Ս. Խաչ-Հարպոյան բարձրագույն վարժարանը` միշտ Արցախի կողքին. Վարժարանի հյուրն էր Սփյուռքի նախարարը
Դեկտեմբերի 13-ին Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը նվիրված հանդիսություն, որի ընթացքում վարժարանը ներկայացրեց շարժմանը նվիրված իր նախաձեռնությունները: Հանդիսությունը մեկնարկեց` հովանավորությամբ Հայ Կաթողիկե պատրիարքության, նախագահությամբ՝ աշխատանքային այցով Լիբանանում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, և ներկայությամբ Լիբանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սամվել Մկրտչյանի, հյուպատոս Աշոտ Վարդանյանի, արհիապատիվ հայր Գևորգ եպս. Ասատուրյանի, Լիբանանի նախկին նախարար Ժակ Չուխատարյանի, հյուրերի, ծնողների և աշակերտների:
«Հայաստանը հայի ոգեղեն ու հոգևոր արժեքների բնօրանն է, որտեղից սնվում է սփյուռքում ապրող հայ ժողովուրդը: Ուստի, որպես սփյուռքահայ, անհրաժեշտ ու էական ենք համարում Սփյուռք-Հայրենիք կապը, որի անքակտելիության մեջ իր մեծ դերն ունի Սփյուռքի նախարարությունը»,-միջոցառման բացման ելույթում նշեց Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանի լրատվական բաժնի պատասխանատու Լյուսի Տոքմեջյանը` հավելելով. «Հայաստանն ու Արցախը հանդիսանում են Հայ Կաթողիկե Ս. Խաչ-Հարպոյան Վարժարանի ազգային դաստիարակության հիմքը, հայրենասեր և հայրենատեր սերունդներ պատրաստելու մեր վեհ պարտականության կիզակետերը: Եվ ահավասիկ, այսօր, որպես սփյուռքահայ, ականջ ենք դնում նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» կոչին` մեր ուժերն ի մի բերելով և մեր կարողությունները ի սպաս դնելով Լեռնային Ղարաբաղի՝ մեր Արցախի բարօրության ու բարգավաճման համար»:
Այնուհետև գեղարվեստական հայտագրով ելույթ ունեցան Սերժիո Ահարոնյանը՝ «Ղարաբաղ» երգով, Աքասիա Ազատյանը՝ «Արցախի հերոսներին» ասմունքով, Արև Բոյաջյանը՝ «Հե՛յ, երգիր Արաքս» ջութակի կատարումով, Փաթիլ Մարաշլյանը, Փաթիլ Մարգարյանը և Ռաֆայել Մխսյանը՝ «Ղարաբաղցին» երգով, իսկ Մարկրիթա Մալտոսյանը, Խաչիկ Օքսազյանը, Փաթիլ Ավետիսյանը և Հակոբ Վարդանյան քառյակը՝ «Արցախ» պարով:
«2010 թվականի մարտի 29-ին` այն օրից, երբ մեր վարժարանում առաջին անգամ հյուրընկալեցինք տիկին Հրանուշ Հակոբյանին, Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանի և Սփյուռքի նախարարության միջև սկիզբ առած հարաբերությունն ու գործակցությունը օրըստօրէ ծաղկեց, զարգացավ ու բարգավաճեց: Տնօրինությունս առաջին օրից իր պատրաստակամությունը հայտնեց և գործեց այն համոզումով, որ այս նախարարական կառույցը կամուրջ է հանդիսանում Սփյուռքի մեջ գործող հաստատությունների և Հայրենիքի միջև: Արդարև, հավատալով, որ մեր հայրենիքը զորանում է աշխարհի տարբեր անկյուններում հաստատված, բայց իրենց սիրտը միշտ Հայաստանով ու Արցախով բաբախող հայորդիներով, վարժարանս, այս հանդիսավոր պահին, իր ամբողջական աջակցությունն է հայտնում Արցախին նվիրված համահայկական շարժմանը»,-իր խոսքում նշեց վարժարանի տնօրեն Ռիտա Բոյաջյանը:
«Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժման կապակցությամբ Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանն իր համեստ լուման է տրամադում՝ գործնական մասնակցություն բերելով այս հսկայական ազգօգուտ ծրագրին: Վարժարանը որոշեց.
