«Արցախի հողից անբացատրելի ուժ եմ ստանում». արգենտինահայ հայրենադարձ
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը երիտասարդ լրագրող Բեատրիս Արսլանյանն է՝ Արգենտինայի Կորդոբա քաղաքից: 2010 թվականին, «Դեպի Հայք» հիմնադրամի կամավորական ծրագրին մասնակցելուց հետո, Բեատրիսը հաստատակամորեն որոշել է Հայաստան վերադառնալ, որպեսզի խոր արմատներ գցի Մայր Հայրենիքում և նոր բարձունքներ նվաճի:
-Բեատրի՛ս, Արգենտինայի հայ համայնքն աչքի է ընկնում կուռ ու համախմբված լինելով, մատաղ սերնդին հայ պահելու առաջնահերթությամբ: Ինչպե՞ս կբնութագրես կորդոբահայ համայնքում անցկացրած տարիներդ:
-Ջերմ ու հիշարժան տարիներ եմ ունեցել, որոնք միշտ ժպիտով եմ հիշում: Փոքր տարիքից ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել Կորդոբայի հայկական համայնքի տարբեր նախաձեռնություններում. սկաուտ եմ եղել, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցության Երիտասարդական միության աշխատանքներին եմ մասնակցել, իսկ վերջին տարիների ընթացքում համայնքի վարչությունում որպես գործավար եմ աշխատել:
Կյանքս առանց կորդոբահայ համայնքի չեմ պատկերացնում: Ծնողներս են նպաստել, որ Հայաստանը միշտ մեր հոգում ունենանք. այնպիսի ընտանիքում եմ մեծացել, որտեղ հայկական շունչը, ազգային ավանդույթներն ու հայ լինելու զգացումը պահպանվել են:
Մեր ընտանիքում հայերեն խոսելուն մեծ կարևորություն է տրվել, նաև հայկական դպրոց եմ գնացել, որտեղ հիմնովին գրել-կարդալ սովորեցի:
Հայաստանում հայերենի իմացությունը շատ օգնեց: Հիմա անկաշկանդ շփվում եմ մարդկանց հետ, միայն արևմտահայերեն-արևելահայերեն լեզվական պատնեշը մի փոքր դժվարությամբ հաղթահարեցի:
Նշեմ նաև, որ ծնողներս Սիրիայում են ծնվել: Մայրս երեք տարեկանում է ընտանիքի հետ Կորդոբայում հաստատվել, իսկ հայրս քսանհինգ տարեկանում` սիրիական բանակում ծառայությունը վերջացնելուց հետո: Նրանք Կորդոբայում են հանդիպել և ամուսնանալուց հետո երեք երեխա ունեցել:
-Յուրաքանչյուր հայրենադարձ Հայաստան տեղափոխվելու իր ինքնատիպ պատմությունն ունի: Հետաքրիր է իմանալ քո պատմության մանրամասները:
– Ամեն ինչ սկսվեց, երբ վեց տարի առաջ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի ծրագրերից մեկի շրջանակում Հայաստան եկա:
Երեք ամիս կամավորական աշխատանք եմ կատարել Երևանի թիվ 76 «Արգենտինյան Հանրապետություն» հիմնական դպրոցում և բնապահպանական կազմակերպությունում:
Հայաստանում ապրելու ամիսներն ինձ համար բախտորոշ դարձան. անբացատրելի սեր արթնացավ Հայաստանի, հայ ժողովրդի հանդեպ, կարծես հայ լինելու իրական արժեքը զգացի:
Սակայն մինչ հայրենադրձվելը, որոշեցի մեկնել Կորդոբա՝ ուսումս ավարտելու համար (ավարտել է Կորդոբայի համալսարանի լրագրության ֆակուլտետը-հեղ.):
Կիսատ թողած գործերս վերջացնելով՝ 2011 թվականին հաջողեցի Հայաստանում հաստատվել:
Հավելեմ նաև, որ առաջին անգամ Հայաստան եմ եկել 2006 թվականին՝ սկաուտական բանակումին էի մասնակցում:
– Որոշման հանդեպ ծնողներդ ինչպիսի՞ դիրքորոշում ցուցաբերեցին:
-Ծնողներիս հոգեբանորեն նախապատրաստում էի՝ ամեն առիթի դեպքում կես կատակ, կես լուրջ՝ ասելով, որ Հայաստան եմ գնալու: Ճիշտ է՝ նրանք արդեն ընտելացել են իմ որոշմանը, սակայն շատ ենք կարոտում միմյանց:
Ամենօրյա կապի մեջ լինելով՝ նրանց պատմում եմ ձեռքբերումներիս մասին, հայաստանյան կյանքի անցուդարձին ծանոթացնում: Կարծում եմ՝ նրանք հոգու խորքում հպարտ են զգում իրենց:
– Երբևէ մտածել ես՝ Հայրենիք վերադառնալու ամենամեծ պարգևը ո՞րն էր քեզ համար:
-Նախ պետք է մտածենք, թե հայրենադարձվելով՝ մենք ինչ օգուտ ենք տալիս Հայաստանին: Հայրենադրձվելուց հետո պետք է տարբեր ծրագրեր մշակենք և նպաստենք մեր երկրի զորեղացմանը: Հայաստան գալով՝ անհրաժեշտ է մեր փորձառությունը, գիտելիքներն ու հմտությունները ներդնել:
Օրինակ՝ ես լրագրող եմ, և այդ ուղղությամբ կարող եմ աշխատանք կատարել: Բուենոս Այրեսում լույս տեսնող «Արմենիա» թերթի համար հոդվածներ եմ գրում, որի միջոցով արգենտինահայերին իրազեկում եմ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Կարելի է ասել, որ լրագրողական գիտելիքներս ինչ-որ չափով օգտագործում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության պաշտոնական կայքի լուրերն իսպաներեն թարգմանելով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ կապ եմ հաստատել Սփյուռքի փոխնախարար Վահագն Մելիքյանի՝ Արգենտինայում ՀՀ դեսպան լինելու տարիներին, ով օգնել է ինձ այս հարցում: Շատ էի ուզում ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում աշխատել: Ուրախ եմ՝ թեկուզ կամավորության սկզբունքով, սակայն համագործակցությունը ստացվեց:
-Հայաստանը, այնուամենայնիվ, անծանոթ երկիր էր. այլ բան է՝ իբրև զբոսաշրջիկ գալը, մեկ այլ բան՝ մշտական բնակություն հաստատելը: Կյանքիդ նոր շրջափուլը հեշտությա՞մբ հաղթահարեցիր:
-Հայաստանում երբեք ինձ անծանոթ միջավայրում չեմ զգացել: Ամենուր ջերմ ընդունելության եմ արժանացել: Մարդիկ անկեղծորեն ինձ օգնության ձեռք էին մեկնում, որոնց հետ բարեկամական հարաբերություններ եմ հաստատել: Հիմա արդեն աշխատանք էլ ունեմ. «Կարաս» կոնյակի գործարանի հաղորդակցության և մարքետինգի բաժնի պատասխանատու եմ, որի գրասենյակը «Զվարթնոց» օդնավակայաում է:
Սփյուռքում միշտ խոսում են Հայ դատի ուղղությամբ աշխատանքներ կատարելու մասին, հայրենասիրական կոչեր են անում, սակայն արդեն ժամանակն է խոսքից գործի անցնելուն, պետք գործնական քայլեր կիրառել և մտածել Հայաստանի սոցիալական, քաղաքական, մշակութային կյանքի զարգացմանը նպաստելու համար: Պետք չէ դրսից Հայաստանին իբրև երազ նայել, համախմբվենք Հայաստանի շուրջ և լուծենք բոլոր խնդիրները:
-Հայաստանում սիրելի վայրեր ունե՞ս:
-Բոլոր վայրերն էլ սիրում եմ, սակայն ինձ համար առանձնահատուկ տեղ ունի Լեռնային Ղարաբաղը: Երբ ազատ ժամանակ եմ ունենում, անպայման Արցախ եմ գնում. Արցախի հողից անբացատրելի ուժ եմ ստանում և ոգեշնչվում:
Իհարկե, տեսադաշտում պետք է միշտ պահենք Արցախի հիմնահարցի խաղաղ ճանապարհով կարգավորման հարցը:
Գիտեմ, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժումն է իրականացնում:
Կարծում եմ՝ այս ծրագիրը դռներ կբացի, որ աշխարհը ճշմարտությունն իմանա, թե ինչ է կատարվում Արցախում, ինչու է Ադրբեջանն անընդհատ պատերազմ հրահրում: Այս առումով շատ կարևոր ծրագիր է նախաձեռնել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
– Ինչպե՞ս ես տեսնում մեր վաղվա օրը:
– Հայաստանը բոլոր հնարավորություններն ու նախադրյալներն ունի, որպեսզի սփյուռքահայերը գան ու հաստատվեն Հայրենիքում:
Խոսքս հատկապես Սփյուռքի երիտասարդներին է վերաբերում, քանի որ նրանք մի փոքր երկմտում են՝ հայրենադարձվել, թե՝ ոչ: Խորհուրդ կտամ, որ համարձակ որոշում կայացնեն, Հայաստան գան այն հույսով, որ ամեն ինչ լավ է լինելու:

«Земля Арцаха подпитывает меня какой-то необъяснимой силой»: репатриантка из Аргентины
Собеседница «Армяне сегодня» – молодая журналистка Беатрис Арсланян из аргентинского города Кордоба. После участия в волонтерской программе фонда «Депи Айк» в 2010 году Беатрис решила возвратиться в Армению, чтобы пустить на Родине глубокие корни, завоевать новые высоты.
– Беатрис, армянская община Аргентины отличается своей сплоченностью, приоритетом сохранения армянственности молодого поколения. Как охарактеризуешь годы, прожитые в армянской общине Кордобы?
