Վիգեն Սարգսյան. «21-րդ դարը ոչ թե աշխարհը երկու մասի բաժանելու դարն է, այլ՝ համագործակցության» (տեսանյութ)
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/12/Untitled-131.jpg)
Եգիպտոսի «Ալ Յաում» հեռուստաընկերությունը եթեր է հեռարձակել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցը։ Առաջիկայում եթերում կլինեն նաեւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, եւ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ հարզազրույցները։
Երկու շաբաթ շարունակ հատուկ առաքելությամբ Հայաստանում էին Եգիպտոսի մի քանի հեռուստաընկերությունների մի խումբ աշխատակիցներ, որոնց նպատակն էր եգիպտական լսարանին փոխանցել Հայաստանի մասին տպավորություններն ու տեղեկատվությունը: Հայաստանյան այցի շրջանակներում նրանց աջակցում էր նաև «Հայերն այսօր»-ը:
Հայտնի հաղորդավար Մարիամ Զաքին նշել է, որ այս շարքում ներկայացնելու են նաեւ Հայաստանի «հոգին ու պատմությունը»:
-Իր պատմության ընթացքում Հայաստանը միշտ փորձել է որդեգրել հավասարակշռված դիրքորոշումներ, միշտ բարձր գին է վճարել իշխանության համար պայքարող գերտերությունների համար, և թվում է, թե հենց հայերն են եղել այդ ամենի կենտրոնում: Այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Հայաստանը որդեգրում Եվրոպայի և Արևելքի միջև հավասարակշռված դիրքորոշումներ, մասնավորապես Եվրասիայի և Եվրոպայի միջև: Ո՞ր ուղղությամբ է Հայաստանը շարժվելու և ինչո՞ւ է որդեգրում հավասարակշռված դիրքորոշումներ:
-Հայաստանը նման դիրքորոշումներ է ընդունում, որովհետև երկիրը հավատում է այն աշխարհին, որը սև ու սպիտակ չէ, և որովհետև երկիրը բաց է համագործակցության համար այն երկրների հետ, որոնք շահագրգռված են: Մենք մեր միջազգային գործընկերների հետ նախաձեռնած միջոցառումները միշտ էլ իրականացրել ենք, և խոստանում ենք անել այն, ինչ կարող ենք անել: Իսկ դա դիտվում է որպես հավասարակշռված դիրքորոշում, բայց իրականում դա ավելի շատ հիմնված է Հայաստանի՝ ազգային շահերը պաշտպանելու համար Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների հետ համագործակցության եզրեր գտնելու վրա: Այդ տարածաշրջանը երկար ժամանակ բաժանված է եղել, և մենք կարծում ենք, որ 21-րդ դարը ոչ թե աշխարհը երկու մասի բաժանելու դարն է, այլ՝ համագործակցության դարը, ինչպես նաև լուծելու այն մեծ խնդիրները, որոնք մեկ միավոր չի կարող լուծել ինքնուրույն:
-Այդ լույսի ներքո ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի և արաբական աշխարհի միջև համագործակցությունը, երբ արաբական աշխարհում այդքան շատ խնդիրներ կան:
-Հայաստանն արաբական աշխարհի հետ միշտ էլ ունեցել է բարիդրացիական հարաբերություններ: Երկու ազգերը դարեր շարունակ ապրել են կողք կողքի: Հատկապես Հայոց Ցեղասպանության տարիներին արաբները գրկաբաց ընդունել են հարյուր հազարավոր հայերի, ովքեր զրկվել էին իրենց հայրենիքից: Այդ առումով, արաբները շատ են նպաստել ընկերական հարաբերություններին:
-Դա շատ բնական էր…