- Մարտակերտի թիվ 2 հանրակրթարանն ընդունել իբրև քույր վարժարան և Բեյրութ հրավիրել այդ վարժարանի հարկի տակ գործող և հատուկ կարիքներ ունեցող աշակերտների հետ զբաղվող 3 մասնագետներ՝ դիտարկության շաբաթ անցնելու Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանի ուսումնական հատուկ կարիքների բաժանմունքում, փորձառություններ փոխանակելու և վերարժևորման հատուկ դասընթացների հետևելու համար:
- Արցախում գործող ներառական կրթության ծրագիր ունեցող 102 վարժարաններում զավակ ունեցող 423 ծնողների և այդ վարժարաններում գործող հատուկ կարիքներ ունեցող աշակերտների հետ զբաղվող 68 մասնագետների համար ուսուցողական հատուկ սեմինարներ կազմակերպել` Բեյրութից Արցախ գործուղելով Ս. Խաչ-Հարպոյան վարժարանի ուսումնական հատուկ կարիքների բաժանմունքի մի խումբ մասնագետներ:
- Արցախում հատուկ կարիքներ ունեցող 423 աշակերտներին նվիրել գրենական պիտույքներ: Այս նախաձեռնությունը ֆինանսավորելու համար դպրոցում կատարվում է հավաքական աշխատանք` պատրաստելով լիբանանյան խնձորի քաղցրավենիք և այն վաճառելով հանրությանը` այս գործընթացի մեջ ընդգրկելով վարժարանի անձնակազմը, ծնողները, աշակերտները և դպրոցի բարեկամները:
Հայրենիք-Սփյուռք կամրջող նախաձեռնությունների մեջ իր անսպառ ջանքի համար Հրանուշ Հակոբյանը Ռտթա Բոյաջյանին պատվեց հուշանվերով` գերապայծառ Ասատուրյանի ձեռամբ: Սփյուռքի նախարարն այս հանդիսությունը որակեց` որպես լավագույնը, ամենահուզիչը և ամենահայրենասիրականը` ասելով. «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» կոչից անմիջապես հետո հայկական սփյուռքը ալեկոծվեց, և սփյուռքյան կառույցները հատիկ առ հատիկ ոտքի կանգնեցին` սատար հանդիսանալու Ղարաբաղին: Այս առումով տիկ. Բոյաջյանի ներկայացրած ծրագրով հիացա և ուրախացա, որովհետև այս դպրոցն այդպես փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի դառնա այս շարժման գլխավոր մասնակիցը»: Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարության բոլոր ծրագրերին մասնակցելու և դրանց հետևելու համար: Նա գլուխ խոնարհեց այն ուսուցիչների առջև, ովքեր ամեն բան անում են այս դպրոցում հայը կերտելու և աշակերտներին ոսկեղնիկը ուսուցանելու համար, և հատուկ շնորհավորեց վարժարանի տնօրենին` Սփյուռքի մեջ այսքան օրինակելի դպրոց պահելու համար: Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքն ավարտեց` ասելով, թե բոլորի հայացքը ուղղված է Հայրենիքին, որովհետև Հայրենիքն է բոլորիս իսկական թթվածինը, և «հետևաբար, մենք բոլորիդ սպասում ենք, կանչում և ասում՝ արի տուն»:

Высшая гимназия «Св.Хач-Гарпоян» всегда рядом с Арцахом: в гостях у гимназии министр Диаспоры
Для участия в общеармянском движении Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха» высшая гимназия «Св.Хач-Гарпоян» наметила ряд программ, торжественный старт которых состоялся 13 декабря на мероприятии, прошедшем под патронатом Армянского Католического Патриаршества и председательством находящейся в Ливане с рабочим визитом министра Диаспоры РА Грануш Акопян. На мероприятии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливане Самвел Мкртчян, консул Ашот Варданян, епископ Геворг Асатурян, экс-министр Ливана Жак Чухатарян, гости, учащиеся и их родители.
