Սփյուռքի նախարարն ընդունեց ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի և Արցախի անկախության 25-ամյակի տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց սփյուռքահայ արվեստագետին Հայրենիքին սատարելու, նրա զարգացման առաջամարտիկը լինելու սկզբունքային ու գործուն դիրքորոշման և այն ազգաշահ ծրագրերի համար, որ նա իրականացնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Հրանուշ Հակոբյանն իր գոհունակությունը հայտնեց 1996 թվականից առ այսօր Մասաչուսեթս նահանգի տարբեր քաղաքների բանուկ հատվածներում Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող իր մեծադիր ցուցապաստառները ներկայացնելու համար: Այս տարի Դանիել Վարուժան Հեջինյանը ցուցադրել է 101 աշխատանք՝ անընդհատ, որպես անհերքելի պատմական փաստ հանրությանը հիշեցնելով Հայոց ցեղասպանության ողջ իրողությունը, կոչ անելով ճանաչել այն, դատապարտել ոճրագործին և հատուցում պահանջել:
Նախարարը նշեց. «Սիրելի Դանիել Վարուժան, անչափ ուրախ եմ, որ լինելով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և Սիրիայում օթևան գտած հայ ընտանիքի զավակ, դու մանկուց ականջալուր ես եղել կոտորածի դաժան պատմություններին և քո ծնողների աչքերով տեսել այն, դա են վկայում քո «Մոր ձեռքերը», «Մայր խաչքար» աշխատանքները, որոնք նվիրված են Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն նահատակների հիշատակին: Իզուր չէ, որ դու կրում ես մեծ նահատակ բանաստեղծի անունը՝ եթե Դանիել Վարուժանն իր եղեգնյա գրչով ներկայացրեց Հայոց վիշտն ու իղձերը, ապա դու  դա անում ես վրձնով»:
Սփյուռքահայ արվեստագետը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և հավաստիացրեց, որ տոնական մթնոլորտից և Հայաստան աշխարհից ստացած լիցքերը նոր ստեղծագործական մտահղացումների, նոր ձեռնարկներ կյանքի կոչելու ազդակ կդառնան:

Minister of Diaspora meets with American-Armenian painter Daniel Varoujan Hejinian
On September  the Republic of Armenia’s Minister of Diaspora Hranoush Hakobyan met with America-Armenian painter Daniel Varoujan Hejinian who is in Armenia to take part in the 25-th Anniversary celebrations of the independences of Armenia and Artsakh.
Welcoming her guest warmly, the Minister thanked the diasporan artist for supporting the Homeland, for his principled stance as a pioneer of its development and the projects he undertakes in the United States of America in support of the Armenian nation. Hranoush Hakobyan expressed her gratitude for the banners he places on the main crossroads in Massachusetts since 1996 commemorating the Armenian Genocide. This year Daniel Varoujan Hejinian displayed 101 banners without interruptions, reminding the public of the indisputable historic fact of the Armenian Genocide, and calling for its recognition, condemnation of the criminal and claiming compensation.
The Minister noted: “Dear Daniel Varoujan, as the son of a family that survived the Genocide and found refuge in Syria, you heard the stories of the horrible massacres since childhood and withnessed it through the eyes of your parents. Your artworks “Hands of the mother” and “Mother cross stone” are a proof of that as they are dedicated to the memory of one and a half million victims of the Armenian Genocide. It’s not in vain that you bear the name of the great martyred poet. If Daniel Varoujan presented the pain and desires of the Armenians with his reed pen, you do it with your brush.”
The Disporan artist expressed his gratitude for the warm reception and assured, that the energy he is getting from the festive atmosphere and from Armenia as a whole will drive new creative ideas in him and become factors in initiating new projects.