«Կարևոր չէ, թե որտեղ ենք ապրում, կարևորը Հայրենիքում ներդրումներ անելն է». Նարեկ Դշխունյան
«Հայաստան. ստեղծենք միասին» համահայկական երիտասարդական հավաքի «Բժշկություն և առողջապահություն. հեռաբժշկություն» աշխատանքային խմբի մասնակիցներից շատերն արտերկրում սովորող, կրթություն ստացած և արդեն աշխատանքային գործունեություն ծավալած մեր երիտասարդներն են, ովքեր այս հավաքին մասնակցում են ոչ միայն սեփական գիտելիքները Հայրենիքի բժշկագիտության ոլորտում ներդնելու մեծ ցանկությամբ, այլև՝ աշխարհի լավագույն համալսարաններում և իրենց պրակտիկ գործունեության ընթացքում ձեռք բերած հմտություններն ու փորձը հաղորդելու, սովորեցնելու Հայաստանում բժշկական կրթություն ստացող մեր երիտասարդներին: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Մասաչուսեթսի համալսարանի տեխնոլոգիական ինստիտուտում «Լույս» հիմնադրամի կրթական ծրագրով սովորող Նարեկ Դշխունյանի հետ էլ ծավալվեց իմ զրույցը, որի ընթացքում Նարեկը սիրով, ոգևորությամբ ներկայացրեց իր աշխատանքային առօրյան Հայաստանում:
«Սովորում եմ մագիստրատուրայի 1-ին կուրսում: Իմ մասնագիտությունը կոնկրետ բժշկությունը չէ, այլ՝ համակարգչային գիտությունն է և կենսաբանությունը, որը, բնականաբար, բավականին կապված է բժշկության հետ: Իմ երկրորդ մասնագիտությունը ուղեղագիտությունն է: Ինձ բժշկության մեջ ավելի շատ հետաքրքրում է գիտական կողմը, ասենք՝ մաթեմատիկական մոդելը, կենսաբանական փորձերը: Արդեն երրորդ ամառն է, որ գալիս եմ, իմ հիմնական ծրագիրը Երևանի «Այբ» դպրոցում եմ իրականացնում, որտեղ արդեն 2-րդ տարին է, ինչ նոր ծրագիր ենք սկսել, որի շրջանակներում ամառային դպրոց ենք կազմակերպում, MIT-ից (Massachusetts institute of Technology) հայ և արտասահմանցի ուսանողների ենք հրավիրում: Այս ծրագիրն արդեն պաշտոնական է դառնում, ֆինանսավորվում է MIT-ի և «Լույս»-ի կողմից: Մենք MIT-ի ոճով տարբեր առարկաներ ենք ստեղծել, ունենք հստակ դասացուցակներ, արդեն երեք շաբաթ է, ինչ դասավանդում ենք. դասընթացի ընդհանուր տևողությունը 4 շաբաթ է: Աշակերտները, որոնց կեսը մարզերից է, հաճույքով են մասնակցում. անցյալ տարի աշակերտներ ունեինք Գյումրիից, Վանաձորից, Մարալիկից, Ստեփանակերտից, իսկ այս տարի միայն Երևանի տարբեր դպրոցների աշակերտներ են մասնակցում դասընթացներին: Եթե ամռան շոգին, առավոտյան 9-ից այս երեխաները գալիս են սովորելու նորն ու հետաքրքիրը, ուրեմն կարիք ունեն ինչ-որ բան լսելու, նոր գիտեփլիքներ ստանալու: Այսպիսի ծրագիր առաջին անգամ է կազմակերպվում «Լույս»-կողմից. անցած տարիներին հիմնական ուղղվածությունը մարզերը, համայնքներն էին: Կարծում եմ՝ կարևոր չէ, թե հայը որտեղ է ապրում, կարևորը Հայրենիքում ներդրումներ անելն է: Հայաստանում ծնված ու մեծացած շատ ուսանողներ են դրսում կրթություն ստանում, ովքեր, 11 ամիս դրսում լինելով, միայն ամռան ընթացքում գտնվելով Հայրենիքում, կարողանում են օգտակար լինել մեր գիտական, կրթական համակարգին. իրենց ստացած գիտելիքներով, ձեռք բերած փորձով նրանք, կարելի է ասել, արդեն ներդրումներ են անում: Պետք է անկեղծ լինեմ և ասեմ, որ ինքս էլ չգիտեմ, թե 5 կամ 10 տարի հետո ես որտեղ կլինեմ. կվերադառնա՞մ Հայաստան, սակայն մի բան հստակ է ու հաստատ՝ ես իմ մասնագիտական ներդրումներն առաջին հերթին Հայրենիքո՛ւմ պետք է անեմ, որովհետև այս երկի՛րը, այս հողն ու ջո՛ւրն են ինձ ծնունդ տվել, դաստիարակել ինձ անանց արժեքներով: Մենք բոլորս պարտք ունենք Հայրենիքին, և մեզնից յուրաքանչյուրն իր ընտրած մասնագիտությամբ պետք է օգտակար լինի իր երկրին ու պետությանը: Կյանքն առջևում է. դեռ մագիստրատուրայում սովորելու մեկ տարի ունեմ, կավարտեմ և անմնացորդ կնվիրվեմ իմ ընտրած մասնագիտությանը: Շնորհակալությո՛ւն «Հայսատան. ստեղծենք միասին» համահայկական երիտասարդական հավաքի նախաձեռնողներին, կազմակերպիչներին ու հովանավորներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարաությանը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակին, «Լույս» հիմնադրամին, «Այբ» հիմնադրամին, «Վարդանանց» նորարական բժշկական կենտրոնին, միկրովիրաբույժ Գևորգ Յաղջյանին, այս ծրագրին անգամ մի փոքր մասով աջակցող բոլոր մարդկանց՝ անկախ իրենց զբաղեցրած դիրքից ու պաշտոնից:
