«Օրն ինձ համար հիշարժան էր, որովհետև ես Սփյուռքի նախարարին նվիրեցի իմ ձեռքով պատրաստած փոքրիկ քանդակը». Մարիամ Անդրեասյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/Լիանա-Հարոյան.jpg)
Ամեն անգամ «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ արված հարցազրույցների ընթացքում համոզվում եմ, որ նրանց գերակշիռ մասն իր հոգու խորքում Հայրենիքի կարոտն ունի, որ երկար է սպասել Հայրենիքի հետ առաջին կամ էլ՝ հերթական հանդիպմանը, որ իր ապագան կապում է Հայաստանի հետ, որ հայերե՛նն է իր համար աշխարհի ամենագեղեցիկ ու ճոխ լեզուն, որ Հայաստանում յուրահատուկ ջերմություն է զգացել, որ «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ շատերը կարողացել են են ոչ միայն ծանոթանալ Հայրենիքի պատմամշակութային հուշարձաններին, սովորել հայոց լեզու՝ ավելացնելով հայերենի բառապաշարն, այլև ՝ շփվել աշխարհի տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած իրենց հասակակիցների հետ, նոր ընկերներ ձեռք բերել: «Հայերն այսօր»-ի համար հերթական հարցազրույցս Իսրայելից եկած 16-ամյա Մարիամ Անդրեասյանի և նրա մայրիկի՝ Լիանա Հարոյանի հետ էր, ովքեր «Արի տուն-2016» 7-րդ փուլի ճամբարային առօրյայի փակման արարողության ընթացքում կիսվեցին իրենց տպավորություններով:
Մարիամ Անդրեասյան, Իսրայել, Մոդինի, 16 տարեկան
-Ծնվել եմ Երևանում, 6 տարեկան եմ եղել, երբ մեր ընտանիքը տեղափոխվել է Իսրայել. ես մի քույրիկ ունեմ, ով նույնպես մասնակցում է այս ծրագրին: Հայրիկս է լսել «Արի տուն» ծրագրի մասին, պատմել է մեզ, ես ու քույրս էլ ցանկություն ենք հայտնել մասնակցել. մենք Հայաստանի տեսարժան վայրերում շատ ենք եղել , սակայն մեզ համար հետաքրքիր էր նույն տեղերում լինել նաև աշխարհի տարբեր երկրներից ծրագրին մասնակցող մեր հասակակիցների հետ: Այսօր ինձ համար հիշարժան է, որովհետև ես ՀՀ սփյուռքի նախարարին նվիրեցի ճամաբարային առօրյայի ընթացքում քանդակի հետաքրքիր դասընթացի ժամանակ իմ ձեռքով պատրաստած աշխատանքս: Չորրորդ անգամ եմ Հայաստանում, մենք այստեղ շատ հարազատներ ունենք, հրաշալի օրեր ենք անցկացնում նաև բարեկամների միջավայրում: Ծրագրի շրջանակներում ինձ շատ է դուր եկել հայոց լեզվի դասընթացը, որի շնորհիվ ավելացել է իմ բառապաշարը. ասեմ, որ մեր ընտանիքը հայախոս է ու ավանդապահ: Ավելի հետաքրքիր է ճամբարային առօրյան: Շատ կցանկանայի, որ Սփյուռքում ավելի հաճախ ելույթ ունենային հայ երգիչները, հայկական պարախմբերը, ներկայացումներ բեմադրվեին:
Լիանա Հարոյան, Իսրայել, Մոդինի. Մարիամ Անդրեասյանի մայրը
-Ես և ամուսինս 10 տարի է, ինչ մեր ընտանիքով ապրում ենք Իսրայելում, որտեղ ապրում էր ամուսնու տատիկը: Երկուսս էլ՝ թե՛ ես, թե՛ Սերոբը, լեռնադահուկորդներ ենք (այնտեղ գրեթե ձյուն չի լինում, կլիմայական պայմաններն այդ մարզաձևի համար նպաստավոր չեն), սակայն Իսրայելում մեր մասնագիտությամբ չենք աշխատում: Հայաստանը մեր տունն է, ուր հաճախ ենք գալիս. այստեղ են մեր հարազատները, մեր ընկերներն ու ծանոթները: Հայրենիքից գնալով՝ մենք չենք հեռացել նրանից: Ապրելով Իսրայելի մի փոքրիկ քաղաքում, որտեղ հայեր չկան, և տեղի բնակիչները չգիտեն հայերին, և մենք մեր ներկայությամբ փորձում ենք նրանց ծանոթացնել հայերի ու Հայաստանի հետ: Թեև Հայաստանում չենք ապրում, սակայն մեր երեխաների շուրթերին ապրում է հայոց լեզուն, որովհետև տանը մենք խոսում ենք ոսկեղենիկ հայերենով: Ուրախ եմ, որ կա այսպիսի հետաքրքիր ծրագիր, որին մասնակցում են մեր երկու աղջիկները: Մի քանի դիտարկում ունեմ՝ ցանկալի է, որ թանգարաններում անպայման լինեն ուղեվարներ, եղած դեպքում էլ՝ խոսեն դանդաղ ու ավելի պարզ հայերենով. շատ երեխաներ լավ չեն հասկանում հայերեն, ուստի ճիշտ կլինի, որ բացատրությունները տրվեն նաև անգլերեն լեզվով: Երբ Մարիամը եկավ Պատմության թանգարանից, հիացած էր ցուցադրությամբ, սակայն բացատրությունները եղել էին խիստ գրական և շատերի համար ոչ մատչելի բառապաշարով: Հրաշալի է կազմակերպված ճամբարային առօրյան. ես և ամուսինս մոտակայքի հյուրանոցում ենք մնում և գրեթե ամեն օր հանդիպում ենք մեր երեխաներին, մոտիկից տեսնում ճամբարի առօրյան: Շնորհակա՛լ ենք կազմակերպիչներին:

