«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակից երգչախմբերն այցելեցին Շիրակի մարզ
Օգոստոսի 5-ին մեկնարկեց Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական 3-րդ փառատոնի «Խմբերգային արվեստի օրերը», որի շրջանակներում մասնակից երգչախմբերը օգոստոսի 7-ին այցելեցին Շիրակի մարզ:
Գյումրիում Սփյուռքից ժամանած երգչախմբերն այցելեցին Սուրբ Աստվածածին Յոթ Վերք եկեղեցի:
Երեկոյան Գյումրու քաղաքապետարանի Ա. Բրուտյանի անվան թիվ 4 երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցավ համերգային ծրագիր, որի ընթացքում ելույթ ունեցան Ռուսաստանի «Շողեր», Վրաստանի «Ներսես Շնորհալի», Լիբանանի «Այգ» երիտասադական, Արցախի «Վարանդա», Եգիպտոսի «Արաքս», Էստոնիայի «Երազանք», Իրանի «Տաթև» երգչախմբերը:
«Շողեր» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Լենա Բեգլարյանը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց, որ իր ղեկավարած երգչախմբերն առաջին տարվանից մասնակցել են «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին: Գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով՝ երգչախմբի անդամներն ուրախ են, որ փառատոնի շրջանակներում հնարավորություն են ունենում այցելելու Հայաստան և իրենց երգը ներկայացնելու հայաստանյան հանդիսատեսին:
Երգչախմբի երգչուհի Ռուզաննա Սաֆարյանը նշեց, որ երկրորդ անգամ է մասնակցում փառատոնին և շատ ոգևորված է, որ այս պահին Հայաստանում է:
Արցախի «Վարանդա» երգչախմբի ելույթից առաջ գեղարվեստական ղեկավար Զաքար Քեշիշյանը նշեց, որ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ զոհվել է «Վարանդայի» նախկին երգիչ Սարգիս Գասպարյանը: «Միասնությունը զորություն է». այս խոսքերով Զաքար Քեշիշյանի ղեկավարած երկու երգչախմբերը՝ «Այգը» և «Վարանդան», կատարեցին «Ապրիլ կրկին»  ստեղծագործությունը:
Համերգի վերջում ելույթ ունեցան Գյումրու Հայորդյաց տան սաները, որոնք պարգևատրվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
«Իմ Հայաստան» համահայ­կա­կան փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Եսայանցը շնորհակալություն հայտնեց Շիրակի մարզպետ Հովսեփ Սիմոնյանին՝ փառատոնի սփյուռքահայ մասնակիցներին հյուրընկալելու համար: Եգիպտոսի «Արաքս» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարը Միհրան Ղազելյանը հուշանվեր հանձնեց Շիրակի մարզպետարանին:
շիրակշիրակ1շիրակ2շիրակ3 շիրակ4շիրակ5շիրակ6շիրակ7 շիրակ8շիրակ10 շիրակ11շիրակ12 շիրակ13շիրակ14 շիրակ15 շիրակ16

August 5th marked the launch of the Days of Choral Arts Program of the 3rd “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora and dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia.
On August 7th, the participating Armenian choirs of the Diaspora visited the St. Mary Seven Wounds Church in Gyumri, which is part of Armenia’s Shirak Province.
In the evening, Russia’s Shogher Armenian Choir, Georgia’s Nerses Shnorhali Armenian Choir, Lebanon’s Ayg Armenian Youth Choir, Artsakh’s Varanda Armenian Youth Choir, Egypt’s Arax Armenian Choir, Estonia’s Yerazank Armenian Choir and Iran’s Tatev Armenian Choir performed during a concert held at Brutyan Music School #4 under the subordination of Gyumri Municipality.
In an interview with Hayern Aysor, artistic director of Shogher Armenian Choir Lena Beglaryan said her choirs have been participating in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival since the very first year. According to Beglaryan, the members of the choir are happy to be visiting Armenia and performing songs for the Armenian audience through the pan-Armenian festival.
Ruzanna Safaryan, member of the choir, stated that she was participating in the festival for the second time and was very excited to be in Armenia.
Before the performance of Artsakh’s Varanda Armenian Choir, artistic director Zakar Keshishyan stated that former member of the choir Sargis Gasparyan fell during the four-day war that took place in Artsakh in April. With the words “Unity is Power”, Zakar Keshishyan’s two choirs (Ayg and Varanda) performed the song “April Again”.
The concert ended with performances by the members of the Armenian Youth Center of Gyumri, who were awarded with the certificate of honor of the RA Ministry of Diaspora.
Artistic director of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival Eduard Yesayants expressed gratitude to Governor of Shirak Province Hovsep Simonyan for hosting the Diasporan Armenian participants of the festival. Artistic director of Egypt’s Arax Armenian Choir Mihran Ghazelian gave a commemorative gift to the regional council of Shirak Province.