Հրանուշ Հակոբյան. Այս տարին ցույց տվեց, որ եթե ուզենք, շատ բաներ կանենք
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ամենահզոր եւ տպավորիչ միջոցառումները ապրիլի 24-ին եղան: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, «Հիշում եմ եւ պահանջում» փորձագիտական համաժողովին ասաց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Այդ օրը շատ երկրներում միջոցառումները հիմնականում ցույցերի ու պահանջների տեսքով դրսեւորվեցին, որը շատ տպավորիչ էր»,-ըստ News.am-ի՝ ասել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների գիտական կենտրոններն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանությանը, այդ թվում՝ Ստամբուլի եւ Անկարայի:
«Այս տարին ցույց տվեց, որ եթե ուզենք, շատ բաներ կանենք եւ եթե ուս ուսի տանք, սարեր շուռ կտանք»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ մինչեւ այս հրատարակվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիված 30 գիրք, եւ այս տարի հրատարակվելու է եւս 12-ը, որոնք թարգմանված են նաեւ ֆրանսերեն, ագլերեն, գերմաներեն եւ այլ լեզուներով՝ օտարալեզու ընթարցողին մեր պատմությունը եւս ներկայացնելու համար:

Грануш Акопян: Нынешний год показал, что при желании сделаем многое
Самые мощные и впечатляющие мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян, произошли 24 апреля. Об этом сегодня, 25 сентября, сказала на экспертном форуме «Помню и требую» министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
«В тот день во многих странах мероприятия в основном проявились в виде демонстраций и требований, что было очень впечатляюще», – сказала, как передает News.am, Грануш Акопян.
Она отметила, что научные центры почти всех стран коснулись в этот день Геноцида армян – в том числе Стамбула и Анкары.
«Нынешний год показал, что при желании сделаем многое, и если встанем плечом к плечу – горы свернем», – сказала министр.
Она отметила, что до сих пор издано 30 книг, посвященных Геноциду армян, в нынешнем году будет издано еще 12. Они также переведены на французский, английский, немецкий и другие языки, дабы представить нашу историю и иноязычному читателю.