Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները հայության զարթոնքն էին. ցեղասպանության զոհի ժառանգ
Շավարշ Քրիսյանը, ով մասնագիտությամբ բժիշկ է, ապրում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, Օսմանյան Թուրքիայում հայտնի մարզիկ, «Մարմնամարզ» թերթի խմբագիր Շավարշ Քրիսյանի եղբորորդին է: Շավարշ Քրիսյան ավագը մեկն էր այն մտավորականներից, ում Հայոց ցեղասպանությունն իրագործողները աքսորեցին, ապա դաժանաբար սպանեցին:
Լինելով Հայոց ցեղասպանության զոհի ընտանիքի ժառանգ` Շավարշ Քրիսյան կրտսերը կարծում է, որ Թուրքիան վաղ թե ուշ ճանաչելու է իր գործած ոճիրը: «Անժխտելի է, որ մենք շատ մեծ պահանջ ունենք, մեր դեմ ոճիր է գործվել, որը պետք է տակավին փոխհատուցվի թե բարոյապես, և թե նյութապես: Ինչու բարոյապես. այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել, վտանգի տակ է Հայաստանը»,ասաց Շավարշ Քրիսյանը: Նրա դիտարկմամբ` առաջնահերթը Թուրքիայի կողմից իր հանցանքի ընդունումն է, որը նրանց համար շատ դժվար չէ:
«Հավանաբար, վախենում են հատուցումից: Նրանք կարող են ասել` մենք չէինք, մեր նախահայրերը սխալ գործեցին, հազար ներողություն, այլևս չի պատահի: Սա է մեր ամենամեծ պահանջն ու մարդկային ակնկալիքը: Երբ գիշերը քնեք, հագիստ լինեք, որ վտանգ սպառնացող թշնամի գոյություն չունի Արևմտյան սահմանի կողմում», ավելացրեց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:
Շավարշ Քրիսյանի խոսքով` չդատապարտելով Թուրքիային` մարդկությունը թույլ է տալիս, որ նույնը կրկնվի նաև այսօր: «Ինչ մեզ հետ եղավ 100 տարի առաջ, այսօր մեր աչքի առջև կրկնվում է Սիրիայում, Իրաքում, միայն այն տարբերությամբ, որ Թուրքիան այսօր թաքնված է իսլամական ծայրահեղականների հետևում, իբր թե նրանց հետ կապ չունի: Անհնարին է, որ այդ բանակն այդքան հաղթանակներ տանի` առանց ավելի մեծ պետության` այս դեպքում Թուրքիայի կողմից չֆինանսավորվելու»,-ասաց Շավարշ Քրիսյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին և հայության հետագա քայլերին` Շավարշ Քրիսյանը նշեց, որ մեծ գոհունակություն ապրեց` տեսնելով ապրիլիքսանչորսյան միջոցառումները Հայաստանում և աշխարհի տարբեր երկրներում: «Մի բան հստակ էր, աշխարհի բոլոր կողմերի հայությունը ոտքի էր ելել` անգլախոսը, ֆրանսախոսը, հայախոսը, կաթոլիկն ու առաքելականը, բոլորը: Նրանք մեկ ձայնով պահանջատեր դարձան: Մենք Լոս Անջելեսում 130 հազար հոգով 810 կիլոմետր քայլել ենք: Զարմացանք, թե այսքան հայություն որտեղից: Երիտասարդ, միջին տարիքի, ծեր մարդիկ, բոլորն էլ այնտեղ էին: Այնպես չէր, որ ծերերն էին միայն այնտեղ, միայն նրանք են հիշում, ոչ` երիտասարդությունն էր այնտեղ, նրանք գոռում էին, որ մենք պահանջներ ունենք: Դա անկասկած վերազարթոնք էր»,տպավորություններով կիսվեց Շավարշ Քրիսյանը: Նա կարևորեց նաև Հռոմի պապի մատուցած պատարագն ու նրա հնչեցրած խոսքում երկու կարևոր շեշտադրում: «Երկու բան կա` մեկը, որ նա, ով մեկ միլիարդի չափ հետևորդ ունի, «ցեղասանություն» բառը կիրառեց: Մյուսն էլ` դուք գիտեք, որ Կաթոլիկ եկեղեցին միշտ հավակնել է, որ աշխահի թիվ մեկ եկեղեցին է, իրենց նման եկեղեցի չկա: Առաջին անգամ Պապն ասաց` Առաջին քրիստոնյա եկեղեցին հայկական է: Սա մեզ համար մեծ հաղթանակ է ու շահ»,ընդգծեց նա: Շավարշ Քրիսյանի խոսքով` եվրոպական շատ երկրներ արդեն սկսել են խոսել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, ինչը կբերի նրան, որ մի օր Թուրքիան կմնա միանյակ` չընդունելով ցեղասպանությունը:
«Մոտավորապես պատկերացնում եմ, թե ինչպես պետք է Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա ընդդիմադիր կուսակցությունը պետք է ունենա ավելի մեծ քանակով ձայներ, նրանք պետք է որդեգրեն մեր հարցը, որ քվե շահեն: Ժողովորդի մեջ էլ նոր մտածելակերպ կլինի, նրանք կմտածեն պատմության մասին, նրանք կդառնան մեր կողմը, կասեն, որ իրենց ստել են պատմության հարցում: Այս ամենից հետո Թուրքիան քաղաքական ձևով կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը», նկատեց զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ապագային, ապա, Շավարշ Քրիսյանի դիտարկմամբ` Հայաստանն ու հայերը պետք է կարողանան աշխարհին ներկայանալ որպես հարուստ մշակույթի և քաղաքակրթության կրողներ: Իսկ դա իրագործելու համար պետք է հասու լինել լայն զանգվածներին: «Մենք մեծ ժառանգություն ունենք` Եգիպտոսի, Հունաստանի չափ, ճիշտ է, բուրգեր չունենք, բայց կարասներ ունենք, հնագույն շրջանի իրեր: Մենք դրանով կարող ենք աշխարհին ցույց տալ, որ իրավատեր ենք: Ամերիկան 200 տարվա պատմություն ունի, այն հարուստ երկիր է, բայց նրանք չեն կարող ասել, որ քաղաքակրթության առաջամարտիկ են, իսկ հայությունը կարող է ասել: Ունենք սքանչելի նկարիչներ, բանաստեղծներ, բայց դրանք միայն փոքրամասնություններին են հասու, քիչ մարդկանց: Ինչպես լայն մասսաներին մեր ունեցածը ներկայացնենք. պետք է ունենալ համաշխարհային չափանիշով ֆուտբոլի խումբ, օլիմպիական ատլետներ, թենիս խաղացողներ, գիտեք ինչու` օլիմպիական խաղերը աշխարհում 2 միլիարդ մարդ է դիտում, դրոշակները, բոլոր մարզիկների շորերի վրա գրված «Հայաստան» բառերը կտեսնեն այդքան մարդիկ: Նրանք կսկսեն հետաքրքրվել, թե ովքեր են այդ հայերը ու մի օր էլ կգան Հայաստան ու կհասկանան, որ մենք ունենք այդքան մեծ ժառանգություն»,-շեշտադրեց Շավարշ Քրիսյանը:

Мероприятия 100-летия Геноцида армян явились пробуждением армянства: наследник жертвы Геноцида
Шаварш Крисян, врач по профессии, проживает в Соединенных Штатах Америки, является племянником известного в Османской Турции спортсмена, редактора газеты «Мармнамарз» Шаварша Крисяна. Шаварш Крисян старший – один из представителей интеллигенции, кого осуществившие Геноцид армян сослали, а затем жестоко убили.
Будучи наследником семьи жертвы Геноцида армян, Шаварш Крисян младший полагает, что Турция рано или поздно признает совершенное ею преступление. «Неоспоримо, что мы имеем очень высокие требования, против нас было совершено преступление, которое должно быть компенсировано и морально, и материально. Почему морально: до тех пор, пока Турция не признает Геноцид армян, Армения находится в опасности», – сказал Шаварш Крисян. По его наблюдениям, первоочередным является признание Турцией совершенного ею преступлении, что не слишком трудно для нее.