-Ես բարձր եմ գնահատում ձեր ասածը, բայց չեմ կարծում, որ 20-րդ դարի սկզբին ընկերոջ կամ նույնիսկ հարևանի համար միջամտելը շատ բնական էր, դա բնական էր արաբ ժողովրդի համար, բայց ոչ այդ ժամանակվա միջազգային քաղաքականության մեջ: Դրանով ենք մենք առաջնորդվում Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներում` հիմք ընդունելով չորս հիմնասյուն՝ հիշողություն՝ լայն իմաստով, երախտագիտություն այն անձանց, կազմակերպություններին և երկրներին, որոնք ձեռք մեկնեցին Հայոց Ցեղասպանության վերապրածներին, երրորդը՝ մարդատյացության և մարդկության դեմ հանցանքների դեմ, մասնավորապես՝ Ցեղասպանության դեմ պայքարին մեր նպաստն է: Այդ պատճառով 2015 թվականին Հայաստանում կանցկացվեն ցեղասպանության կանխարգելմանը նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ՝ առաջատար միջազգային մասնագետների մասնակցությամբ, և չորրորդը՝ Ցեղասպանությունից հետո հայերի վերածնունդը տոնելն է, քանի որ շատ հազվադեպ է, որ այս ողբերգությունից հետո, հայերը մոբիլիզացվել են, հռչակել են Հայաստանի Առաջին հանրապետությունը, հետո Սովետական հանրապետությունը, իսկ հետո ավելի ուշ՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը և կատարել են շատ գործեր, և հարյուրամյակը լավ առիթ է այդ ամենին անդրադառնալու համար:
-Դուք նշեցիք, որ հիմնասյուներից մեկը՝ ցեղասպանությունների կանխարգելումն է: Ինչպես տեսնում եք, արաբական աշխարհում տեղի են ունենում ցեղասպանություններ և տեղահանություններ: Ինչպե՞ս է Հայաստանն այս ամենին նայում և, ըստ Հայաստանի՝ որո՞նք են հիմնական պատճառները:
-Ահավոր ողբերգություն է: Նույնիսկ մեկ մարդու կորուստը ողբերգություն է: Դուք ճիշտ եք, երբ նշեցիք Սիրիան: Ինչպես գիտեք, Հայաստանը միշտ էլ վայելել է Սիրիայի հետ ավանդական, եղբայրական հարաբերություններ, և հայերի համար ողբերգալի է տեսնել, թե ինչ է կատարվում այդ երկրում, ինչպես նաև, թե ինչ է կատարվում եզդիների հետ: Մենք բոլորս բավական չափով չենք սերտում պատմության դասերը: Գիտնականները պնդում են, թե այդ ամենն ավարտվել է Արևմուտքի և Արևելքի հակադրությամբ, բայց այն ավարտված չէ, և արտահայտվում է: Մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է դուրս գալ այս ամենի միջից՝ համատեղ և տևական լուծումներով:
-Կարծում եք հնարավո՞ր կլինի գտնել դիվանագիտական լուծում:
-Հուսով ենք:
Դուք դա պատկերացնո՞ւմ եք:
-Դե, երբ դադարում ես պատկերացնել, ուրեմն պետք է հաշտվես իրականության հետ և չփորձես փոխել այն: Այնպես, որ Հայաստանը հուսով է, որ հնարավոր կլինի այս հարցին տալ դիվանագիտական լուծում:
-Կլինեմ ավելի պարզ. Թուրք-սիրիական սահմանում կազմավորվում է նոր քրդական պետություն՝ Քուրդիստանը, և մենք ստանում ենք տեղեկություններ, ըստ որոնց «Իսլամական պետության» կողմից աջակցություն է տրամադրվում թուրք-սիրիական սահմանով: Այս ամենը կարող է պայթել: Այդ սցենարում, կարո՞ղ եք բացատրել, թե որն է Հայաստանի դիրքորոշումը և ձեր կարծիքը Միջին Արևելքում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ:
-Այդ առումով, Հայաստանը պետք է շատ զգույշ լինի, քանի որ, ինչպես արդեն նշեցիք, հնարավոր է, որ այդ ամենը պայթի, և քանի որ մենք դեռևս ունենք Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, դա կմնա որպես բաց վերք, մինչև դրա կարգավորումը: Մենք արդեն 20 տարի է, ինչ բանակցում ենք վերջնական լուծման համար: Մենք զգում ենք, որ այս ամենը կարող է բացասական հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի վրա: Պետք է ավելի ուղղակի քայլեր ձեռնարկվեն՝ հետագա զարգացումները կանխելու համար, ինչպես նաև գտնելու տարածաշրջանում և Միջին Արևելքում խաղաղություն հաստատելու համար միջոցները:
-Դուք խոսեցիք Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Ադրբեջանցիներն ունեն պան-թուրքական գաղափարախոսություն, ըստ որի թուրքերը մաս են կազմում իրենց ազգին: Սրանով արտահայտվում է այն, ինչ կատարվում է Միջին Արևելքում, որտեղ կա թուրքական կառավարության ուղղակի միջամտությունը: Հնարավոր է դա կախված է գաղափարախոսությունից, կամ այլ բանից, բայց սրանք են փաստերը: Այդ դեպքում, մի՞թե Հայաստանը չի զգում այս գաղափարախոսության սպառնալիքը Ադրբեջանից, որը փակ է պահում ձեր երկրի անմիջական հարևանի հետ սահմանը և միաժամանակ դառնում է Միջին Արևելքում շատ տառապանքների պատճառը:
-Դուք միանգամայն ճիշտ եք, Ադրբեջանը բացահայտ խոսում է մեկ ազգ, երկու երկրի մասին, այսինքն՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը, նույնն անում են թուրքական իշխանությունները: Մենք նաև տեսնում ենք, թե ինչպես են Թուրքիայի կառավարութունն ու նախագահը խոսում նեո-օսմանյան արտաքին քաղաքականության մասին, կարծես թե մարդիկ կարոտում են օսմանյան ժառանգությունը, այսինքն՝ տարածաշրջանի վրա քաղաքական ազդեցությունը և որևէ մեկը ուզում է տեսնել դրա վերականգնումը: Ընդհանուր առմամբ, ինձ համար չափազանց զարմանալի է, թե ինչպես կարող է որևէ երկիր այս դարում խոսի նեո-իմպերիալիզմի մասին, իսկ Օսմանյան կայսրության քաղաքականությունը նեո-իմպերիալիզմի քաղաքականություն էր: Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ բաց ու պարզ խոսի այս ամենի մասին, քանի որ արտաքին քաղաքականության մեջ բառերը նշանակություն ունեն: Երբ դու կիրառում ես նման բառեր, դրանից բխում են հետևանքներ, որոնք շատ ավելին են, քան այն, ինչ մարդուն կարող է թվալ: Այնպես, որ այդ քաղաքականությունը, ինչպես նաև հարևանների հետ զրո խնդիրներ քաղաքականությունը, և ես միշտ ավելացնում եմ՝ հարևանների հաշվին, չեմ կարծում, որ կարող է գործել 21-րդ դարում: Կարծում եմ, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դեռևս փակ սահմանը ամոթալի է այս դարում, քանի որ 21-րդ դարը հաղորդակցության, գործակցության, հնարավորությունների ստեղծման դար է, իսկ 20-րդ դարի ընթացքում աշխարհը հասկացել է, որ նման համագործակցությունը կարող է ավելի շատ օգնել լուծել խնդիրները, քան ստեղծել նոր խնդիրներ: Հայաստանի համար տարօրինակ է, երբ Թուրքիան հույս է հայտնում բացել սահմանը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումից հետո: Սահմանի բացումն ինքնին կարող է ծառայել որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում այլ հակամարտություններ լուծելու համար հրաշալի գործիք: Միայն համագործակցության միջոցով կարելի է օգնել ժողովուրդներին ավելի շատ վստահել իրար, իսկ վստահությունը շատ կարևոր բան է հակամարտությունների լուծման հարցում: Պարզ է, որ Թուրքիան մի կողմ է բռնել այս հակամարտությունում, և դա արել է հենց հակամարտության ծագումից սկսած: Ուստի, ամեն անգամ, երբ Թուրքիան փորձում է ստեղծել այն տպավորությունը, թե նա ուզում է լինել չեզոք կամ օժանդակ կողմ, Հայաստանի կառավարությունը և հասարակությունը երբեք էլ չեն վստահում Թուրքիային:

Виген САРК�?СЯН: «XXI век – век не разделения мира на две части, а сотрудничества»
Египетская телекомпания «Ал Яум» транслировала в эфир беседу с руководителем аппарата Президента Республики Армения Вигеном Саркисяном. В ближайшее время в эфире будут также беседы с Католикосом Всех армян и министром Диаспоры РА Грануш Акопян.
