«Արարատի գագաթն ամենասուրբ ու լուսավոր գագաթն է, որ նա նվաճել է». Հրանուշ Հակոբյան
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ֆրանսահայ լեռնագնաց Արա Խաչադուրյանին: Էվերեստը հաղթահարած հայազգի մարզիկը 8848մ բարձրությունից ծածանելով խաղաղության և Հայաստանի Հանրապետության դրոշները, կոչ է արել միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել 20-րդ դարասկզբի Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված մեծագույն ոճրագործությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Արա Խաչադուրյանի ազգանվեր գործունեությունը, շնորհակալություն հայտնեց խիզախության ու նվիրումի համար: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ ողջունել ձեզ մեր նախարարությունում: Բարով եք եկել: Բոլոր հայերի ճակատագրերը նման են և դրանց մեջ կա ցավ, տառապանք, գաղթ, մաքառում: Ֆրանսիան հյուրընկալել է Ցեղասպանությունից փրկված շատ ընտանիքների, պայմաններ է ստեղծել, որ մեր հայրենակիցները դառնան Շառլ Ազնավուր, Անրի Վերնոյ, Միշել Լեգրան… և այսօր էլ՝ Արա Խաչադուրյան: Կարծում եմ, որ Արարատի գագաթն ամենասուրբ ու լուսավոր գագաթն է, որ դուք նվաճել եք: Շնորհակալություն, որ Մարսելում հայ համայնքի լավագույն ներկայացուցիչներից եք: Համոզված եմ, որ ապրում եք «Բարձրացիր և բարձրացրու» նշանաբանով»:
Մասնագիտական գործունեությամբ Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանն ու ճանաչմանը նպաստելու, ազգային հասարակական գործունեություն ծավալելու, ինչպես նաև հայապահպանության գործում մեծ ավանդ ունենալու համար ֆրանսահայ լեռնագնացը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Ոսկե» մեդալով:
Արա Խաչադուրյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատանքի համար: Նա տեսանյութով ներկայացրեց իր մարզումները, նախապատրաստական աշխատանքը, Էվերեստը նվաճելու դժվարությունները: Լեռնագնացը նշեց, որ իր երազանքը՝ Էվերեստի նվաճումը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրելն էր, ինչը չհաջողվեց իրականացնել 2015թ. երկրաշարժի պատճառով: Սակայն երկրաշարժն առիթ դարձավ, որ նա բազմաթիվ հարցազրույցների ընթացքում բարձրաձայնի Հայոց ցեղասպանության մասին:
Արա Խաչադուրյանը ծնվել է Լիբանանում, սպորտով սկսել է զբաղվել 40 տարեկանից: Աշխարհի տարբեր երկրներում և քաղաքներում՝ Մարոկկոյում, Բարսելոնում, Փարիզում մասնակցել է մարաթոնների:  Երկար ու դժվարին նախապատրաստություն է անցել Մոնբլան լեռան լանջին, որը Եվրոպայի ամենաբարձր գագաթն է՝ 4810 մ: Մոնբլանը դարձել է առաջին բարձունքը, որը նա հաղթահարել է: Երկրորդ լեռը Արարատն էր, հետո՝ Կիլիմանջարոն: Եվ վերջապես, 2016թ. մայիսի 22-ին նրան հաջողվեց նվաճել Էվերեստը՝ 8848 մ բարձրությամբ աշխարհի ամենաբարձր, դժվար հաղթահարելի լեռը:

«Вершина Арарата – самая священная и светлая из вершин, которые он покорил»: Грануш Акопян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 16 августа приняла французского армянина, альпиниста Ара Хачадуряна. Покоривший Эверест спортсмен-армянин, на высоте 8848 метров водрузивший флаги мира и Республики Армения, призвал мировое сообщество признать величайшее преступление, совершенное Османской империей на заре XX века, – Геноцид армян 1915 года.
Приветствовав гостя, Грануш Акопян отметила важность патриотической деятельности Ара Хачадуряна, выразила благодарность за отвагу и преданность. Министр в частности отметила: «Рада приветствовать Вас в нашем Министерстве. Добро пожаловать. Судьбы всех армян сходны – в них есть боль, страдание, скитальничество, борьба. Франция приняла многие спасшиеся от Геноцида семьи, создала условия для того, чтобы наши соотечественники стали Шарлем Азнавуром, Анри Верноем, Мишелем Леграном… А сегодгя – и Ара Хачадуряном. Думаю, вершина Арарата – самая священная и светлая из вершин, покоренных Вами. Спасибо, что Вы являетесь одним из лучших представителей армянской общины Марселя. Убеждена, что живете под девизом «Поднимайся и поднимай».
За содействие своей профессиональной деятельностью повышению имиджа Армении и ее признанию, национальную общественную деятельность, а также за большой вклад в дело сохранения армянства французский армянин, альпинист был награжден Золотой медалью Министерства Диаспоры РА.
Ара Хачадурян поблагодарил за теплый прием и высокую оценку. Он видеоматериалом представил свои тренировки, подготовительную работу, трудности покорения Эвереста. Он отметил, что мечтал посвятить покорение Эвереста 100-летней годовщине Геноцида армян, что не удалось совершить в 2015 году по причине землетрясения. Однако землетрясение послужило поводом к тому, чтобы он в многочисленных интервью говорил о Геноциде армян.
Ара Хачадурян родился в Ливане, спортом начал заниматься в 40-летнем возрасте. В разных странах и городах мира – Марокко, Барселоне, Париже, – участвовал в марафонских забегах. Прошел долгую и трудную подготовку на склоне горы Монблан – самой высокой вершине Европы – 4810м. Монблан стал первой вершиной, преодоленной им. Вторым стал Арарат, затем – Килиманджаро. �? наконец, 22 мая 2016 года ему удалось покорить Эверест – высоту в 8848 метров, самую высокую и труднопроходимую гору в мире.