Արաբացած հայ որբերն Իրաքում
1915 թվականի հունիսին Հալեպում ստեղծվեց կառավարական մարմին` Հայերի տեղահանման գործերի կոմիտե, որի խնդիրն էր իրագործել անապատներում հայերի ոչնչացման ծրագիրը: Ամռանը և աշնանը Հալեպում, Բաբում, Մասքենեում, Ռաս ուլ Այնում, Ռաքքայում, Հալեպի նահանգի մյուս բնակավայրերում և դրանց շրջակայքում կուտակվեցին հայ գաղթականների հոծ զանգվածներ` քշված Կոստանտնուպոլսից և Ռոդոստթոյից, Նիկոմեդիայից, Պարտիզակից, Ադաբազարից, Անկարայից, Սեբաստիայից, Մալաթիայից, Մուշից, Սասունից, Կիլիկիայից և այլ վայրերից:
1915-ի սեպտեմբերի 9-ին Հալեպի նահանգապետին հրաման տրվեց Դեր Զորի անապատները քշել բոլոր հայերին` տղամարդկանց ու կանանց, ծերերին ու երեխաներին: Հետագա 5-6 ամիսներին նման հրամանները կրկնվեցին` ամեն անգամ դառնալով հազարավոր հայերի մահվան պատճառ: Կարգադրված էր անապատ տարվող գաղթականներից բռնագրավել սննդամթերքը` ստեղծելով արհեստական սով: Մարդիկ ստիպված կերել են ինչ պատահել է:
Թուրք պաշտոնյաները փորձել են հայերի դեմ տրամադրել արաբներին: Սակայն Հալեպից մինչև Դեր Զոր արաբներն օգնել են, պատսպարել հայերին, հատկապես երեխաներին` փրկելով անխուսափելի մահից:
Երեխաներին փրկել անխուսափելի մահից արտահայտությունը, բնականաբար, նշանակում է որդեգրել նրանց, խնամել արաբական միջավայրում, որի հետևանքով երեխան սկսում է խոսել արաբերեն և ենթարկվում արաբական կենցաղին: Հետևաբար այս ճանապարհով վերապրողներից ոմանք արաբացել են, որոշներն էլ կարողացել վերականգնել իրենց հայկական ինքնությունը:
Միայն Միջագետքի անապատից փրկվածների թիվը հասնում է 1500-ի: Կարելի է բերել բազմաթիվ օրինակներ…
•Բաղդադահայության հայտնի դեմքերից էր Զեյթունցի Օհաննես Սեմերճյանը: Երբ սկսվում է Զեյթունի բռնագաղթը 6 տարեկան Օհաննեսը կորցնում է ծնողներին: Այնուհետև նա աշխատանքի է անցնում Միջագետքի անապատի Շամմար ցեղախմբի մոտ որպես ուղտապան: Տարիներ անց Օհաննեսը հանդիպում է Գյուլիզարին, որը 15 տարեկան հայ որբուհի էր: Երկուսը որոշում են լքել անապատը և փախչել Մոսուլ, որտեղ և Օհաննեսին հաջողվում է գտնել հորեղբորը` Մավի Կարապետին: Օհաննեսն ու Գյուլիզարը ամուսնանում են և տեղափոխվում Բաղդադ: Սկզբում Օհաննեսը լեմոնադ էր վաճառում: Ավելի ուշ անգլիական օդային ուժերի ուտեստեղենի մատակարարն է դառնում: Օհաննես Սեմերճյանը հիմնում է Քեմփ Սառա հայտնի թաղամասը, որտեղ հիմնականում ապրում են զեյթունցի և հաճընցի ընտանիքներ:
• Ջեզիրայում դեռևս նոր էր հաստատվել Լիբարիտ Ազատյանը, երբ մի անգամ գնում է անապատի խորքերը, դեպի Ջեբել Սինջար: Իջևանում է Շամմառ կոչվող արաբների մոտ: Երկու տղաներ մոտենում և խոսում են իր հետ: Լիբարիտ Ազատյանը այնքան էլ լավ չգիտեր արաբերեն: Տղաներն անմիջապես կռահում են, որ ինքն այլազգի է և հարցնում են՝ ընթե է՞րմեն, այսինքն, դու հա՞յ ես: Լիբարիտը զարմացած դրական պատասխան է տալիս: Տղաները տուն են հրավիրում նրան: Եղբայրներից մեծահասակը, որի անունը Խալիֆ էր, կանչում է մորը՝ յա ումմի (այ մայրիկ), արի´, մեր քեռին է եկել: Տարակուսանքը, վախը, արտասուքը և Եղեռնի ահավոր պատկերներն աչքերում ամփոփած այդ կինը մոտենում է` ոչինչ չարտասանելով: Երկուսով հանկարծ իրար են փաթաթվում և արտասվում: Ցավոք, կինը հայերեն խոսել չէր կարողանում, նա հիշում էր միայն ծնողների և քաղաքի անունները և մի քանի խոսքեր