Две недели с особой миссией в Армении находилась группа сотрудников нескольких египетских телекомпаний, целью которых было представить египетской аудитории информацию впечатления и информацию об Армении. В рамках визита в Армению им содействовала также «Армяне сегодня».
�?звестная ведущая Мариам Заки отметила, что в этом цикле будут представлены также «душа и история» Армении.
– На протяжении всей своей истории Армения всегда стремилась занимать взвешенные позиции, всегда платила дорогой ценой борющимся за власть супердержавам, и именно армяне находились в центре всего этого. Сегодня мы видим, как Армения избирает взвешенные позиции между Европой и Востоком, в частности, между Евразией и Европой. В каком направлении будет двигаться Армения и почему избирает взвешенные позиции?
– Армения занимает такие позиции, потому что страна верит тому миру, который не черно-белый, и потому что страна открыта для сотрудничества с теми странами, которые заинтересованы. Мероприятия, инициированные с нашими международными партнерами, мы всегда осуществляли и обещаем делать то, что можем сделать. А это рассматривается как взвешенная позиция, но в действительности это более основано на поиске граней сотрудничества со странами Евразийского региона с целью защиты национальных интересов Армении.  Этот регион долгое время был разрознен, и нам кажется, что XXI век – век не разделения мира на две части, а сотрудничества, равно как решения тех больших проблем, которые одна единица самостоятельно решить не в состоянии.
– Как Вы представляете в свете всего этого сотрудничество Армении с арабским миром, когда в Арабском мире существует такое количество проблем?
– Армения всегда поддерживала с Арабским миром добрососедские отношения. На протяжении веков две нации постоянно жили бок о бок.  Особенно в годы Геноцида армян арабы с распростертыми объятиями приняли сотни тысяч армян, лишившихся родины. В этом плане арабы очень способствовали дружественным отношениям.
– Это было совершенно естественно…
– Я высоко ценю сказанное Вами, но не думаю, что в начале XX века вмешательство ради друга или соседа было настолько естественным: это было естественно для арабского народа, но не в международной политике того времени. Этим и руководствуемся мы в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, беря за основу четыре столпа: память, в хорошем смысле, признательность тем лицам, организациям и странам, которые протянули руку пережившим Геноцид армян, третье – наш вклад в борьбу против человеконенавистничества и преступлений против человечества, в частности против геноцидов. �?менно поэтому в 2015 году  в Армении будут проведены многочисленные мероприятия, посвященные предотвращению геноцидов, в которых примут участие международные специалисты. �? четвертое – празднование возрождение армянства после Геноцида, поскольку подобное бывает редко: после этой трагедии армяне мобилизовались, провозгласили Первую Армянскую Республику,  затем Советскую Республику, а позднее – независимую Республику Армения, свершили много славных дел, и 100-летие – хороший повод вспомнить все это.
– Вы отметили, что одним из столпов является предотвращение геноцидов. Как видите, в Арабском мире происходят геноциды и депортации. Как относится ко всему этому Армения и каковы, на ее взгляд, основные причины происходящего?
