«Արցախը միշտ իմ մտքում է».Ադամ Բարրո
Ֆրանսաբնակ օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն (Մուրադ Ամիրխանյան) միացել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում անում Ղարաբաղի համար» շարժմանը: «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում երգիչն ասաց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ հանդիպման ընթացքում իրազեկվելով շարժման մասին՝ միանգամայն որոշել է մասը կազմելու համահայկական նախաձեռնությանն այն համոզմամբ, որ Հայաստանին և Արցախին սատարելը պետք է բոլորիս ամենօրյա մտահոգությունը լինի:
-Ադա՛մ, ինչպես հաճախ նշում եք, Հայաստան գալու պատեհ առիթը երբեք բաց չեք թողնում: Այս անգամ ի՞նչ նպատակով եք եկել:
Ուրախ եմ, որ կրկին վերադարձել եմ Հայաստան և հնարավորություն ունեմ շփվելու հայրենակիցներիս հետ, զբոսնելու երևանյան փողոցներով:
Այս անգամ կնոջս ու աղջիկներիս հետ եմ եկել:Մեզ համար սուրբ պարտականություն է դեկտեմբերի 7-ին՝ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի օրը, Գյումրի այցելել՝ գլուխ խոնարհելու ծնողներիս շիրիմին:
Երբ Հայաստան եմ գալիս, անպայման հանդիպում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Ինձ համար շատ կարևոր է նախարարին հանդիպելը և իբրև արտերկրում ապրող օպերային հայ երգիչ՝ նրան պատմել կատարած աշխատանքներիս ու ձեռքբերումներիս մասին:
Հրանուշ Հակոբյանին ներկայացրեցի ապրիլից հետո, երբ նա ինձ «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրեց, ծավալած գործունեության արդյունքները: Այդ պարգևատրումով, կարծես, Աստծո կողմից առավել օրհնվեցի, քանի որ իմ առջև շատ դռներ բացվեցին: Նախարարն ինձ տեղեկացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Դու ի՞նչ ես անում անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժման մասին, որը գրավեց ուշադրությունս:
Հասկանալով շարժման խորագրի բուն էությունը՝ կարող եմ ասել, որ այն համախմբվածության կոչ է, այլ ոչ թե՝ պահանջ կամ հրաման: Պետք է եղբայրական սիրով ընկալենք այս գաղափարը, ամբողջ հայությամբ հարց տանք ինքներս մեզ, թե ինչ ենք արել Ղարաբաղի համար և ձեռք ձեռքի տված՝ քայլեր ձեռնարկենք՝ ի սատարումն Ղարաբաղի:
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ  Դուք նույնպես միանում եք համահայկական շարժմանը:
-Անվարան միանում եմ: Շատ կարևոր նախագիծ է նախաձեռնել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, որի միջոցով մեկ անգամ ևս բոլորի ուշադրությունը Արցախի շուրջ կհրավիրվի: Այն նաև հայ ժողովրդի  համախմբվածությունն է ցույց տալիս:
Առհասարակ, զօրուգիշեր մտածում եմ Արցախին օգտակար լինելու մասին. Արցախը միշտ իմ մտքում է: Արվեստագետն, իբրև «զենք», կարող է իր ձայն ու բեմն օգտագործել, հնարավորինս շատ համերգներ ունենալ՝ ներկայացնելով Հայաստանն ու Արցախը: Ես պատրաստ եմ այդ «զենքն» օգտագործել:
Այդ միջոցով այլազգի շատ արվեստագետներ կհետաքրքրվեն Հայաստանով և Արցախով և, գուցե, փորձեն աջակցել մեզ: Քիչ չեն դեպքերը, երբ արտասահմանցի շատ անվանի երգիչ-երգչուհիներ չնայած հայտնվել են Բաքվի «սև ցուցակում», բայց շարունակում են իրենց գործունեությամբ Արցախի կողքին լինել:
Մտածել եմ Փարիզում մեծ համերգ կազմակերպել, որը նվիրված կլինի Արցախին: Ինչպես ամեն օր՝ մտածում ենք Հայոց ցեղասպանության հարցի արդարացի լուծման մասին, այնպես էլ Արցախին սատարելու մասին պետք է մտածենք:
Ամեն ինչ անելու եմ Հայաստան-Ֆրանսիա-Արցախ կամուրջը պահպանելու և ամրապնդելու ուղղությամբ: Նմանօրինակ նախաձեռնությունների մասնակցելով՝գլուխս հանգիստ խղճով եմ բարձին դնում:
Արցախին աջակցելու հարցում արդեն փոքրիկ ներդրում ունեցել եմ: Երբ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստան եկա, «Կնոջ կողքին» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Լիլիթ Ամիրշադյանն ինձ Արցախի երեխաներին հագուստ տրամադրելու խնդրանքով դիմեց: Վերադառնալով Ֆրանսիա՝ կնոջս հետ որոշեցինք համերգ կազմակերպել, որից գոյացած հասույթը նպատակին ծառայեցրինք:
-Ադա՛մ, ասացիք՝ վերջին ամիսներին բեղուն ստեղծագործական ընթացքի մեջ եք եղել, շատ դռներ են բացվել Ձեր առջև:Կմանրամասնե՞ք այդ ամենի մասին:
-Իսկապես, ապրիլ ամսից հետո հագեցած գրաֆիկ եմ ունեցել՝ համերգներ, հանդիպումներ, վարպետության դասեր և այլն: Իտալիայի Կիյետի քաղաքում կայացած վոկալիստների փառատոնում «Գրան-պրի» մրցանակն եմ ստացել: Հաջորդիվ այնտեղ մենահամերգ եմ ունենալու:
Հետո մեկնեցի Իսպանիա, որտեղ նույնպես վոկալիստների մրցույթում առաջին կարգի մրցանակին արժանացա: Ֆրանսիայի Մանդ քաղաքում անվանի վոկալիստներին վարպետության դասեր եմ տվել: Նրանք նաև Կոմիտասի ստեղծագործություններն էին կատարում այնպիսի  հմտությամբ, որ կարծես՝ վաղուց էին լսել և հաղորդակցվել հայ անվանի երգահանի երգերին:
2017 թվականին Փարիզում առաջին անգամ «Կոմիտաս» փառատոնն եմ կազմակերպելու: Փառատոնին հնչելու են նաև ֆրանսիացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից:
Իմ վերջին ձայներիզում, «Ավե Մարիա»-ների տասնվեց կատարումների շարքում, ձայնագրեցի Մխիթար Սեբաստացու 17-րդ դարում գրված «Հիմն Աստվածամոր» ոչ այնքան ճանաչված ստեղծագործությունը: Ձայնասկավառակի նախաբանում տեղ է գտել նաև Ալեն Դյուոյի կարծիքն իմ մասին, որը մեծ պատիվ է ինձ համար:
Այս տարի Փարիզի Ռախմանինովի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր դարձա, որտեղ նաև դասավանդում եմ: Ֆրանսիացի երեխաների հոգում հայկական երգն եմ սերմանում: Ճիշտ է, նրանք ֆրանսերենով թարգմանված են երգում, բայց, այնուամենայնիվ, այդ միջոցով ծանոթանում են հայկական մշակույթին: Երեխաների մոտ միշտ խոսում եմ Հայաստանից և հայ ժողովրդից:
2017 թվականին Հայաստանում կրկին երաժիշտ-կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային  IX մրցույթ-փառատոնին մասնակցելու հրավեր եմ ստացել:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ 2017 թվականին համագործակցության ուղիներ նշմարվու՞մ են:
-Անկեղծ ասած՝ մեծ ցանկություն ունեմ Հայրենիքում հնարավորինս շուտ մենահամերգ ունենալ: Այդ մասին հանդիպման ժամանակ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին տեղյակ պահեցի: Նա սիրով պատրաստակամություն հայտնեց ցանկությունս իրականություն դարձնելու համար օգնել ինձ:
Համերգը, հավանաբար, տեղի կունենա 2017 թվականին սեպտեմբեր ամսին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Երգում ենք Կոմիտաս»  համահայկական փառատոնի շրջանակներում: Համերգի ժամանակ նախատեսվում է նշել  նաև իմ բեմական գործունեության 20 տարին:
Հրանուշ Հակոբյանի հետ նույնիսկ 2018 թվականի համատեղ համագործակցության ծրագիրը քննարկեցինք: Առաջ Աստված, որոշել ենք Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ «30 տարի երկրաշարժից անց» խորագրով համերգը կազմակերպել: Մտածել ենք բեմում մեկտեղել երկրաշարժից հետո աշխարհասփյուռ դարձած գյումրեցի երիտասարդներին՝ տեսնելու համար, թե Սփյուռքում ինչ ձեռքբերումների են հասել ու ինչ գործունեություն են ծավալում: Համերգի կյանքի կոչումը կարևոր նախաձեռնություն կլինի:

«Арцах всегда в моих мыслях»: Адам Барро
Проживающий во Франции оперный певец Адам Барро (Мурад Амирханян) присоединился к движению Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха». В беседе с «Армяне сегодня» певец сказал, что в ходе встречи с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, узнав о движении, сразу же решил участвовать в общеармянской инициативе, будучи убежден, что поддержка Армении и Арцаха должна быть каждодневной заботой каждого из нас.
– Адам, как Вы часто подчеркиваете, удобный повод побывать в Армении никогда не упускаете. С какой целью приехали на этот раз?
– Рад, что снова возвратился в Армению и имею возможность общаться с соотечественниками, прогуливаться по ереванским улицам. На этот раз приехал с супругой и дочерьми. Для нас священный долг 7 декабря, в день разрушительного Спитакского землетрясения, быть в Спитаке, склонить головы у могилы родителей.
