Տեղի կունենա «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 6-ին, ժ.16:00-ին ԵՊՀ մեծ դահլիճում տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016թ. «Սփյուռք» ամառային ամենամյա դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որն իրականացվում է ԵՊՀ-ի հետ համատեղ (hասցեն՝ Ալեք Մանուկյան 1, կենտրոնական մասնաշենք, 3-րդ հարկ):
Բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Միջոցառման ավարտին տեղի կունենա համերգ, որը կազմակերպել է ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնը:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում դասընթացները կանցկացվեն հինգ ուղղություններով՝
Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 3-30),
1. Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում (հուլիսի 3-30),
2. «Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթաց (հուլիսի 3-16),
3. Լրագրողների  վերապատրաստում (հուլիսի 3-16),
4. Ազգային երգի ու պարի վարպետություն (հուլիսի 3-16):
Բացի տեսական ու գործնական դասերից՝ կկազմակերպվեն նաև մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ Հայաստանի պատմական ու տեսարժան վայրեր, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:

“Diaspora” Summer School Program to be launched with grand opening ceremony
On July 6 at 16:00, the RA Ministry of Diaspora, in association with Yerevan State University, will launch the 2016 “Diaspora” Summer School Program with a grand opening ceremony at the Large Auditorium of Yerevan State University (Address: 1 Alex Manoogian Street, Central Building, 3rd floor).
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan will give her welcoming remarks at the opening ceremony.
The event will be followed by a concert organized by the YSU Cultural Center.
The “Diaspora” Summer School Program will include the following five courses:
1. Accelerated Armenian Language Course (3-30 July)
2. Training Course for Teachers of Armenian Language and History and Organizers of Education (3-30 July)
3. Course for Young Leaders and Community Activists (3-16 July)
4. Training Course for Journalists (3-16 July)
5. Armenian National Song and Dance Master Class (3-16 July)
Besides the lessons and hands-on activities, the participants of the program will also take part in cultural events, visit historic and cultural sites in Armenia and have meetings with state officials, public and cultural figures and clergymen.