«Դուդուկի փառատոնի» մասնակիցները հյուրընկալվեցին Սփյուռքի նախարարությունում
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում «Դուդուկի փառատոնի» մասնակիցներին:
Շնորհակալություն հայտնելով փառատոնի մասնակիցներին՝ դուդուկի միջոցով աշխարհի տարբեր երկրներում և հատկապես Սփյուռքում հայ ազգային երաժշտությունը լսելի դարձնելու համար, նա նշեց. «Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ Սփյուռքի նախարարությունում: Անշուշտ, մեծ գնահատանքի են արժանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը երեկ տեղի ունեցած հիանալի համերգին ձեր կատարած հրաշալի ելույթները: Ցանկանում եմ այս փառատոնը առանձնացնել նրանով, որ այն նվիրված է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Այսօր մենք տոնում ենք մեր պետության գոյության ամենագեղեցիկ տոներից մեկը, և գլխավորն այն է, որ մենք պահում, պահպանում ենք մեր ազգայինը, հայկականը՝ մեր ազգային ծիրանափողը: Փառատոնն առիթ է, որ դուք ավելի նախապատրաստվեք, նոր գործեր սովորեք, նոր հադիսատես նվաճեք, ինչպես նաև ծանոթություններ հաստատեք տարրբեր երկրների և մշակույթների կրողների հետ: Փառատոնը նաև մեծ հնարավորություն է տալիս վարպետության դասեր վերցնել մեծանուն երաժիշտներ Գևորգ Դաբաղյանից, Ջիվան Գասպարյանից: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ նվիրումի և ստեղծած արվեստի համար: Հավատում եմ՝ Հայաստանը այնքան եք սիրել, որ այսուհետ առավել հաճախ կայցելեք ծիրանփողի երկիր:
Նախարարի պաշտոնակատարը նաև հավելեց, որ մտադրություն կա կազմակերպել ազգային նվագարանների միջազգային փառատոն, որը հնարավորություն կընձեռի մեկ բեմում համախմբելու հայ և օտար երաժիշտներին:
Գերմանացի երաժիշտ Սորեն Բիրկեն նշեց, որ հինգերորդ անգամ է, ինչ Հայաստանում է, և ամեն անգամ հայ հանդիսատեսի ջերմությունը, մշակույթն իրեն մեծապես ոգեշնչում են: Հայ մեծանուն դուդուկահարներ Ջիվանը և Գևորգը իսկապես կարողանում են դուդուկը տարածել աշխարհով մեկ՝ կամուրջ ստեղծելով հայ և մյուս ժողովուրդների մշակույթների միջև:
Շնորհակալություն հայտնելով փառատոնին մասնակցելու հնարավորություն ընձեռելու համար՝ Արցախի մասնակից Հակոբ Բաբայանը նշեց, որ մեկ բեմում բազմաթիվ հայ և օտար երաժիշտների հետ հանդես գալը ոգևորում և մեծ ուժ է տալիս իրեն:
Այնուհետև նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը փառատոնին մասնակցելու համար Հակոբ Բաբայանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» հուշամեդալով և հանձնեց հավաստագիր:
Փառատոնի մասնակիցները կիսվեցին իրենց տպավորություններով, կարծիքներով և նշեցին, որ նմանօրինակ փառատոները յուրահատուկ հարթակ են համախմբելու ինչպես հայ, այնպես էլ օտար երաժիշտների:

Участники «Фестиваля дудука» посетили Министерство Диаспоры
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 23 сентября приняла участников «Фестиваля дудука», проходящего в рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА.
Выразив благодарность участникам фестиваля за пропаганду посредством дудука армянской музыки в разных уголках  мира, особенно в Диаспоре, она отметила: «Рада приветствовать вас в Министерстве Диаспоры. Несомненно, высокой оценки достойны ваши замечательные выступления на вчерашнем концерте в  Доме камерной музыки имени Комитаса. Хочу выделить этот фестиваль тем, что он посвящен 25-летию независимости Республики Армения. Сегодня мы празднуем один из самых прекрасных праздников – существования нашего государства, и главное в том, что мы храним и бережем наше национальное, армянское, наш дудук. Фестиваль – повод, чтобы вы еще лучше подготовились, разучили новые произведения, завоевали новых зрителей, а также наладили знакомства с носителями иных культур из разных стран.  Фестиваль также предоставляет большие возможности получить уроки мастерства от именитых мастеров Геворга Дабагяна, Дживана Гаспаряна. Еще раз хочу выразить вам благодарность за преданность и созданное искусство. Верю, вы настолько полюбили Армению, что отныне чаще будете посещать страну дудука».
�?сполняющая обязанности министра добавила также, что имеется замысел организовать международный фестиваль национальных музыкальных инструментов, что даст возможность собрать на одной сцене   армянских и иностранных музыкантов.
Немецкий музыкант Сорен Бирке отметил, что в пятый раз приезжает в Армению, и каждый раз теплота, культура армянского зрителя весьма воодушевляет его. Великим армянским дудукистам Дживану и Геворгу действительно  удается распространить дудук по всему миру, наводя мосты между культурами армянского и других народов.
Выразив благодарность за возможность участвовать в фестивале, участник из Арцаха Акоп Бабаян отметил, что выступление на одной сцене с армянскими и иностранными музыкантами воодушевляет его, наделяет большой силой.
Затем и. о. министра Грануш Акопян наградила Акопа Бабаяна за участие в фестивале памятной медалью «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА и вручила сертификат.
Участники фестиваля поделились своими впечатлениями, мнениями, отметив, что подобные фестивали являются своеобразной площадкой для сплочения как армянских, так и иностранных музыкантов.