«Որոշել եմ ամրապնդել Հայաստանի հետ կապերս». Մադլեն Մեծակոբյան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը՝ խաղաղության, հակամարտությունների լուծման, սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական զարգացման ոլորտում հորդանանահայ հետազոտող և վերլուծաբան Մադլեն Մեծակոբյանը, առաջին անգամ էր լինում Հայաստանում: Նա նշեց, որ շատ է սիրել Հայաստանը, մարդկանց, որոնց հետ շփվելիս՝ ջերմություն և անկեղծություն է զգացել: Նկատել է՝մեր երկիրը տարբեր ոլորտներում գրանցած ցուցանիշների բարձր մակարդակով չի զիջում եվրոպական երկրներին:
Տիկին Մադլենը զրույցի ընթացքում հավաստեց նաև, որ Հայաստան այսուհետ միայն շրջայցեր կատարելու համար չի գալու, այլև՝ աշխատանքում հասած հաջողությունների շնորհիվ նպաստելու Հայաստանի առաջընթացին և զարգացմանը:
-Տիկի՛ն Մադլեն, որպես սկիզբ՝ կպատմե՞ք Ձեր մասին:
-Ես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Մանուել Ռոփեն Մեծակոբյանի դուստրն եմ: Ներկայումս կատարում եմ գիտական հետազոտություններ և աշխատում եմ Շվեդիայում՝ որպես հետբուհական կրթության գծով խորհրդատու, նաև գրող- վերլուծաբան եմ: Վերլուծում եմ տեղական, տարածաշրջանային, միջազգային, ինչպես նաև՝ խաղաղապահությանն ու անվտանգությանը, փախստականներին, ԵՄ-ին և Հայաստանին առնչվող հարցերը: Գիտական-վերլուծական մի շարք հոդվածների հեղինակ եմ:
Միաժամանակ աշխատում եմ նաև շվեդական ընկերություններում՝ որպես բիզնես-խորհրդատու:
Եղել եմ նաև «Էլ Արաբ Ալիաոում» պարբերականի գործադիր տնօրենն ու գլխավոր խմբագիրը, իսկ Շվեդիայում՝ Ուպսալայի համալսարանի Խաղաղության և հակամարտությունների հետազոտությունների բաժնի հետազոտողի օգնականը:
– Հայաստանում առաջին անգամ էիք: Ի՞նչն էր պատճառը, որ մինչև հիմա չէի՞ք այցելել:
-Ծնողներս 1980 և 1990-ական թվականներին են Հայաստան այցելել: Այդ ժամանակ հայրս ցանկանում էր Հայաստան վերադառնալ, սակայն նա մահացավ՝ չհասցնելով իրագործել իր փայփայած երազանքը:
Այնուհետև ես դիմեցի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ առաջարկելով իմ մասնագիտական գիտելիքների հարուստ պաշարով խթանել Հորդանանի հայերի շահերի պաշտպանությունը և օգնել հարաբերություններ հաստատել Հորդանանի և Հայաստանի միջև, սակայն պատասխան չստացա:
Հիասթափվեցի, բայց չկոտրվեցի: Հայաստանցի երկու երեխաների խնամակալությունը ստանձնելով և տարբեր առիթներով Հայաստանի ազգային շահերի մասին խոսելով՝ փորձեցի կապ հաստատել Մայր հայրենիքի հետ:
Հեռվից հետևում էի Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական իրադարձությունների զարգացմանը: 2015 թվականին հոգումս կրկին արթնացավ Մայր հայրենիքին ծառայելու ցանկությունը:
-Այնուամենայնիվ, այդ տարիներին Հայրենիքի հետ կապը պահպանե՞լ եք:
-Հայրս Հորդանանում քաղաքապետ և Հայ կաթողիկե համայնքի ղեկավարն է եղել: Ութ տարի հաճախել եմ Հայ կաթողիկե դպրոց: Հայ կաթողիկե եկեղեցու երգչախմբի անդամ եմ և քսանհինգ տարի ապրել եմ Ամմանի հայաբնակ շրջանում, որտեղ հայկական դպրոցներ, եկեղեցիներ և ակումբներ կան: Այս ամենը ամուր հիմք են հանդիսացել՝ Հայաստանի հետ մշտական կապ պահպանելու համար:
Մայրս՝ Անժելա Մեծակոբյանը, Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) հիմնադիր անդամներից մեկն է:
ՀՕՄ-ի աշխատանքներում միշտ ակտիվ եմ եղել: Քսանհինգ տարի ապրել ենք հայաբնակ շրջանում և մեր տան դռները միշտ բաց են եղել տարբեր հարցերով հորս դիմող հայերի առջև:
-Այս տարի առաջին անգամ Հայաստան այցելեցիք: Ոտք դնելով Մայրենի հողին՝ ինչպիսի՞ զգացողություններ ունեցաք:
