«Ես նկարում եմ իմ կորցրած հեքիաթները». գեղանկարիչ Էդիկ Վարդանյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի խմբագրությունում հյուրընկալված ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի կերպարվեստի ֆակուկտետի դեկան, Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, պրոֆեսոր Էդիկ Վարդանյանի հետ ունեցած հետաքրքիր զրույցի ընթացքում կարողացա առնչվել հրաշալի, ինքնատիպ գեղանկարչի և նույնքան ինքնատիպ հայ մարդու հետ, ում կյանքի ու ստեղծագործական գործունեւոթյան պատմությունը, սկիզբ առնելով զուլալ արմատներից, դարձել է ապրելու և արարելու բանաձև, խորհուրդ: Իմաստնացած գեղանկարիչն այդ ամենի մասին խոսում էր հանգիստ, ինչ-որ տեղ՝ նաև հպարտությամբ, կարոտով, ափսոսանքով, սիրով, ներկայի ու ապագայի մասին ունեցած մտահոգությամբ:
-Պարո՛ն Վարդանյան, խնդրում եմ գեղանկարչի գույներով պատմեք Ձեր մասին և ասացեք, խնդրեմ, թե քանի տարի եք նկարչության մոգական աշխարհում:
-Շատ դժվար հարց եք տալիս. որքան ինձ հիշում եմ,նկարչության մեջ եմ: Ես ծնունդով Թալինից եմ: Թեև ապրում եմ Երևանում, սակայն ինձ երբեք քաղաքաբնակ չեմ համարել և չեմ համակերպվում քաղաք հասկացության հետ. ես ամբողջությամբ թալինցի եմ և իմ ողջ էությամբ իմ ծննդավայրում եմ: Նկարել եմ փոքր հասակից այնպես, ինչպես գրեթե բոլոր երեխաները: Դպրոցում լավ էի սովորում, բայց հետո եկավ մի պահ , երբ նկարչությունն ինձ ամբողջությամբ տարավ: Նկարչությունն անբուժելի հիվանդություն է, որը մտնում է քո մեջ և մինչև կյանքիդ վերջ մնում է քեզ հետ:Շատերն ասում են , թե նկարչությունը մասնագիտություն է, ես չեմ ընդունում: Նկարչությունն ապրելակերպ է: Արվեստը խանդոտ է, եթե դու արհամարհես և անմնացորդ չնվվիրվես արվեստին, այն քեզ կապտակի այնպես, որ մինչև կյանքիդ վերջ ուշքի չես գա:
-Իսկ այդ աշխարհից դուրս՝ ուրիշ որտե՞ղ եք Ձեզ պատկերացրել , մասնագիտական ո՞ր ոլորտում:
-Ո՛չ մի տեղ: Ես շատ եմ սիրել գրականություն, հարուստ գրադարան ունեմ: Գրքի ու գրականության հանդեպ սերն իմ մեջ մայրս է սերմանել: Ես նկարիչ եմ դարձել մորս շնորհիվ: Թալինի մեր գյուղի տանը մի գեղեցիկ շիֆաներ(պահարան) կար, որում շորեր էինք դնում. մի օր տեսանք , որ այն , շորերի փոխարեն, գրքերով է լցված ու շատ զարմացանք: Մայրս ասաց, որ շորերն ամեն տեղ կարող ենք դնել, կարևորը գրքերն են: Մայրս հրաշալի ձայն ուներ , ընդունվել էր Կոնսերվատորիա, բայց պատերազմը սկսվելուց հետո ծնողները, վախենալով, որ պատերազմի ալիքը կարող է նաև Երևան հասնել, ասել էին , որ մայրս էլ չշարունակի սովորել. 2-րդ կուրսից մայրս թողել էր ուսումը: Հիշում եմ մորս սքանչելի ձայնը. այնքա՜ն լավ էր երգում, նաև շատ ընթերցասեր էր: Մորս միշտ տեսել եմ գիրք ընթերցելիս. անգամ իր երկրային կյանքի վերջին օրն էլ գիրքը կողքին էր: Մա՛յրս է եղել իմ ամենամեծ ու առաջին ուսուցիչը: Ահա, թե ինչպիսի մթնոլորտում եմ մեծացել: Դա էր պատճառը, որ Խորհրդային բանակում ծառայելիս հրամանատարի սենյակում աչքովս ընկած Եսենինի մեծ սիրո՝ Շահանեի մասին գիրքն առանց հարցնելու վերցրել էի և դրա համար պատժվեցի. հրամանատարը զարմացել էր , որովհետև մինչ այդ դեռ ոչ մի զինվոր ուշադրություն չէր դարձրել գրքերին, այդպիսի դեպք չէր գրանցվել բանակում: Հրամանատարն ինձ ասաց , որ եթե զգուշացնեի, ապա ինքն իր ձեռքով ու մակագրությամբ կնվիրեր…է՜, ինչ իմանայի, ջահել ու գրքի խենթ սիրահար էի:
-Դուք մասնագիտական , ակադեմիական լուրջ կրթություն եք ստացել. արդյոք այդ կրթությունը Ձեզ տվե՞ց այն ամենն , ինչ անհրաժեշտ է նկարիչ դառնալու համար, թե՞ բնությունն արդեն տվել էր շնորհը և կրթվելն այնքան էլ էական չէր:
-Ես 6 տարի տառապել եմ մինչև ընդունվելս: Իմ ուսուցիչը եղել է Արա Բեքարյանը: Բնությունը տալիս է շնորհը, բայց բնության տվածը պետք է հղկես, մշակես, իսկ դա տալիս է ուսումը: Իմ կարծիքով բնությունն էլ ասես բառարան լինի, և ես այդ բառարանից վերցնում եմ ինձ անհրաժեշտ նյութը:Կրթություն ստանալը պարտադիր է: Չգիտեմ՝ ես հիմա կայացա՞ծ նկարիչ եմ արդյոք. եթե պետք է, սովորում եմ նաև իմ ուսանողից: Մարդն իր ամբողջ կյանքում չպետք է դադարի սովորել:
-Խոսենք Ձեր ցուցահանդեսների մասին:
-Ես շատ ցուցահանդեսներ եմ ունեցել, սակայն միշտ անհարմար եմ զգացել խոսել այդ մասին.4-5 անհատական ցուցահանդեսներ եմ ունեցել՝ Հայաստանի նկարիչների միությունում, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, ՀՀ ազգային պատկերասրահում, 2011—ն,2016-ին՝ դարձյալ Հայաստանի նկարիչների միությունում: Ցուցահանդես բացելը շատ վտանգավոր է. կարող է ձախողում լինել. ես հիմա վախենում եմ ցուցահանդես բացել, որովհետև իմ նկարները կարող է չդիտվեն: Ցուցահանդեսի արդյունքը, հաջողությունը նկարների քանակի մեջ չէ.պետք է կարողանաս ներկայանալի լինել:Ասեմ Ձեզ , որ նկարչությունը հիմա ոչ մեկին պետք չի:
-Որտե՞ղ են հանգրվանել Ձեր գեղանկարները, ո՞ւմ հավաքածուներն են հարստացրել:
-Հայաստանի, ՌԴ-ի, Ուկրաինայի պետական թանգարաններում են և մասնավոր հավաքածուներում(ֆրանսիա, Գերմանիա, ԱՄՆ, Ֆինլանդիա, Անգլիա, Կանադա, Սիրիա և այլն):Նկարներ ունեի , որոնց մասին նույնիսկ մոռացել էի. այ, հենց հիմա, Ձեր խմբագրասենյակում իմ ցուցահանդեսի կազմակերպիչ,իմ լավագույն բարեկամ, «Արտ- Կովկաս» տարածաշրջանային ասոցիացիայի նախագահ Մարինա Երեմյանն ինձ զարմացրեց՝ իր բջջային հեռախոսում ցույց տալով տարիներ առաջ Էջմիածնում հանգրվանած իմ նկարը:
-Ձեր նկարների շարքում կա՞ մեկը, որն ամենից հոգեհարազատ է Ձեզ, որի վրա ավելի շատ ջանք ու եռանդ եք թափել և յուրօրինակ է իր ստեղծման պատմությամբ:
-Ես չեմ կարող առանձնացնել որևէ նկար. բոլորն էլ թանկ ու հոգեհարազատ են: Ես այդպես չեմ նայում իմ նկարներին: Ասեմ , որ նույն ստեղծագործողն է նաև ռանչպարը, ով նույնպես իր գործում վարպետ է. ես հավասարությւան նշան եմ դնում մեր միջև: Իմ առաջին ցուցահանդեսի խորագիրն էր՝ «Ես նկարում եմ իմ կորցրած հեքիաթները».ես ինձ համար հեքիաթ եմ նկարում, իսկ թե որ հեքիաթն է ամենալավը, չեմ կարող ասել:Ինչ վերաբերում է նկարիչներին, հնարավոր է , որ նրանց մասին խոսեն իրենցից 20-30-50… տարի անց: Օրինակ՝ Էլ Գրեկոյի մասին խոսել են իր մահից 200 տարի անց:
-Պատվերով նկարո՞ւմ եք….