«Армения – колыбель духовных ценностей армянина, ею подпитывается армянский народ, живущий в Диаспоре. Посему, как армяне Диаспоры, мы считаем необходимой связь Диаспора-Родина, в неразрывности которой велика роль Министерства Диаспоры – отметила в своей вступительной речи ответственная информационного отдела гимназии «Св.Хач-Гарпоян» Луси Токмеджян, добавив: – Армения и Арцах являются основой национального воспитания армянской католической гимназии «Св.Хач-Гарпоян», а также апогеем нашего величественного призвания растить патриотичные поколения. �? сегодня, как армяне Диаспоры, откликаясь на призыв Министерства Диаспоры «Что ты делаешь для Карабаха», мобилизовав свои силы и ресурсы, мы полностью посвящаем их делу благополучия и процветания Нагорного Карабаха – нашего Арцаха».
Затем в художественном отделении выступили Сержио Агаронян с песней «Карабах», Араксия Азатян с декламацией «Героям Арцаха», Арев Бояджян, на скрипке исполнившая произведение «Эй, пой Аракс», Патиль Марашлян, Патиль Маргарян и Рафаель Мхсян с песней «Карабахец», а Маркрита Малтосян, Хачик Оксазян, Питаль Аветисян и Акоп Варданян – с танцем «Арцах».
«С 29 марта 2010 года, того дня, когда в нашей гимназии впервые принимали госпожу Грануш Акопян, отношения между гимназией «Св.Хач-Гарпоян» и Министерством Диаспоры день ото дня развивались с процветали. С первого же дня дирекция выразила готовность и действовала с убеждением, что эта министерская структура является мостом между действующими в Диаспоре союзами и Родиной. Веря, что наша Родина обретает мощь армянами, живущими в разных уголках мира, сердца которых бьются Арменией и Арцахом, наша гимназия в этот торжественный момент выражает свою поддержку общеармянского движения, посвященного Арцаху», – отметила директор гимназии Рита Бояджян.
Гимназия вкладывает свою скромную лепту в движение «Что ты делаешь для Карабаха», принимая деятельное участие в этом колоссальном патриотическом проекте. Гимназия постановила:
- Мартакертскую общеобразовательную школу №2 признать побратимом гимназии и пригласить в Бейрут троих специалистов, работающих с детьми, имеющими особые потребности, для прохождения недельной стажировки в отделении особых учебных потребностей гимназии, обмена опытом и прохождения специальных курсов.
- Для 423 родителей детей, обучающихся в 102 гимназиях Арцаха по программам инклюзивного образования, а также 68 специалистов, работающих с этими учениками организовать специальные семинары, командировав из Бейрута в Арцах группу специалистов из гимназии «Св.Хач-Гарпоян».
- 423 школьникам Арцаха, имеющим особые потребности, преподнести письменные принадлежности. Для финансирования этой инициативы в школе проводится сбор средств, будут приготовлены и проданы сладости, с вовлечением в этот процесс коллектива гимназии, родителей, учеников и друзей школы.
За усердие в организации инициатив, наводящих мосты между Родиной и Диаспорой, Грануш Акопян наградила Риту Бояджян памятным подарком. Министр Диаспоры квалифицировала это мероприятие как наилучшее, самое волнующее и самое патриотичное, сказав: «Сразу после призыва «Что ты делаешь для Карабаха» Диаспора взволновалась и структуры Диаспоры одна за другой поднялись в поддержку Карабаха. В этом плане меня восхитила программа, предложенная госпожой Бояджян, меня порадовало, что эта школа таким образом пытается сделать все, чтобы стать главным участником этого движения».
Министр выразила благодарность за участие во всех программах Министерства Диаспоры и следование им. Она склонила голову перед педагогами, делающими все, чтобы воспитывать в этой школе армян и обучения нашему прекрасному армянскому языку, особо поздравила директора гимназии за содержание в Диаспоре столь образцовой школы.
Свою речь министр завершила словами о том, что взгляды всех устремлены на Родину, ибо Родина – подлинный кислород для всех нас и «соответственно, мы ждем всех вас, зовем и говорим: «Ари тун».