Օքսֆորդի համալսարանում հայկական ուսանողական միություն ենք ստեղծել. «Հայաստան. ստեղծենք միասին» հավաքի մասնակից
«Հայերն այսօրի»  հարցազրույցը  Օքսֆորդի համալսարանի «Մաթեմատիկական տրամաբանություն»  ֆակուլտետի ասպիրանտ Վահագն Ասլանյանի հետ է, որը մասնակցում էր հունիսի 11-14-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպված «Հայաստանստեղծենք միասին»  երիտասարդական հավաքին:
-Վահա՛գն, մինչ Օքսֆորդի համալսարան ընդունվելը, որտե՞ղ ես սովորել:
– Ծնվել և մեծացել եմ Երևանում: Սովորել եմ «Քվանտ»  վարժարանում, նաև «Լույս»  հիմնադրամի ուսանողներից եմ եղել: Այս կրթական հաստատություններում սովորելն էլ հող նախապատրաստեցին, որ բարձրագույն կրթությունս Օքսֆորդի համալսարանում շարունակեմ: 2011 թվականին ընդունվեցի Օքսֆորդի համալսարանի «Մաթեմատիկական տրամաբանություն»  ֆակուլտետ:
– Ինչու՞ ընտրեցիր հենց բնական գիտության ճանապարհը:
– Դպրոցական տարիներից հետաքրքրված եմ եղել մաթեմատիկայով, միշտ օլիմպիադաների եմ մասնակցել, հաղթող ճանաչվել, որոնք էլ հետագայում գիտելիքների հարուստ պաշար ամբարելու համար ոգեշնչման աղբյուր հանդիսացան:
Մասնագիտական ընտրության հարցում դիրքորոշումս արդեն հստակ էր. ցանկանում էի մաթեմատիկոս դառնալ:
– Կարծում եմ՝ Օքսֆորդի համալսարանում սովորելը որքան բաղձալի, այնքան էլ բարդություններով լի է: Ի՞նչ դժվարությունների ես հանդիպում ուսանելուդ տարիներին:
– Շատ հագեցած և բազմաբովանդակ են անցնում օրերը: Այժմ ասպիրանտուրայում եմ սովորում, դեռ մեկ տարի էլ ունեմ ավարտելու համար: Բնական է, սկզբնական շրջանում անծանոթ միջավայրում էի հայտնվել, բայց նոր պայմաններին արագ ընտելացա:
Շրջապատին ինտեգրվելուն շատ օգնեց Օքսֆորդում սովորող հայ ուսանողների և հայ ընտանիքների հետ շփումը: Նրանք ինձ այնքա՜ն ջերմ, բարեհամբույր վերաբերմունքի են արժանացնում, որ կարծես՝ ընտանիքիս գրկում լինեմ: Ի դեպ, Օքսֆորդում ընդամենը երեք հայ ընտանիք է ապրում:
-Իսկ  քանի՞ հայ ուսանող է սովորում Օքսֆորդի համալսարանում:
-Այս դրությամբ, 20-ից ավելի հայ ուսանող է սովորում: Հայաստանն ու հայկական մշակույթն ու պատմությունը օտարազգիներին ներկայացնելու համար՝ հայ ուսանողներով որոշեցինք Հայկական ուսանողական միություն ստեղծել, որը համալսարանում տարբեր միջոցառումներ է կազմակերպում:
Ինչպես օրինակ՝ անցյալ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի մի քանի միջոցառում կազմակերպեցինք, որոնցից կառանձնացնեմ համերգային երեկոն: Իսկ միության կազմում գործող հայկական ուսանողական երգչախումբը տարբեր առիթներով համերգային ծրագրերով է հանդես գալիս, որոնցից մեկը երկու ամիս առաջ տեղի ունեցած  հոգևոր համերգն էր:
Կարևոր նախաձեռնություն էր Անգլիայի հայ համայնքի ջանքերով անցյալ տարի Օքսֆորդի կենտրոնական գրադարանում հայկական մշակույթին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպումը, որի շնորհիվ շատերը մեր ազգային հարստություններին ծանոթացան և դրվատանքի խոսքեր հնչեցրին:
Համալսարանում նաև հայագիտության ամբիոն է գործում, որտեղ հայերեն, գրաբար սովորելու և հայկական մշակութային արժեքները ճանաչելու են գալիս ոչ միայն հայերը, այլև՝ այլազգիները: Ուսանողներից նույնիսկ մի թուրք աղջկա եմ ճանաչում, որը  հայերեն է սովորում: Հիմա երբ նրան հանդիպում եմ, ինձ հայերենով «բարև»է ասում:
Թուրք ուսանողների շրջանակ էլ կա, որոնք հայամետ են և մեզ հետ  բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են գտնվում:
-Վահա´գն, ապագադ ինչպե՞ս ես պատկերացնում: Օքսֆորդի համալսարանում ուսումը ավարտելուց հետո կվերադառնա՞ս Հայաստան, թե՞ արտասահմանում գործունեություն կծավալես:
-Ավարտելուց հետո Հայաստանի հետ կապն անպայման պահելու եմ: Ընտրածս մասնագիտության հեռանկարները Հայաստանում այդքան էլ գոհացուցից չեն: Պետք է ավարտած ուսանողներն այդ ուղղությամբ սրտացավ աշխատանքներ կատարեն, որպեսզի մաթեմատիկական գիտությունները Հայաստանում զարգացում ապրեն:
Կարելի է հետագայում մասնագիտական դպրոցներ բացել, որտեղ աշխատելու կհրավիրվեն արտասահմանյան տարբեր համալսարաններում սովորած հայ ուսանողները: Այդպիսով, նրանք հնարավորություն կունենան իրենց գիտելիքները և տարիների կուտակած փորձը հաջորդ սերունդներին փոխանցել: Ճիշտ է, հեշտ բան չեմ ասում, բայց կարևորը ցանկությունը և նպատակասլացությունն է:
-Մասնակցեցիր նաև «Հայաստանստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին: Տպավորություններն ինչպիսի՞ն են հավաքից:
– Նախ ասեմ, որ «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներն ամեն տարի ամռանը գալիս են Հայաստան և նմանատիպ հավաքների մասնակցում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպված երիտասարդական հավաքին, ապա այն հետաքրքիր և ուսանելի  դարձավ  ինձ  համար:
Հագեցած ծրագրով էինք աշխատում. այցելեցինք տարբեր կազմակերպություններ, որտեղ ծանոթացանք աշխատանքային պայմաններին, նաև լայնածավալ քննարկումներ ունեցանք:
-Հավաքին ընդգրկված էիր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ աշխատանքային խմբում: Քո կարծիքով, Հայաստանում ՏՏ ոլորտը որքանո՞վ է զարգացած:
-Որքան նկատել եմ, Հայաստանում ՏՏ ոլորտը բավականին զարգացած է, վարձատրությունն է բարձր, աշխատատեղեր կան:
Իմ շրջապատում շատ մարդկանց գիտեմ, որոնք հենց այս բնագավառում աշխատելով՝ մեծ բարձունքների են հասել:
Իհարկե, դեռ անելիքներ կան: Պետք չէ բավարարվել ունեցածով և տեղում կանգնած մնալ. նոր հորիզոններ նվաճելու  համար անհրաժեշտ է առաջ սլանալ:

В Оксфордском университете мы создали Армянский студенческий союз: участник слета «Создадим Армению вместе»
Беседа «Армяне сегодня» с аспирантом факультета «Математическая логика» Оксфордского университета Ваагном Асланяном, 11-14 июля принимавшим участие в молодежном слете «Создадим Армению вместе», проходившем по инициативе Министерства Диаспоры РА в сотрудничестве со Всеобщим армянским благотворительным союзом, фондами «Луйс» и «Айб».
