«Եթե օվկիանոսը մի օր հատեմ, առաջին կանգառս Հայաստանը կլինի». Լուկաս Բալյան
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը Կորդոբայի քաղաքային խորհրդի անդամ Լուկաս Բալյանն է: Արգենտինաբնակ մեր հայրենակիցը վերջերս է ընտրվել այդ պաշտոնում և «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ խոսել է ոչ միայն քաղաքական գործունեության, այլև իր արմատների, ընտանիքի ու հայկական համայնքին օգտակար լինելու պատրաստակամության մասին:
-Պարո՛ն Բալյան, ընտրվելով Կորդոբայի քաղաքային խորհրդի անդամ, ի՞նչ գործունեություն եք ծավալելու խորհրդի կազմում:
-Քաղաքային խորհրդի 30 խորհրդատուների կազմում եմ, որոնք ներկայացնում են Արգենտինայի մեծությամբ երկրորդ՝ Կորդոբա քաղաքի 1.5 միլիոն բնակչութանը: Կյանքիս 10 տարին Արմատական քաղաքացիական կուսակցությունում եմ անցկացրել և ռադիկալ քաղաքականության մեջ եղել:
Հայրս՝ Ալեխանդրո Բալյանը, 1983 թվականից կուսակցությունում է եղել: Ես էլ որոշեցի հայրիկիս ճանապարհը շարունակել: Քաղաքականությանը փիլիսոփայորեն եմ մոտենում: Փորձում եմ աշխատանքովս օգտակար լինել աղքատներին և աշխարհը փոխել իմ տեսանկյունից: Սկսեցի իմ թաղամասից, որտեղ հայեր էին ապրում: Լինելով քաղաքային խորհրդի անդամ՝ տարբեր ծրագրերի իրականացման եմ մասնակցել: Դրանք բազմաճյուղ են՝ մշակութային, դպրոցների և գրադարանների բարելավմանն ուղղված և այլն:
Պետք է խոստովանեմ, որ Արգենտինայում աղքատությունն դեռ չի նվազել: Այդ ուղղությամբ երեխաների համար «Մշակութային այգի» ծրագիրն ենք իրականացնում: Այն սոցիալական տարբեր խավերի երեխաների համար է, որպեսզի մտերմանան միմյանց հետ: Ծրագրի ողջ ծախսերը հոգում է պետությունը: Ծրագրին հատկացված վայրում լինելու են համակարգչային սենյակներ, խաղահրապարակներ, գրադարաններ, սրճարաններ և կինոթատրոններ: Նրանց են դասավանդելու անվանի պրոֆեսորներ: Մշակութային այգի կարող են հաճախել 7-ից մինչև 17 տարեկան անձիք: Փորձելու ենք գտնել ամենախելացի երեխային:
-Քաղաքային խորհրդում Դուք միա՞կ հայն եք:
– Ներկայումս միակ հայը ես եմ, իսկ վերջին 35 տարվա մեջ՝ 3-րդը:
Առաջինը՝ հայրս է եղել, երկրորդը`Ռաֆայել Սիմոնյանը: Երբ հայրս քաղաքային խորհրդում որպես խորհրդատու ընտրվեց, Հայոց ցեղասպանության քարոզչության ուղղությամբ սկսեց ակտիվ քայլեր ձեռնարկել: Նրա ջանքերով ամեն տարի ապրիլի 24-ը քաղաքային խորհուրդը հռչակել է «Հայերի տխրության օր»: Իսկ անցյալ տարի հայոց անմեղ նահատակների հիշատակի համար հայկական դրոշը բարձրացրին, միաժամանակ՝ տարբեր արարողությունների մասնակիցը դարձան: Ամբողջ Կորդոբան ոտքի էր կանգնել, որպեսզի միջոցառումները բարձր մակարդակով կազմակերպվեր:
Նաև հասել ենք այն արդյունքին, որ դպրոցական բոլոր դասագրքերում պետականորեն հաստատված Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկություններ կան ընդգրկված:
Բոլոր կարևոր հանդիսությունների ժամանակ մենք չենք թաքցնում, որ հայ ենք: Եվ եթե կա մեկը, որ Հայոց ցեղասպանության մասին չգիտի, նրան պատմում ենք այդ մեծ արհավիրքի մասին:
-Հայերի իրավունքները Արգենտինայում որքանո՞վ են պաշտպանված, և ի՞նչ դիրք են զբաղեցնում նրանք:
-Կարող եմ ասել, որ պաշտպանված են հարյուր տոկոսով: Եթե օտարության մեջ կարողանում ես ազատորեն քո ազգի և իրավունքների մասին խոսել, առանց քաղաքական հետապնդումների Հայոց ցեղասպանության արդարացի լուծումը պահանջել, ապա այստեղ ամեն ինչ ասված է:
Եթե համեմատելու լինենք մյուս ազգերի հետ, ապա հայերն Արգենտինայում յուրահատուկ առավելություն ունեն: Օրինակ՝ այստեղ ապրող ֆրանսիացիները կամ իտալացիները չեն խոսում իրենց ազգային պատկանելիության մասին, իսկ մենք ամեն առիթի դեպքում հպարտությամբ ենք բարձրաձայնում, որ հայ ենք: Աշխատում ենք առաջ տանել մեր ազգային շահերը և ամրապնդել մեր դիրքերը:
Առհասարակ, հայերի դերակատարությունը Արգենտինայի պատմության մեջ դարերի խորքից է գալիս: Օրինակ՝ Արգենտինայի ամենահին Կորդոբայի համալսարանը 200 տարվա գործունեության ընթացքում 3 հայ դեկան է ունեցել: ճանաչված հայերի թիվը շատ է Արգենտինայում, որոնք մեծ ներդրում ունեն պետության կայացման և զարգացման գործում:
-Որտեղի՞ց են գալիս Ձեր արմատները:
–Արմատներս Արևմտյան Հայաստանից են՝ Թոմարզա և Չոմախլու գյուղերից:
Ես նույնպես Հայոց ցեղասպանության ականատեսների շառավիղներից եմ: Հայրական պապս՝ Պողոս-Թորոս Բալյանը, 1915 թվականին երկու այլ երիտասարդների հետ փախել է որբանոցից և թաքնվել մի թուրքի գոմում: Սովից փրկվելու համար օրեր շարունակ կթել են կովին և խմել կաթը: Այնուհետև նրանք փախուստի են դիմել, իսկ պապիկս 14 տարեկանում եկել է Կորդոբա՝ ազգականների մոտ:
Իսկ հայրական տատիկիս՝ Վարդանուշի աչքը թուրք ասկյարները գդալով հանել են: Նա այդ ժամանակ 11 տարեկան էր: Տատիկիս քրոջ վիզը դանակով կտրել են, սակայն կենդանի է մնացել: Նա մահացավ Կորդոբայում՝102 տարեկանում:
Ես ծնվել եմ Կորդոբայում: 2000 թվականին ստացել եմ Կորդոբայի կաթոլիկ համալսարանի քաղաքական գիտությունների լիցենզավորում: Մագիստրոսի կոչում եմ ստացել Պետական կառավարման ազգային համալսարանում, Քաղաքականության դասավանդման ազգային համալսարանում, Կառավարման ազգային դպրոցում, ինչպես նաև Տրեխո և Սանաբրիա համալսարանական քոլեջի լրագրողական դպրոցում: Քաղաքական լրագրողի դիպլոմ ունեմ:
Ներկայումս սովորում եմ Վիյա Մարիայի անվան ազգային համալսարանի անվտանգության քաղականության բաժնի մագիստրատուրայում:
2004-2006 թթ. եղել եմ նահանգային արմատական երիտասարդական կոմիտեի նախագահ, ինչպես նաև Վիյա Մարիայի անվան ազգային համալսարանի անվտանգության բաժնի դոցենտ:
– Պարո՛ն Բալյան, Հայաստան այցելե՞լ եք:
-Դեռ չեմ եղել Հայաստանում: Աշխատանքի բերումով ամենամեծ ճամփորդությունս Բրազիլիան է եղել: Եթե օվկիանոսը մի օր հատեմ, ուղղությունս անվարան դեպի Հայաստան կվերցնեմ:
Անկախ հեռավորությունից՝ ինձ միշտ մոտ եմ զգում Հայաստանին. հետևում եմ, թե հայաստանյան հասարակական, քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական դաշտում ինչ իրադարձություններ են տեղի ունենում:Կարծում եմ՝ Հայաստանը պայքարի և կռվի միջոցով կարողացել է գոյատևել միմիայն չհուսահատվելու և չնահանջելու անսահման կամքի շնորհիվ:
Հոգիս հպարտությամբ է լցվում, ցնծում է, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես է հայ ժողովուրդն այսքան դժվարություններից հետո կարողանում ապրելու համար ուժ գտնել:
–Կպատմե՞ք Ձեր ընտանիքի մասին:
-Ամուսնացել եմ այլազգի կնոջ հետ, ում անունը Սոլերա է: Երկու աղջիկ ունենք: Մեծ աղջկաս անունը Ժոզեֆինա է, իսկ փոքրինը՝ Մալենա: Աղջիկներիս միշտ պատմում եմ իրենց ծագման մասին, ներկայացնում հայ ժողովրդի պատմության ողբերգական և հաղթական էջերը: Մեր ընտանիքում միշտ հայկական շունչն է թևածում: Ամեն օր ընտանիքով մի քանի անգամ հայերեն աղոթում ենք:
Կինս հայ չլինելով հանդերձ՝ հայկական ավանդական կերակուրները մայրիկիցս լավ է պատրաստում (ծիծաղում է-հեղ.), իսկ ես հումուս եմ պատրաստում: Ասեմ, որ արդյունքը վատ չի ստացվում:
– Կորդոբայի քաղաքային խորհրդի անդամ լինելուց բացի, 2014 թվականից հանդիսանում եք նաև Կորդոբայի հայ համայնքի տնօրենների խորհրդի անդամ: Այստեղ ի՞նչ աշխատանքներ եք կատարում:
-Տնօրենների խորհրդի ձևավորումը արգենտինահայերի համար կարևոր նշանակություն ունի: Խորհրդի տնօրենների կազմում գործունեությանս նպատակը հնարավորություններս, մարդկային ծանոթությունների շրջանակն ի նպաստ հայ համայնքի օգտագործելն է: Փորձում եմ խորհրդի անդամների հետ լուծել արգենտինահայերի խնդիրները: Միշտ պատրաստ եմ ինձ դիմող հայրենակիցներիս օգնության հասնել: Բոլորս մեր հերթին փորձում ենք աջակցել և ներդրում ունենալ համայնքային կյանքի զարգացմանը: Այդ ուղղությամբ տարբեր ծրագրեր ենք իրականացնում:
-Անշուշտ, կարելի է ասել՝ հայապահպան, ազգանվեր ծրագրեր եք իրականացնում: Ի՞նչ նոր նախաձեռնությունների սպասենք, հետագա անելիքները որո՞նք են:
-Հիմա երազանք ունեմ Կորդոբայում այգի կառուցել, որտեղ մարդիկ այցելելով՝ իրենց հայկական միջավայրում կզգան: Այս գաղափարի իրագործումն այժմ իմ ամենագլխավոր ծրագրերից է: Նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այգու կառուցումն իր նախապատմությունն ունի:
Մի օր մի հայ կին մոտեցավ ինձ և խնդրեց, որ հնարավորություններս և զբաղեցրած դիրքս օգտագործելով մի այնպիսի վայր կառուցել, որտեղ այցելուները հայկական արժեքներին հաղորդակից կդառնան և Հայաստանին առավել մոտ կզգան: Առաջարկը միանգամից դիպչեց սրտիս: Հասկացա, որ այն օտարության մեջ գտնվող հայերի, հատկապես երիտասարդների համար հայապահպանության մեծ ազդակ կարող է հաղորդել:
Նախագիծն արդեն պատրաստ է: Այն կոչվելու է «Հայկական այգի», որը 700 ք/մ տարածք է զբաղեցնելու: Այգում կկանգնեցվեն Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակներին և Սարդարապատի հերոսամարտին նվիրված հուշակոթողներ, իսկ հանդիսությունների համար բեմահարթակ կտեղադրվի: Մի խոսքով՝ հայկական շունչն է թևածելու այնտեղ: Նախագիծն իրականացնելուն ֆինանսավորում կտրամադրեն համայնքը և Կորդոբայի քաղաքային իշխանությունները: Հուսանք՝ մինչև տարեվերջ կազդարարենք «Հայկական այգու» բացման լուրը:
-Պարո´ն Բալյան, շնորհակալություն ենք հայտնում հարցազրույցի համար: Թո՛ղ հաջողությամբ պսակվեն բոլոր նախագծերը, և նորանոր ձեռքբերումներ ունենաք՝ ի նպաստ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման: Սպասում ենք Ձեզ Հայաստանում:
-Ես նույնպես շնորհակալ եմ այս «հանդիպման» համար: Ձեզ հետ անցկացրած ժամանակն անչափ թանկ էր և հիշարժան ինձ համար:
Երախտապարտ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, որ գտավ ինձ և մտերմության քայլեր արեց: Գնահատում եմ Ձեր կողմից ցուցաբերած այս քայլը և հուզմունքով լցվում: Անկեղծ ասած՝ չգիտեի ՀՀ սփյուռքի նախարարության գոյության մասին: «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի նախաձեռնությամբ մենք ճանաչեցինք իրար: Արդեն այն համոզմունք ունեմ, որ աշխարհասփյուռ ցանկացած հայի համար պետական այս կառույցը կարևոր նշանակություն ունի: Թ՛ող Սփյուռքի նախարարությունը միշտ հիշի մեզ:

«Если однажды пересеку океан, первая остановка будет в Армении»: Лукас Балян
Собеседник «Армяне сегодня» – член городского совета Кордобы Лукас Балян. Проживающий в Аргентине наш соотечественник недавно был избран на этом посту и в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» говорил не только о политической деятельности, но и своих корнях, семье, о готовности быть полезным армянской общине.
