«Հայաստանում միջազգային որակի գինիներ արտադրելու համար բոլոր հնարավորությունները կան».Վարուժան Մուրադյան
Վարուժան Մուրադյանը 1990-ականներին ընտանիքով տեղափոխվելով ԱՄՆ` 20 տարի ապրել է այնտեղ և հաշվապահությամբ զբաղվել:ԱՄՆ-ում թողնելով հաշվապահի աշխատանքը՝ Վարուժանը Հայաստան է վերադարձել: Սկզբում զբաղվել է այգեգործությամբ, հետո գինեգործությամբ՝ հիմնելով «VanArdi wines» գինու գործարանը:
«Սփյուռքահայը Հայաստան գալով՝ պետք է աշխատի ու արարի: Ամերիկայում շուրջ 20 տարի ուսումնասիրել եմ հարկային օրենսդրությունը և հասկացել, որ, Հայաստանում հարկային դաշտի առումով շատ ավելի բարվոք միջավայր է, քան՝ Ամերիկայում:
Մեր աշխատանքով փորձում ենք վերականգնել հայկական գինեգործության ավանդույթները, բայց որպեսզի Հայաստանը գինի արտահանող առաջատար երկիր դառնա, պետք է շատ աշխատել, որի համար բոլոր պայմանները՝ արգասաբեր հող, ջուր, արև, խաղող, կամք և աշխատասեր մարդիկ, առկա են»,-«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցած «Հայաստանում ներդրումներին՝ սփյուռքահայերի մասնակցությունը» թեմայով կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ ասաց «VanArdi wines» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վարուժան Մուրադյանը՝ հավելելով, որ Եվրոպան այսօր հայկական գինիների հանդեպ մեծ հետաքրքրություն ունի , քանի որ Հայաստանում միջազգային որակի գինիներ արտադրելու համար բոլոր հնարավորությունները կան:
«Իմ ոգեշնչումը ստացել եմ Հայաստանի չքնաղ բնությունից: Եվ դիմելով արտերկրում ապրող հայերին մի բան միայն կարող եմ ասել՝ եկե՛ք լավատեսությամբ, ձեռք ձեռքի տված՝ առաջ ընթանանք և Հայաստանի հողի վրա բարիքներ ստեղծենք, քանի որ դրանք ամուր հիմքերի վրա կլինեն»,- իր խոսքն ամփոփեց Վարուժան Մուրադյանը:

Varuzhan Muradyan: “Armenia has all the opportunities to produce wines of international quality”
In the 1990s, Varuzhan Muradyan and his family moved to the United States where he worked as an accountant. He quit his job and repatriated to Armenia where he started working as a gardener, went on to produce wines and opened his very own VanArdi Wines factory.
“Diaspora Armenians moving to Armenia need to work and produce. For nearly 20 years, I have examined the U.S. tax legislation and have come to realize that taxation is in a better state in Armenia than in the United States.
Through our efforts, we are trying to restore the traditions of Armenian winemaking, but in order for Armenia to become a leader in wine exports, we need to work hard. We have all the conditions that are necessary for that, including fruitful land, water, the sun, grapes, the will and diligent people,” founding director of VanArdi Wines Varuzhan Muradyan said during the roundtable discussion entitled “Participation of Diaspora Armenians in Making Investments in Armenia” and organized by the RA Ministry of Diaspora, adding that Europe is currently very interested in Armenian wines since Armenia has all the opportunities to produce wines of international quality, as reported Hayern Aysor.
“I was inspired by the ravishing nature in Armenia. I can only say one thing to Armenians living abroad-come with optimism and let’s move forward hand-in-hand and create goods on Armenian land since those goods will be on strong foundations,” Varuzhan Muradyan concluded.