Տեղի ունեցավ «Իմ Հայաստան» փառատոնի «Պարարվեստի օրեր»-ի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 10-ին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` «Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնի «Պարարվեստի օրեր»-ի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Պարային կատարումներով հանդես եկան փառատոնի մասնակից պարախմբերը: Փառատոնի մասնակիցներին իր կատարումով ողջունեց լիբանանահայ օպերային երգիչ Գևորգ Հաճյանը:
«Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնը այս տարի «Պարարվեստի օրեր»-ով մեկնարկեց հուլիսի 1-ին, որի շրջանակներում աշխարհի 12 երկրից ժամանած 35 հայկական պարախմբեր ելույթներով հանդես եկան Երևանում, Լոռու, Շիրակի, Արագածոտնի, Արմավիրի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Կոտայքի, Արարատի մարզերում և Արցախում: Պարախմբերը ազգային, ժողովրդական հայրենասիրական կատարումներով հանդես եկան ՀՀ տարբեր քաղաքաների և Արցախի լեփ-լեցուն դահլիճներում` արժանանալով ջերմ ընդունելության: Համերգային շրջագայության ընթացքում Սփյուռքից ժամանած հայկական պարախմբերը այցելեցին նաև Օշականի «Մեսրոպ Մաշտոց» եկեղեցի, Հառիճավանք, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Նորավանք, Սբ. Հովհաննես եկեղեցի, Խոր վիրապ, Շուշիի եկեղեցի, ինչպես նաև Սպիտակում այցելեցին երկրաշարժի զոհերի հուշահամալիր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ողջունեց պարախմբերի մասնակցությունը համահայկական այս փառատոնին, բարձր գնահատեց արվեստի միջոցով հայի տեսակն ու ոգին, ազգային մշակույթը պահպանելու ջանքերը և նշեց. «Եթե ոչ վաղ անցյալում Մայր Հայրենիքն էր արվեստագետների ու արվեստասեր իր զավակների միջոցով Սփյուռքի հայ համայնքներում փորձում կենսունակ ու հարատև պահել հայ ոգին ու նկարագիրը, ապա այսօր արդեն ինչ-որ չափով փոխվել են դերերը, և Սփյուռքի մեր նվիրյալները իրենց նկարագրի և ինքնության հայկական որակներն են բերել՝ հավելելու մերին՝ հայրենականին: Եվ հաջողում են»: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի գլխավոր հովանավոր «Օրանժ Արմենիա» ընկերությանը, հովանավոր «Տաշիր Գրուպ» ընկերությանը և լրատվական հովանավորներ Հանրային հեռուստաընկերությանը, «Շանթ», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերություններին, Հանրային ռադիոյին՝ փառատոնի կայացմանն աջակցելու համար:
Այնուհետև նախարարի տեղակալը պարախմբերի գեղարվեստական ղեկավարներին հանձնեց «Իմ Հայաստան» համահայկական 2-րդ փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր և «Արարատից Եվրոպա», «Վարդուհի Վարդերեսյան» տեսասկավառակներ:
«Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն նաև խմբերգային արվեստի օրեր, ասմունքի օր, դուդուկի փառատոն, հայ երգի օր:

Solemn closing ceremony of Days of Armenian Dance Program of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival was held
The solemn closing ceremony of the Days of Armenian Dance Program of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival was held at Gabriel Sundukyan National Academic Theater on July 10. The festival is organized by the RA Ministry of Diaspora.
The ceremony included performances by the participating dance ensembles and a song by Lebanese-Armenian opera singer Kevork Hadjian.
The 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival was launched with the Days of Armenian Dance Program on July 1 and included performances by 35 Armenian dance ensembles from 12 countries in Yerevan, Artsakh, as well as Armenia’s Lori, Shirak, Aragatsotni, Armavir, Syunik, Vayots Dzor, Kotayk and Ararat provinces. The dance ensembles performed folk and national dances in front of packed audiences in Armenia’s cities and Artsakh and received warm rounds of applause. During the concert tour, the members of the dance ensembles also visited the Mesrop Mashtots Church in Oshakan, Haritchavank Monastery, the Mother See of Holy Etchmiadzin, Noravank Monastery, the St. Hovhannes Church, Khor Virap Monastery, the church in Shushi, as well as the memorial dedicated to the victims of the Spitak Earthquake.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan welcomed the dance ensembles’ participation in the pan-Armenian festival, praised their efforts to preserve the type, spirit and culture of the Armenians through the arts and mentioned: “Whereas the Mother Homeland used to make attempts to preserve the spirit and image of the Armenians in Armenian communities of the Diaspora through Armenian artists and art lovers, today, the tables have turned, and now, our devoted artists of the Armenian Diaspora are helping us preserve the image and identity of the Armenian nation, and they are succeeding.” The deputy minister expressed gratitude to the festival’s general sponsor-Orange Armenia, sponsor-Tashir Group, as well as Armenian Public Television, Shant TV, Yerkir Media TV and the Public Radio of Armenia for helping make the festival a success.
Afterwards, the deputy minister granted certificates of participation in the 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival, as well as the DVDs “From Ararat to Europe” and “Varduhi Varderesian” to the directors of the dance ensembles.
The “My Armenia” Pan-Armenian Festival will also include Days of Choral Arts, Days of Poetry, a Duduk Festival and an Armenian Song Day.