-Պատվեր առաջներում էին տալիս, հիմա չգիտեմ՝ կա՞…Եթե լինի , սիրով կանեմ: Շատ դիմանկարներ եմ անում և ավելի շատ սիրում եմ նկարել արվեստագետների, գրողների: Նկարել եմ Դանիել Վարուժանին, Թումանյանին, Իսահակյանին, Տերյանին, նաև՝ ժամանակակիցներին, իմ արվեստագետ ընկերներին:
-Ո՞վ է ըստ Ձեզ նկարիչը, ի՞նչ էություն էնա…
-Նկարիչն առեղծվածային , անբացատրելի էություն է. նա միշտ մենակ է իր աշխարհում, ներքնապես նա ազատ թռչուն է: Նկարիչը շատ բարի էություն է:
-Պարո՛ն Վարդանյան շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեր այցի , հետաքրքիր զրույցի համար, Ձեր ստեղծագործություններով մեր կյանքը գունավորելու համար և մեր պարբերականի՝«Հայերն այսօր»-ի անունից մաղթում եմ Ձեզ երկարակեցություն կյանքում և արվեստում: Մաղթում եմ , որ Ձեր կորցրած բոլոր հեքիաթները ոչ միայն նկարեք, այլև՝ մի օր գտնեք:

«Я рисую мои потерянные сказки»: художник Эдик Варданян
В ходе интересной беседы с посетившим редакцию электронного издания Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня» Заслуженным деятелем искусств РА, деканом факультета изобразительного искусства Ереванской государственной академии художеств, членом Союза художников Армении, профессором Эдиком Варданяном удалось пообщаться с замечательным самобытным художником и столь же своеобразным армянином, история жизни и творческой деятельности которого, беря начало от чистых истоков, стала формулой, символом жизни и созидания.  Умудренный художник говорил обо всем этом спокойно, в какой-то мере даже с гордостью, тоской, сожалением, любовью, озабоченностью настоящим и будущим.
– Господин Варданян, попрошу в красках художника рассказать  о себе. Сколько лет Вы пребываете в сказочном мире живописи?
– Очень трудный вопрос задаете: сколько помню себя – я в живописи. Родом я из Талина, и хотя живу в Ереване, никогда не считал себя горожанином и не смиряюсь с понятием «город»: всей своей сущностью я талинец и целиком пребываю на малой родине. Рисовал с малых лет – так, как почти все дети. В школе хорошо учился, но потом настал момент, когда я полностью отдался живописи. Живопись – неизлечимая болезнь, которая проникает в тебя и до конца жизни остается с тобой. Многие говорят, что живопись – профессия, но я такого не признаю. Это образ жизни. Живопись ревнива, и если ты не посвятишь себя ей всего без остатка – такую даст пощечину, что до конца жизни не оправишься.
– А вне этого мира, где еще представляли себя, в какой сфере деятельности?
