ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Լիբանանում մասնակցել է խորհրդաժողովի
Փետրվարի 13-14-ը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա-ի բարձր հովանու ներքո Անթիլիասի «Կիլիկիա» թանգարանի սրահում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների տարածաշրջանային հանձնախմբի ամփոփիչ խորհրդաժողովը:
Երկօրյա խորհրդաժողովի առաջին նիստը գումարվել է փետրվարի 13-ին, որին մասնակցել են ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Լիբանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներում գործող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնախմբերի ղեկավարներն ու անդամները, հոգևոր հայրեր, կուսակցությունների ներկայացուցիչներ:
Մինչ նիստի սկսվելը խորհրդաժողովի մասնակիցներն այցելել են Ժիպեյլի «Թռչնոց բույն»-ի Հայոց ցեղասպանության որբերին նվիրված «Արամ Պեզիկեան» թանգարան:
Բացման խոսքով հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական հանձնախմբի փոխատենապետ Շահան Գանտահարյանը:
Այնուհետև նիստը վարել է Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արք. Սարգիսյանը:
Նիստում ծավալուն ելույթով հանդես է եկել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ տեսաշարով ներկայացնելով աշխարհում և, մասնավորապես, Միջին և Մերձավոր Արևելքի երկրներում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված աշխատանքները, կազմակերպված միջոցառումները, արձանագրված արդյունքներն ու հետագա անելիքները:
Հ.Հակոբյանը կարևորել է Հանրապետության Նախագահի գլխավորությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և աշխարհի 50 երկրում 61 տարածաշրջանային հանձնախմբերի ծավալած գործունեությունը. «Զորաշարժի ենթարկվեցին հայության բոլոր հատվածները՝ Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը. համայն հայությունը համախմբվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման պայքարի շուրջ»,- ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից մշակվել և տարածաշրջանային հանձնախմբերին է տրամադրվել «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների 2011-2017թթ. ծրագիրը», երաշխավորվել է 100 միջոցառում: ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, սփյուռքյան կազմակերպությունների, համահայկական և հոգևոր կառույցների հետ համատեղ իրականացվել են բազմաթիվ համայնքային միջոցառումներ, քաղաքական, քարոզչական աշխատանքներ, մշակութային ձեռնարկներ, եկեղեցական արարողություններ, կազմակերպվել են բազմաթիվ գիտաժողովներ, համաժողովներ, հավաքներ, հիմնվել են թանգարաններ, հուշարձաններ, խաչքարեր, անվանակոչվել են հրապարակներ: Կազմակերպվել են համայնքային տարաբնույթ միջոցառումներ՝ ջահերով երթեր, ծառատունկ, մոմավառություն, ցուցահանդեսներ, փառատոներ, համերգներ, հուշ-երեկոներ, գրական-գեղարվեստական երեկոներ, թատերական ներկայացումներ, ֆիլմերի ցուցադրություններ, մարզական միջոցառումներ և այլն:
Նախարարը նշել է նաև, որ բացառիկ նշանակություն են ձեռք բերել Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասումը, Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս 1-ին պապի կողմից պատարագի մատուցումը, Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման պաշտոնական արարողությունը, «Մարդկությունն ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումը, ինչպես նաև Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի՝ Երևանում և Հայոց ցեղասպանության որբերին նվիրված «Արամ Պեզիքյան» թանգարանինը՝ Լիբանանում:
Բացառիկ խիզախ քայլ էր Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության դիմումը Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ Կիլիկիայի պատմական հայկական թագավորության տարածքում գտնվող Սիսի նստավայրը և կալվածքները վերադարձնելու պահանջով:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքում Սփյուռքի նախարարը հատկապես առանձնացրեց աշխարհի 30 երկրում կազմակերպված և մեծ հնչեղություն ձեռք բերած գիտաժողովները, համաժողովները, կլոր-սեղանները, սեմինարները, դասախոսությունները, գիտահետազոտական և հրատարակչական աշխատանքները, այլ երկրների պետական և հասարակական կառույցների կողմից իրականացված բազմաբնույթ ձեռնարկներն ու միջոցառումները:
