«Օրն ինձ համար հիշարժան էր, որովհետև ես Սփյուռքի նախարարին նվիրեցի իմ ձեռքով պատրաստած փոքրիկ քանդակը». Մարիամ Անդրեասյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/Լիանա-Հարոյան.jpg)
Ամեն անգամ «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ արված հարցազրույցների ընթացքում համոզվում եմ, որ նրանց գերակշիռ մասն իր հոգու խորքում Հայրենիքի կարոտն ունի, որ երկար է սպասել Հայրենիքի հետ առաջին կամ էլ՝ հերթական հանդիպմանը, որ իր ապագան կապում է Հայաստանի հետ, որ հայերե՛նն է իր համար աշխարհի ամենագեղեցիկ ու ճոխ լեզուն, որ Հայաստանում յուրահատուկ ջերմություն է զգացել, որ «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ շատերը կարողացել են են ոչ միայն ծանոթանալ Հայրենիքի պատմամշակութային հուշարձաններին, սովորել հայոց լեզու՝ ավելացնելով հայերենի բառապաշարն, այլև ՝ շփվել աշխարհի տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած իրենց հասակակիցների հետ, նոր ընկերներ ձեռք բերել: «Հայերն այսօր»-ի համար հերթական հարցազրույցս Իսրայելից եկած 16-ամյա Մարիամ Անդրեասյանի և նրա մայրիկի՝ Լիանա Հարոյանի հետ էր, ովքեր «Արի տուն-2016» 7-րդ փուլի ճամբարային առօրյայի փակման արարողության ընթացքում կիսվեցին իրենց տպավորություններով:
Մարիամ Անդրեասյան, Իսրայել, Մոդինի, 16 տարեկան
-Ծնվել եմ Երևանում, 6 տարեկան եմ եղել, երբ մեր ընտանիքը տեղափոխվել է Իսրայել. ես մի քույրիկ ունեմ, ով նույնպես մասնակցում է այս ծրագրին: Հայրիկս է լսել «Արի տուն» ծրագրի մասին, պատմել է մեզ, ես ու քույրս էլ ցանկություն ենք հայտնել մասնակցել. մենք Հայաստանի տեսարժան վայրերում շատ ենք եղել , սակայն մեզ համար հետաքրքիր էր նույն տեղերում լինել նաև աշխարհի տարբեր երկրներից ծրագրին մասնակցող մեր հասակակիցների հետ: Այսօր ինձ համար հիշարժան է, որովհետև ես ՀՀ սփյուռքի նախարարին նվիրեցի ճամաբարային առօրյայի ընթացքում քանդակի հետաքրքիր դասընթացի ժամանակ իմ ձեռքով պատրաստած աշխատանքս: Չորրորդ անգամ եմ Հայաստանում, մենք այստեղ շատ հարազատներ ունենք, հրաշալի օրեր ենք անցկացնում նաև բարեկամների միջավայրում: Ծրագրի շրջանակներում ինձ շատ է դուր եկել հայոց լեզվի դասընթացը, որի շնորհիվ ավելացել է իմ բառապաշարը. ասեմ, որ մեր ընտանիքը հայախոս է ու ավանդապահ: Ավելի հետաքրքիր է ճամբարային առօրյան: Շատ կցանկանայի, որ Սփյուռքում ավելի հաճախ ելույթ ունենային հայ երգիչները, հայկական պարախմբերը, ներկայացումներ բեմադրվեին:
Լիանա Հարոյան, Իսրայել, Մոդինի. Մարիամ Անդրեասյանի մայրը
-Ես և ամուսինս 10 տարի է, ինչ մեր ընտանիքով ապրում ենք Իսրայելում, որտեղ ապրում էր ամուսնու տատիկը: Երկուսս էլ՝ թե՛ ես, թե՛ Սերոբը, լեռնադահուկորդներ ենք (այնտեղ գրեթե ձյուն չի լինում, կլիմայական պայմաններն այդ մարզաձևի համար նպաստավոր չեն), սակայն Իսրայելում մեր մասնագիտությամբ չենք աշխատում: Հայաստանը մեր տունն է, ուր հաճախ ենք գալիս. այստեղ են մեր հարազատները, մեր ընկերներն ու ծանոթները: Հայրենիքից գնալով՝ մենք չենք հեռացել նրանից: Ապրելով Իսրայելի մի փոքրիկ քաղաքում, որտեղ հայեր չկան, և տեղի բնակիչները չգիտեն հայերին, և մենք մեր ներկայությամբ փորձում ենք նրանց ծանոթացնել հայերի ու Հայաստանի հետ: Թեև Հայաստանում չենք ապրում, սակայն մեր երեխաների շուրթերին ապրում է հայոց լեզուն, որովհետև տանը մենք խոսում ենք ոսկեղենիկ հայերենով: Ուրախ եմ, որ կա այսպիսի հետաքրքիր ծրագիր, որին մասնակցում են մեր երկու աղջիկները: Մի քանի դիտարկում ունեմ՝ ցանկալի է, որ թանգարաններում անպայման լինեն ուղեվարներ, եղած դեպքում էլ՝ խոսեն դանդաղ ու ավելի պարզ հայերենով. շատ երեխաներ լավ չեն հասկանում հայերեն, ուստի ճիշտ կլինի, որ բացատրությունները տրվեն նաև անգլերեն լեզվով: Երբ Մարիամը եկավ Պատմության թանգարանից, հիացած էր ցուցադրությամբ, սակայն բացատրությունները եղել էին խիստ գրական և շատերի համար ոչ մատչելի բառապաշարով: Հրաշալի է կազմակերպված ճամբարային առօրյան. ես և ամուսինս մոտակայքի հյուրանոցում ենք մնում և գրեթե ամեն օր հանդիպում ենք մեր երեխաներին, մոտիկից տեսնում ճամբարի առօրյան: Շնորհակա՛լ ենք կազմակերպիչներին:

Mariam Andreasyan: “It was a day to remember because I presented my small sculpture to the Minister of Diaspora”
Every time I interview a participant of the “Ari Tun” Program, I become convinced that most of them have a longing for the Homeland deep down inside, that they have been waiting to be in the Homeland for the first time or to visit again, that they see their future in Armenia, that Armenian is the most splendid and the most beautiful language in the world for them, that they have felt a unique warmth in Armenia and that for most of them, the “Ari Tun” Program has helped them not only become familiar with historic and cultural monuments of the Homeland and enrich their Armenian vocabulary through Armenian language courses, but also establish contacts with their peers from different countries around the world and make new friends. Another one of my interviews was with 16-year-old Israeli-Armenian Mariam Andreasyan and her mother, Liana Haroyan, who shared their impressions during the closing ceremony of the seventh stage of the “Ari Tun” Program.
Mariam Andreasyan, 16, Modini, Israel
“I was born in Yerevan and was only six years old when my family and I moved to Israel. My sister is also participated in the program. My father heard about the “Ari Tun” Program and told us about it, and my sister and I said we wanted to participate. We have gone sightseeing in Armenia a lot, but it was also interesting for us to visit those places with our peers from different countries around the world. Today is a day to remember because I presented the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia with the sculpture that I had made during the interesting sculpting course that I took at the “Ari Tun” Camp. This is my fourth visit to Armenia. We have many relatives here and are spending wonderful days with our relatives. What I liked the most about the program was the Armenian language course that helped me enrich my vocabulary. I must say that my family is conventional and that Armenian is our household language. The days at the camp are more interesting. I would love for Armenian singers, dance groups and theater companies to perform more abroad.”
Liana Haroyan, Modini, Israel, mother of Mariam Andreasyan
“My family and I have been living in Israel for a decade. My husband’s grandmother lives in Israel. My husband, Serob and I are skiers (there is practically no snow in Israel, the weather is not favorable for that sport), but we don’t work by our profession. Armenia is our home that we often visit and see our friends, relatives and acquaintances. We never became detached from the Homeland after we left. We live in a small city of Israel where there are no Armenians and the locals don’t know the Armenians, but we try to introduce them to Armenia and Armenians. We don’t live in Armenia, but our children speak Armenian because Armenian is our household language. I am happy that there is such a program that our two daughters are participating in. I would like for the participants to be accompanied by guides at the museums and for the guides to speak in Armenian slowly and clearly. There are many Diaspora Armenian children who don’t understand Armenian well. So, it would be right for the explanations to be given in English. Mariam was charmed when she returned from the Museum of History, but the explanations were given in strictly literal Armenian, and many hadn’t understood the words. The camping event is very well organized. My husband and I would stay at the nearby hotel and see our children almost every day and get better acquainted with the daily activities. We thank the organizers!”