– Нигде. Я очень любил литературу, имею богатую библиотеку. Любовь к книге и литературе привила мне мать. �? художником я стал  благодаря матери. В нашем Талинском доме был красивый шифоньер, в котором хранили одежду. Однажды увидели, что он заполнен книгами, и очень удивились. Мама сказала, что одежду можно складывать куда угодно – главное книги. Мама обладала замечательным голосом, поступила консерваторию,  но с началом войны родители, опасаясь, что волна ее может достигнуть и Еревана, предложили прервать учебу, и со второго курса она бросила консерваторию. Помню прекрасный голос матери – как хорошо она пела. �? очень любила читать. Я всегда видел ее за чтением книг – даже в последний день ее земной жизнь книга была рядом с ней. Мама была первым и самым главным моим учителем. Вот в такой атмосфере я и вырос. В этом причина что, проходя службу в Советской армии, заметил в комнате командира книгу Есенина о великой любви к Шагане, взял ее без спроса, за что был наказан: командир удивился, потому что до тех пор никто из солдат не обращал внимания на книги и подобного случая в армии не бывало. Командир сказал, что если бы предупредил, он бы своими руками вручил мне книгу, да еще с дарственной надписью… Откуда мне было знать – молод был и сумасбродно влюблен в книги.
– Вы получили серьезное профессиональное академическое образование: дало ли оно все, что необходимо, чтобы стать художником, или природа уже одарила и образованите было не столь существенно?
– До поступления я шесть лет мучился. Моим педагогом был Ара Бекарян. Природа дает талант, но его нужно оттачивать, шлифовать, а это делает учеба. Мне кажется, природа – это словарь, из которого я беру необходимый мне материал. Получить образование обязательно. Не знаю, являюсь ли я сейчас состоявшимся художником, если должен учиться и у своих студентов. Человек на протяжении всей своей жизни не должен прекращать учиться.
– Поговорим о Ваших выставках.
– У меня было много выставок, однако всегда считал неудобным говорить об этом. 4-5 персональных выставок имел в Союзе художников Армении, в Ереванской государственной академии художеств, в Государственной картинной галерее Армении, в 2011 и 2016 – вновь в Союзе художников Армении. Открытие выставки весьма опасно – может случиться провал, и я сейчас опасаюсь открывать выставки, потому что мои картину могут просто не смотреться. Успех выставки не в числе картин, нужно уметь быть представительным. Замечу, что ныне живопись никому не нужна.
– Где « поселились» Ваши картины, чьи обогатили коллекции?
– Они находятся в государственных музеях Армении, РФ, Украины, а также в частных коллекциях (во Франции, Германии, США, Финляндии, Англии, Канады, Сирии и т. д.). У меня были картины, о которых даже забыл. Вот сейчас, в вашей редакции, организатор моей выставки, председатель региональной ассоциации «Арт-Кавказ» Марина Еремян меня удивила, показав в сотовом телефоне мою картину, давно «прописавшуюся» в Эчмиадзине.
– Среди Ваших картин есть такая, что была бы Вам ближе всего по духу, над которой приложили больше всего сил и энергии и которая своеобразна историей своего создания?
– Не могу выделить какую либо картину: все дороги и близки мне. Я так не смотрю на мои картины. Скажу, что таким же созидателем является земледелец – также мастер своего дела. Я ставлю между нами знак равенства. Девизом первой моей выставки было «Я рисую мои утерянные сказки»: я рисую для себя сказку, а какая из сказок самая лучшая, не могу сказать. Что касается художников, возможно, о них станут говорить через 20, 30, 50 лет после них. Например, об Эль Греко заговорили через 200 лет после его смерти.
– Рисуете по заказу?..
– Заказывали раньше, сейчас не знаю – что-то такое есть?.. Если будет – охотно сделаю. Я делаю много портретов, и больше всего люблю рисовать деятелей искусств, писателей. Рисовал Даниела Варужана, Туманяна, �?саакяна, Теряна, а также современников – друзей деятелей искусства.
– Кто, по Вашему, художник, какова  его сущность?..
– Художник – загадочное, необъяснимое существо: он всегда одинок в своем мире и внешне походит на вольную птицу. Художник – очень доброе существо.
– Господин Варданян, спасибо за Ваш визит и очень интересную беседу, за то, что раскрашиваете своими произведениями нашу жизнь и от имени нашего издания «Армяне сегодня» желаю Вам долголетия в жизни и в искусстве. Желаю, чтобы все утерянные Вами сказки  не только рисовали, но и однажды нашли.