Սփյուռքի նախարարը կարևորել է նաև ամբողջ աշխարհում հայկական և օտար լրատվամիջոցների կողմից իրականացված քարոզչական աշխատանքները, մասնավորապես՝ «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիաֆորումը: Տեսաշարով տեղեկատվություն է ներկայացրել տարբեր երկրներում Ցեղասպանության և Հայաստանին նվիրված հեռուստահաղորդումների, գեղարվեստական և վավերագրական ֆիլմերի, հրապարակումների, հակահայկական ապատեղեկատվական քարոզչության դեմ տարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Ամփոփելով արդյունքները՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը խորհրդաժողովի մասնակիցներին շնորհավորել է Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ և նշել, որ առաջիկայում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակն է, և հայությունը նոր համախմբվածությամբ, նոր ձեռքբերումներով պետք է նշի այդ փառահեղ տոները:
Այնուհետև նախարարը խոսել է առաջիկա անելիքների մասին.- «Կուտակված փորձի, ունեցած ռեսուրսների համախմբմամբ այսուհետ էլ նոր թափով և նոր ակտիվությամբ պետք է բոլոր ուղղություններով շարունակենք աշխատանքները 100+1, 100+2 և այլ տարելիցներին նախապատրաստվելու և նշելու համար: «Այլևս երբեք» շարժումը հզորացնելու, Հայաստանը՝ որպես ցեղասպանությունների միջազգային հարթակի առաջամարտիկը դարձնելու ՀՀ Նախագահի առաջարկը կարող է առարկայանալ, եթե ստեղծվի «Ցեղասպանությունների միջազգային հետազոտական կենտրոն», որը կզբաղվի և՛ իրավական, և՛ պատմական, և՛ միջազգային խնդիրների ուսումնասիրմամբ, համադրմամբ և գիտական հետազոտությունների հիման վրա կներկայացնի անհրաժեշտ առաջարկություններ՝ գլոբալ ֆորումների նախապատրաստման և անցկացման համար: Այս տարի կազմակերպվում է գլոբալ ֆորում՝ նվիրված փախստականների խնդիրներին: Տարածքներում ևս նույն թեմայով պետք է կազմակերպել քննարկումներ: Կարծում եմ՝ համախմբելով համահայկական ուժերը՝ հնարավոր է աշխարհի առաջատար համալսարաններում ավելացնել և խթանել մասնագետների (թուրքագետներ, քրդագետներ, օսմանագետներ, քաղաքագետներ, միջազգային իրավունքի մասնագետներ, միջազգայնագետներ, պատմաբաններ) պատրաստումը, և համայնքները պետք է խրախուսեն երիտասարդությանը և օգնեն նման կրթություն ստանալու համար:
Համայնքներում հավաքվել, կուտակվել են փաստական, վավերագրական հսկայածավալ նյութեր, հուշագրություններ, որոնք անհրաժեշտ է մշակել, հրատարակել բազմահատոր ժողովածուի տեսքով, ինչպես նաև մատենաշարով հրատարակել օտարազգի պետական և քաղաքական գործիչների, ցեղասպանագետների, արվեստագետների հոդվածները, աշխատությունները և փորձել ստեղծել գրադարան-արխիվ 100 տարվա նյութերն ամբողջացնելու համար: Անհրաժեշտ է Ձեր համայնքներում կուտակված նյութերը, ինչպես նաև ձեր կատարած աշխատանքները՝ ըստ ժամանակագրության, դասդասել և հրապարակել»:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձել է Համահայկական խորհրդի ստեղծմանը. «Կասկածից վեր է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը դարձավ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության համակարգման փայլուն ձևաչափ: Այսօր ակնհայտ է, որ վերազարթոնք ապրող հսկայածավալ հայկական ուժ է կուտակվել, և այդ ուժի ճիշտ նպատակաուղղման, ուղղորդման համար իսկապես կարևորագույն հարթակ կարող է լինել Համահայկական խորհուրդը, որի կշիռը, երաշխավորություններն ու որոշումներն առավել արժանահավատ կթվան, կիրառելի կդառնան, եթե այն գործի Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ և որի օրակարգային հարցերը դառնան համահայկական առաջնահերթությունները, որոնք հաստատվել են Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովում»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր հանձնախմբերի անդամներին այն նվիրումի և հսկայածավալ աշխատանքների համար, որ նրանք կատարել են բնակության երկրում՝ իրենց ժամանակի, հանգստի և ֆինանսների հաշվին:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ատենապետ Սեդա Խտըշյանը ներկայացրել է Լիբանանում մինչ այժմ իրագործված ձեռնարկները:
Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Քոչարյանը շնորհակալություն է հայտնել լիբանանահայ գաղութին՝ համերաշխ գործակցության համար և ամփոփ թվել դեսպանատան մասնակցությունն ու ներդրումը՝ իրականացված ձեռնարկներում:
Ապա դոկտոր Նորա Պայրագտարյանը ներկայացրել է Արամ Ա Վեհափառ հայրապետի կողմից Սիսի կաթողիկոսարանի գործով Թուրքիայի դեմ հարուցած դատական հայցի և այդ ուղղությամբ իրականացված հաջորդական քայլերը, իսկ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի տեղեկատվական բաժանմունքի պատասխանատու Հուսիկ Ծ. վրդ. Մարտիրոսյանը ներկայացրել է դատական գործի առնչութեամբ կաթողիկոսարանի իրագործած քայլերը:
Հորդանանից Մարալ Ներսեսյանը, Սիրիայից՝ Շահան արք.Սարգսյանը, Կիպրոսից՝ պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը և Թեհրանից՝ Ռուբիկ Կարապետյանը հանդես են եկել իրենց համայնքներում իրականացրած աշխատանքների մասին զեկուցումներով:
Այնուհետև Եղիկ Ճերեճյանի առաջարկով՝ ներկաները հատուկ հայտարարությամբ, հավաք-հանդիպման մասնակիցների անունից, ողջույնի խոսք են հղել և իրենց զորակցությունը հայտնել սիրիահայ հայրենակիցներին, ովքեր այսօր ապրում և աշխատում են ամենածանր պայմաններում:
Խորհրդաժողովի ավարտին մասնակիցները ներկա են գտնվել Անթիլիասի մայրավանքում տեղի ունեցած Տեառնընդառաջի ավանդական խարույկը վառելու արարողությանը:
Փետրվարի 14-ին ներկաները մասնակցել են Սուրբ պատարագի արարողությանը և ծաղիկներ դրել Նահատակաց մատուռի առջև:
Երկրորդ օրվա առաջին նիստը վարել է Սարգիս Նաջարյանը, զեկուցումներով հանդես են եկել Սպահանից՝ Վրեժ Տեր-Մարտիրոսյանը, Թավրիզից՝ Գրիգոր եպիսկոպոս Չիֆթճյանը և ԱՄԷ-ից՝ Մեսրոպ Ծ. վրդ. Սարգսյանը՝ ներկայացնելով իրենց երկրներում իրականացված աշխատանքները:
Լիբանանից ելույթ են ունեցել նաև ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Յակոբ Բագրատունին, ՀԲԸՄ-ից` Սիլվա Լիպարիտյանը, ՍԴՀԿ-ից` Հակոբ Կերկերյանը, ՌԱԿ-ից` Սևակ Հակոբյանը, վերապատվելի Րաֆֆի Մսըրլյանը, Հայ կաթողիկե համայնքի Բեյրութի պատրիարքական թեմի օգնական եպիսկոպոս Գևորգ եպս. Ասատուրյանը և Լիբանանի Հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիս. Փանոսյանը:
Եզրափակիչ խոսքով ելույթ են ունեցել նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և Շահան Գանտահարյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սեդա Խտըշյանին է հանձնել Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով շնորհված ՀՀ քաղաքացիության անձնագիրը:
Խորհրդաժողովի ավարտից հետո ՀՀ սփյուռքի նախարարը և խորհրդդաժողովի մյուս մասնակիցներն այցելել են Վեհարան և հանդիպել Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին: Վեհափառը բարձր է գնահատել նախարար Հրանուշ Հակոբեանի, Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական հանձնախմբի ատենապետ Սեդա Խտըշյանի և ժողովականների գործունեությունը: Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ Սիսի կաթողիկոսարանի հայցը «կտոր մը հողամասի հարց չէ, այլ` քաղաքական հարց»:
Փետրվարի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպումներ է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Կաթողիկոս Պատրիարք Ամենապատիվ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանի և Հայ Ավետարանական Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի նախագահ Վերապատվելի Մկրտիչ Կարագյոզյանի հետ:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in final forum of the Armenian Genocide Centennial Near East and Middle East Regional Committee in Lebanon
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/նախարար13.jpg)
On February 13-14, the Armenian Genocide Centennial Near East and Middle East Regional Committee held a forum summing up the events held last year. The forum was held under the high patronage of His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia and hosted in the hall of Cilicia Museum of Antelias.
