Ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում Սիրիայում և Լիբանանում ՀՀ քաղաքացիություն է տրամադրվել 193 անձի
ՀՀ կառավարությունը Սիրիայի և Լիբանանի դիվանագիտական հաստատություններում ազգությամբ հայերին տրամադրված ՀՀ անձնագրի դիմաց տուրքի գումարը փոխհատուցելու նպատակով Արտաքին գործերի նախարարությանը կհատկացնի 11 մլն դրամ:
Այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 10-ի նիստի օրակարգում:
2017թ. 2-րդ եռամսյակի ընթացքում տրամադրվել է օտարերկրյա պետություններում վավերական 193 անձնագիր, սակայն պետական տուրք չի գանձվել: Ընդ որում, այդ անձնագրերը տրամադրվել են Դամասկոսում (81 գործ), Հալեպում (111 գործ), Լիբանանում (1 գործ) գտնվող ՀՀ դեսպանությունում` ՀՀ քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնք ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն և դիմել են առաջին անգամ ՀՀ անձնագիր ստանալու համար:
ՀՀ կառավարությունն ամեն կերպ փորձում է աջակցել ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին և ՀՀ քաղաքացիներին, որոնց մշտական բնակության պետությունում ստեղծվել է այնպիսի արտակարգ իրավիճակ, որը սպառնում է քաղաքացիների կյանքին կամ առողջությանը, գրում է Արմենպրեսը:

193 Armenian passports issued to citizens of Syria and Lebanon during second quarter of 2017
The Government of the Republic of Armenia will allocate AMD 11 million to the Ministry of Foreign Affairs to reimburse the amount of the duty paid for a passport of the Republic of Armenia issued to people of Armenian descent by the diplomatic representations of Syria and Lebanon.
The draft of the decision on this is included in the agenda for the August 10 session of the Government of the Republic of Armenia.
In the course of the second quarter of this year, 193 valid passports have been issued in foreign countries, but state duty has not been levied. Moreover, those passports were issued by the embassies of the Republic of Armenia in Damascus (81 cases), Aleppo (111 cases), Lebanon (1 case) to citizens of the Republic of Armenia and to the foreign nationals of Armenian descent who have acquired citizenship of the Republic of Armenia or have applied to obtain the passport of the Republic of Armenia for the first time.
The Government of the Republic of Armenia is trying to do everything it can to support the foreign nationals of Armenian descent and the citizens of the Republic of Armenia who live in countries where there is a state of emergency that poses a threat to the lives or health of the citizens, writes Armenpress.