«Հայ երգի օր»` նվիրված Կոմիտասին
Սեպտեմբերի 26-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի ունեցավ «Հայ երգի օր» համերգային ծրագիրը՝ նվիրված Կոմիտասին:
Երաժշտական երեկոն մեկնարկեց Կոմիտասի մասին պատմող տեսաֆիլմով:
Երեկոն վարում էր հաղորդավար Սարգիս Նաջարյանը: Հնչեցին հայկական-ժողովրդական, դասական և էստրադային ստեղծագործություններ:
Կոմիտասի «Չինար ես» ստեղծագործությունը ներկայացրեց Նարեն (Լիբանան):
Սայաթ-Նովայի «Քանի վուր ջանիմ» երգի կատարմամբ հանդես եկավ Սոսե Գրիգորյանը (Իսրայել):
«Գուսանի երգը» կատարեց Արթուր Բաղդասարյանը (Թուրքիա):
Այնուհետև հնչեց Կոմիտասի «Հոյ նազան» ստեղծագործությունը՝ Շվեդիայից ժամանած Քրիսթեր Վիկմարկի և Կարինե-Հելման Գևորգյանի կատարմամբ:
Առնո Բաբաջանյանի «Երևան» երգով հանդես եկավ Ճապոնիայից ժամանած Ստեֆանիա Թոփալյանը:
Լիբանանահայ Գևորգ Հաճյանը կատարեց Գուսան Հայկազունի «Պիտի գնանք վաղ թե ուշ» ստեղծագործությունը:
Կոմիտասի և մյուս երգահանների ստեղծագործությունները ներկայացրին նաև Ադել Ազրոյանը՝ Ռուսաստանից, Բեթինա Հովսեփյանը՝ Իրանից, Վահե Թիլբյանը՝ Եթովպիայից, Մարինա Բերբերյանը և Իռենա Կոֆմանը՝ ԱՄՆ-ից, Քրիսթեր Վիկմարկը՝ Շվեդիայից, Սար Սարգսյանը՝ Արցախից, Արաքս Ավագյանը, Սիլվա Պետրոսյանը, Աննա Պողոսյանը՝ Հայաստանից:
Հաղորդավար Սարգիս Նաջարյանը ներկայացրեց Փանոս Թերլեմեզյանի հուշերը Կոմիտասի մասին:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը հանդես եկավ ողջույնի խոսքով՝ նշելով. «Հարգելի° ներկաներ, սիրելի հայրենակիցներ, 2014թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ դրվեց Կոմիտասի ծննդյան օրը տոնելու հիմքը, որը հնարավորություն տվեց ոչ միայն մեր հարգանքն ու խոնարհումը բերելու հայ երգի Մեսրոպ Մաշտոցին, այլև համախմբելու Հայրենիքի և Սփյուռքի հայ կատարողներին մեկ հարկի ներքո: Այսօր մենք նաև ավարտում ենք դեռևս հուլիս ամսին մեկնարկած «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը: Սփյուռքից ժամանած 25 պարախմբեր, 12 երգչախմբեր, դուդուկահարներ և երգիչներ մշակութային անկրկնելի զգացողություն հաղորդող միջոցառումներով հիանալու առիթներ ստեղծեցին մեզ համար: Եվ այսօր, ձեր շնորհիվ, մենք վայելեցինք հայ երգի հրաշալի մեղեդիներ, կրկին համոզվեցինք, որ մեր ազգային երաժշտության մեջ ամփոփված է հայկական ջերմ ու հարազատ աշխարհը, որը ուժ է հաղորդում մեր համայնքներին, նպաստում, որ սերունդները հայ մեծանան՝ չենթարկվելով օտար ազդեցություններին: Այսօր մենք բոլորս հիացանք Ճապոնիայից ժամանած Ստեֆանիա Թոփալյանի կատարմամբ, ով դեռ չի տիրապետում մայրենիին, սակայն մեծ հուզականությամբ հայերեն ներկայացրեց Առնո Բաբաջանյանի «Երևան» ստեղծագործությունը: Ձեզ մաղթում եմ ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ: Թո°ղ, որ ՀՀ 25-ամյա տարեդարձին նվիրված «Իմ Հայաստան» փառատոնը և Հայրենիքում անցկացրած օրերը նոր նպատակների ու ձեռնարկների իրականացման մտահղացումներ առաջացնեն՝ նպաստելով համայնքների մշակութային կյանքի ակտիվացմանն ու Հայրենիք-Սփյուռք մշակութային գործակցության ամրապնդմանը»:
Համերգային ծրագրի ավարտից հետո ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը փառատոնի մասնակիցներին հանձնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության « Իմ Հայաստան» հուշամեդալներ ու հավաստագրեր:
Նշենք, որ մինչ համերգը Սփյուռքի նախարարության մի խումբ աշխատակիցներ՝ փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանի գլխավորությամբ, այցելեցին Կոմիտասի անվան պանթեոն, որտեղ ծաղիկներ խոնարհեցին վարդապետի շիրիմին:

«День армянской песни», посвященный Комитасу
В рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА 26 сентября в Доме камерной музыки им.Комитаса состоялась концертная программа  «День армянской песни», посвященная Комитасу.
