Հակոբ Փանոսյանը՝ Տնտեսագիտական համալսարանում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) մեծ դահլիճում այսօր հյուրընկալվել էր Լոս Անջելեսի «Արփա» ինստիտուտի տնօրեն Հակոբ Փանոսյանը, ով բուհ էր այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ ներկայացնելու իրենց ինստիտուտի «Նորարարություն» ամենամյա մրցույթը, դրա անցկացման և պարգևատրման կարգը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, Սփյուռքի նախարարության Հետազոտությունների բաժնի պետ Էլիզ Գևորգյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դեկաններ, դասախոսներ, բուհի այլ աշխատակիցներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Կորյուն Աթոյանը, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրեց հյուրին և խոսքը փոխանցեց նրան: «Արփա» ինստիտուտի ներկայացուցիչը նախ պատմեց իրենց ինստիտուտի ստեղծման պատմության, առաքելության, իրականացրած ծրագրերի և մրցույթների մասին, այնուհետև ներկայացրեցրեց «Նորարարություն» մրցույթի պայմանները: Նրա խոսքով՝ մրցույթը կազմակերպված է համալսարանական մակարդակով և նպատակ ունի խրախուսելու ուսանողներին և ասպիրանտներին գիտության տարբեր բնագավառներում: Մրցույթը նպատակ ունի աշխուժացնել աշխատանքային փոխհարաբերությունները ուսանողի, ասպիրանտի և դասախոսի միջև, ինչպես նաև Հայաստանում ստեղծել նոր արտադրանքներ: Ընդհանուր առմամբ ծրագիրը միտված է քաջալերելու պատենտավորման ենթակա նորարարությունների կամ նորարարական ծրագրերի մշակումը ՀՀ-ում, խթանելու տեխնոլոգիայի, տնտեսական ղեկավարման և գյուտարարության նկատմամբ հետաքրքրությունը: Հաղթողների համար սահմանված են հետևյալ մրցանակները՝ 1-ին տեղ՝ 2000, 2-րդ տեղ՝ 1000, 3-րդ տեղ՝600, 4-րդ տեղ՝ 400 ԱՄՆ դոլար:
Նորարարության մրցույթի մասին մանրամասն տեղեկատվության և պահանջներին ծանոթանալու համար կարող եք այցելել «Արփա» ինստիտուտի պաշտոնական կայք՝ www.arpainstitute.org :

Акоб Паносян – в Экономическом университете
В большом зале Государственного экономического университета Армении  (ГЭУА) сегодня побывал в гостях директор Лос-Анджелесского института «Арпа» Акоб Паносян, посетивший вуз по инициативе Министерства Диаспоры РА – чтобы представить ежегодный конкурс «Новаторство» своего института, порядок его проведения и награждения.
Во встрече участвовали ректор ГЭУА Корюн Атоян, проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян, начальник отдела исследований Министерства Диаспоры Элиц Геворгян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, деканы, другие сотрудники вуза, студенты, аспиранты.
Корюн Атоян, приветствовав присутствующих, представил гостя и предоставил ему слово. Представитель института «Арпа» рассказал об истории создания института, его миссии, осуществленных программах и конкурсах, затем представил условия конкурса «Новаторство». По его словам, конкурс организован на университетском уровне и преследует цель поощрять студентов и аспирантов в различных сферах науки. Конкурс преследует цель оживить трудовые отношения между студентом, аспирантом и преподавателем, а также создать в Армении новые товары. В целом программа ориентирована на поощрение разработки в РА изобретений или новаторских программ, подлежащих патентованию, стимулирование интереса к технологиям, экономическому руководству и новаторству. Для победителей учреждены следующие премии: 1 место – 2 тысячи, 2 – 1000, 3 – 600 и 4 – 400 долларов США.
Для получения подробной информации о новаторском конкурсе и ознакомления с требованиями можно посетить официальный сайт института «Арпа»: www.arpainstitute.org