Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Արչի Գալենցի անհատական ցուցահանդես
Հուլիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Ժամանակակից արվեստի թանգարան, որտեղ նախօրեին բացվել էր «Գալենց» մշակութային հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, նկարիչ Արչի Գալենցի «Ժամանակացույց. խուսափելով աղետից» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսը:
Նախարարը դիտեց ցուցադրությունը, զրուցեց արվեստագետի հետ, բարձր գնահատեց Հայրենիքում նման հետաքրքիր ցուցահանդեսի բացումը, համայնքում և Հայրենիքում հայ մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանն ուղղված նրա ազգասիրական գործունեությունը: Սփյուռքի նախարարը մասնավորապես անդրադարձավ հայտնի նկարչի վերջին ցուցահանդեսներին, որոնք յուրօրինակ հարթակ են հայ արվեստագետներին Եվրոպայում ճանաչելի դարձնելու համար:
Արչի Գալենցը շնորհակալություն հայտնեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ցուցահանդես այցելելու համար և վստահեցրեց, որ առաջիկայում Հայաստանի և Սփյուռքի ստեղծագործող հանրությունը կմիավորվի մեկ անկախ ասոցիացիայի մեջ՝ ստեղծելով հայկական արվեստի միասնական հարթակ:
Նախագիծը՝ ցուցադրություն-ինստալյացիա է, ներկայացված են նկարչի վերջին 13 տարիների ստեղծագործությունները, ինչպես նաև նոր աշխատանքներ՝ օբյեկտներ-«դրոշներ», որոնք ստեղծված են հատուկ ցուցահանդեսի համար:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян посетила персональную выставку Арчи Галенца
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 8 июля посетила Музей современного искусства, где накануне открылась персональная выставка члена Совета попечителей культурного фонда «Галенц», художника Арчи Галенца под девизом «Хроника: избегая трагедии».
Министр посмотрела экспозицию, побеседовала с деятелем искусства, высоко оценила открытие на Родине столь интересной выставки, его патриотическую деятельность по сохранению и распространению в общине и на Родине армянской культуры. Министр, в частности, коснулась последних выставок известного художника, ставших своеобразной площадкой для ознакомления Европы с армянскими деятелями искусства.
Арчи Галенц поблагодарил министра Грануш Акопян за посещение выставки и заверил, что в ближайшее время творческая общественность Армении и Диаспоры объединится в единую независимую ассоциацию, создав объединенную площадку армянского искусства.
Проект представляет собой демонстрацию-инсталляцию, представлены произведения художника последних 13 лет, а также новые работы, объекты-«знамена», созданные специально для этой выставки. Выставка продлится до 16 июля.