Նարեկ Դշխունյանի հետ «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի համար արված հարցազրույցն ավարտվեց նույն խոստումնալից ու լավատեսական վերջաբանով, ինչպիսին էին «Բժշկություն և առողջապահություն. հեռաբժշկություն» աշխատանքային խմբի մյուս 5 մասնակիցների հետ արված հարցազրույցները… ու չես կարող չհավատալ երիտասարդական այս մեծ ներուժին, որովհետև գործնական աշխատանքում նրանք արդեն ապացուցում են դա:

«Не важно, где живем, важно вносить вклад на Родине»: Нарек Дшхунян
Многие из участников рабочей группы «Медицина и здравоохранение» общеармянского молодежного слета «Создадим Армению вместе» – наши молодые люди, обучающиеся, получившие образование и уже начавшие трудовых деятельность, которые участвуют в этом слете не только с большим желанием вложить свои знания в область  медицины Родины, но и передать молодым людям, получающим медицинское образование в Армении, свои знания, полученные в лучших университетах и приобретенные в практической деятельности навыки. Наша беседа – с Нареком Дшхуняном, обучающимся по программе фонда «Луйс» в Технологическом институте штата Массачусетс США, который охотно, с воодушевлением представил свои трудовые будни в Армении.
«Учусь на первом курсе магистратуры. Моя специальность – не конкретно медицина, а компьютерная наука и биология, которая, естественно, достаточно связана с медициной. Вторая моя специальность – наука о мозге. В медицине меня больше интересует научная сторона – скажем, математическое моделирование, биологические опыты. Уже третье лето приезжаю в Армению и реализую мою основную программу в Ереванской школе «Айб», где уже второй год начал новую программу, в рамках которой организуем летнюю школу, приглашаем армянских и иностранных студентов  из MIT  (Massachusetts institute of Technology). Эта программа становится уже официальной, финансируется М�?Т и «Луйс». В стиле MIT мы уже создали различные предметы, есть четкое расписание занятий, уже три недели преподаем, общая продолжительность курса 4 недели.  Учащиеся, половина которых из областей, охотно участвуют, а прошлом году были учащиеся из Гюмри, Ванадзора, Маралика, Степанакерта, в нынешнем же участвуют только школьники из разных ереванских школ. Если в летнюю жару с 9 утра эти дети приходят, чтобы выучить новое, интересное, значит, нуждаются в том, чтобы что-то услышать, получить новые знания. Подобная программа впервые организована фондом «Луйс», в минувшие годы основной направленностью были области и общины. Думаю, не важно, где живет армянин, важно вносить вклад на Родине. Многие студенты, родившиеся и выросшие в Армении, получают образование за рубежом, которые 11 месяцев оставаясь вдали, лишь на лето приезжают на Родину и находят возможность быть полезными нашей научной, образовательной системе. Своими знаниями, приобретенным опытом они, можно сказать, уже вносят вклад на Родине.
Буду искренне и признаюсь, что и сам не знаю, где буду находиться через 5-10 лет: вернусь ли в Армению. Однако  одно знаю точно – свои профессиональные вклады в первую очередь должен делать на Родине, потому что эта страна, эта земля и вода породили меня, воспитали своими вечными ценностями. Все мы в долгу перед Родиной и каждый из нас своей специальностью должен быть полезными  своей стране и государству. Жизнь еще впереди, еще год должен учиться в магистратуре, окончу и всецело посвящу себя избранной специальности. Спасибо инициаторам, организаторам и спонсорам Общеармянского молодежного слета «Создадим Армению вместе» – Министерству Диаспоры РА, офису ВАБС в Армении, фондам «Луйс» и «Айб», новаторскому медицинскому центру « Вардананц», микрохирургу Геворгу  Ягджяну, всем, кто хоть немного поддержал эту программу, независимо от занимаемых должностей.
Это интервью с Нареком Дшхуняном для электронного издания «Армяне сегодня» завершилось многообещающим и оптимистичным эпилогом, как и беседы с пятью другими участниками рабочей группы «Медицина и здравоохранение: дистанционная медицина»… �? невозможно не верить в этот огромный потенциал молодежи, ибо в практической жизни они уже доказывают это.