եկեղեցական աղոթքներից: Նա Կյուրյունցի էր: «Հազար տարի էլ անցնի՝ չեմ մոռանա մեր քաղաքը,-արաբերենով ասում է նա,-Մեր քաղաքի նման սառնաղբյուրներ և խնձորենիներ ո´չ մի տեղ չկա: Հիշում եմ, երբ տատիկս ինձ գգվում ու սիրում էր, ասում էր՝ իսկական կյուրյունցու աղջիկ ես, Կյուրյունի խնձորների նման կարմիր թշեր ունես: Խեղճ տատիկս աչքիս առաջից չի գնում: Մեր խմբի հետ չէր կարողանում քայլել և հաճախ ծնկի էր գալիս հանգստանալու կամ գուցե աղոթելու համար: Մի օր ձիավոր ասկյարը ձին քաշեց նրա վրա և ձիու սմբակների տակ ջարդուփշուր արեց: Չթողեցին, որ վրան մի քիչ ավազ լցնենք, թաղենք: Մտրակելով մեզ հեռացրին, սոված ու ծարավ քայլեցինք անապատներով: Մի արաբ զինվոր ինձ փախցրեց: Այդ ժամանակ 10 տարեկան էի: Հինգ տարի պահելուց հետո 50 տարեկան մարդը ամուսնացավ ինձ հետ: Հինգ տղա ունեցա: Եթե իմանայի, որ աշխարհում հայեր կան, ինչ գնով էլ լիներ փախուստի կդիմեի, կվերադառնայի իմ ազգության գիրկը: Ես զավակներիս ամեն ինչ պատմել եմ, և նրանք հայերին համարում են իրենց եղբայրները»:
•Ալիս Քեպեպճյանը և իր երեք քույրերը ծնվել են Ադանայում: 1915-ին հայրը մահանում է, 4 տարեկան Ալիսը մոր և քույրերի հետ միանում է բռագաղթի քարավաններին: Միջագետքի անապատում արաբ բեդվինները, ձիերի վրա դնելով մի քանի երեխաների, որոնցից մեկը Ալիսն էր, անհետանում են անապատի խորքերում: Մայրը բացականչում է՝ Ին~չ լավ եղավ, սիրտս հանգստացավ, Ալիսս փրկվեց և պիտի ապրի: Մայր Քեպապճյանը երեք աղջիկների հետ հասնում է Մոսուլ: Մի օր Վարդուհին (Ալիսի քույրը) Մոսուլում պատահաբար հանդիպում է երկու հայ աղջիկների, որոնցից մեկը Ալիսն էր, այժմ արաբական Խալիդա անունով: Ալիսի արաբ հայրն ու մայրը հարուստ էին: Եվ նրանք մերժում են Ալիսին վերադարձնել իսկական մորը` ասելով, որ գաղթական են և ուտելու հաց դժվարությամբ են ճարում: 1917-ին անգլիական բանակը գրավում է Միջագետքը, և վիճակը սկսում է բարեփոխվել: Ալիսի մայրն արդեն ի վիճակի է լինում պահել աղջկան: Ազնիվ, բարի արաբ տիկինը դժվարությամբ է բաժանվում Ալիսից: Մայր Քեպապճյանը խորին շնորհակալություն է հայտնում: Մի քանի ամսից Քեպապճյանները փոխադրվում են Բաղդադ: Երկար տարիներ այնտեղ ապրելուց հետո՝ մեկնում են ԱՄՆ:
•Տիգրան Խոճայանը և Հարություն Մարտիրոսյանը Իրաքի Ֆելլուջա գյուղաքաղաքից ոչ հեռու մի քանի խանութներ ունեին: Մի օր մի արաբ կին մտնում է խանութ և լսում հայերեն խոսակցություն: Նրան շատ ծանոթ է թվում հայերենը: Պարզվում է, որ նա բնիկ զեյթունցի է` Լուսիկ անունով, և երկար տարիներ է հեռացել է հայությունից: Ամուսնուն կորցրած, մի զավակի տեր Լուսիկը, հայերեն լսելով, պատրաստակամություն է հայտնում հայությանը վերադառնալ: Տիգրանի և Հարությունի հետ մեկնում է Բաղդադ: Հայերեն է սովորում և այնտեղ հայ ընտանիք կազմում:

Arabized Armenian orphans in Iraq
In June 1915, a Committee on the Deportations of Armenians was set up in Aleppo with the purpose of eliminating the Armenians in the deserts. In the summer and fall, masses of Armenian migrants were driven from Constantinople and Rodostoy, Nicomedia, Partizak, Adabazar, Ankara, Sebastia, Malatia, Mush, Sasun, Cilicia and other places and gathered in Aleppo, Bab, Maskene, Ras ul Ayn, Rakka, other residential areas of the state of Aleppo and nearby areas.
