Հակոբ Փանոսյանը՝ Տնտեսագիտական համալսարանում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) մեծ դահլիճում այսօր հյուրընկալվել էր Լոս Անջելեսի «Արփա» ինստիտուտի տնօրեն Հակոբ Փանոսյանը, ով բուհ էր այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ ներկայացնելու իրենց ինստիտուտի «Նորարարություն» ամենամյա մրցույթը, դրա անցկացման և պարգևատրման կարգը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, Սփյուռքի նախարարության Հետազոտությունների բաժնի պետ Էլիզ Գևորգյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դեկաններ, դասախոսներ, բուհի այլ աշխատակիցներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Կորյուն Աթոյանը, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրեց հյուրին և խոսքը փոխանցեց նրան: «Արփա» ինստիտուտի ներկայացուցիչը նախ պատմեց իրենց ինստիտուտի ստեղծման պատմության, առաքելության, իրականացրած ծրագրերի և մրցույթների մասին, այնուհետև ներկայացրեցրեց «Նորարարություն» մրցույթի պայմանները: Նրա խոսքով՝ մրցույթը կազմակերպված է համալսարանական մակարդակով և նպատակ ունի խրախուսելու ուսանողներին և ասպիրանտներին գիտության տարբեր բնագավառներում: Մրցույթը նպատակ ունի աշխուժացնել աշխատանքային փոխհարաբերությունները ուսանողի, ասպիրանտի և դասախոսի միջև, ինչպես նաև Հայաստանում ստեղծել նոր արտադրանքներ: Ընդհանուր առմամբ ծրագիրը միտված է քաջալերելու պատենտավորման ենթակա նորարարությունների կամ նորարարական ծրագրերի մշակումը ՀՀ-ում, խթանելու տեխնոլոգիայի, տնտեսական ղեկավարման և գյուտարարության նկատմամբ հետաքրքրությունը: Հաղթողների համար սահմանված են հետևյալ մրցանակները՝ 1-ին տեղ՝ 2000, 2-րդ տեղ՝ 1000, 3-րդ տեղ՝600, 4-րդ տեղ՝ 400 ԱՄՆ դոլար:
Նորարարության մրցույթի մասին մանրամասն տեղեկատվության և պահանջներին ծանոթանալու համար կարող եք այցելել «Արփա» ինստիտուտի պաշտոնական կայք՝ www.arpainstitute.org :

Director of the Los Angeles-based ARPA Institute Hagop Panossian was hosted at the Armenian State University of Economics today. Panossian visited the University under the initiative of the RA Ministry of Diaspora with the purpose of presenting the Institute’s annual Innovation Competition, as well as the terms and conditions of the competition and the awards.
Among the participants of the meeting were Rector of the Armenian State University of Economics Koryun Atoyan, Pro-Rector for Science and International Relations Gagik Vardanyan, Head of the Research Division at the Ministry of Diaspora Eliz Gevorgyan, Director of Amberd Research Center Samvel Avetisyan, deans, professors, university staff members, as well as undergraduate, graduate and PhD students.
Koryun Atoyan greeted the gathered, introduced the guest and gave the floor to him. Hagop Panossian gave a historical background of the Institute, presented the Institute’s mission, programs and competitions, as well as the terms and conditions of the Innovation Competition. According to Panossian, the competition is for university students and is aimed at promoting them in different fields of science. The goal of the competition is to strengthen the working relations between undergraduate, graduate and PhD students and their professors and to create new products in Armenia. Generally speaking, the program is aimed at encouraging the development of programs for innovations that can be labeled or innovative programs in Armenia, as well as sparking interest in technology, economic management and inventing. The top four winners will receive 2,000 dollars (1st place), 1,000 dollars (2nd place), 600 dollars (3rd place) and 400 dollars (4th place).
For more information about the Innovation Competition and terms and conditions, please visit ARPA Institute’s official website at www.arpainstitute.org.