Օքսֆորդի համալսարանում հայկական ուսանողական միություն ենք ստեղծել. «Հայաստան. ստեղծենք միասին» հավաքի մասնակից
«Հայերն այսօրի»  հարցազրույցը  Օքսֆորդի համալսարանի «Մաթեմատիկական տրամաբանություն»  ֆակուլտետի ասպիրանտ Վահագն Ասլանյանի հետ է, որը մասնակցում էր հունիսի 11-14-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպված «Հայաստանստեղծենք միասին»  երիտասարդական հավաքին:
-Վահա՛գն, մինչ Օքսֆորդի համալսարան ընդունվելը, որտե՞ղ ես սովորել:
– Ծնվել և մեծացել եմ Երևանում: Սովորել եմ «Քվանտ»  վարժարանում, նաև «Լույս»  հիմնադրամի ուսանողներից եմ եղել: Այս կրթական հաստատություններում սովորելն էլ հող նախապատրաստեցին, որ բարձրագույն կրթությունս Օքսֆորդի համալսարանում շարունակեմ: 2011 թվականին ընդունվեցի Օքսֆորդի համալսարանի «Մաթեմատիկական տրամաբանություն»  ֆակուլտետ:
– Ինչու՞ ընտրեցիր հենց բնական գիտության ճանապարհը:
– Դպրոցական տարիներից հետաքրքրված եմ եղել մաթեմատիկայով, միշտ օլիմպիադաների եմ մասնակցել, հաղթող ճանաչվել, որոնք էլ հետագայում գիտելիքների հարուստ պաշար ամբարելու համար ոգեշնչման աղբյուր հանդիսացան:
Մասնագիտական ընտրության հարցում դիրքորոշումս արդեն հստակ էր. ցանկանում էի մաթեմատիկոս դառնալ:
– Կարծում եմ՝ Օքսֆորդի համալսարանում սովորելը որքան բաղձալի, այնքան էլ բարդություններով լի է: Ի՞նչ դժվարությունների ես հանդիպում ուսանելուդ տարիներին:
– Շատ հագեցած և բազմաբովանդակ են անցնում օրերը: Այժմ ասպիրանտուրայում եմ սովորում, դեռ մեկ տարի էլ ունեմ ավարտելու համար: Բնական է, սկզբնական շրջանում անծանոթ միջավայրում էի հայտնվել, բայց նոր պայմաններին արագ ընտելացա:
Շրջապատին ինտեգրվելուն շատ օգնեց Օքսֆորդում սովորող հայ ուսանողների և հայ ընտանիքների հետ շփումը: Նրանք ինձ այնքա՜ն ջերմ, բարեհամբույր վերաբերմունքի են արժանացնում, որ կարծես՝ ընտանիքիս գրկում լինեմ: Ի դեպ, Օքսֆորդում ընդամենը երեք հայ ընտանիք է ապրում:
-Իսկ  քանի՞ հայ ուսանող է սովորում Օքսֆորդի համալսարանում:
-Այս դրությամբ, 20-ից ավելի հայ ուսանող է սովորում: Հայաստանն ու հայկական մշակույթն ու պատմությունը օտարազգիներին ներկայացնելու համար՝ հայ ուսանողներով որոշեցինք Հայկական ուսանողական միություն ստեղծել, որը համալսարանում տարբեր միջոցառումներ է կազմակերպում:
Ինչպես օրինակ՝ անցյալ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի մի քանի միջոցառում կազմակերպեցինք, որոնցից կառանձնացնեմ համերգային երեկոն: Իսկ միության կազմում գործող հայկական ուսանողական երգչախումբը տարբեր առիթներով համերգային ծրագրերով է հանդես գալիս, որոնցից մեկը երկու ամիս առաջ տեղի ունեցած  հոգևոր համերգն էր:
Կարևոր նախաձեռնություն էր Անգլիայի հայ համայնքի ջանքերով անցյալ տարի Օքսֆորդի կենտրոնական գրադարանում հայկական մշակույթին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպումը, որի շնորհիվ շատերը մեր ազգային հարստություններին ծանոթացան և դրվատանքի խոսքեր հնչեցրին:
Համալսարանում նաև հայագիտության ամբիոն է գործում, որտեղ հայերեն, գրաբար սովորելու և հայկական մշակութային արժեքները ճանաչելու են գալիս ոչ միայն հայերը, այլև՝ այլազգիները: Ուսանողներից նույնիսկ մի թուրք աղջկա եմ ճանաչում, որը  հայերեն է սովորում: Հիմա երբ նրան հանդիպում եմ, ինձ հայերենով «բարև»է ասում:
Թուրք ուսանողների շրջանակ էլ կա, որոնք հայամետ են և մեզ հետ  բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են գտնվում:
-Վահա´գն, ապագադ ինչպե՞ս ես պատկերացնում: Օքսֆորդի համալսարանում ուսումը ավարտելուց հետո կվերադառնա՞ս Հայաստան, թե՞ արտասահմանում գործունեություն կծավալես:
-Ավարտելուց հետո Հայաստանի հետ կապն անպայման պահելու եմ: Ընտրածս մասնագիտության հեռանկարները Հայաստանում այդքան էլ գոհացուցից չեն: Պետք է ավարտած ուսանողներն այդ ուղղությամբ սրտացավ աշխատանքներ կատարեն, որպեսզի մաթեմատիկական գիտությունները Հայաստանում զարգացում ապրեն:
Կարելի է հետագայում մասնագիտական դպրոցներ բացել, որտեղ աշխատելու կհրավիրվեն արտասահմանյան տարբեր համալսարաններում սովորած հայ ուսանողները: Այդպիսով, նրանք հնարավորություն կունենան իրենց գիտելիքները և տարիների կուտակած փորձը հաջորդ սերունդներին փոխանցել: Ճիշտ է, հեշտ բան չեմ ասում, բայց կարևորը ցանկությունը և նպատակասլացությունն է:
-Մասնակցեցիր նաև «Հայաստանստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին: Տպավորություններն ինչպիսի՞ն են հավաքից:
– Նախ ասեմ, որ «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներն ամեն տարի ամռանը գալիս են Հայաստան և նմանատիպ հավաքների մասնակցում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպված երիտասարդական հավաքին, ապա այն հետաքրքիր և ուսանելի  դարձավ  ինձ  համար:
Հագեցած ծրագրով էինք աշխատում. այցելեցինք տարբեր կազմակերպություններ, որտեղ ծանոթացանք աշխատանքային պայմաններին, նաև լայնածավալ քննարկումներ ունեցանք:
-Հավաքին ընդգրկված էիր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ աշխատանքային խմբում: Քո կարծիքով, Հայաստանում ՏՏ ոլորտը որքանո՞վ է զարգացած:
-Որքան նկատել եմ, Հայաստանում ՏՏ ոլորտը բավականին զարգացած է, վարձատրությունն է բարձր, աշխատատեղեր կան:
Իմ շրջապատում շատ մարդկանց գիտեմ, որոնք հենց այս բնագավառում աշխատելով՝ մեծ բարձունքների են հասել:
Իհարկե, դեռ անելիքներ կան: Պետք չէ բավարարվել ունեցածով և տեղում կանգնած մնալ. նոր հորիզոններ նվաճելու  համար անհրաժեշտ է առաջ սլանալ:

Participant of “Armenia. Create Together” youth forum: “We have established an Armenian Student Association at the University of Oxford”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with PhD student of the Mathematical Logic group of the Mathematical Institute at the University of Oxford Vahagn Aslanyan, who participated in the first “Armenia. Create Together” youth forum, which was organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, Luys Foundation and Ayb Foundation and held on 11-14 July.
Hayern Aysor: Vahagn, where did you study before getting accepted to the University of Oxford?
Vahagn Aslanyan: I was born and raised in Yerevan. I attended Kvant School and later became a student of Luys Foundation. Studying at these educational institutions helped me apply to and get accepted by the Mathematical Logic group of the Mathematical Institute at the University of Oxford in 2011.
Hayern Aysor: Why did you choose the natural sciences?
Vahagn Aslanyan: I have been interested in mathematics ever since I was in school. I have always participated in and won Olympiads that served as a source of inspiration to gain a vast amount of knowledge in the future.
I had already chosen my profession. I wanted to become a mathematician.
Hayern Aysor: I think studying at the University of Oxford is as desirable as it is difficult. What difficulties do you face?
V. A.: I am very busy every day. I am currently studying to obtain my PhD and still have a year to go. It is obvious that I was in a strange environment in the beginning, but I quickly adapted to the new conditions.
My contacts with Armenian student and families living in Oxford helped me integrate a lot. They treat me so kindly and warmly that it seems as though I am with my family. There are only three Armenian families living in Oxford.
Hayern Aysor: How many Armenian students does the University of Oxford have?
V.A.: Currently, there are over 20 Armenian students. To present Armenia and Armenian culture and history to foreign students, the Armenian students and I decided to establish an Armenian Student Association, which organizes various kinds of university-wide events.
For instance, last year, we organized several events commemorating the Centennial of the Armenian Genocide, and I would like to set aside the concert that was dedicated to the centennial. The Armenian student choir, which is part of the Armenian Student Association, gives concerts on different occasions, and one of them was a concert devoted to Armenian spiritual songs two months ago.
A major event was the exhibition devoted to Armenian culture at Oxford Central Library and held through the efforts of the Armenian community of England. Thanks to that event, many people learned about and praised the wealth of the Armenian nation.
The University of Oxford also includes the Chair of Armenian Studies that provides courses on Armenian, grabar (classic Armenian) and Armenian cultural values for not only Armenians, but also foreigners. I even now a Turkish female student who is learning Armenian. Whenever I meet her, she greets me by saying “barev” (hello) in Armenian.
There are also Turkish students who are pro-Armenian and are on good terms with us.
Hayern Aysor: Vahagn, how do you see your future? After graduating from the University of Oxford, will you return to Armenia, or will you work abroad?
V. A.: After graduating, I will definitely maintain my ties with Armenia. There is not a very big future for my profession in Armenia. Alumni need to work very hard to contribute to the development of mathematical sciences in Armenia.
Armenia can open professional schools that can invite Armenian students having graduated from foreign universities. This will provide them with the opportunity to share their knowledge and years of experience with the future generations. True, this is not easy, but the important thing is to have the desire and to be goal-oriented.
Hayern Aysor: You participated in the first “Armenia. Create Together” youth forum. What are your impressions of the forum?
V. A.: First, I must say that the students of the Luys Foundation visit Armenia and participate in such forums every year.
As for the youth forum organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, Luys Foundation and Ayb Foundation, it was interesting and instructive.
We were very busy. We visited different organizations where we were introduced to the working conditions and held long discussions.
Hayern Aysor: You were part of the Information Technologies group. In your opinion, how developed is the IT sector in Armenia?
V. A.: Based on what I have seen, the IT sector in Armenia is quite developed. There are jobs, and IT specialists are well-paid.
I know many people who have achieved great heights in this sector.
Of course, there is still a lot of work to do. We shouldn’t be satisfied with what we have. We need to move forward in order to achieve new horizons.