն դարձնել ծրագիր, որը կծառայի նաև հանրությանը:
Ինչո՞ւ գյուղ…, որովհետև ավանդական հարսանիքը շատ ամուր կապեր ունի գյուղի հետ: Հիմնականում գյուղական միջավայրում են պահպանվել մեր ավանդույթները, որտեղ և հնարավոր է այդ ամենը վերականգնել:
Ինչո՞ւ թոնիր… Երկար էինք մտածում՝ ինչ անվանել նախագիծը: Պատասխանը գտանք մեր ուսումնասիրությունների ու փնտրտուքների ժամանակ: Թոնիրը նույն օջախն է՝ ընտանիքի, հավերժության խորհրդանիշը: Հայկական օջախներում ընտանիքի անդամները միշտ թոնրի շուրջն են հավաքվել: Իսկ երբ նոր ընտանիք է ստեղծվում, այսպես ասած՝ նոր թոնիր է վառվում: Նաև մի շատ մոռացված սովորույթ. ժամանակին պսակի խորհուրդը թոնրի շուրջ են կատարել, որը կոչվել է Թոնրի պսակ:
Եվ… մի հետաքրքիր հանգամանք, երբ լատինատառ գրում ես թոնիր՝ tonir, կարդացվում է տոնիր՝ ներառելով իր մեջ տոնել իմաստը: Եվ սա սոսկ զուգադիպություն չէ, չէ՞ որ հարսանիքը յուրատեսակ տոն է:
Այսպես ծնվեց «Թոնիր հարսանեկան գյուղ» նախագիծը: Մեր ուսումնասիրությունները երկու տարի տևեցին: Այդ ընթացքում խոսեցինք ազգագրագետների, երաժշտագետների հետ, փորձեցինք հասկանալ մեր ավանդույթները:
Հաջորդ քայլը հարսանեկան գյուղի ընտրությունն էր: Մտածում էինք, որ այն պետք է անպայման Սյունիքում լինի: Ես արմատներով Գորիսից եմ, ամուսինս՝ Հայկը, Սիսիանից: Քանի որ եկեղեցին՝ Որոտնավանքը, արդեն ընտրել էինք, որոշեցինք եկեղեցուն մոտ գյուղ փնտրել: Որոտնավանքը 10-րդ դարի մի չքնաղ վանական համալիր է, որը, սակայն, այսօր խոնարհված է, վաղուց չի գործում: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նախագիծն օգնի Որոտնավանքին նորից «ոտքի կանգնել»:
Որոտնավանքից 1 կմ հեռավորության վրա գտնվում է Վաղատին գյուղը, որտեղ ես և Հայկը հայրական կողմից արմատներ ունենք: Գնացինք գյուղ, որտեղ վերջին անգամ 4 տարեկանում էի եղել: Երբ տեսանք գյուղը, ծանոթացանք նրա հնարավորություններին, որոշեցինք դարձնել այն վայրը, որտեղ կյանքի կկոչենք մեր նախագիծը՝ այդպիսով նպաստելով գյուղի զարգացմանը:
Վաղատինը շատ գեղեցիկ գյուղ է, կլիման մի փոքր խոնավ է, ամբողջությամբ ծածկված է ընկուզենիներով, իսկ կասկադային, բարձրացող լեռների գեղեցկությունը բառերով հնարավոր չէ նկարագրել: Մոտ 500-700 բնակչություն ունեցող գյուղում, ցավոք, շատ լքված տներ կային: Անմխիթար վիճակում էր գտնվում դպրոցը: Որոշեցինք այդ գյուղում կյանքի կոչել մեր նախագիծը: Արդեն ընտրել ենք մի քանի տուն, որոնք թեև լքված են, բայց ունեն բոլոր հնարավորությունները մեր նախագծի մաս կազմելու և հարսանեկան ծեսերի իրագործման համար: Այդ ամենը պետք է նորոգվի, որպեսզի ծառայի իր բուն նպատակին:
Եվ ամենակարևորը, ինչո՞ւ որևէ վայրում կառուցել հարսանեկան գյուղ, երբ Հայաստանում այնքան շատ գյուղեր կան, որոնք շատ գեղեցիկ են և մեծ հնարավորություններ ունեն:
Մի քիչ առաջ անցնելով՝ ասեմ, որ մեր հարսանիքի որոշ մասը այդ գյուղում կազմակերպեցինք:
Վաղատին գյուղում էր գտնվում մեր քավորի տունը, որտեղ և կատարեցինք քավորի, փեսայի տան բոլոր ծեսերը: Հարսի տան ծեսերը Գորիսում ենք արել, բայց երբ հարսանեկան գյուղը պատրաստ լինի, այդ ամենը կանցկացվի Վաղատին գյուղում, որտեղ և կապրեն հարսանիքի մասնակիցները՝ հարսանքավորները:
Մեր հարսանիքի օրինակով ցույց տվեցինք, որ երազանքը հնարավոր է իրականություն դարձնել, հատկապես, երբ այդ երազանքը քո նախնիների մոռացված ավանդույթների վերհանումն է: Այսօր, եթե որևէ մեկը ցանկանա ավանդական հարսանիք կազմակերպել, մենք կարող ենք իրականացնել հարսանեկան խորհրդատվություն, տեղեկություններ հաղորդել ծեսերի, պարերի, երգերի մասին: Միայն ենթակառուցվաքային ծախսատար մասը դեռ չենք կառուցել, որովհետև համապատասխան ֆինասավորում չունենք: Սակայն դա չի խանգարում հարսանիք իրականացնել: Քանի դեռ հարսանեկան գյուղը վերջնական կառուցված չէ, կարող ենք մեկ այլ գյուղում անել՝ պատվիրատուների նախընտրած վայրում: Այսօր արդեն մի քանի պատվեր ունենք:
Ո՞րը ընտրել՝ ավանդականը, թե՞ …
Նախ մի կարևոր հստակեցում. ավանդական հարսանիքը չի կարող տևել մեկ օր: Ծեսերն այնքան հագեցած են և այնքան կարևոր, որ հնարավոր չէ մեկ օրում իրականացնել: Մարդիկ նախևառաջ այս մտքի հետ պետք է համակերպվեն: Իհարկե, «7 օր 7 գիշեր» չի տևի, ինչպես մեր հեքիաթներում: Մեր հարսանիքը, օրինակ, 4 օր է տևել, իսկ հիմնական հյուրերը 2 օր և 2 գիշեր են մնացել: Առնվազն այսքան ժամանակ պետք է տրամադրել հարսանիքին:
Երբ ուսումնասիրում էինք մեր հարսանեկան ավանդույթները, պարզեցինք, որ դրանք գավառից՝ գավառ, տարածաշրջանից՝ տարածաշրջան, տարբեր են: Պետք է կենտրոնանալ, թե ամուսնացողներն արմատներով որտեղի՞ց են, ըստ դրա և կառուցել հարսանեկան ծիսակարգը, ինչը նույնպես յուրատեսակ համ ու հոտ, ինքնատիպություն կարող է հաղորդել հարսանիքին: Այսինքն, յուրաքանչյուր հարսանիք կարող է լինել յուրօրինակ, չկրկնվող:
Մենք այնքան գեղեցիկ, հետաքրքիր հարսանեկան ծեսեր ունենք, որոնք այսօր միայն հիշողություններ են: Օրինակ՝ փեսայի տանը կատարվող Գինեթափեքի ծեսը, երբ փեսան խաչեղբայր է ընտրում: Հիմա խաչեղբայր ընտրում են ցանկությամբ, բայց ըստ ավանդության, իսկական փորձություն է եղել, որի ընթացքում մակարներն իրենց ուժերն են չափել, գինի են խմել, որից հետո քավորն ընտրել է ամենաարժանավորներին, որոնք կարող են մասնակցել հարսնառի ծեսին: Այդ օրը նաև Թագվորի ծառն են կապել և աճուրդի հանել, որի ընթացքում ամենալավ սեղան խոստացող մակարին ընտրել են խաչեղբայր: Հետո խաչեղբոր հետ փեսային լողացրել են, հագցրել, որից հետո հարսի հագուստներն ուղարկել են վերջինիս տուն ու գնացել նրա հետևից:
Այս ամենը մի ամբողջ օր փեսայի տանն անցկացվող ծեսեր են՝ մինչև հարսանեկան բուն ծեսը:
Միևնույն ժամանակ հարսի տանը նորահարսը ծաղկոցավոր աղջիկների հետ իր ծեսերն է կատարել. Հինադրեք, Գաթաթուխ, Ալյուրմաղեք և այլն:
Այնուհետև սկսվում է բուն հարսանեկան ծեսը՝ Հարսնառը, որը շատ ուրախ է անցնում և բառերով հնարավոր չէ նկարագրել: Մի աննկարագելի պահ է, երբ բոլոր հյուրերը տարազներով են, ողջ ընթացքում ազգային երգ ու երաժշտություն է հնչում:
Մեր հարսանիքի ընթացքում անգամ Որոտնավանքն էր կերպարանափոխվել: Վանական համալիրը կարծես իր երբեմնի վառ ու պայծառ օրերն էր ապրում: Գունավոր ազգային տարազներով ու պարերով հարսանքավորները վանքի ամայի տարածքում մի չքնաղ տեսարան էին ստեղծել, ինչը հնարավոր չէ ստանալ քաղաքի պայմաններում:
Այս ամենը մենք անտեսում ենք և ընկնում մեր ավանդույթներին ոչ բնորոշ հարսանիքի հետևից, որը հիմնականում վազք է հիշեցնում: Մեծ ջանք ու եռանդ, գումար ենք ծախսում, սակայն առանձնապես ոչինչ չի մնում: Իսկ երբ ավանդական հարսանիք ես անում, մնում է ծեսի ոգեղենությունը, խորհուրդը, լրիվ ուրիշ ապրումներ են:
Եվս մի կարևոր հարսանեկան ծեսի՝ Հալավօրհնեքի մասին եմ ուզում խոսել, որն այսօր գրեթե մոռացվել է: Շատ կարևոր է, որ հարսի և փեսայի հագուստները կարված լինեն հենց նրանց համար: Հիմա հաճախ վարձույթով են վերցնում, ինչը հայկական ավանդույթներում անթույլատրելի է: Կարելուց հետո հագուստները Հալավօրհնեքի ծեսին քավորը տարել է եկեղեցի, և քահանան օրհնել է, որպեսզի ամուսնական կյանք մտնելուց՝ հարսն ու փեսան նոր հագուստներով լինեն: Շատ մեծ խորհուրդ կա այս ամենում, որին մենք այսօր ուշադրություն չենք դարձնում:
Այնուհետև պսակի խորհուրդն է եղել, որի ժամանակ հարսն ու փեսան թագադրվել են: Ժամանակին նարոտներ են կապել նրանց գլխին, հիմա թագեր են դնում: Հարսն ու փեսան ամբողջ օրը մնում են թագադրված՝ թագավոր և թագուհի: Խնջույքի ողջ ընթացքում նրանց մեծարում ու պատվում են՝ իբրև թագավորի ու թագուհու:
Հաջորդ օրը տեղի է ունենում ևս մի ծես՝ Թագվերացի ծեսը, որի ընթացքում թագերը հանում են, գինի խմեցնում, որից հետո իրավունք է տրվում առագաստ մտնել և ճաշակել այն ամենը, ինչը թույլատրվում է երկրային զույգին: Վերջինս կարծես եղել է Աստծո կողմից տրվող յուրատեսակ թույլտվությունը, որ այլևս կարող են մտնել ամուսնական առագաստ:
Մենք մեր քահանայի հետ խոսեցինք ու ասացինք, որ այս ծիսակարգով ենք ցանկանում ամուսնանալ: Եվ պատկերացնում եք, 16-րդ դարի ծեսով ենք ամուսնացել: Կարիք եղավ մինչև 16-րդ դար հետ գնալ, որպեսզի ամբողջական տարբերակով հնարավոր լինի ծեսը անցկացնել:
Ավանդական հարսանիքի կարևոր առավելություններից է նաև այն, որ այդ բոլոր օրերի, ծեսերի ընթացքում հարսանքավորներն իսկապես իրար հետ կարողանում են հանգիստ ժամանակ անցկացնել, առանց վազվզելու զվարճանալ, հյուրասիրվել, երգել, պարել: Եվ ինչու ոչ, տարազներով շատ հարմար է, ոչ հոգնեցուցիչ, կարողանում ես ազատ շարժվել, պարել:
Մեր հարսանիքի բոլոր 250 հյուրերը տարազով էին: Աշխատել ենք «Տերյան» մշակութային կենտրոնի հետ, տարազներ ենք փոխառել պարախմբերից, շատերն իրենք են կարել: Ֆեյբուքյան էջ էինք կազմել, որի միջոցով շփվում էինք և խորհուրդներ տալիս միմյանց: Հարսանիքից երկու ամիս առաջ Նարեկացի արվեստի կենտրոնում սկսել էինք երգի, պարի դասեր կազմակերպել: Մենք էլ էինք զարմացած, որ մարդիկ այդքան լուրջ էին մոտեցել այդ ամենին:
Հարսանեկան խնջույքը իրականացրել էինք բաց դաշտում՝ Սիսիանում, ուտեստները ավանդական էին ու տնական, որոշել էինք աշխատել բացառապես տեղի արտադրողների հետ: Հրավիրել էինք Սիսիանի ժողգործիքների խմբին, «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի երաժիշտներին՝ Սևադա Իրիցյան, Գրիգոր Դավթյան: Շատ կարևոր են նաև ծեսերին ուղեկցող հարսանեկան երգերը, որոնք ևս մոգական մթնոլորտ են ստեղծում:
«Թոնիր հարսանեկան գյուղ» նախագիծը դիտարկում ենք նաև տուրիստական տեսանկյունից: Երբ նախագիծն ամբողջապես պատրաստ լինի, որոշ հարսանիքների համար տոմսեր են վաճառվելու: Զբոսաշրջիկները կարող են տարազ կրել ու մասնակիցը դառնալ հայկական ավանդական հարսանիքին: Այդ օրերի ընթացքում նրանք կարող են այցելել նաև տեսարժան վայրեր, նրանց համար կկազմակերպվի թեյախմություն, ընթրիք:
Իսկ հարսանեկան գյուղը ոչ հարսանեկան օրերին կընդունի զբոսաշրջիկների: Նրանց համար ազգային ծեսերից հատվածներ կբեմադրվեն: Հուսով ենք, որ այս ձևաչափով ևս նախագիծը կկայանա ու մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի:
Մեր ավանդույթների մեծ մասը մոռացության են մատնվել, «Թոնիր հարսանեկան գյուղ» նախագիծը հնարավորություն կտա վեր հանել ու մոռացությունից փրկել դրանք: Յուրաքանչյուր աղջիկ, որը պատրաստվում է ամուսնանալ, իրեն պետք է մի հարց տա. ինչո՞ւ է ուզում սպիտակ շոր հագնել կամ Արևմուտքին բնորոշ հարսանիք ունենալ: Ի՞նչ է դա, երազանք, թե՞ մեզ պարտադրված իրականություն:
Ինչո՞ւ չանել գունեղ, քո սեփական ավանդույթներով շաղախված հարսանիք ու դառնալ քո եսի, ինքնության կրողն ու շարունակողը և մոտ լինել քո սեփական արմատին…
Սիրարփիի խոսքերն ամփոփենք նրա ընկերներից մի քանիսի կարծիքներով: Մարդիկ, որոնք ներկա են եղել նրանց հարսանիքին ու ամիսներ անց դեռ տպավորված են այն կախարդական մթնոլորտով, որն այդ օրերի ընթացքում թևածել է Սյունյաց աշխարհում:
Վարդգես Մովսեսյան- Հայկի և Սիրարփի ավանդական հարսանիքը և «Թոնիր հարսանեկան գյուղ» նախագիծը հնարավորություն էր բացահայտելու հայոց ավանդական հարսանիքի բնույթն ու գեղեցկությունը: Այս նախաձեռնությունը այլևս պատմություն է, պատմություն, որը օրինակ է` նմանատիպ հարսանիքների կազմակերպման և Հայոց դարավոր մշակույթը հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար: Գաղափարը թեև շատ հաճելի էր, բայց սկզբնական շրջանում անիրականանալի էր թվում, ինչը, սակայն, պատվով հաղթահարեցին Հայկ Երանոսյանը և Սիրարփի Խոջաբաղյանը: Սրանք ոչ այնքան գովեստի, որքան շնորհակալական խոսքեր են: Շնորհակալությո´ւն, հայոց մշակույթի գանձերը վերծանելու համար:
Վալյա Գոքոյան- Ինձ բախտ վիճակվեց մասնակցել Հայկի և Սիրարփիի հայկական ավանդական հարսանիքին։ Տպավորություններս շա՜տ-շատ են, կարելի է անվերջ գրել, հիանալ, պատմել… Ասեմ, որ դեռ այդ տպավորությունների տակ եմ։ Առաջին վայրկյանից գլխումս մի միտք հղացավ, ինչո՞ւ չներկայացնել մեր հայկական ավանդական հարսանիքը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին՝ իբրև մշակութային արժեք։ «Թոնիր հարսանեական գյուղ» նախագիծը կատարյալ է, այնտեղ ներկայացված են մեր ավանդույթներն ու սովորույթները, տարազներն ու պարերը, երաժշտությունն ու խաղիկները… Մի խոսքով, այն ամենը, ինչը կարծես կամաց-կամաց մոռացվում է:
Կարինե Մխոյան-Ամենատպավորիչ ու յուրահատուկ հարսանիքը, որին մասնակցել եմ իմ կյանքում, եղել է «Թոնիր հարսանեկան գյուղ» նախաձեռնության կազմակերպած հարսանիքը: Հայկական ծեսերով, գեղեցիկ տարազներով, ազգային երգ ու պարով, հարսանեկան ավանդույթներով, անսահման սիրով ու ոգևորությամբ լի անմոռանալի օրեր ապրեցի: Այս հարսանիքը կարծես մոտեցրեց ինձ իմ արմատներին և զգացի նախնիներիս ոգին:
Ընտրությունը մերն է՝ յուրաքանչյուրինս: Ինչպե՞ս ենք ուզում ապրել՝ ձուլվելով ու նմանվելով աշխարհին, թե՞ մեր տեսակը պահելով, ինչն օգնում է ամրացնել մեր հազարամյա արմատն ու ապրել՝ ժամանակի հայելու մեջ տեսնելով մեր նախնիների հարազատ արտացոլանքը…

“Свадебное село Тонир»: традиционная сказка, призванная создать новые сказки
«Свадьба Айка Ераносяна и  Сирарпи Леране Ходжабагян в “Свадебном селе Тонир»  стала подлинной сказкой наших дней, свадьбой века, поскольку подобных еще не было. Я человек, почитающий все армянское. Эта свадьба заключила в себе все прекрасные и тонкие элементы армянских обрядов, быта, которыми мы когда-либо обладали. В те чудесные дни гости перенеслись в некий другой мир. �? поверьте, мы еще долгое время будем получать интересные заряды от тех прожитых дней. Хотела бы отметить еще одно важное обстоятельство: свадебная церемония обладала также очень  глубоким поучительным смыслом обо всем, что позабыто многими. �?менно поэтому эта сказка должна послужить основой для создания новых подобных сказок, чтобы армянская нация знала свои обряды и традиции. Поверьте, содержащаяся во всем этом мудрость намного глубже, чем мы можем представить».
Эти слова Ани Айрапетян – о свадьбе состоявшейся в августе 2017 года в Сюникском мире, под гордым, но склонившимся взором Воротнаванка. Свадьбе, которая перенесла присутствовавших в мир, раскрывающий наш национальный тип, от которого мы сегодня мало-помалу отдаляемся. Свадьба, ставшая также поводом к реализации интересной и крайне важной идеи, в основе своей содержащей сохранение и распространение наших национальных ценностей. �?деи, которую может реализовать каждый из нас. Но обо всем по порядку.
