Ամերիկյան «Ամքոր» կազմակերպությունն աջակցում է սիրիահայ երեխաներին
Նոյեմբերի 6-ին  «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ում հերթական գեղեցիկ նախաձեռնությունն էր:
Ամերիկյան «Ամքոր» կազմակերպությունը հաճելի անակնկալ էր պատրաստել Հայաստանում ապաստանած սիրիահայ երեխաների համար:
Նախաձեռնության մասին որոշ պարզաբանումներ արեց «Ամքոր» ամերիկյան կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի ծրագրերի կոորդինատոր Անահիտ Գասպարյանը.
«Ամռանը ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակը հրավիրել էր համաժողով, որին մասնակցում էին հայաստանյան և միջազգային կազմակերպություններ: Քաջատեղյակ լինելով Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերի հիմնախնդիրներին՝ համաժողովի ժամանակ հարց բարձրացվեց, թե կազմակերպություններն ինչ նախաձեռնությամբ կարող են հանդես գալ:
Մեր կազմակերպությունը որոշեց անմասն չմնալ և կարողացավ մի փոքր գումար հայթայթել՝ մոտ 10 հազար ԱՄՆ դոլար»:
«Ամքոր» կազմակերպությունը դիմել է «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար տիկին Լենա Հալաջյանին՝ պարզելու համար, թե այդ գումարով ինչ կարող են անել՝ հաշվի առնելով արդի կարիքները:
1460204_702434939768939_1491593521_n
Փոխադարձ համաձայնությամբ որոշվել է այդ գումարով 7-14 տարեկան մոտ 400 երեխաների համար բաճկոններ պատվիրել: «Որոշեցինք գույները, ձևերը, և,  փառք Աստծո, շատ գեղեցիկ նմուշներ ստացվեցին»,-ասաց տիկին Անահիտը:
Բաճկոնները պատվիրվել են հայկական «Տոսպ» ֆաբրիկայում:
«Հասկանում ենք, որ այնքան էլ մեծ օգնություն չէ, բայց ուրախ ենք, որ կարողացանք մի փոքր թեթևացնել սիրիահայ մեր հայրենակիցների հոգսը»,- նշեց տիկին Անահիտն ու հավելեց, որ հնարավոր է՝ առաջիկայում  «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ այլ ծրագիր ևս իրականացնեն՝ ի շահ Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերի:
Աջակցության փաթեթի մեջ ներառվել են նաև գունավոր ծածկոցներ, նորածնի պարագաներ, հիգիենայի փաթեթներ,  գրենական պիտույքներ որը տրամադրել են «Ամքոր» կազմակերպության հումանիտար աջակցության բաժինը և Հալեպի ՀԲԸՄ շրջանավարտների լոսանջելեսյան հանձնախմբի անդամները:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/11/1456554_702435459768887_1306411301_n.jpg)
On November 6, another nice initiative was held at the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO.
UMCOR had a pleasant surprise in store for the Syrian-Armenian children who have taken shelter in Armenia.
Programs coordinator for UMCOR Armenia Anahit Gasparyan provided some details on the initiative.
“This past summer, the UNHCR’s Office in Armenia held a conference with local and international organizations. The representatives of those organizations were well aware of the key issues facing Syrian-Armenians in Armenia and raised the issue of holding some kind of an initiative for them.
UMCOR decided to join those organizations and managed to procure nearly 10,000 dollars.”
UMCOR addressed Director of the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO Lena Haladjian with the request for clarifications about what could be done with that amount of money, taking into consideration the current needs of the Syrian-Armenians.
The sides agreed to order jackets for nearly 400 Syrian-Armenian children between the ages of 7 and 14. “We decided on the colors and forms, and thank God, we got beautiful samples,” Anahit said.
The organizations ordered the jackets from the Armenian Tosp Factory.
“We understand that this is not that big of a help, but we’re pleased with the fact that we were able to ease the burden of our Syrian-Armenian compatriots a little,” Anahit mentioned, adding that UMCOR might implement another program with the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO to help the Syrian-Armenians in Armenia.
The package of materials included colorful blankets, accessories for newborns, hygiene kits and writing accessories provided by UMCOR’s humanitarian aid department and members of the AGBU Aleppo Alumni Committee in Los Angeles.