– Это были приятные и незабываемые годы, которые всегда вспоминаю с улыбкой. С малых лет была активно вовлечена в различных начинаниях армянской общины Кордобы, была скаутом, участвовала в работе Молодежного союза Армянской революционной федерации «Дашщнакцутюн», а в последние годы работала делопроизводителем в правлении общины.
Не представляю свою жизнь без армянской общины Кордобы. Родители способствовали тому, чтобы мы всегда ощущали Армению в своих душах, росла в такой семье, где сохранился армянский дух, национальные традиции и чувство принадлежности к армянству.
В нашей семье большая важность придавалась тому, чтобы говорили на армянском, посещала также армянскую школу, где основательно научилась читать и писать.
Знание армянского языка очень помогло мне в Армении. Сейчас свободно общаюсь с людьми, лишь с небольшим трудом преодолела языковой барьер между западноармянским и восточноармянским.
Отмечу также, что родители мои родились в Сирии. Мама в трехлетнем возрасте с семьей переехала в Кордобу, а папе было 25 лет, после службы в Сирийской армии. Они встретились и поженились в Кордобе, вырастили троих детей.
– Каждый репатриант имеет свою особую историю переезда в Армению. �?нтересно узнать подробности твоей истории.
– Все началось с того момента, когда в рамках одной из программ фонда «Депи Айк» приехала в Армению.
Три месяца выполняла волонтерскую работу в Ереванской основной школе №76 «Аргентинская Республика» и в природоохранной организации.
Месяцы, прожитые в Армении, стали для меня судьбоносными: пробудилась необъяснимая любовь к Армении, армянскому народу, будто почувствовала цену быть подлинной армянкой.
Однако до репатриации решила отправиться в Кордобу для завершения учебы (окончила факультет журналистики университета Кордобы – авт.). Завершив дела, в 2011 году обосновалась в Армении. Добавлю также, что впервые побывала в Армении в 2006 году – участвовала в скаутском слете.
– Как отнеслись родители к твоему решению?
– Родителей психологически готовила – при каждом удобном случае  полушутя, полусерьезно говорила, что уеду в Армению. Правда, они уже свыклись с моим решением, однако очень скучаем друг по другу.  Будучи ежедневно на связи, рассказываю им о своих достижениях, знакомлю с перипетиями армянской жизни. Думаю, в глубине души они гордятся.
– Когда либо задумывалась, что стало самой большой наградой за возвращение на Родину?
– Прежде нужно подумать, какую пользу своей репатриацией мы приносим Армении. После репатриации мы должны разработать различные проекты и способствовать усилению нашей страны. Приехав в Армению, нужно внедрить наш опыт, знания и навыки.
Например, я журналист и могу работать в этом направлении. Пишу материалы для издающейся в Буэнос Айресе газеты «Армения», посредством которых информирую армян Аргентины о событиях в Армении.
Можно сказать, что журналистские знания в какой-то мере использую, переводя материалы официального сайта Министерства Диаспоры РА на испанский.
Связи с Министерством Диаспоры РА наладила в годы пребывания замминистра Диаспоры Ваагна Меликяна в должности посла РА в Аргентине – он помог мне в этом вопросе. Очень хотела работать в Министерстве Диаспоры РА. Рада – хотя и на волонтерских началах, но сотрудничество получилось.
– Тем не менее, Армения была незнакомой страной: одно дело приезжать туристом, совсем другое – обосноваться навсегда. Легко преодолела новый поворот в твоей жизни?
– В Армении никогда не чувствовала себя в незнакомой среде. Повсюду удостаивалась теплого приема. Люди искренне протягивали руку помощи, с ними у меня сложились дружественные отношения. Сейчас уже имею работу: являюсь ответственной отдела коммуникаций и маркетинга коньячного завода «Карас», офис которого находится в аэропорту «Звартноц».
В Диаспоре постоянно говорят о работе в направлении Ай-Дат, выступают с патриотическими призывами, однако настало уже время перейти от слов к делу, нужно предпринимать практические шаги и думать о содействии развитию социальной, политической, культурной жизни Армении.  Не нужно издали смотреть на Армению, как мечту – сплотимся вокруг Армении и решим все проблемы.
– В Армении у тебя есть любимые места?
– Все места люблю, однако особое место для меня занимает Нагорный Карабах. Когда выдается свободное время – непременно еду в Арцах: земля Арцаха подпитывает меня какой-то необъяснимой силой  и воодушевляет.
Конечно, в поле зрения нужно постоянно держать мирное урегулирование Арцахской проблемы.
Знаю, что Министерство Диаспоры РА осуществляет общеармянское движение «Что ты делаешь для Карабаха». Думаю, эта программа раскроет двери, чтобы мир узнал правду, что происходит в Арцахе, почему Азербайджан постоянно провоцирует войну. В этом плане инициированная Министерством Диаспоры программа приобретает особую важность.
– Каким ты видишь наш завтрашний день?
– У Армении есть все возможности и предпосылки, чтобы армяне Диаспоры приезжали и обосновывались на Родине. Речь, в частности, касается молодежи, поскольку именно она колеблется – репатриироваться или нет. Посоветую смело принимать решение, приезжать в Армению с надеждой, что все будет хорошо.