В беседе с «Армяне сегодня» рассказывает Сирарпи Леране Ходжабагян:
«�?дея проекта «Свадебное село Тонир»  (TonirWeddingVillage) родилась из необходимости. Когда мы с Айком решили пожениться, думали, что непременно должна быть традиционная свадьба. Начали искать различные структуры, агентства, которые помогли бы сделать нашу мечту реальностью. Было и желание, что бы все гости были в традиционных нарядах и свадьба непременно состоялась в Сюнике.
В этот период мне попала под руку книга Гаяне Шагоян «7 дней, 7 ночей». �?менно она послужила толчком к тому, что мы с Айком начали изучать труды этнографов. Выяснили, что не существует инфраструктуры, агентства, которое могло бы предложить всеобъемлющую консультацию, услугу о   традиционной свадьбе. Однако решили не отступать и осуществить своими силами. Поскольку необходима была определенная работа в этом направлении, задумали превратить это в проект, который бы служил и обществу.
Почему село?.. Потому что традиционная свадьба очень тесно связана с селом. �?менно в сельской местности в основном сохранились наши обычаи и традиции – там и возможно все это восстановить.
Почему тонир?.. Долго размышляли, как назвать проект. Ответ нашелся в процессе наших исследований и поисков. Тонир – тот же очаг, символ семьи, вечности. В армянских очагах члены семьи всегда собирались у тонира. А когда создается новая семья, так сказать, зажигается новый тонир. �? еще один давно забытый обычай: в свое время таинство бракосочетания совершалось вокруг тонира – обряд так и назывался «Тонри псак».
�?… Весьма любопытное обстоятельство: когда пишешь на латинице тонир – tonir, читается тонир, вбирая в себя смысл «праздновать». �? это не просто совпадение: ведь свадьба – своеобразный праздник.
Так родился проект «Свадебное село Тонир». Наши исследования продлились два года. За это время беседовали с этнографами, музыковедами, попытались понять наши традиции.
Следующим шагом стал выбор свадебного села. Думали, что оно должно непременно быть в Сюнике. Мои корни в Горисе, супруг, Айк – из Сисиана. Поскольку церковь – Воротнаванк, – уже выбрали,  решили поискать близкое к ней село. Воротнаванк – замечательный монастырский комплекс X века, который, однако, сегодня наклонился, давно не функционирует. Мы хотим, чтобы проект помог Воротнаванку снова «встать на ноги».
В одном километре от Воротнаванка находится село Вагатин, где у нас с Айком есть корни по отцовской линии. Поехали в село, где я последний раз была в 4-летнем возрасте. Когда познакомились с его возможностями, решили сделать местом, где будет претворен в жизнь наш проект, тем самым поспособствовав развитию села.
Вахатин очень красивое село, климат немного влажный, полностью покрыто орешниками, а красоту поднимающихся каскадом гор невозможно описать словами. В селе, насчитывающем 500-700 человек населения, увы, много заброшенных домов. В неутешительном состоянии была школа. Решили в этом селе и претворить в жизнь наш проект. Отобрали уже несколько домов – хотя и покинутых, но имеющих все возможности стать частью нашего проекта, стать «сценой» для проведения свадебного обряда. Все это нужно отремонтировать, чтобы служило поставленной цели.
�? самое главное: зачем в каком-то месте строить свадебное село, когда в Армении есть столько прекрасных сел, обладающих большими возможностями.
Забегая немного вперед, скажу, что определенную часть нашей свадебной церемонии организовали именно в этом селе.
В селе Вахатин находился дом нашего крестного, где и совершили все обряды, связанные с домом крестного, жениха. Обряды, связанные с домом   невесты, совершили в Горисе. Но когда будет готово свадебное село – все это будет совершаться в селе Вахатин, где и будут жить участники свадьбы.
На примере нашей свадьбы показали, что мечту возможно сделать реальностью, особенно когда мечта эта – возрождение позабытых традиций и обычаев предков. Если сегодня кто-либо захочет организовать традиционную свадьбу, мы можем предложить свадебную консультацию, сообщить сведения об обрядах, танцах, песнях. Не построена пока только затратная инфраструктурная часть – нет необходимого финансирования. Однако это не помешает проведению свадьбы. Покуда свадебное село еще не построено окончательно, можем провести в другом селе – в месте, предпочтительном для заказчиков.