«Вероятно, опасаются компенсации. Они могут заявить: это не мы, наши предки допустили ошибку, тысяча извинения, больше не повторится. Таково наше самое большое требование и человеческое ожидание. Чтобы ночью, во сне, были спокойны: со стороны Западной границы угрожающего врага не существует», – добавил собеседник «Арменпресс».
По словам Шварша Крисяна, не осуждая Турция, человечество допускает, чтобы то же самое повторилось сегодня. «То, что произошло с нами 100 лет назад, сегодня на наших глазах повторяется в Сирии, �?раке, с той лишь разницей, что сегодня Турция скрывается за спиной исламских экстремистов, якобы не имеет с ними никакой связи. Невозможно, чтобы эта армия одержала столько побед без финансирования со стороны большего государства, в данном случае Турции», – сказал Шаварш Крисян.
Коснувшись мероприятий 100-летия Геноцида армян и дальнейших шагов армянства, Шаварш Крисян отметил, что испытал большое удовлетворение, видя мероприятия 24 апреля в Армении и разных странах мира. «Одно ясно: поднялось армянство всех стран мира: англоговорящее, франкоговорящее, армяноговорящее, католики и православные – все. Они в один голос высказывают наше требование. В Лос Анджелесе мы 130-тысячной колонной прошли маршем 810 километров. Удивились – откуда столько армян. Молодежь, люди среднего возраста, старики – все собрались. Не так было, чтобы собрались только старики, одни они помнили – нет, там была молодежь, они кричала, что у нас есть требования. Это несомненно было пробуждение», – поделился впечатлениями Шаварш Крисян. Он отметил также важность отслуженной Папой Римским Литургии и двух акцентов, расставленных им в своей речи. «Есть два момента – человек, имеющий более миллиарда последователей, произнес слово «геноцид». �? другое – вы знаете, что Католическая церковь всегда претендовала на статус церкви №1 в мире, утверждая, что подобной ей церкви нет. Впервые Папа сказал: первой христианской церковью является армянская. Это для нас большая победа», – сказал он. По словам Шаварша Крисяна, многие европейские государства уже начали говорить о признании Геноцида армян, что приведет к тому, что Турция, не признавая геноцид, останется в одиночестве.
«Приблизительно представляю, как Турция должна признать Геноцид армян. Ее оппозиционная партия должна иметь большее число голосов, они должны взять на вооружение наш вопрос, чтобы снискать вотум доверия. В народе также появится новое мышление, они задумаются об истории, встанут рядом с нами, осознают, что им врали в вопросе истории. После всего этого Турция политическим образом признает Геноцид армян», – заметил собеседник.
Что касается будущего Армении, то, по наблюдениям Шаварша Крисяна, Армения и армяне должны суметь предстать перед миром как носители богатой культуры и цивилизации. А для этого надо быть доступными для широких слоев. У нас есть большое наследие, соразмерное с Египтом, Грецией. Правда, пирамид не имеем, но имеем предметы древнейшего периода. �?ми мы можем продемонстрировать миру, что являемся хозяевами своих прав. Америка насчитывает 200-летнюю историю, это богатая страна, но они не могут заявить, что являются правофланговыми цивилизации, а армянство вправе утверждать. У нас есть замечательные художники, поэты, но они доступны лишь меньшинству, малому числу людей. Как представить нашу культуру широким массам: нужно иметь футбольную команду мировых критериев, олимпийских атлетов, теннисистов. Олимпийские игры наблюдают 2 миллиарда человек в мире – столько человек увидят флаги, надпись «Армения» на майках спортсменов. Они начнут интересоваться, кто такие армяне, и однажды приедут в Армению и поймут, сколь огромным наследием обладаем мы», – подчеркнул Шаварш Крисян.