«День был для меня памятным, потому что я преподнесла министру Диаспоры изготовленную своими руками маленькую скульптуру»: Мариам Андреасян
Беседуя с участниками программы «Ари тун» каждый раз убеждаешься, что подавляющее большинство их в глубине души тоскует по Родине и давно ожидали первой или очередной встречи с Родиной, что будущее свое они связывают с Арменией, что армянский для них – самый богатый и прекрасный язык на свете, что в Армении ощущают особую теплоту, что благодаря программе «Ари тун» многие смогли не только познакомиться с историко-культурными памятниками Родины, выучить армянский язык, увеличив армянский словарный запас, но и пообщаться со сверстниками, приехавшими в Армению из разных уголков мира, обрести новых друзей. Очередная моя   беседа для «Армяне сегодня» – с приехавшей из �?зраиля 16-летней Мариам Андреасян и ее мамой Лианой Ароян, которые во время церемонии закрытия 7-го этапа программы «Ари тун-2016» поделились своими впечатлениями.
Мариам Андреасян, �?зраиль, Модини, 16 лет: – Родилась в Ереване, мне было 6 лет, когда наша семья переехала в �?зраиль. У меня есть сестра, которая также участвует в этой программе. О программе «Ари тун» узнал мой папа, рассказал нам, и мы с сестрой захотели участвовать. В достопримечательных местах Армении мы бывали много, однако нам было интересно побывать в тех же местах со сверстниками из разных стран, участвующими в программе. Сегодняшний день для меня памятный – я подарила министру Диаспоры РА работу, изготовленную своими руками на занятиях скульптуры в дни пребывания в лагере. В Армении я в четвертый раз, у нас здесь много родственников, прекрасные дни проводим и в кругу родных. В рамках программы мне очень понравились курсы армянского языка, благодаря которым обогатился мой словарный запас. Скажу также, что семья наша армяноязычная и придерживается традиций. Еще интереснее лагерные будни. Очень хотела бы, чтобы в Диаспоре чаще выступали армянские певцы, танцевальные ансамбли, ставились пьесы.
Лиана АРОЯН, �?зраиль, Модини, мать Мариам АНДРЕАСЯН: – Мы с мужем уже 10 лет всей семьей живем в �?зраиле, где жила бабушка мужа. Оба – и я, и Сероб, – горнолыжники (там снега почти не бывает, климатические условия неблагоприятны для этого вида спорта), в �?зраиле не работаем по нашей специальности. Армения – наш дом, куда часто приезжаем, здесь наши родственники, друзья, знакомые. Уезжая с Родины, мы не отдалились от нее. Живя в небольшом израильском городке, где нет армян и где местное население армян не знает, мы своим присутствием пытаемся познакомить их с армянами и Арменией. Хотя в Армении и не живем, однако в устах наших детей живет армянский язык, потому что дома мы говорим на нашем прекрасном армянском. Рада, что есть такая интересная программа, в которой участвуют две наши дочери. Несколько наблюдений: желательно, чтобы в музеях непременно были экскурсоводы, и говорили медленно, на ясном армянском языке – многие дети ведь плохо владеют армянским, так что было бы правильнее давать пояснения также на английском. Когда Мариам вернулась из Музея истории, была восхищена экспонатами, но пояснения были на чрезмерно литературном языке и для многих недоступны. Прекрасно организованы будни в лагере. Мы с мужем живем в гостинице по соседству и почти каждый день встречаемся с детьми, вблизи видим будни лагеря. Спасибо организаторам.