The first session of the two-day forum was convened on February 13 and was held with the participation of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Lebanon Ashot Kocharyan, leaders and members of the Armenian Genocide Centennial Near East and Middle East Regional Committee, clergymen and members of political parties.
Before the session, the participants visited the Aram Bezigian Museum, which is devoted to the orphans of the Armenian Genocide and located in the “Trchnots Bouyn” (Birds’ Nest) orphanage of Gibeil.
Vice-chairman of the Armenian Genocide Centennial Lebanon Central Committee Shahan Kantaharian delivered his opening speech, after which leader of the Armenian Diocese of Tehran, Archbishop Sepuh Sarkisian moderated the session.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan delivered an extensive speech. Through a slide show, the minister presented the events and activities that had been carried out on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide in different parts of the world, particularly in the countries of the Near East and the Middle East, as well as the achieved outcomes and the future actions.
Hranush Hakobyan attached importance to the activities carried out by the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide chaired by the President of the Republic of Armenia and the 61 Armenian Genocide Centennial regional committees in 50 countries around the world. “All sectors of Armenians were mobilized, including Armenians in Armenia, Artsakh and the Diaspora. All Armenians came together to fight for recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences,” she said.
The minister mentioned that the RA Ministry of Diaspora had developed the program called “Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide for the Years 2011-2017” and had provided information about the program to the regional committees. The RA Ministry of Diaspora held several community events, carried out political and advocacy actions and held cultural events and church ceremonies with the diplomatic representations of the Republic of Armenia, Diaspora Armenian organizations, pan-Armenian and religious organizations. The ministry also organized many forums, meetings and conferences, established museums, created monuments and cross-stones and named squares. There were also various kinds of community events, including torch-lit marches, a tree-planting ceremony, a candlelight vigil, exhibitions, festivals, concerts, commemorative events, literary and artistic events, plays, film screenings, sporting events and more.
The minister also mentioned exclusively significant events such as the canonization of martyrs of the Armenian Genocide, the Holy Mass that Pope Francis I served at St. Peter’s Basilica of the Vatican, the official April 24th ceremony commemorating the victims of the Armenian Genocide at the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex, the global forum entitled “Mankind against the Crime of Genocide”, as well as the opening of the Komitas Museum-Institute in Yerevan and the Aram Bezikian Museum devoted to the orphans of the Armenian Genocide in Lebanon.
The Catholicosate of the Great House of Cilicia took an exclusively daring step, appealing to the Constitutional Court of Turkey with the demand for the return of the residence of the Catholicosate in Sis (located in the territory of the historic Armenian Kingdom of Cilicia) and the properties of the Catholicosate.
Out of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, the Minister of Diaspora particularly set aside the forums, conferences, roundtables, seminars and lectures that were hosted in 30 countries and sparked great reactions, as well as research, publication of books and the various kinds of events and initiatives carried out by the state and non-governmental organizations of foreign countries.
The Minister of Diaspora also attached importance to the advocacy efforts that Armenian and foreign media outlets made around the world and attached special importance to the international media forum titled “At the Foot of Ararat”. The minister presented the television programs devoted to Armenia and the Armenian Genocide that were shown, the artistic and documentary films that were screened and the books that were published in various countries, as well as the efforts that were made against the spread of misinformation and the anti-Armenian propaganda.
Summing up the results, Minister Hranush Hakobyan congratulated the participants of the forum on the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic, mentioning that the 100th anniversary of the First Republic is ahead and that all Armenians must celebrate those glorious holidays with renewed unity and more achievements.
Afterwards, the minister talked about the future actions. “With the experience that we have gained and by combining our resources, we will continue to prepare for and mark the 101st, 102nd and all the other anniversaries of the Armenian Genocide with renewed momentum and activity. The proposal of the President of the Republic of Armenia to reinforce the “Never Again” movement and make Armenia become the frontrunner in the international arena in terms of genocide can become objectified, if we create an “International Genocide Research Center”, which will deal with examining and synthesizing legal, historical and international issues and, based on research, will present the necessary suggestions for preparing for and holding global forums. A global forum devoted to refugees’ issues is being organized this year. Panel discussions need to be organized in the regions as well. I believe that by combining the efforts of all Armenians, we can provide the top universities of the world with more professionals and encourage the preparation of experts (Turkologists, Kurdologists, Ottomanologists, political scientists, international law experts, international affairs experts and historians), and Armenian communities need to encourage the youth and help them receive such education.