– Господин Балян, будучи избраны членом городского совета Кордобы, какую деятельность намерены развивать в составе совета?
– Я вхожу в состав 30 советников городского совета, которые представляют 1,5-миллионное население второго по величине города Аргентины Кордобы. 10 лет своей жизни был членом Радикальной партии и был в радикальной политике.
Отец, Алехандро Балян, был в партии с 1983 года. �? я решил продолжить путь отца. К политике отношусь философски. Стараюсь своей работой быть полезным беднякам и изменить мир согласно собственному мировоззрению. Начал со своего квартала, где проживают армяне. Будучи членом городского совета, участвовал в реализации различных программ. Они разветвлены – культурные, улучшение школ и библиотек и т.д.
Должен признаться, бедность в Аргентине пока не отступает. В этом плане реализуем для детей программу «Культурный парк». Она предусмотрена для детей из различных социальных слоев, дабы они сблизились между собой. Все расходы на программу оплачивает государство. На отведенном программе месте будут компьютерные комнаты, игровые площадки, библиотеки, кафе, кинотеатры. Детям будут преподавать именитые профессора. «Культурный парк» могут посещать лица в возрасте от 7 до 17 лет. Попытаемся выявить самого умного ребенка.
– В составе городского совета Вы единственный армянин?
– Ныне единственный армянин, а за последние 35 лет – третий. Первым был мой отец, вторым – Рафаель Симонян. Когда отец был избран советником городского совета, начал предпринимать активные шаги по озвучиванию Геноцида армян. Его усилиями городской совет 24 апреля ежегодно провозглашал «Днем скорби армян». А в прошлом году в память о невинных армянских жертвах был поднят армянский Триколор. В то же время были организованы различные церемонии. Вся Кордоба поднялась на ноги, чтобы мероприятия были организованы на высоком уровне.
Добились также того, что во всех школьных учебниках есть сведения о Геноциде армян, признанном на государственном уровне.
На всех важнейших торжествах мы не скрываем, что являемся армянами. �? если находится кто-либо, не знающий о Геноциде армян, мы рассказываем об этой великой трагедии.
– В какой мере защищены права армян в Аргентине и какую позицию занимают они?
– Могу сказать, что защищены стопроцентно. Если тебе удается на чужбине свободно говорить о своей нации и правах, без политических преследований требовать справедливого решения вопроса Геноцида армян – этим все сказано.
Если сравнивать с другими нациями, то армяне в Аргентине пользуются особыми привилегиями. Например, проживающие здесь французы или итальянцы не говорят о своей национальной принадлежности, а мы при любом удобном случае с гордостью говорим, что мы армяне. Стараемся продвигать наши национальные интересы и укреплять свои позиции.
Вообще роль армян в истории Аргентины идет из глубины веков. Например, самый старый в Аргентине университет Кордобы в течение 200 лет существования имел троих армян-деканов. Число известных армян в Аргентине велико, они внесли большой вклад в дело становления и развития государства.
– Откуда происходят Ваши корни?
– Корнями я из Западной Армении – сел Томарза и Чомахлу. Я также из наследников очевидцев Геноцида армян. Мой дед по отцу, Погос-Торос Балян в 1915 году с двумя другими молодыми людьми сбежал из приюта и спрятался в сарае одного турка. Чтобы спастись от голода, они несколько дней доили корову и пили молоко. Затем сбежали и оттуда, и дед в 14-летнем возрасте добрался до Кордобы к родственникам.
