Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները հայության զարթոնքն էին. ցեղասպանության զոհի ժառանգ
Շավարշ Քրիսյանը, ով մասնագիտությամբ բժիշկ է, ապրում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, Օսմանյան Թուրքիայում հայտնի մարզիկ, «Մարմնամարզ» թերթի խմբագիր Շավարշ Քրիսյանի եղբորորդին է: Շավարշ Քրիսյան ավագը մեկն էր այն մտավորականներից, ում Հայոց ցեղասպանությունն իրագործողները աքսորեցին, ապա դաժանաբար սպանեցին:
Լինելով Հայոց ցեղասպանության զոհի ընտանիքի ժառանգ` Շավարշ Քրիսյան կրտսերը կարծում է, որ Թուրքիան վաղ թե ուշ ճանաչելու է իր գործած ոճիրը: «Անժխտելի է, որ մենք շատ մեծ պահանջ ունենք, մեր դեմ ոճիր է գործվել, որը պետք է տակավին փոխհատուցվի թե բարոյապես, և թե նյութապես: Ինչու բարոյապես. այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել, վտանգի տակ է Հայաստանը»,ասաց Շավարշ Քրիսյանը: Նրա դիտարկմամբ` առաջնահերթը Թուրքիայի կողմից իր հանցանքի ընդունումն է, որը նրանց համար շատ դժվար չէ:
«Հավանաբար, վախենում են հատուցումից: Նրանք կարող են ասել` մենք չէինք, մեր նախահայրերը սխալ գործեցին, հազար ներողություն, այլևս չի պատահի: Սա է մեր ամենամեծ պահանջն ու մարդկային ակնկալիքը: Երբ գիշերը քնեք, հագիստ լինեք, որ վտանգ սպառնացող թշնամի գոյություն չունի Արևմտյան սահմանի կողմում», ավելացրեց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:
Շավարշ Քրիսյանի խոսքով` չդատապարտելով Թուրքիային` մարդկությունը թույլ է տալիս, որ նույնը կրկնվի նաև այսօր: «Ինչ մեզ հետ եղավ 100 տարի առաջ, այսօր մեր աչքի առջև կրկնվում է Սիրիայում, Իրաքում, միայն այն տարբերությամբ, որ Թուրքիան այսօր թաքնված է իսլամական ծայրահեղականների հետևում, իբր թե նրանց հետ կապ չունի: Անհնարին է, որ այդ բանակն այդքան հաղթանակներ տանի` առանց ավելի մեծ պետության` այս դեպքում Թուրքիայի կողմից չֆինանսավորվելու»,-ասաց Շավարշ Քրիսյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին և հայության հետագա քայլերին` Շավարշ Քրիսյանը նշեց, որ մեծ գոհունակություն ապրեց` տեսնելով ապրիլիքսանչորսյան միջոցառումները Հայաստանում և աշխարհի տարբեր երկրներում: «Մի բան հստակ էր, աշխարհի բոլոր կողմերի հայությունը ոտքի էր ելել` անգլախոսը, ֆրանսախոսը, հայախոսը, կաթոլիկն ու առաքելականը, բոլորը: Նրանք մեկ ձայնով պահանջատեր դարձան: Մենք Լոս Անջելեսում 130 հազար հոգով 810 կիլոմետր քայլել ենք: Զարմացանք, թե այսքան հայություն որտեղից: Երիտասարդ, միջին տարիքի, ծեր մարդիկ, բոլորն էլ այնտեղ էին: Այնպես չէր, որ ծերերն էին միայն այնտեղ, միայն նրանք են հիշում, ոչ` երիտասարդությունն էր այնտեղ, նրանք գոռում էին, որ մենք պահանջներ ունենք: Դա անկասկած վերազարթոնք էր»,տպավորություններով կիսվեց Շավարշ Քրիսյանը: Նա կարևորեց նաև Հռոմի պապի մատուցած պատարագն ու նրա հնչեցրած խոսքում երկու կարևոր շեշտադրում: «Երկու բան կա` մեկը, որ նա, ով մեկ միլիարդի չափ հետևորդ ունի, «ցեղասանություն» բառը կիրառեց: Մյուսն էլ` դուք գիտեք, որ Կաթոլիկ եկեղեցին միշտ հավակնել է, որ աշխահի թիվ մեկ եկեղեցին է, իրենց նման եկեղեցի չկա: Առաջին անգամ Պապն ասաց` Առաջին քրիստոնյա եկեղեցին հայկական է: Սա մեզ համար մեծ հաղթանակ է ու շահ»,ընդգծեց նա: Շավարշ Քրիսյանի խոսքով` եվրոպական շատ երկրներ արդեն սկսել են խոսել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, ինչը կբերի նրան, որ մի օր Թուրքիան կմնա միանյակ` չընդունելով ցեղասպանությունը:
«Մոտավորապես պատկերացնում եմ, թե ինչպես պետք է Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա ընդդիմադիր կուսակցությունը պետք է ունենա ավելի մեծ քանակով ձայներ, նրանք պետք է որդեգրեն մեր հարցը, որ քվե շահեն: Ժողովորդի մեջ էլ նոր մտածելակերպ կլինի, նրանք կմտածեն պատմության մասին, նրանք կդառնան մեր կողմը, կասեն, որ իրենց ստել են պատմության հարցում: Այս ամենից հետո Թուրքիան քաղաքական ձևով կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը», նկատեց զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ապագային, ապա, Շավարշ Քրիսյանի դիտարկմամբ` Հայաստանն ու հայերը պետք է կարողանան աշխարհին ներկայանալ որպես հարուստ մշակույթի և քաղաքակրթության կրողներ: Իսկ դա իրագործելու համար պետք է հասու լինել լայն զանգվածներին: «Մենք մեծ ժառանգություն ունենք` Եգիպտոսի, Հունաստանի չափ, ճիշտ է, բուրգեր չունենք, բայց կարասներ ունենք, հնագույն շրջանի իրեր: Մենք դրանով կարող ենք աշխարհին ցույց տալ, որ իրավատեր ենք: Ամերիկան 200 տարվա պատմություն ունի, այն հարուստ երկիր է, բայց նրանք չեն կարող ասել, որ քաղաքակրթության առաջամարտիկ են, իսկ հայությունը կարող է ասել: Ունենք սքանչելի նկարիչներ, բանաստեղծներ, բայց դրանք միայն փոքրամասնություններին են հասու, քիչ մարդկանց: Ինչպես լայն մասսաներին մեր ունեցածը ներկայացնենք. պետք է ունենալ համաշխարհային չափանիշով ֆուտբոլի խումբ, օլիմպիական ատլետներ, թենիս խաղացողներ, գիտեք ինչու` օլիմպիական խաղերը աշխարհում 2 միլիարդ մարդ է դիտում, դրոշակները, բոլոր մարզիկների շորերի վրա գրված «Հայաստան» բառերը կտեսնեն այդքան մարդիկ: Նրանք կսկսեն հետաքրքրվել, թե ովքեր են այդ հայերը ու մի օր էլ կգան Հայաստան ու կհասկանան, որ մենք ունենք այդքան մեծ ժառանգություն»,-շեշտադրեց Շավարշ Քրիսյանը:

Inheritor of Armenian Genocide victim says the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide were an awakening for all Armenians
Shavarsh Chrisian is a U.S.-based doctor and the nephew of Shavarsh Chrisian, who was a famous athlete in the Ottoman Empire and the editor of “Gymnast” newspaper. Shavarsh Chrisian Senior was one of the first Armenian intellectuals whom the perpetrators of the Armenian Genocide deported and later brutally killed.
Being the inheritor of a family of victims of the Armenian Genocide, Shavarsh Chrisian Junior says Turkey will acknowledge its crime sooner or later. “Nobody can deny that we Armenians have a great claim. A crime was committed against us, and there have to be moral and financial reparations. Why do we need moral reparations? It’s because as long as Turkey hasn’t recognized the Armenian Genocide, Armenia is at risk,” Shavarsh Chrisian said. According to him, the first objective is to have Turkey acknowledge its crime-something that’s not hard to do.
“The Turks are probably afraid of reparations. They can blame it on their forefathers, say they made a mistake, apologize a thousand times and say it will never happen again. This is the greatest claim of the Armenians and the expectation of all mankind. It’s when you lay your head down to sleep, knowing that there is no enemy posing a danger on the other side of the border,” Chrisian added in his interview to “Armenpress”.
Touching upon the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and the Armenians’ future actions, Shavarsh Chrisian mentioned that he was very content as he saw how Armenians marked April 24th in Armenia and different countries around the world. “One thing was clear-all Armenians had stood up, including English-speaking, French-speaking, Armenian-speaking, as well as Catholic and Apostolic Armenians and made their voices heard. In Los Angeles, 130,000 Armenians organized a march and walked 810 kilometers. We were surprised to see so many Armenians. There were people of all ages. It’s not that the elders were the only ones there and that they’re the only ones who remember. The youth were also there and were screaming that we Armenians have claims. It was unquestionably an awakening,” Shavarsh Chrisian said as he shared his impressions. He also attached importance to the Pope’s Holy Mass and two major statements that he made in his sermon. “There are two things. The first thing that 1 billion people followed was that the Pope used the term ��?genocide’. The other is that, even though, as you know, the Catholic Church has always stated that it is the number one church and that there is no other church like the Catholic Church, the Pope said that the first Christian Church is Armenian. This was a great victory for us Armenians and it was to our benefit,” he said. According to Shavarsh Chrisian, many European countries have already started talking about recognition of the Armenian Genocide, which will lead us to the point where Turkey will be left alone.
“I can almost imagine how Turkey must recognize the Armenian Genocide. The country’s oppositional party has to have more votes and raise our issue to win votes. This will change the people’s mindset. They’ll start thinking about the history, turn to us and say that they have been lied to. After all this, Turkey will officially recognize the Armenian Genocide,” Chrisian noted.
As far as Armenia’s future is concerned, according to Shavarsh Chrisian, Armenia and the Armenians must be able to present themselves to the world as bearers of rich culture and civilization. To do that, they need to be accessible to the masses. “We Armenians have great heritage that is equivalent to the heritage of Egypt and Greece. True, we don’t have pyramids, but we have boilers and antique items. With that we can show the world that we have rights. The United States of America has a history spanning 200 years and is a wealthy country, but the Americans can’t say that they were the first civilized people like the Armenians. We Armenians have marvelous poets and artists, but only a few know about them. How should we present what we have to the public at large? We need to have an international football team, Olympic athletes and tennis players. Do you know why? It’s because 2 billion people watch the Olympic Games, and 2 billion people will see the Armenian flag and the word “Armenia” written on the athletes’ shirts. People will start showing interest in who the Armenians are, and one day, they’ll come to Armenia and understand what great heritage we have,” Shavarsh Chrisian emphasized.