– Հայաստան ժամանելուց առաջ շատ դրական տպավորություն ունեի, քանի որ քույրս՝ նկարչուհի Կլարա Մեծակոբյանը, արդեն հինգ անգամ այցելել էր Հայաստան և հրաշալի տպավորություններով կիսվել ինձ հետ: Ի դեպ, քույրս Հայաստանի քաղաքացի է: Ես շատ սիրեցի Հայաստանն այն պահից, երբ «Զվարթնոց» օդանավակայանում մեզ դիմավորեցին նրբագեղ հայուհիները և գեղեցկադեմ հայ տղաները, ովքեր հմտորեն օգնեցին մեզ՝ իրենց պարտականությունները կատարելիս:
Որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ՝ առաջին վայրը, ուր ցանկանում էինք այցելել, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն ու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն էր: Մենք խորապես հուզվեցինք՝ տեսնելով Ցեղասպանությունից փրկվածների «լուռ վկայությունը»: Այդ վերապրածներից են եղել իմ պապիկն ու տատիկը՝ Ռուբեն և Վիկտորյա Մեծակոբյանները, ովքեր կոտորածից հետո մեկ տղա ունեցան՝ հորս՝ Մանուելին:
Հայաստանի ոգին ու պատմությունը զգում էինք նաև Երևանի փողոցներում և ամեն մի անկյունում, որը մարդիկ մաքուր և գեղեցիկ են պահում:
Հայաստան կատարած մեր այցելությունն ավելի բովանդակալից դարձավ, երբ տարբեր տեսարժան վայրեր այցելեցինք՝ լինելով Սևանում, Դիլիջանում, Վերնիսաժում: Այս շրջայցերն ավելի ընդգծեցին մեր ազգային նկարագիրն ու հայի ոգին: Մեզ համար մի քանի հուշանվերներ, նկարներ և ձեռագործ աշխատանքներ գնեցինք, որոնցով շատ են հիանում Սփյուռքի և Հայաստանի հայերը:
Երևանի հասարակական շատ վայրեր հարմարեցված են հաշմանդամների համար, իսկ երեխաների ժամանցն ապահովելու նպատակով բազում խաղահրապարակներ են կառուցված, որոնց առկայությունը գովելի է:
Մի խոսքով, Հայաստան կատարած կարճ այցելությամբ՝ ավելի հպարտացանք հայ լինելու հանգամանքով: Որոշել ենք ամրապնդել մեր կապերը, պաշտպանել Հայաստանի շահերը տարբեր մակարդակներում և մեր ընտանիքի մյուս անդամների հետ մոտ ապագայում կրկին այցելել Հայրենիք:
Ես ճամփորդել եմ Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Անգլիայի, Հունաստանի, Իտալիայի և Շվեդիայի նման եվրոպական մեծ երկրներում, այնպես որ, իմ նպատակն ամենևին Հայաստանում շրջագայելը չէր: Իմ Հայրենիքը տեսնելն ու հայկական անձնագիր ձեռք բերելու հապճեպ որոշումն էր գալուս նպատակը: Ներքին ձայնն ինձ հուշում էր, որ ես, առանց հապաղելու, պետք է ամրապնդեմ իմ կապը Մայր հայրենիքի հետ:
-Ձեր կարծիքով այսօր ի՞նչ մակարդակի վրա են գտնվում հայ-հորդանանյան հարաբերությունները:
-Հորդանանի հայ համայնքի վերաբերյալ վերջին ուսումնասիրությունս ինձ հնարավորություն տվեց գնահատելու Հայաստանի և Հորդանանի միջև հարաբերությունները:
Հորդանանի հայերը պահպանում են իրենց հայկական ինքնությունը, Հորդանանի լավ և հավատարիմ քաղաքացիներ են: Հորդանանցիները դրական տպավորություն ունեն Հայաստանի և հայերի մասին: Սակայն հորդանանցիներն ավելի շատ են մտածում հայերի հիմնախնդիրների, հատկապես՝ Հայոց ցեղասպանության մասին, քան Հորդանանի կառավարությունը, որն իր ազգային շահերը վեր դասելով՝ միևնույն ժամանակ հիշում է, որ 20-րդ դարասկզբին հայերն ու հորդանանցիները դիմակայում էին Օսմանյան կայսրության բռնապետերին և նրանց վայրագություններին:
Կարևոր է վկայակոչել հորդանանցի մի գիտնականի խոսքը. «Հայերը Հորդանան եկան իրենց մեծ մշակույթով, հմտություններով և մասնագիտություններով, որոնք հարկավոր էին զարգացող պետության քաղաքական գործիչներին, իսկ հայերի քրիստոնյա լինելն օգնեց նրանց ծանոթանալ հորդանանյան մշակույթին և ինտեգրվել այդ հասարակությանը: Հայերը միշտ էլ ապացուցել են, որ Հորդանանի լավ քաղաքացիներն են: Չնայած երկրում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող տարբեր զարգացումներին՝ նրանք ազգային հարցերը բարձրացնելու համար երբեք չեն օգտվել առիթից: Հայերը համակարգի և ժողովրդի հետ երբեք լարված հարաբերություններ չեն ունեցել. նրանք խաղաղասեր ժողովուրդ են»:
Հորդանանցի պատմաբան Ադնան Բախիտը հայերին բնութագրել է որպես արժանապատիվ, հպարտ, ինտելեկտուալ, ստեղծագործ, բարի և իրենց ազգին հավատարիմ ժողովուրդ: «Նրանց կոչումը կատարելությունն է»,-ասել է Բախիտը:
Հորդանանցի մեկ այլ հայտնի գիտնական և գրող էլ ասել է. «Հայկական ինքնությունը թարմացվում է և նորից է ի հայտ գալիս՝ իշխանության հավասարակշռության և աշխարհաքաղաքականության փոփոխությունների պատճառով»:
Այս մեջբերումները պարզապես նախաբան են Հայաստանի և Հորդանանի միջև առկա հարաբերություններին առնչվող հարցի պատասխանին, սակայն երկու պետությունների միջև համագործակցությունը դեռևս ամուր չէ, քանի որ հորդանանցիները և ինձ շրջապատող մարդիկ շատ քիչ տեղեկություններ ունեն Հայաստանի մասին: Հիմնական պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Հայաստանը բավարար չափով ներկայացված չէ Հորդանանում:
-Դուք այս տարվա մայիս ամսին մասնակցել եք Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի կազմակերպած «Հորդանանի հայերը» գիտաժողովին: Ի՞նչ զեկույցով եք հանդես եկել:
-Գիտաժողովում ես ներկայացրեցի «Հայկական սփյուռքը Հորդանանում. ինտեգրման գործընթացի և Հայրենիքի հետ կապի պահպանման միջև» խորագրով զեկույցը:
Զեկույցում առաջարկում եմ, որ Հայաստանը Հորդանանի հայ համայնքի ներուժն օգտագործի Հորդանանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները խթանելու և Հորդանանում ազգային շահերն առաջ տանելու նպատակով:
Հաշվի առնելով, որ թեման արդիական է և վերաբերում է ոչ միայն Հորդանանին և Հայաստանին, այլև՝ աշխարհի այն երկրներին, որոնք դառնում են փախստականների համար հյուրընկալ պետություններ, այս գիտաժողովի արդյունքները կարող են ուսումնասիրության նյութ դառնալ՝ համապատասխան ոլորտում:
-Տիկի՛ն Մադլեն, Դուք հանդիպեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում օրակարգային ի՞նչ հարցեր քննարկեցիք, արդյոք ակնկալվու՞մ է հետագա համագործակցություն:
-Իսկապես, շատ ուրախ էի, որ հնարավորություն ունեցա քրոջս՝ Աննա Մեծակոբյանի հետ, հանդիպելու ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, ով կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի ազգային շահերն առաջ տանելու և Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու կարևոր գործում: Քննարկման ընթացքում կիսվեցինք մեր գաղափարներով, հանդես եկանք երկուստեք առաջարկներով, որոնք մեզ ավելի ոգևորեցին՝ ամուր կամուրջ ստեղծելու Մայր Հայաստանի հետ: Սփյուռքի նախարարի և նախարարության աշխատակազմի հետ ունեցած ջերմ հանդիպումից հետո ես հույսով և լավատեսությամբ լցվեցի:
Ակնհայտ է, որ նախարարն ամեն ջանք գործադրում է՝ աշխարհասփյուռ հայերին քաջալերելու և Հայաստանի շուրջը համախմբելու համար:

«Решила укрепить мои связи с Арменией»: Мадлен Мецакобян
Собеседник «Армяне сегодня» – армянка из �?ордании, исследователь и аналитик по теме мира, урегулирования конфликтов, социально-экономических и политических развитий Мадлен Мецакобян, – впервые посетила Армению. Она отметила, что очень любит Армению, людей, с которыми общалась, почувствовала теплоту и искренность. Она заметила, что наша страна, зарегистрировавшая высокий уровень в различных сферах, не уступает европейским странам.