А бабушке по отцу, Вардануш, турецкие аскяры ложкой выкололи глаз. Бабушке тогда было 11 лет. Ее сестре ножом перерезали горло, но она осталась жива и скончалась в Кордобе в 102-летнем возрасте.
Я родился в Кордобе. В 2000 году получил диплом специалиста политических наук Католического университета Кордобы. Степень магистра получил в Национальном университете государственного управления, Национальной школе управления, а также в журналистской школе университетского колледжа Трехо и Санабрия. �?мею диплом политического журналиста.
Ныне учусь в магистратуре отделения политики безопасности Национального университета им. Вия Мария.
В 2004-2006 годах был председателем радикального молодежного комитета штата, а также доцентом отдела безопасности Национального университета им. Вия Мария.
– Господин Балян, в Армении Вы бывали?
– В Армении пока не бывал. По роду работу самым дальним моим путешествием была Бразилия. Если однажды пересеку океан, непременно направлюсь в Армению.
Независимо от отдаленности, я всегда чувствую мою близость к Армении, слежу за тем, какие события происходят на общественном, политическом, экономическом и социальном поле Армении.
Думаю, что Армении удалось существовать посредством борьбы и войн исключительно благодаря безграничной воле, способности не отчаиваться и не отступать.
Душа преисполняется гордостью, когда вижу, как армянский народ после стольких трудностей умеет находить силы, чтобы жить.
– Расскажите о своей семье.
– Женился на женщине другой национальности, ее зовут Солера. У нас две дочери – старшую зовут Жозефина, младшую Малена. Дочкам всегда рассказываю об их происхождении, представляю трагические и победные страницы истории армянского народа. В нашей семье ощущается армянский дух. Каждый день, по нескольку раз, всей семьей молимся на армянском.
Жена, не будучи армянкой, лучше моей мамы готовит традиционные армянские блюда (смеется). Я же готовлю гумус. Замечу – результат не плохой.
– Помимо членства в городском совете Кордобы, Вы с 2014 года являетесь также членом совета директоров армянской общины Кордобы. Какую работу выполняете здесь?
– Формирование совета директоров имеет важное значение для армян Аргентины. Цель моей деятельности в составе совета директоров – использовать мои возможности, круг знакомств на благо армянской общине. Пытаюсь решить с членами совета проблемы армян Аргентины. Всегда готов помочь обращающимся ко мне соотечественникам. Все мы, каждый в свою очередь, стремимся содействовать и внести вклад в развитие жизни общины. В этом плане осуществляем различные программы.
– Несомненно, можно сказать, что осуществляете программы по сохранению армянства, патриотические. Каких новых инициатив можно ждать, каковы последующие задачи?
– Мечтаю создать в Кордобе парк, посещая который, люди ощущали бы себя в армянской среде. Реализация этой идеи – ныне одна из главных моих программ. Подготовительные работы в процессе. Однако создание парка имеет свою предысторию.
Однажды женщина-армянка подошла ко мне и попросила использовать мои возможности и занимаемое положение для сооружения такого объекта, где посетители могли бы приобщиться к армянским ценностям и чувствовали себя ближе к Армении. Предложение сразу запало мне в сердце. Понял, что это может послужить большим стимулом к сохранению армянства для находящихся на чужбине армян, особенно молодых.
Проект уже готов. Он будет называться «Армянский парк», занимающий 700 квадратных метров. Там будут установлены памятники жертвам Геноцида армян и героической Сардарапатской битвы. А для торжеств будет сооружена сцена. Одним словом, там будет витать дух армянственности. Финансирование проекта предоставит армянская община и городские власти Кордобы. Надеемся до конца года заявить об открытии «Армянского парка».
– Спасибо за беседу, господин Балян. Пусть все Ваши проекты увенчаются успехом, чтобы у Вас были новые достижения на благо укрепления связей Армения-Арцах-Диаспора. Ждем Вас в Армении.
– Я также благодарен за эту «встречу». Проведенное с Вами время чрезвычайно дорого и памятно для меня.
Признателен Министерству Диаспоры РА, что разыскало меня и предприняло шаги к сближению. Ценю этот Ваш шаг и взволнован. Честно говоря, не знал о существовании Министерства Диаспоры РА. По инициативе электронного издания «Армяне сегодня» мы познакомились. У меня уже сложилось убеждение, что для любого армянина мира эта государственная структура имеет важное значение. Пусть Министерство Диаспоры всегда помнит нас.