Что выбрать – традиционное, или?..
Прежде одно важное уточнение: традиционная свадьба не может ограничиться одним днем. Обряды настолько насыщенны и важны, что совершить все за один день невозможно. �?менно с этой мыслью должны свыкнуться люди прежде всего. Конечно, «7 дней, 7 ночей», как в наших сказках, не продлится, Наша свадьба, например, длилась 4 дня, а основные гости оставались у нас 2 дня и 2 ночи. Как минимум, столько времени нужно выделить для свадьбы.
Когда изучали наши свадебные традиции, выяснилось, что в разных уездах они были разными. Нужно сконцентрироваться: откуда корнями брачующиеся, соответственно этому и строить свадебные обряды, что также способно придать особый аромат, своеобразие свадьбе. �?наче говоря, каждая свадьба может быть особенной, неповторимой.
У нас есть множество прекрасных, интересных свадебных обрядов, от которых сегодня, увы, остались одни воспоминания. Например, обряд «Гинетапек» в доме жениха, когда последний выбирает крестного брата. Сейчас крестного брата  выбирают по своему усмотрению, а по традиции это было подлинным испытанием,  в процессе которого молодые мерялись силами, пили вино, после чего крестный сам выбирал самых достойных, кто могли участвовать в обряде «Арснар». В этот день украшали также дерево жениха и выставляли на аукцион, во время которого молодого человека, обещавшего самый шикарный стол, выбирали крестным братом, купали вместе с женихом, одевали, затем наряды невесты отправляли в дом ее родителей и отправлялись за ней.
Все это обряды, целый день проводившиеся в доме жениха до непосредственно свадебного обряда.
В то же время в доме невесты последняя вместе с девушками совершала свои обряды: Хнадрек, Гататух, Алюрмахек и другие.
Затем начинался непосредственно свадебный обряд – Арснар, который проходит очень весело и невозможно описать словами. Неописуемый момент, когда все гости в национальных нарядах, звучат национальные песни и мелодии.
Во время нашей свадьбы изменился даже облик Воротнаванка. Монастырский комплекс будто переживал свои яркие дни. Гости в разноцветных национальных нарядах, танцуя, создали на безлюдной территории монастыря великолепную картину, чего невозможно добиться в городских условиях.
Всем этим мы пренебрегаем и совершаем несвойственную нашим традициям свадьбу, в основном напоминающую бег. Расходуем огромные усилия и средства, но ничего особенного не запоминается. Когда же совершаешь традиционную свадьбу – остается духовность обряда, его таинство – совершенно иные переживания.
Хочу поговорить о еще одном важном свадебном обряде – Алаворнек, который сегодня почти предан забвению. Очень важно, чтобы наряды жениха и невесты были сшиты именно для них. Сейчас зачастую берут на прокат, что недопустимо в армянских традициях. После пошива эти наряды крестный по обряду Алаворнек относил в церковь, иерей благословлял их, чтобы вступая в супружескую жизнь, жених и невеста  были в обновках. В этом содержится очень большое таинство, на которое мы сегодня не обращаем внимания.
Затем имело место таинство венчания, на котором жених и невеста короновались. В свое время головы им повязывали разноцветными лентами – наротами, сейчас возлагают корону. Весь день жених и невеста остаются коронованными – как король и королева. На всем протяжении застолья их чествуют как короля и королеву.
На следующий день совершается еще один обряд – Тагверац, во время которого короны снимают с их голов, поят вином, после чего дается право отправиться на супружеское ложе и насладиться всем, что дозволено земным парам. Последнее было как бы своеобразным дозволением со стороны Бога – отныне они могут вступать на супружеское ложе.
Мы поговорили с иереем и сказали, что хотим вступить в брак именно по этому обряду. �? представляете – мы поженились по обряду XVI века. Понадобилось вернуться в XVI век, чтобы иметь возможность в полном объеме выполнить обряд.
