Տեղի ունեցավ «Իմ Հայաստան» փառատոնի «Պարարվեստի օրեր»-ի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 10-ին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` «Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնի «Պարարվեստի օրեր»-ի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Պարային կատարումներով հանդես եկան փառատոնի մասնակից պարախմբերը: Փառատոնի մասնակիցներին իր կատարումով ողջունեց լիբանանահայ օպերային երգիչ Գևորգ Հաճյանը:
«Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնը այս տարի «Պարարվեստի օրեր»-ով մեկնարկեց հուլիսի 1-ին, որի շրջանակներում աշխարհի 12 երկրից ժամանած 35 հայկական պարախմբեր ելույթներով հանդես եկան Երևանում, Լոռու, Շիրակի, Արագածոտնի, Արմավիրի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Կոտայքի, Արարատի մարզերում և Արցախում: Պարախմբերը ազգային, ժողովրդական հայրենասիրական կատարումներով հանդես եկան ՀՀ տարբեր քաղաքաների և Արցախի լեփ-լեցուն դահլիճներում` արժանանալով ջերմ ընդունելության: Համերգային շրջագայության ընթացքում Սփյուռքից ժամանած հայկական պարախմբերը այցելեցին նաև Օշականի «Մեսրոպ Մաշտոց» եկեղեցի, Հառիճավանք, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Նորավանք, Սբ. Հովհաննես եկեղեցի, Խոր վիրապ, Շուշիի եկեղեցի, ինչպես նաև Սպիտակում այցելեցին երկրաշարժի զոհերի հուշահամալիր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ողջունեց պարախմբերի մասնակցությունը համահայկական այս փառատոնին, բարձր գնահատեց արվեստի միջոցով հայի տեսակն ու ոգին, ազգային մշակույթը պահպանելու ջանքերը և նշեց. «Եթե ոչ վաղ անցյալում Մայր Հայրենիքն էր արվեստագետների ու արվեստասեր իր զավակների միջոցով Սփյուռքի հայ համայնքներում փորձում կենսունակ ու հարատև պահել հայ ոգին ու նկարագիրը, ապա այսօր արդեն ինչ-որ չափով փոխվել են դերերը, և Սփյուռքի մեր նվիրյալները իրենց նկարագրի և ինքնության հայկական որակներն են բերել՝ հավելելու մերին՝ հայրենականին: Եվ հաջողում են»: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի գլխավոր հովանավոր «Օրանժ Արմենիա» ընկերությանը, հովանավոր «Տաշիր Գրուպ» ընկերությանը և լրատվական հովանավորներ Հանրային հեռուստաընկերությանը, «Շանթ», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերություններին, Հանրային ռադիոյին՝ փառատոնի կայացմանն աջակցելու համար:
Այնուհետև նախարարի տեղակալը պարախմբերի գեղարվեստական ղեկավարներին հանձնեց «Իմ Հայաստան» համահայկական 2-րդ փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր և «Արարատից Եվրոպա», «Վարդուհի Վարդերեսյան» տեսասկավառակներ:
«Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն նաև խմբերգային արվեստի օրեր, ասմունքի օր, դուդուկի փառատոն, հայ երգի օր:

Состоялась торжественная церемония закрытия «Дней танцевального искусства» фестиваля «Моя Армения»
В здании Национального академического театра им. Габриела Сундукяна 10 июля состоялась торжественная церемония закрытия «Дней танцевального искусства» Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА.
С танцевальными исполнениями выступили танцевальные группы – участники фестиваля. А приветствовал их своим исполнением оперный певец армянин из Ливана Геворг Ачян.
«Днями танцевального искусства» 2-й Общеармянский фестиваль «Моя Армения» стартовал 1 июля, в рамках его 35 армянских танцевальных группы, прибывших из 12 стран мира, выступали в Ереване, Лорийской, Ширакской, Арагацотнской, Армавирской, Сюникской, Вайоц Дзорской, Котайкской, Араратской областях и Арцахе. С исполнением национальных, народных-патриотических танцев коллективы выступали в переполненных залах различных городов РА и Арцаха, удостоившись горячего приема. В ходе концертного турне прибывшие из Диаспоры армянские танцевальные группы посетили также церковь Святой Маштоц Ошакана, Аричский монастырь, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Нораванк, церковь Св. Ованес, Хор Вирап, Шушинскую церковь, а также в Спитаке посетили мемориальный комплекс памяти жертв землетрясения.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян приветствовал участие танцевальных групп в этом фестивале, высоко оценив усилий по сохранению посредством искусства дух и тип армянина, национальную культуру, отметив: «Если в недалеком прошлом Мать-Родина посредством деятелей культуры из Армении пыталась сохранить жизнеспособными в армянских общинах Диаспоры армянский дух и облик, то сегодня уже в какой-то мере поменялись ролями, и преданные люди в Диаспоре привезли армянские качества своих облика и идентичности, чтобы прибавить к нашему. �? это им удается». Замминистра выразил благодарность главному спонсору фестиваля компании «Оранж Армения», спонсору компании «Ташир групп», а также информационным спонсорам – Общественному телевидению, телекомпаниям «Шант» и «Еркир медиа», Общественному радио за содействие становлению фестиваля.
Затем замминистра вручил художественным руководителям танцевальных групп свидетельства об участии во 2-м Общеармянском фестивале «Моя Армения» и видеодиски «От Арарата до Европы» и «Вардуи Вардересян».
В рамках фестиваля «Моя Армения» будут также проведены «Дни хорового искусства», «День декламации», «Фестиваль дудука», «День армянской песни».