– Ваагн, где ты учился до поступления в Оксфордский университет?
– Родился и вырос в Ереване. Учился в гимназии «Квант», также являлся одним из студентов фонда «Луйс». Обучение в этих учебных заведениях и подготовило почву для продолжения высшего образования в Оксфордском университете. В 2011 году поступил на факультет «Математическая логика» университета.
– Почему избрал стезю именно естественных наук?
– Со школьных лет интересовался математикой, участвовал в олимпиадах, побеждал, что впоследствии и стало источником вдохновения для накопления богатого запаса знаний.
В вопросе профессионального выбора решение было четким – хотел стать математиком.
– Думаю, учеба в Оксфордском университете насколько заветна, настолько и полна сложностями. С какими трудностями сталкиваешься за годы студенчества?
– Дни проходят очень насыщенно и содержательно. Ныне учусь в аспирантуре, еще год остается до окончания. Естественно, поначалу оказался в незнакомой среде, но быстро освоился в новых условиях.
�?нтегрироваться в среде очень помогло общение с обучающимися в Оксфорде армянскими студентами и армянскими семьями. Они настолько тепло относились ко мне, что казалось – в родной семье. Кстати, в Оксфорде живет всего три армянские семьи.
– А сколько студентов-армян обучаются там?
– На сегодняшний день – более двадцати. Чтобы представить Армению, армянскую культуру и историю иностранцам решили создать Армянский студенческий союз, который организует в университете различные мероприятия.
Как, например, в прошлом году организовали несколько мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, среди которых выделил бы концертный вечер. А действующий в составе Союза армянский студенческий хор по различным поводам выступает с концертными программами, одна из которых – концерт духовных песнопений, – состоялся два месяца назад.
Важной инициативой стала организация в прошлом году силами армянской общины Англии выставки армянской культуры в Центральной библиотеке Оксфорда, благодаря которой многие узнали о нашем национальном культурном достоянии и высказали слова похвалы.
В университете функционирует также кафедра арменоведения, куда приходят выучить армянский язык, грабар, познакомиться с армянскими культурными ценностями не только армяне, но и иностранцы. Я знаком со студенткой-турчанкой, которая учит армянский язык. Теперь, когда встречаемся, она здоровается со мной по-армянски.
Есть определенный круг студентов-турок, настроенных про-армянски – они поддерживают с нами добрососедские отношения.
– Ваагн, как ты представляешь себе будущее? После окончания учебы возвратишься в Армению, или будешь работать за рубежом?
– По окончании учебы связь с Арменией непременно буду поддерживать. Перспективы избранной мною специальности в Армении не слишком радужны. Выпускники должны в этом плане добросовестно работать, чтобы в Армении развивались математические науки.
В перспективе можно открыть специализированные школы, куда будут приглашаться на работу армяне, обучавшиеся за рубежом. Таким образом они получат возможность передать последующим поколениям свои знания и накопленные за долгие годы опыт. Правда, не простую вещь предлагаю, но главное – желание и цель.
– Ты участвовал также в первом молодежном слете «Создадим Армению вместе». Какие впечатления от слета?
– Прежде скажу, что студенты фонда «Луйс» каждое лето приезжают в Армению и участвуют в подобных слетах. Что касается нынешнего, то он был для меня интересен и поучителен. Работали по насыщенной программе: посещали различные организации, познакомились с условиями работы, организовали широкие обсуждения.
– На слете ты был включен в рабочую группу «�?нформационные технологии». По-твоему, насколько сфера �?Т развита в Армении?
– Насколько заметил, сфера �?Т в Армении достаточно развита, есть рабочие места, оплата высокая.
В моем окружении я знаю многих, кто, работая именно в этой сфере, достигли больших высот.
Конечно работы предстоит еще много Не следует довольствоваться имеющимся и стоять на месте – для завоевания новых горизонтов нужно всегда стремиться вперед.