Հալեպում այսօր մոտ 20 հազար հայ է ապրում
Այս մասին փետրվարի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցած Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանը:
Նրա խոսքով` Դամասկոսում բնակվում է 3000, Լաթաքիա, Քեսաբ ծովափնյա շրջաններում` 3000-3500, Կամիշլիում`  3000, մնացած բնակավայրերում` 3000-4000 սիրիահայ: «Այս թվերը կայուն չեն եւ կարող են փոփոխության ենթարկվել մի շարք գործոններից ելնելով»,-ասաց Պապիկյանը:
Նա նշեց, որ Սիրիայի բնակչությունը մինչ պատերազմը կազմում էր 24.5 միլիոն, այժմ` 17-ից   18 միլիոն: «7 միլիոնը համարվում է ներքին տեղահանված, 13.5 միլիոնը ունի մարդասիրական օգնության կարիք, որից 4.5 միլիոնը բնակվում է դժվար հասնելի վայրերում կամ շրջափակման մեջ»,-հավելեց նա:
Սիրիայի այն տարածքներում, որտեղ պահպանվում է  հրադադարի ռեժիմը, դրական տեղաշարժ է նկատվում կենցաղային պայմանների բարելավման առումով: Ահաբեկիչների ձեռքում էին գտնվում Դամասկոսը մատակարարող ջրամբարները եւ դրանց գրավումը կառավարական ուժերի կողմից որոշակի առումով թեթեւացրեց ջրամատակարարումն այնտեղ: «Սիրիայի բնակչության մեծագույն հատվածը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն`  բնակչության 50 տոկոսը համարվում է բռնի տեղահանված, երկու երրորդը`  խիստ կարիքավոր: Կիսաքանդ վիճակում է գտնվում 1000, լիովին ոչնչացված 100, մասնակի ավերածության ենթարկված 800 տուն –շինություն, 3000 խանութ, վաճառատուն կա Սիրիայում, որոնք կողոպտված են, այրված, կամ կիսաքանդ վիճակում»,-ասաց ԱԳՆ նախարարի տեղակալը` հավելելով, որ շարունակվում է սիրիահայության արտագաղթը դեպի Կանադա, Ավստրալիա, Հայաստան:
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը Սփյուռքի նախարարության հետ միասին շարունակում են աջակցություն ցուցաբերել այն սիրիահայերին, ովքեր ցանկություն են հայտնում գալ Հայաստան: Հալեպում շարունակում է գործել միակ հյուպատոսությունը, որը շարունակում է ամենօրյա ռեժիմով տեղեկատվություն տրամադրել Հալեպում եւ նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին:

В Алеппо сегодня проживают около 20 тысяч армян
Согласно данным Берийской армянской епархии, в Алеппо по состоянию на данный момент проживают около 20 тысяч армян.
Об этом на состоявшемся 13 февраля в Министерстве Диаспоры РА под председательством министра Грануш Акопян очередном заседании межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян сказал заместитель министра иностранных дел РА Армен Папикян.
По его словам, в Дамаске живут 3 тысячи, в приморских регионах Латакия, Кесаб – 3-3,5 тысячи, в Камышли – 3 тысячи, в остальных населенных пунктах – 3-4 тысячи сирийских армян. «Эти цифры нестабильны и могут меняться под воздействием ряда факторов», – сказал Папикян, отметив, что населении Сирии до войны составляло 24,5 миллионов, ныне же –  17-18 миллионов. «7 миллионов считаются внутренне перемещенными лицами, 13,5 миллионов нуждаются в гуманитарной помощи, из которых 4,5 миллиона проживают в труднодоступных местах или находятся в блокаде», – добавил он.
На тех территориях Сирии, где режим прекращения огня соблюдается, заметны позитивные перемены в плане улучшения бытовых условий. В руках террористов находились водохранилища, снабжавшие водой Дамаск, и их освобождение правительственными силами в определенной мере облегчило водоснабжение. «Огромный сегмент сирийского населения находится в  крайне тяжелом положении. Согласно данным ООН, 50 процентов населения считаются насильственно перемещенными, две трети – крайне нуждающимися. В полуразрушенном состоянии находится 1000, полностью уничтожены 100, подвергшимися частичному разрушению – 800 зданий и сооружений, 3000 магазинов, торговых домов  в Сирии разграблены, сожжены или находятся в полуразрушенном состоянии», – сказал замминистра �?Д, добавив, что отток сирийских армян в Канаду, Австралию, Армению продолжается.
Министерство иностранных дел Армении совместно с Министерством Диаспоры продолжают оказывать содействие сирийским армянам, изъявляющим желание приехать в Армению. В Алеппо продолжает функционировать единственное консульство, в ежедневном режиме предоставляющее информацию о ситуации, сложившейся в Алеппо и вокруг него.