– Ужасная трагедия, потеря даже одного человека – трагедия. Вы были правы, отметив Сирию. Как Вы знаете, Армения всегда поддерживала традиционно братские отношения  с Сирией, и для армян больно видеть, что происходит в этой стране, равно как и то, что происходит  с езидами. Все мы не в достаточной степени усваиваем уроки истории. Ученые настаивают, что все это завершилось противостоянием Запада и Востока, но это противостояние не завершено, оно проявляется. Полагаем, что из этой ситуации можно выйти совместными и долгосрочными решениями.
– Полагаете, возможно найти дипломатическое решение?
– Надеемся.
– Вы представляете себе это?
– Ну, когда перестаешь представлять, должен смириться с реальностью и не пытаться ее изменить. Так что Армения надеется, что в этом вопросе возможно найти дипломатическое решение.
– Выскажусь проще: на Турецко-Сирийской границе формируется новое курдское государство – Курдистан. �? мы получаем сведения, что �?сламское государство оказывает содействие через Турецко-Сирийскую границу. Все это может взорваться. В таком сценарии можете объяснить позицию Армении, а также Ваше мнение относительно процессов, происходящих на Среднем Востоке?
– В этом плане Армения должна быть очень осторожна, поскольку, как уже отметили, все это может взорваться, и поскольку у нас пока сохраняется проблема Нагорного Карабаха, это останется открытой раной до его урегулирования. Уже двадцать лет мы ведем переговоры относительно окончательного решения. Мы чувствуем, что все это может оказать негативное воздействие на регион и Южный Кавказ. Должны быть предприняты более решительные шаги для предотвращения последующих развитий, а также нахождения средств для установления мира в регионе и Среднем Востоке.
– Вы говорили о Нагорном Карабахе. Азербайджанцы придерживаются  пантюркистской идеологии, согласно которой турки составляют часть их нации. Этим выражается все, что происходит на Среднем Востоке, где имеется прямое вмешательство турецкого правительства. Возможно, это связано с идеологией или чем-то иным, но это факт. В таком случае, неужели Армения не чувствует угрозу этой идеологии от Азербайджана, которая держит закрытой границу с вашим непосредственным соседом и в то же время становится причиной многих трагедий на Среднем Востоке.
– Вы совершенно правы, Азербайджан открыто говорит об одной нации – жвух государствах, то есть Турции и Азербайджане. То же делают и турецкие власти. Мы также видим, как турецкое правительство и президент говорят о неоосманской внешней политике, как будто люди скучают по османскому наследию, то есть политическое влияние на регион, о восстановлении которого мечтает кое-кто. В целом для меня чрезвычайно удивительно, как может в современном веке какое-либо государство говорить о неоимпериализме, а политика Османской империи была политикой именно неоимпериализма. Полагаю, международное сообщество должно совершенно открыто и прямо говорить об этом, поскольку во внешней политике слова имеют значение. Когда ты применяешь такие выражения, из этого вытекают последствия намного большие, чем может казаться человеку. Так что эта политика, равно как и политика «ноль проблем с соседями», и я всегда добавляю – «за счет соседей», не думаю, чтобы могли сработать в XXI веке. Полагаю, что  закрытая пока еще граница между Турцией и Арменией позорна в наш век, поскольку XXI век – век коммуникабельности, взаимодействий, создания возможностей, а в течение XX века мир понял, что подобное сотрудничество может больше помочь в решении проблем, чем создавать новые. Для Армении странно, когда Турция заявляет об открытии границ после урегулирования Карабахской проблемы. Открытие границы само по себе может послужить прекрасным инструментом урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также других конфликтов в регионе.   Только посредством сотрудничества можно помочь народам больше доверять друг другу, а доверие весьма важно в вопросе урегулирования конфликтов. Ясно, что Турция в этом конфликте заняла позицию одной из сторон, причем сделана это с самого начала возникновения конфликта. Посему каждый раз, когда Турция пытается создать впечатление, будто стремится быть нейтральной или содействующей стороной, правительство и общество Армении никогда не доверяют Турции.