Աչքերս ժպիտ են հագել,
Ինչ-որ մեկն ասել է. «Պարը բանաստեղծություն է, իսկ պարային յուրաքանչյուր շարժում նրա բառերն են»: Իսկ թե ինչ հետաքրքիր «բանաստեղծություններ» են կերտում արիտունցիները, կարելի է տեսնել միայն «Արի տուն» ճամբարում: Ճամբարային օրերից մեկի ժամանակ այցելեցի նրանց և մասնակցեցի պարի դասընթացին: Մասնակիցների շարժումները ավելի շատ ոչ հանգավոր տողեր էին հիշեցնում և դրանով իսկ ավելի հետաքրքիր դառնում: Վանուշ Խանամիրյանի անվան Հայաստանի պարարվեստի գործիչների միավորման անդամ, «Տավրոս» ազգագրական համույթի գեղարվեստական ղեկավար պարուսույց Լյուդվիգ Պողոսյանն արիտունցիներին սովորեցնում էր «Վեր վերի» հայկական պարի խմբին պատկանող «Բատոլա» պարատեսակը:
«Ազգային ինքնության պահպանման համար կա երեք նախապայման՝ լեզուն, կրոնը և մշակույթը: «Արի տուն» ճամբարում կան բոլոր նախապայմանները, որ հային հայ են պահում: Աչքի է ընկնում հատկապես ղեկավարների սրտացավ վերաբերմունքը երեխաների հանդեպ: Ափսոսում եմ, որ շուտ չեմ եկել ճամբար: Երեխաներին շատ եմ հավանել, շուրջ 150 մասնակից են, բայց այնքան հեշտ է նրանց հետ աշխատելը, բոլորն էլ լսող են», – ասում է պարոն Պողոսյանը:
Մինչ մենք զրուցում էինք, երեխաները վոլեյբոլ էին խաղում, և ուշադրությունս գրավեց հատկապես նրանց զիջողական խաղը: «Այո, նրանք շատ հաշտ են խաղում, ու միշտ հետաքրքիր խաղեր են կազմակերպում», – ասում է պարուսույցը, – «Երեկոյան գնացել էի նրանց խաղերը դիտելու: Կազմակերպել էին «Փնտրում ենք տաղանդներ» խաղը, ու չեք պատկերացնի որքան տաղանդավոր են նրանք: Աղջիկներից մեկը Էնզելի պարեց, և ես զարմացել էի: Սփյուռքի նախարարությունը շատ մեծ գործ է անում՝ կազմակերպելով նման ծրագիր: Այն օգնում է պահպանել հայ մշակույթը, հայ արվեստը, հայ ինքնությունը աշխարհի տարբեր երկրներում: Լավ կլիներ, որ նման ծրագրեր շատ լինեին»:

«Ари тун – 2015» – один день в Цахкадзоре, в лагере «Арии тун»
Кто-то сказал: «Танец это стихотворение, а каждое движение танца – слово». А какие интересные «стихотворения» создают участники программы «Арии тун», можно увидеть лишь в лагере «Ари тун». Я посетила лагерь и приняла участие в уроке танца. Движения участников больше напоминали не рифмованные строки и это делало их еще интереснее. Член Объединения деятелей танцевального искусства имени Вануша Ханамиряна, художественный руководитель и преподаватель этнографического ансамбля «Таврос» Людвиг Погосян учил участников программы танцу «Батола», принадлежащего армянской танцевальной группе «Вер Вери».
«Есть три условия сохранения национальной идентичности: язык, религия и искусство. В лагере «Аритун» есть все условия, делающие армян армянами. Особенно бросается в глаза сердобольное отношение руководителей к детям. Жалею, что не приехал в лагерь раньше. Дети мне очень понравились, около 150 участников, но с ними очень легко работать», – говорит господин Погосян.
Пока мы беседовали, дети играли в волейбол, и мое внимание привлекла их уступающая манера играть. «Да, они играют очень мирно, и всегда организуют интересные игры», – говорит учитель: «Вечером организовали игру «�?щем таланты». Одна из девочек станцевала энзели. Министерство Диаспоры делает большую работу, организуя подобную программу. Она помогает сохранять армянскую культуру, искусство, самобытность в разных странах мира. Было бы хорошо, если бы таких программ было больше».