ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կայացավ Պոլսի «Մարմարա» օրաթերթի փոխխմբագիր Մաքրուհի Հակոբյանի գրքի շնորհանդեսը
Հոկտեմբերի 17-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում, ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, կայացավ Պոլսի «Մարմարա» օրաթերթի փոխխմբագիր, «Սուրբ Փրկիչ» ամսաթերթի խմբագիր, թարգմանիչ, վաստակաշատ մանկավարժ Մաքրուհի Հակոբյանի «Անվերջակէտ զրոյց՝ մեր գրականութեան երախտաւորներուն հետ» գրքի շնորհանդեսը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ, բ.գ.թ. Սերժ Սրապիոնյանը: Բարձր գնահատելով վաստակաշատ խմբագրի գործը` ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը նշեց. «Մաքրուհի Հակոբյանի այս աշխատությունը նահանջի յուրօրինակ ահազանգ է, հանրության ուշադրությունը անհետացող պոլսահայ սերնդի վրա բևեռելու նշանակալի եւ հիմնարար գործ»: Պարոն Սրապիոնյանը հավելեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մշտապես բարձր է գնահատել Մաքրուհի Հակոբյանի` պոլսահայ համայնքի շնորհաշատ արվեստագետներին Հայրենիքում ներկայացնելու ջանքերը: «Շնորհիվ Ձեզ նման ազգանվեր հայերի` համոզված եմ, պոլսահայ գրական եւ մշակութային կյանքը ունենալու է արժանի փոխարինողների սերունդ», – եզրափակեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահի պաշտոնակատար Էդվարդ Միլիտոնյանը կարևորեց համայնքում ստեղծվող հայ մշակույթը տարածելուն ուղղված Մարքուհի Հակոբյանի ջանքերը: Ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանն առանձնացրեց խմբագիր Մաքրուհի Հակոբյանի` արեւմտահայերենի բացառիկ իմացությունը: Հայերենի վտանգված այս ճյուղով լույս տեսած հարցազրույցների ժողովածուն, որը նախ եւ առաջ համայնքի եւ այնտեղ ապրած մարդկանց կյանքի վավերագրություն է, փաստագրական լուրջ արժեք է հետագա ուսումնասիրողների համար:
Բարձր գնահատելով հեղինակի նվիրումն ու հավատարմությունը խմբագրի գործին և հայ գրականությանը` Ա. Գևորգյանը Մ. Հակոբյանին պարգեւատրեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության Ոսկե մեդալով:
Խ. Աբովյանի անվան ԵՊՄՀ Հայ նոր և նորագույն գրականության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Դանիելյանը նշեց, որ «Անվերջակետ զրոյց…»-ով Մ. Հակոբյանը ամբողջացնում և հայտարարի է բերում Պոլսում ստեղծված 50 տարիների ստեղծագործական վաստակը:
Ներկաներին ողջունեց և օրհնանքի խոսք ասաց «Սահակեան» երգչախմբի դպրաց դասի ատենապետ Հ. Զաքէոս ծ. վրդ. Օհանյանը:
Ելույթներով հանդես եկան «Սփյուռք» գիտաուսումնական կենտրոնի մեթոդիստ Ք.Աբրահամյանը, թատերագետ Լ.Մութաֆյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակից Լ.Դամիրյանը և այլք:
Միջոցառման գեղարվեստական մասում հանդես եկավ Ստամբուլի «Սահակեան» երգչախումբը` խմբավար Սևան Ակօշեանի ղեկավարությամբ:

По инициативе Министерства Диаспоры РА состоялась презентация книги заместителя редактора ежедневной Константинопольской газеты «Мармара» Макруи Акопян
В концертном зале «Арно Бабаджанян» 17 октября по инициативе Министерства Диаспоры РА состоялась презентация книги заместителя редактора ежедневной Константинопольской газеты  «Мармара», редактора, переводчика ежемесячной газеты «Сурб пркич» Макруи Акопян «Незавершенная беседа с великими нашей литературы».
Со вступительным словом выступил заместитель министра Диаспоры РА кфн Серж Срапионян. Высоко оценив труд заслуженного редактора, замминистра Диаспоры РА отметил: «Этот труд Макруи Акопян своеобразный сигнал об отступлении, значительный и фундаментальный труд, призванный привлечь внимание общественности к исчезающему поколению константинопольских армян». Господин Срапионян добавил, что министр Диаспоры РА Грануш Акопян постоянно высоко ценила усилия Макруи Акопян по представлению на Родине талантливых искусствоведов Константинопольской армянской общины. «Благодаря подобным Вам патриотичным армянам, убежден, литературная и культурная жизнь константинопольских армян будет иметь поколение достойных продолжателей», – заключил   замминистра Диаспоры РА.
�?сполняющий обязанности председателя Союза писателей Армении Эдвард Милитонян отметил важность усилий Макруи Акопян, направленных на распространение армянской культуры, создаваемой в общине.
Председатель Союза журналистов Астхик Геворгян особо подчеркнула совершенное владение Макруи Акопян западноармянским языком. Сборник бесед, изданный на этой ветви армянского языка, находящейся под угрозой, который прежде всего является летописью жизни общины и живших там людей – серьезная фактографическая ценность для последующих исследователей.
Высоко оценив преданность и верность автора редакторскому делу  и армянской литературе, А.Геворгян наградила М.Акопян Золотой медалью Союза журналистов Армении.
Заведующий кафедрой армянской новой и новейшей литературы ЕГПУ, дфн, профессор Сурен Даниелян отметил, что «Незавершенной беседой…» М.Акопян обобщает и подытоживает  50-летние творчески заслуги, созданные в Константинополе.
Присутствующих приветствовал и благословил председатель класса дьяконов хора «Саакян», архимандрит Закеос Оганян.
На мероприятии выступили с речами методист научно-образовательного центра «Спюрк» К.Абрамян, театровед Л.Мутафян, сотрудник Министерства Диаспоры РА Л.Дамирян и другие.
В художественной части мероприятия выступил стамбульский хор «Саакян» под руководством хормейстера Севана Акошяна.