По ходу беседы госпожа Мадлен также заверила, что отныне будет приезжать в Армению не только как туристка, но и благодаря своим успехам в работе поспособствует прогрессу и развитию Армении.
– Госпожа Мадлен, для начала, расскажите о себе.
– Я дочь Мануеля Ропена Мецакобяна, пережившего Геноцид армян. Ныне выполняю научные исследования, работаю в Швеции в качестве консультанта по поствузовскому образованию, а также являюсь писателем-аналитиком. Анализирую вопросы, касающиеся местного, регионального и международного мира и безопасности, беженцев, Евросоюза и Армении. Автор ряда научных аналитических статей. В то же время работаю в шведских компаниях в качестве бизнес-консультанта.
Была также исполнительным директором и главным редактором издания «Эль Араб Алиаоум», а в Швеции – помощником исследователя отдела исследований мира и конфликтов университета Упсала.
– В Армении Вы впервые. Что было причиной, что не приезжали до сих пор?
– Родители в 1980 и 1990гг. бывали в Армении. В то время отец хотел вернуться в Армению, однако скончался, не успев осуществить свою мечту.
Затем я обратилась в Министерство иностранных дел Армении, предложив стимулировать богатым запасом моих профессиональных знаний защиту интересов армян �?ордании и помочь наладить отношения между �?орданией и Арменией, однако ответа не получила.
Разочаровалась, но не сломалась. Взяв опекунство над двумя детьми из Армении и говоря по различным поводам о национальных интересах Армении, попыталась наладить связь с Матерью-Родиной.
�?здали наблюдала за социально-экономическим и политическим развитием Армении. В 2015 году в душе моей вновь проснулось желание служить Матери-Родине.
– Тем не менее, связь с Родиной в те годы поддерживали.
– Отец в �?ордании был мэром и главой армянской католической общины. Восемь лет посещала армянскую католическую школу. Являюсь членом хора Армянской Католической церкви и 25 лет прожила в армянонаселенном районе Аммана, где есть армянские школы, церкви и клубы. Все это послужило прочной основой для поддержания постоянной связи с Арменией.
Мать, Анжела Мецакобян – одна из членов-учредителей Союза армянской помощи.
В работах САП я всегда была активна. 25 лет прожили в армянонаселенном районе и двери нашего дома всегда были открыты перед армянами, по различным вопросам обращавшимися к отцу.
– В этом году впервые посетили Армению. Какие испытали чувства, ступив на родную землю?
– До приезда в Армению испытывала очень позитивные чувства, поскольку сестра, художница Клара Мецакобян уже пять раз посещала Армению и делилась со мной замечательными впечатлениями. Кстати, она является гражданкой Республики Армения. Я очень полюбила Армению с того момента, как в аэропорту «Звартноц» нас встретили хрупкие армянки и красавцы армянские парни, которые помогли нам.
Как потомок переживших Геноцид армян, первое место, которое хотели посетить, был мемориальный комплекс Цицернакаберд и Музей-институт Геноцида армян. Мы были глубоко взволнованы, видя «молчаливые свидетельства» спасшихся от Геноцида. Среди переживших этот кошмар были мои дедушка и бабушка – Рубен и Виктория Мецакобяны, у которых после Геноцида родился один сын – мой отец Мануель.
Дух и история Армении мы ощущали и на улицах Еревана, во всех уголках, которые люди держат в чистоте.