Музыкальный вечер, который вел диктор Саркис Наджарян, стартовал видеофильмом, повествующим о Комитасе. Прозвучали армянские народные, классические и эстрадные произведения.
Произведение Комитаса «Чинар ес» представила Наре (Ливан), а песню «Кани вур джан им» Саят-Нова – Сосе Григорян (�?зраиль). Песню «Гутани ерг» исполнил Артур Багдасарян (Турция).  Затем прозвучало произведение Комитаса «Ой назан» в исполнении Кристер Викмарка и Карине Гельман-Геворгян из Швеции. С песней Арно Бабаджаняна «Ереван» выступила прибывшая из Японии Стефания Топалян. Ливанский армянин Геворг Ачян исполнил песню гусана Айказуна «Пити гнанк вах те уш».  Произведения Комитаса и других композиторов представили также Адель Азроян из России, Бетина Овсепян из �?рана, Ваге Тилбян из Эфиопии, Марина Берберян и �?рена Кофман из США, Кристер Викмарк из Швеции, Сар Саркисян из Арцаха, Аракс Авагян, Сильва Петросян, Анна Погосян из Армении. Ведущий Саркис Наджарян представил воспоминания Паноса Терлемезяна о Комитасе.
Затем с речью выступила исполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян: «Уважаемые присутствующие, дорогие соотечественники. В 2014 году по инициативе Министерства Диаспоры РА была заложена основа празднования дня рождения Комитаса, что дало возможность не только выразить уважение и почтение Месропу Маштоцу армянской песни, но и сплотить армян-исполнителей Армении и Диаспоры под одной крышей. Сегодня мы также завершаем стартовавший еще в июле общеармянский фестиваль «Моя Армения». Прибывшие из Диаспоры 25 танцевальных ансамблей, 12 хоров, дудукисты и певцы мероприятиями, передающими неповторимые культурные ощущения создали для нас поводы восхищаться. �? сегодня благодаря вам мы насладились замечательными мелодиями армянской песни, вновь убедились, что в нашей национальной музыке обобщены теплый и родной армянский мир, придающий силу нашим общинам, способствует тому, чтобы поколения росли армянами, не подвергались иноземным влияниям. Сегодня все мы восхищались исполнением Стефании Топалян из Японии. Она пока не владеет родным языком, однако с большой эмоциональностью представила на армянском языке произведение Арно Бабаджаняна «Ереван». Желаю вам новых творческих успехов и достижений. Пусть фестиваль «Моя Армения», посвященный 25-летию независимости РА, и проведенные на Родине дни породят идеи новых целей и инициатив, способствуя активизации культурной жизни общин и укреплению культурного взаимодействия Родина-Диаспора», – отметила она.
По завершении концертной программы и.о. министра Диаспоры РА Грануш Акопян вручила участникам фестиваля памятные медали Министерства Диаспоры РА «Моя Армения» и сертификаты.
Отметим, что до начала концерта группа сотрудников Министерства Диаспоры во главе с замминистра Сержем Срапионяном посетила Пантеон в парке им.Комитаса, где возложили цветы на могилу Вардапета.