On 9 September 1915, the governor of Aleppo was ordered to drive all Armenian men, women, children and the elderly to the deserts of Deir ez-Zor. Similar orders were issued in the next five to six months, and they became the reason for the deaths of thousands of Armenians every time. The order was to confiscate the food from the migrants, making them artificially hungry. People had to eat whatever they had kept.
The Turkish officials tried to make the Arabs go against the Armenians, but the Arabs of Aleppo and Deir ez-Zor helped the Armenians and provided them with shelter, especially the children, saving them from inevitable death.
The expression save children from inevitable death obviously meant adopting them and taking care of them in an Arab environment. As a result, the Armenian children started speaking in Arabic and following the Arab lifestyle. Some of those children were Arabized, while others managed to restore their Armenian identity.
There were 1,500 children saved from Mesopotamia alone. We can bring up examples…
-One of the famous people among the Armenians of Baghdad was Ohannes Semerjian from Zeytun. When the deportations of Zeytun begin, 6-year-old Ohannes loses his parents. Later, he starts working for the Shammar tribe of Mesopotamia as a cameleer. Years later, Ohannes meets Gyulizar, who was a 15-year-old Armenian orphan girl. The two decided to leave the desert and escape to Mosul where Ohannes manages to find his uncle, Mavi Karapet. Ohannes and Gyulizar get married and move to Baghdad. Ohannes starts selling lemonade. Later, he becomes a food supplier for the British air forces. Ohannes Semerjian establishes the Camp Sarah District, which was mainly populated by families from Zeytun and Hatchn.
-Libarit Azatian had just settled in Jezira when one day he went to the depths of the desert, towards Jebel Sinjar. He stayed with the Arabs called Shammars. Two boys approach him and engage in a conversation with him. Libarit Azatian didn’t know Arabic very well. The boys immediately notice that he’s a foreigner and ask him “ente ermen?”, meaning “are you Armenian? Surprised, Libarit says yes. The boys invite him to their house. The elder of the brothers, whose name was Khalif, calls his mother ��?ya ummi (hey mother), come, our uncle has come’. The woman, in whose eyes one could see the doubt, fear, cries and horrible images of the genocide, approaches the man without saying anything. The two hug each other and start crying. Unfortunately, the woman couldn’t speak Armenian. She only remembered the names of her parents and the city and some words from prayers. She was from Kyuryun.
“Even after a thousand years, I won’t forget our city,” the woman says in Arabic and continues: “Wherever you go, you won’t find apple trees and fountains like the apple trees and fountains in our city. I remember how my grandmother would hug me, love me and tell me I was the daughter of a true resident of Kyuryunts and that my cheeks were as red as the red apples of Kyuryun. I can see my poor grandmother flashing in front of my eyes. She couldn’t walk with us and would often kneel to rest, or perhaps pray. One day, an askyar horseman approached her with the horse and destroyed her under the hooves of the horse. The Turks didn’t let us pour some sand on her so that we could bury her. They lashed us and pushed us away, and we walked on the deserts, hungry and thirsty. An Arab soldier kidnapped me. I was 10 years old. After keeping me for five years, that 50-year-old man married me. I had five sons. If I had known that there were Armenians in the world, I would have done everything I could to escape and restore my identity. I have told my children everything, and they view the Armenians as their brothers.”
-Alice Kebebjian and her three sisters were born in Adana. In 1915, their father dies, and 4-year-old Alice, her mother and sisters join the caravans. In Mesopotamia, the Arab Bedouins place some children (one of them was Alice) on horses and disappear into the desert. The mother screamed, ��?Oh! It’s great, now I’m in peace, my Alice was saved and will live’. Mother Kebabjian reaches Mosul with her three daughters. One day, Varduhi (Alice’s sister) accidentally meets two Armenian girls, one of which was Alice who was now Khalida. Alice’s Arab parents were rich. They refuse to return Alice to her real mother, saying that they are migrants and have a hard time finding food to eat. In 1917, the British army seizes Mesopotamia, and the situation begins to change. Alice’s mother is able to raise her daughter. The kind and honest Arab woman has a hard time bidding Alice farewell. Mother Kebabjian expresses deep gratitude. After a couple of months, the Kebabjians move to Baghdad. After living in Baghdad for many years, they move to the USA.
-Dikran Khojaian and Harutioun Mardirosian had several stores not far from the Felluja town of Iraq. One day, an Arab woman enters the store and hears a conversation in Armenian. The Armenian sounds familiar to her. It turns out that she was from Zeytun, her name was Lusik and had been detached from Armenians for many years. Listening to the Armenian, Lusik, who had lost her husband and was a mother of one, expressed willingness to restore her Armenian identity. She joins Dikran and Harutioun on their trip to Baghdad. She learns Armenian and starts an Armenian family.