Տեղի կունենա «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 6-ին, ժ.16:00-ին ԵՊՀ մեծ դահլիճում տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016թ. «Սփյուռք» ամառային ամենամյա դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որն իրականացվում է ԵՊՀ-ի հետ համատեղ (hասցեն՝ Ալեք Մանուկյան 1, կենտրոնական մասնաշենք, 3-րդ հարկ):
Բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Միջոցառման ավարտին տեղի կունենա համերգ, որը կազմակերպել է ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնը:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում դասընթացները կանցկացվեն հինգ ուղղություններով՝
Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 3-30),
1. Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում (հուլիսի 3-30),
2. «Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթաց (հուլիսի 3-16),
3. Լրագրողների  վերապատրաստում (հուլիսի 3-16),
4. Ազգային երգի ու պարի վարպետություն (հուլիսի 3-16):
Բացի տեսական ու գործնական դասերից՝ կկազմակերպվեն նաև մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ Հայաստանի պատմական ու տեսարժան վայրեր, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:

Состоится торжественная церемония открытия «Летней школы «Спюрк»
В большом зале ЕГУ 6 июля в 16:00 состоится торжественная церемония открытия ежегодной «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА 2016 года, осуществляемой совместно с ЕГУ (адрес: Алека Манукяна,1, центральный корпус, 3 этаж).
С приветственной вступительной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
По завершении мероприятия состоится концерт, организованный культурным центром ЕГУ.
Курсы в «Летней школе «Спюрк» будут организованы по пяти направлениям:
1. ускоренные курсы армянского языка (3-30 июля);
2. переподготовка учителей армянского языка и истории, организаторов образовательного дела (3-30 июля);
3. курсы молодых лидеров и организаторов общинного дела (3-16 июля);
4. переподготовка журналистов (3-16 июля);
5. мастерство национальной песни и танца (3-16 июля).
Помимо теоретических и практических занятий будут организованы также культурные мероприятия, посещения исторических и достопримечательных мест Армении, встречи с государственными, общественными и культурными деятелями, представителями духовенства.