Одним из важных преимуществ традиционной свадьбы является также то, что в ходе этих дней, обрядов гости могут спокойно проводить вместе время, развлекаться без беготни, угощаться, петь, танцевать. �? почему бы нет – в традиционных нарядах очень удобно, можешь свободно двигаться, танцевать.
Все 250 гостей на нашей свадьбе были в национальных нарядах. Работали с культурным центром «Терян», одолжили наряды у танцевальных ансамблей, многие гости сшили сами. Составили фейсбуковскую страничку, посредством которой общались, советовались. За два месяца до свадьбы в центре искусств «Нарекаци» организовали уроки пения и танца. Мы и сами удивились, насколько серьезно люди отнеслись ко всему этому.
Свадебный пир организовали в чистом поле – в Сисиане, блюда были традиционные, домашние – решили работать исключительно с местными производителями. Пригласили ансамбль народных инструментов из Сисиана, музыкантов ансамбля национальной песни и танца «Карин» – Севаду �?гитяна, Григора Давтяна. Очень важны также сопровождающие обряды свадебные песни, создающие волшебную атмосферу.
Проект «Свадебное село Тонир» мы рассматриваем и в туристическом аспекте. Когда проект будет полностью готов, на некоторые свадьбы будем продавать билеты. Туристы могут надеть наряды и участвовать в свадьбе. В эти дни они могут также посетить достопримечательности, для них будут организованы чаепитие, ужин.
А в несвадебные дни свадебное село будет принимать туристов. Для них будут представлены отрывки  национальных обрядов. Надеемся, в этом формате проект также состоится и вызовет большой интерес.
Большая часть наших традиций предана забвению, проект «Свадебное село Тонир» даст возможность спасти их от забвения. Каждая девушка, готовящаяся выйти замуж, должна задать себе вопрос – почему хочет быть в белом платье и сыграть свадьбу, характерную для Запада. Что это – мечта или навязанная нам реальность?
Почему не сыграть красочную, замешанную на собственных традициях свадьбу и стать носителем и продолжателем своего «я», идентичности, быть ближе к собственным корням…
Обобщим слова Сирарпи мнениями некоторых из ее друзей. Люди, присутствовавшие на их свадьбе и спустя месяцы еще находящихся под впечатлением той волшебной атмосферы, витавшей в те дни в Сюнике.
Вардгес МОВСЕСЯН: – Традиционная свадьба Айка и Сирарпи, а также проект «Свадебное село Тонир» было возможностью раскрыть сущность и красоту традиционной армянской свадьбы. Эта инициатива уже история, которая служит примером организации подобных свадеб и представления на должном уровне многовековой армянской культуры. �?дея была хотя и очень приятной, но поначалу казалась неосуществимой. Впрочем, это с честью преодолели Айк Ераносян и Сирарпи Ходжабагян. Это слова не столько похвалы, сколько благодарности. Спасибо за возрождение сокровищ армянской культуры.
Валя ГОКОЯН: – Мне выпало счастье участвовать в армянской традиционной свадьбе Айка и Сирарпи. Впечатлений море, можно бесконечно писать, восхищаться, рассказывать… Скажу, что пока нахожусь  под этим впечатлением. В первое мгновение у меня возникла мысль – почему бы традиционную армянскую свадьбу не представить ЮНЕСКО в качестве культурной ценности. Проект «Свадебное село Тонир» совершенен, в нем представлены наши традиции и обычаи, наряды и танцы, музыка… Одним словом, все, что, кажется, мало-помалу забывается.
Карине Мхоян: – Самая впечатляющая и своеобразная свадьба, в которой участвовала в жизни, была свадьба, организованная инициативой «Свадебное село Тонир». Пережила незабываемые дни, переполненные армянскими обрядами, прекрасными нарядами, национальными песнями и танцами, свадебными обрядами, безграничной любовью и вдохновением. Эта свадьба будто приблизила меня к своим корням – я почувствовала дух моих предков.
Выбор наш, каждого. Как мы хотим жить: сливаясь и уподобляясь миру, или сохраняя наш тип, что помогает укреплять наш многовековой корень и жить, видя в зеркале времени родное отражение наших предков…