Наше путешествие в Армению стало более содержательным, когда посетили достопримечательные места – Севан, Дилижан, Вернисаж. Наши посещения еще более акцентировали наш национальный облик и дух армянина. Купили для себя несколько сувениров, картин и рукоделий, которыми очень восхищаются армяне Диаспоры и Армении.
Многие общественные места в Ереване приспособлены для инвалидов, а с целью обеспечения досуга детей построено множество игровых площадок, наличие которых похвально.
Одним словом, после краткосрочного посещения Армении еще более гордимся тем, что мы армяне. Решили укрепить наши связи, отстаивать интересы Армении на различных уровнях и вместе с другими членами нашей семьи в ближайшем будущем вновь посетить Родину.
Я путешествовала в таких европейских странах, как Швейцария, Германия, Англия, Греция, �?талия и Швеция, так что целью моей было абсолютно не путешествие по Армении. Целью моего приезда было увидеть Родину и поспешное решение получить армянский паспорт. Внутренний голос подсказывал мне, что я без промедления должна укрепить связи с Матерью-Родиной.
– На каком уровне, по Вашему, находятся сегодня армяно-иорданские отношения?
– Последнее исследование относительно армянской общины �?ордании дало мне возможность ценить отношения между Арменией и �?орданией.
Армяне �?ордании сохраняют свою идентичность и выступают хорошими и верными гражданами страны. У иорданцев хорошее впечатление об армянах и Армении. Однако они больше думают о проблемах армян, особенно о Геноциде армян, чем правительство �?ордании, которое, ставя выше свои национальные интересы, в т о же время помнит, что в начале XX века армяне и иорданцы противостояли диктаторам Османской империи и их варварствам.
Важно сослаться на слова одного ученого-иорданца: «Армяне пришли в �?орданию со своей культурой, навыками и специальностями, которые были необходимы политическим деятелям развивающегося государства, а фактор христианства армян помог им познакомиться с культурой �?ордании и интегрироваться в это общество. Армяне всегда доказывали, что являются хорошими гражданами �?ордании. Несмотря на происходящие в стране и в регионе различные процессы, они никогда не пользовались поводом озвучить национальные вопросы. Армяне никогда не имели напряженных отношений с системой и народом: они миролюбивый народ».
�?орданский историк Аднан Бахит охарактеризовал армян, как достойный, гордый, интеллектуальный, созидательный, добрый и верный своей нации народ. «�?х призвание – совершенство», – говорил Бахит.
Другой известный иорданский ученый и писатель сказал: «Армянская идентичность обновляется и вновь проявляется по причине взвешенности властей и геополитических перемен».
Эти цитаты – просто предисловие к ответу на вопрос об отношениях между Арменией и �?орданией, однако сотрудничество между двумя государствами пока не прочно, поскольку иорданцы и окружающие меня люди имеют очень мало информации об Армении. Одной из основных причин является то, что Армения не в достаточной мере представлена в �?ордании.
– В мае этого года Вы участвовали в организованном Бейрутским университетом «Айказян» симпозиуме «Армяне �?ордании». С каким докладом выступали там?
– На симпозиуме я представила доклад под названием «Армянская Диаспора в �?ордании: между процессом интеграции и сохранением связи с Родиной». Я предложила в докладе, чтобы Армения использовала потенциал армянской общины �?ордании для стимулирования отношений между �?орданией и Арменией и продвижения национальных интересов в �?ордании.
Учитывая актуальность темы и то, что она относится не только к Армении и �?ордании, но и тем странам мира, которые становятся гостеприимными странами для беженцев, итоги этого форума могут стать предметом исследования в соответствующих сферах.
– Госпожа Мадлен, Вы встречались также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Какие вопросы обсуждались на встрече, ожидается ли дальнейшее сотрудничество?
– Действительно, я была очень рада возможности встречи с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, которая играет важную роль в важном деле продвижения национальных интересов Армении и укреплении связей Армения-Диаспора. В ходе беседы поделились нашими идеями, выступили с обоюдными предложениями, которые нас еще более воодушевили строить прочный мост с Матерью-Арменией. После теплой встречи с министром Диаспоры и аппаратом Министерства я преисполнилась надежды и оптимизма.
Очевидно, что министр прилагает все усилия к вдохновению мирового армянства и сплочению его вокруг Армении.