Աչքերս ժպիտ են հագել,
Ինչ-որ մեկն ասել է. «Պարը բանաստեղծություն է, իսկ պարային յուրաքանչյուր շարժում նրա բառերն են»: Իսկ թե ինչ հետաքրքիր «բանաստեղծություններ» են կերտում արիտունցիները, կարելի է տեսնել միայն «Արի տուն» ճամբարում: Ճամբարային օրերից մեկի ժամանակ այցելեցի նրանց և մասնակցեցի պարի դասընթացին: Մասնակիցների շարժումները ավելի շատ ոչ հանգավոր տողեր էին հիշեցնում և դրանով իսկ ավելի հետաքրքիր դառնում: Վանուշ Խանամիրյանի անվան Հայաստանի պարարվեստի գործիչների միավորման անդամ, «Տավրոս» ազգագրական համույթի գեղարվեստական ղեկավար պարուսույց Լյուդվիգ Պողոսյանն արիտունցիներին սովորեցնում էր «Վեր վերի» հայկական պարի խմբին պատկանող «Բատոլա» պարատեսակը:
«Ազգային ինքնության պահպանման համար կա երեք նախապայման՝ լեզուն, կրոնը և մշակույթը: «Արի տուն» ճամբարում կան բոլոր նախապայմանները, որ հային հայ են պահում: Աչքի է ընկնում հատկապես ղեկավարների սրտացավ վերաբերմունքը երեխաների հանդեպ: Ափսոսում եմ, որ շուտ չեմ եկել ճամբար: Երեխաներին շատ եմ հավանել, շուրջ 150 մասնակից են, բայց այնքան հեշտ է նրանց հետ աշխատելը, բոլորն էլ լսող են», – ասում է պարոն Պողոսյանը:
Մինչ մենք զրուցում էինք, երեխաները վոլեյբոլ էին խաղում, և ուշադրությունս գրավեց հատկապես նրանց զիջողական խաղը: «Այո, նրանք շատ հաշտ են խաղում, ու միշտ հետաքրքիր խաղեր են կազմակերպում», – ասում է պարուսույցը, – «Երեկոյան գնացել էի նրանց խաղերը դիտելու: Կազմակերպել էին «Փնտրում ենք տաղանդներ» խաղը, ու չեք պատկերացնի որքան տաղանդավոր են նրանք: Աղջիկներից մեկը Էնզելի պարեց, և ես զարմացել էի: Սփյուռքի նախարարությունը շատ մեծ գործ է անում՝ կազմակերպելով նման ծրագիր: Այն օգնում է պահպանել հայ մշակույթը, հայ արվեստը, հայ ինքնությունը աշխարհի տարբեր երկրներում: Լավ կլիներ, որ նման ծրագրեր շատ լինեին»:

2015 “Ari Tun” Program: A day at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor
Somebody once said, “Dance is a poem, and every dance move is a word in a poem”. As to what kinds of interesting “poems” the participants of the “Ari Tun” Program “create”, one can only see them at the “Ari Tun” Camp. During one of the days of the camping event, I visited the participants and participated in the dance lesson. The moves reminded one of a poem not written in verses, but that made it more interesting. Member of the National Union of Dancers of Armenia after Vanush Khanamiryan, artistic director and dance instructor of Tavros Folk Ensemble Ludwig Poghosyan was teaching the participants the “Batola” dance that pertains to the “Ver Veri” group of Armenian dances.
“There are three preconditions for preservation of the national identity-language, religion and culture. The “Ari Tun” Camp creates all the preconditions for preservation of the Armenian identity. The organizers’ generosity towards the children is what strikes the eye. I regret not having come to the camp earlier. I liked the children a lot. There are nearly 150 participants, but it’s so easy to work with them. They’re all good listeners,” says Mr. Poghosyan.
While we were talking, the children were playing volleyball, and what drew my attention was the fact that they were playing in solidarity. “Yes, they play fairly, and they always organize interesting games,” says the dance instructor. “I had gone to watch them play in the evening. They had organized a game called “We’re Looking for Talents”. You can’t imagine how talented they are. One of the girls, Enzeli, danced, and I was amazed. The Ministry of Diaspora is doing a tremendous job by organizing such a program. It helps preserve Armenian arts and culture and helps all Armenians preserve their national identity. It would be better if there were more programs like this.”