Թուրքիայում լույս է տեսել մահմեդականացած հայերի մասին պատմող «Թրից փրկվածները» գիրքը
Թուրքիայում լույս է տեսել լրագրող-սոցիոլոգ Լոուրենս Ռիթերի եւ լուսանկարիչ Մաքս Սիվասլիանի «Թրից փրկվածները» գիրքը։
Թուրքական Internethaber-ի փոխանցմամբ՝  Լոուրենս Ռիթերը եւ լուսանկարիչ Մաքս Սիվասլիանը 1915-ի կոտորածից փրկվածների թոռներին ուսումնասիրելու համար շրջել են Թուրքիայի արեւելյան եւ հարավ-արեւելյան հատվածները եւ զրուցել բազմաթիվ անձանց հետ։
«Ինչպես ասում էր Հրանտ Դինքը. «Այս երկրում ողջերի մասին խոսելն ավելի դժվար է քան մահացածների»։ Մահմեդականացված կամ ծպտյալ հայերը մինչ վերջերս թուրքերի, քրդերի եւ հայերի մեջ տաբու թեմա էր»,-կարդում ենք գրքի նախաբանում։

Book on Islamized Armenians (The Remains of the Sword) published in Turkey
Journalist-sociologist Laurence Ritter and photographer Max Sivaslian have released their book The Remains of the Sword in Turkey.
According to the Turkish Internethaber, Laurence Ritter and photographer Max Sivaslian toured eastern and southeastern Turkey to conduct a study on the grandchildren of the survivors of the 1915 massacres and talked to several people.
“As Hrant Dink said, ��?in this country it’s harder to talk about the living than it is to talk about the deceased’. Until recently, talking about Islamized or converted Armenians was a taboo for the Turks, Kurds and Armenians,” as stated in the preface of the book.