Communities have compiled and accumulated a tremendous amount of memoirs, materials and documents that need to be elaborated and published in various collections, as well as publish the works and articles of foreign state and political figures, genocide scholars and artists in a series and try to create a library/archive to make the 100-year-old materials complete. It is necessary to sort and publish the materials that you have accumulated and your activities in chronological order.”
Concluding, Minister Hranush Hakobyan touched upon the creation of a Pan-Armenian Council. “Unquestionably, the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide became a brilliant format or coordinating the partnership between Armenia and the Diaspora. Today, it is clear that Armenians, who are reawakening, have a tremendous amount of potential, and the Pan-Armenian Council can become a major platform for gearing that potential in the right direction. The weight, decisions and recommendations of the Pan-Armenian Council will seem more reliable and will become more applicable, if the Council includes representatives of Armenia, Artsakh and the Diaspora and if the issues on its agenda become the priorities of all Armenians that were approved during the 5th Armenia-Diaspora Conference.”
Minister Hranush Hakobyan expressed gratitude to the members of all the Committees for their dedication and the time and money that they spent to do the tremendous job that they did in their countries of residence.
Chairperson of the Armenian Genocide Centennial Lebanon Central Committee Seta Khdshian presented the initiatives that have been held in Lebanon.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia Ashot Kocharyan expressed gratitude to the Armenian community of Lebanon for the partnership and briefly talked about the participation and contributions of the embassy.
Afterwards, Dr. Nora Bayragdarian talked about the lawsuit that His Holiness Aram I has filed against Turkey in relation to the case of the Catholicosate of Sis and the steps that have been taken. Representative of the information unit of the Catholicosate of the Great House of Cilicia, Supreme Archimandrite Housig Mardirosian talked about the steps that the Catholicosate has taken.
Maral Nercessian (Jordan), Archbishop Shahan Sarkisian (Syria), Deputy Vardkes Mahdessian (Cyprus) and Roobik Karapetian (Tehran) gave speeches devoted to the activities that had been carried out within their respective communities.
By the proposal of Yeghig Jerejian, the attendees issued a special statement on behalf of the participants of the reunion-meeting, conveyed a welcome speech and expressed their support to their Syrian-Armenian compatriots who are currently living and working in dire conditions.
At the end, the participants of the forum attended the traditional Tyarndarach ceremony of lighting a bonfire at the Mayravank (Main Monastery) of Antelias.
On February 14, the participants took part in a Holy Mass and laid flowers in front of the Martyrs’ Chapel.
The first session of the second day was moderated by Sarkis Najarian and included speeches by Vrej Ter-Martirosian from Isfahan, Bishop Grigor Chiftjian from Tavriz and Supreme Archimandrite Mesrob Sarkisian (UAE), who presented the activities that had been carried out within their respective communities.
Among other speakers from Lebanon were representative of the ARF-D Central Committee and MP Hagop Pakradouni, Silva Liparitian (Armenian General Benevolent Union), Hagop Kerkerian (Social Democrat (Hunchakian) Party), Sevag Hagopian (Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar)), the Very Rev. Raffi Msrlian, assistant of the Patriarchal Diocese of the Armenian Catholic Community of Beirut, Bishop Kevork Asadourian and leader of the Armenian Diocese of Lebanon, Bishop Shaheh Panossian.
Minister Hranush Hakobyan and Shahan Kantaharian delivered their closing speeches.
The RA Minister of Diaspora presented Seta Khdshian with the passport of a citizen of the Republic of Armenia granted by the decree of the President of the Republic of Armenia.
After the forum, the RA Minister of Diaspora and the participants of the forum visited the Residence of the Catholicos and met with His Holiness Aram I, who praised the activities of Minister Hranush Hakobyan, Chairperson of the Armenian Genocide Centennial Lebanon Central Committee Seta Khdshian and the participants of the forum and emphasized that the lawsuit for the Catholicosate of Sis “was not an issue about a land parcel, but a political issue.”
On February 15, the RA Minister of Diaspora had meetings with His Beatitude, Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholics of the Great House of Cilicia, Father, Krikor-Bedros XI Kaproyan and President of the World Council of Armenian Evangelical Churches, the Very Rev. Meguerditch Karagyozyan.