Приезжая в Армению, непременно встречаюсь с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Для меня очень важны эти встречи и как армянский оперный певец, живущий за рубежом, рассказывать о проделанной работе и достижениях.
На этот раз представил Грануш Акопян результаты деятельности после апрельской встречи, когда она наградила меня медалью «Комитас». Этим награждением будто получил благословение Бога – передо мной открылись многие двери. Министр сообщила мне об инициированном Министерством общеармянском движении «Что ты делаешь для Карабаха», которое привлекло мое внимание.
Понимая сущность девиза, могу сказать, что это призыв к сплочению, а не требование или приказ. Эту идею нужно воспринимать с братской любовью, всем армянством задать себе вопрос – что мы делаем для Карабаха, и рука об руку предпринимать шаги в поддержку Карабаха.
– Можно сказать, что Вы также присоединились к общеармянскому движеню?
– Непременно присоединяюсь. Министерство Диаспоры РА инициировало очень важный проект, посредством которого еще раз привлекается внимание всех к Арцаху. Он также демонстрирует сплоченность армянского народа.
Вообще, я днями и ночами думаю о том, чтобы быть полезным Арцаху: Арцах всегда в моих мыслях. Деятель искусства может в качестве оружия использовать свой голос и сцену, по возможности больше выступать с концертами, представляя Армению и Арцах. Я готов использовать это «оружие».
Посредством этого можно привлечь внимание многих иностранных деятелей искусства к Армении и Арцаху, пробудить в них желание чем-то помочь. Нередки случаи, когда многие известные зарубежные певцы и певицы, несмотря на то, что оказались в «черном списке» Баку, продолжают свою деятельность, остаются рядом с Арцахом. Уже наметил организовать в Париже большой концерт, посвященный Арцаху. Как каждый день думаем о справедливом решении вопроса Геноцида армян, так же должны неустанно думать о помощи Арцаху.
Сделаю все для сохранения и укрепления моста Армения-Франция-Арцах. Участвуя в подобных инициативах, спокойно кладу голову на подушку.
В вопросе содействия Арцаху я уже нес небольшой вклад. Когда после апрельской четырехдневной войны приехал в Армению, учредитель общественной организации «Рядом с женщиной» Лилит Амиршадян обратилась ко мне с просьбой предоставить одежду для арцахских детей. Возвратившись во Францию, вместе с женой решили организовать концерт, всю прибыль от которого поставили на службу этой цели.
-Адам, Вы сказали, что последние месяцы находились в плодотворном творческом процессе, многие двери раскрылись перед Вами. Расскажете об этом чуть подробнее?
– Действительно, после апреля у меня был весьма насыщенный график – концерты, встречи, мастер-классы и т. д. На фестивале вокалистов в итальянском городе Киети получи л приз Гран-при. Там же выступлю с концертами.
Потом отправился в �?спанию, где на конкурсе вокалистов удостоился 1-й премии. В итальянском городе Манд дал мастер-класс известным вокалистам. Они также исполняли произведения Комитаса с таким мастерством, будто давно слышали и приобщались к творчеству известного армянского композитора.
В 2017 году впервые организую в Париже фестиваль «Комитас», на котором прозвучат и произведения французских композиторов.
На последнем своем диске в числе 16 исполнений «Аве Мария» записал не слишком известное произведение Мхитара Себастаци «Гимн Богоматери», написанное в XVII веке. В предисловии диска нашло место и высказывание Алена Дюе обо мне, что является для меня большой честью.
В этом году я стал профессором Парижской консерватории имени Рахманинова, где я также преподаю. Сею в душах французских детей армянские песни. Правда, они поют в переводе на французский, но тем не менее посредством этого знакомятся с армянской культурой. С детьми я всегда беседую об Армении и армянском народе.
В 2017 году вновь получил приглашение участвовать в IX международном конкурсе-фестивале музыкантов-исполнителей «Возрождение», который состоится в Армении.
– Пути сотрудничества с Министерством Диаспоры РА на 2017 год намечаются?
– Честно говоря, испытываю большое желание как можно быстрее дать на Родине сольный концерт. Об этом на встрече сказал и министру Диаспоры РА Грануш Акопян. Она охотно выразила готовность помочь мне превратить желание в реальность.
Концерт, вероятно, состоится в сентябре 2017 года в рамках общеармянского фестиваля «Поем Комитас», осуществляемом Министерством Диаспоры РА. На концерте планируется отметить и 20-летие моей сценической деятельности.
С Грануш Акопян мы обсудили даже программу совместной деятельности на 2018 год. Решили в канун 30-й годовщины Спитакского землетрясения организовать концерт под девизом «30 лет после землетрясения». Задумали собрать на сцене гюмрийскую молодежь, после землетрясения разъехавшуюся по всему миру, что бы посмотреть, чего они достигли в Диаспоре и какую развивают деятельность. Претворение концерта в жизнь станет важной инициативой.