Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Արչի Գալենցի անհատական ցուցահանդես
Հուլիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Ժամանակակից արվեստի թանգարան, որտեղ նախօրեին բացվել էր «Գալենց» մշակութային հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, նկարիչ Արչի Գալենցի «Ժամանակացույց. խուսափելով աղետից» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսը:
Նախարարը դիտեց ցուցադրությունը, զրուցեց արվեստագետի հետ, բարձր գնահատեց Հայրենիքում նման հետաքրքիր ցուցահանդեսի բացումը, համայնքում և Հայրենիքում հայ մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանն ուղղված նրա ազգասիրական գործունեությունը: Սփյուռքի նախարարը մասնավորապես անդրադարձավ հայտնի նկարչի վերջին ցուցահանդեսներին, որոնք յուրօրինակ հարթակ են հայ արվեստագետներին Եվրոպայում ճանաչելի դարձնելու համար:
Արչի Գալենցը շնորհակալություն հայտնեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ցուցահանդես այցելելու համար և վստահեցրեց, որ առաջիկայում Հայաստանի և Սփյուռքի ստեղծագործող հանրությունը կմիավորվի մեկ անկախ ասոցիացիայի մեջ՝ ստեղծելով հայկական արվեստի միասնական հարթակ:
Նախագիծը՝ ցուցադրություն-ինստալյացիա է, ներկայացված են նկարչի վերջին 13 տարիների ստեղծագործությունները, ինչպես նաև նոր աշխատանքներ՝ օբյեկտներ-«դրոշներ», որոնք ստեղծված են հատուկ ցուցահանդեսի համար:

On July 8, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited the Modern Art Museum where member of the Board of Trustees of the Galents Cultural Foundation, painter Archie Galents had opened his personal exhibition called “Timetable: Avoiding a Disaster” on July 7.
The Minister viewed the exhibition, talked to the artist and highly appreciated the opening of such an interesting exhibition in the Homeland and his pro-national activities for the preservation and dissemination of the Armenian culture within the community and in the Homeland. The Minister of Diaspora particularly touched upon the famous painter’s latest exhibitions that serve as a unique platform for helping Armenian artists become recognized in Europe.
Archie Galents expressed gratitude to Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for attending the exhibition and assured that the creators of Armenia and the Diaspora would soon be united within an independent association to create a unified platform for Armenian arts.
The exhibition is an exhibition/installation showcasing the works that Galents has created over the past 13 years, as well as new works (objects-“flags”) that have been created especially for this exhibition.