«Արարատի գագաթին զգացի, որ կարծես մորս գրկում լինեմ»
«Սիրելի Ծովակս… Արդարև երկու խնդրանք ունեմ քեզնից: Առաջինը` երբ բարձրանաս Արարատի գագաթը, խոսի´ր նրա հետ, որպեսզի իմանա, որ պանդխտության մեջ նա մենակ չէ, և որ իր որդիք չե´ն լռել  ու պիտի չլռե´ն իրենց պահանջատիրության մեջ: Երկրորդ խնդրանքս է` ափ մը հող Արարատի բարձունքից, որ այն պահեմ սրտիս մոտիկ»: Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանի այս խոսքերն ուղղված են Լիբանանի Սահակեան Լևոն-Մկրտիչեան քոլեջի 9-րդ դասարանի աշակերտուհի Ծովակ Քէոշկերյանին, ով օրերս քոլեջի տնօրեն Նազօ Ջերեջյանի հետ նվաճել է Արարատի գագաթը:
Ծովակն ու Նազո Ջերեջյանն այս օրերին Հայաստանում են, որոնց հետ զրուցել է «Հայերն այսօրի» աշխատակիցը:
– Պարո´ն Ջերեջյան, ինչպես ծնվեց «Դեպի Արարատ՝ Սահակյանի համար» նախաձեռնությունը:
– Անցյալ տարի ես առաջին անգամ բարձրացա Արարատ: Հենց այնտեղ որոշեցի, որ հաջորդ տարի անպայման աշակերտներիս հետ պիտի բարձրանամ: Սկզբում ցանկանում էի, որ 5 հոգանոց խմբով Արարատ բարձրանանք, բայց նյութական խնդիրները թույլ չտվեցին:
Այս քայլը, շատ մեծ դասախոսություն է: Սփյուռքյան դպրոցների հիմնական նպատակը պետք է լինի ո´չ միայն աշակերտներին գրաճանաչ, հայրենաճանաչ դարձնելը, այլև հայրենասիրություն սերմանելը: Իսկ նման ձեռնարկները հայրենասիրություն քարոզելու լավագույն օրինակներից մեկն են. սերմանել հայրենասիրություն՝ շատ արագ և զորավոր: Արարատ կամ պատմական այլ վայրեր այցելությունն օգնում է, որ աշակերտն ավելի շուտ կապվի այդ ամենին, հայրենասիրությամբ վարակվի, հայ ժողովրդի, հայ լեզվի, հայ պատմության հետ առնչվի անմիջականորեն: Նաև, ինչո՞ւ չէ, որպեսզի առողջ մեծանա:
Անչափ ուրախ եմ, որ մեկ տարի առաջ գծագրված մեր նպատակը կարողացանք իրականացնել: Ծովակն իր առաջադրանքը շատ լավ կատարեց, և մեր դպրոցի անունն ավելի ճանաչելի դարձավ: Դյուրին չէր այս քայլը, մեծ խիզախում էր: Եվ մենք հաղթահարեցինք:
Հուսով եմ, որ այս քայլը շատերի համար խթան կհանդիսանա: Շատերը կցանկանան ո´չ միայն Արարատ բարձրանալ, այլև այցելել մեր պատմական վայրերը:
– Պարո´ն Ջերեջյան, ինչո՞ւ Ծովակը:
– Դպրոցական միջոցառումներից մեկի ժամանակ տեսա, թե նա ինչպես է պարում, ատլետիկ հնարքներ անում: Հետաքրքրվեցի և իմացա, որ Ծովակը ոչ միայն պարում է, այլև մարմնամարզության է հաճախում: Ինքս ինձ մտածեցի՝ Ծովակը կարո´ղ է Արարատ բարձրանալ: Հակառակ, որ նա դեռ 13 տարեկան է: Մենք առ այսօր չենք լսել, որևէ տեղ չենք կարդացել, որ 13 տարեկան աղջիկը լեռ բարձրանա: Բայց Ծովակը խիզախեց և հաջողեց:
– Ծովա´կ, երբ իմացար, որ Արարատ ես բարձրանալու, ինչպիսի՞ զգացողություններ ունեցար:
– Երբ առաջին օրը մեր դպրոցի տնօրենն ասաց, որ լեռնագնացության պիտի գնամ, որ Արարատ պիտի բարձրանամ, շատ ուրախացա: Անմիջապես եկա ու ծնողներիս ասացի, նրանք էլ համաձայնեցին:
Լիբանանում շատ մարզվեցինք, բարձրացանք Լիբանանի ամենաբարձր գագաթը՝ Կուրնա Աս Սաուդան (3038 մ): Բարձրացանք Արագած, կարողացանք մարզել մեր շունչը:
– Ի՞նչ զգացիր, երբ կանգնած էիր Արարատի գագաթին:
– Ատավորտյան 7:30-ն էր: Զգացի, որ կարծես իմ մոր գրկում լինեմ: Այնքան գեղեցիկ էր, օդն այնքան մաքուր էր: Հաճելի էր սեփական աչքերով տեսնել այն, ինչը սուրբ է յուրաքանչյուր հայի համար: Գագաթին շատ հանգիստ զգացողություն ունեի: Ուրախ էի, քանի որ տարիներիս երազն իրականացավ:
Մի բան էլ՝ երբ ես Բայազետում էի, տարբեր էր Արարատը, չտեսա այն գեղեցկությունը, ինչը Հայաստանից ենք տեսնում:
– Ծովա´կ, ի՞նչ փոխվեց քո կյանքում:
– Փոխվեց այն, որ առաջ միայն նստում էի ու երազում՝ ասելով՝ մեկ շաբաթից կբարձրանամ, երկու օրից կբարձրանամ, վաղը…, այսօր պիտի բարձրանամ: Իսկ հիմա կարող եմ ասել՝ բարձրացա:
– Հավատո՞ւմ էիր, որ կկարողանա՞ս:
– Միայն այն ժամանակ հավատացի, որ կարող եմ փափագս իրականացնել, երբ մարզվեցի: Այդ ժամանակ զգացի, որ կարող եմ: Կցանկանամ իմ տարեկիցներիս ասել, որ եթե իրենց նպատակներին հասնելու համար աշխատեն, անպայման կհասնեն:
– Պարո´ն Ջերեջյան, մինչ Արարատ բարձրանալը Դուք և Ծովակը հանդիպեցիք Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի, Լիբանանի սպորտի նախարարի հետ: Ի՞նչ նպատակ ունիեին այդ հանդիպումները:
Գարեգին ԵրկրորդԾովակ-Արամ Առաջին
– Հիմնական նպատակը՝ քարոզչական էր, որպեսզի տեղյակ լինեին, որ Սահակեան Լևոն-Մկրտիչեան անունով դպրոց կա, որ 13-ամյա աղջիկը խիզախում է բարձրանալ Արարատ: Այդ ամենը տարածվեց սոցցանցերում, լրատվամիջոցներում: Շատերը ճանաչեցին ո´չ միայն Ծովակին, այլև այն դպրոցը, որտեղ ուսանում է նա:
– Ծովա´կ, Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդը քեզ գեղեցիկ մաղթանք էր հղել ու խնդրել խոսել Արարատի հետ: Խոսեցի՞ր:
– Այո (ժպտում է-հեղ.), ասացի, որ ինքը մենակ չէ, որ մեր լեռն է, որ միշտ մեզ հետ է, մեր մտքում:
– Լսե՞ց քեզ:
– Անշուշտ:
– Իսկ ափ մը հող բերեցի՞ր:
– Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդը մորեղբայրս է: Նա միշտ ինձ հայրենասիրություն է քարոզել: Շատ ուրախացավ, երբ իմացավ, որ բարձրանալու եմ Արարատ ու խնդրեց ինձ, որ գագաթից հող բերեմ: Ու ես որոշեցի՝ անպայման պիտի հասնեմ, որ բերեմ:
Շարունակում է Նազո Ջերեջյանը:
– Երբ Արարատի գագաթը հասանք, Ծովակը հիշեցրեց ինձ իր մորեղբորը խնդրանքը: Եվ մենք երկուսով իջանք դեպի Հայաստանին նայող փոքրիկ հողատարածքի վրա, որտեղ սառույցը հալած էր, և Ծովակն իր մանրիկ մատներով ափ մը հող դրավ պարկի մեջ:
Արարատ Ծովակ
– Ծովակ, միայն այդ «խնդրանքն» էիր քեզ հետ Արարատ տարել:
– Ո´չ, շատ-շատերն էլ ինձ խնդրել էին, որ իրենց համար քար բերեմ, ինչը երկար ժամանակ խլեց մեզանից: Եվ ո´չ միայն… Տնօրենը իր ուսն առած իջեցրեց այդ քարերը:
– Ինչպիսի՞ տեսարան էր բացվում Արարատից:
– Շատ գեղեցիկ: Երևում էր Հայաստանը՝ Խոր Վիրապը, Արագածը:
Ծովակը լռում է և պարոն Ջերեջյանն է շարունակում…
– Անցյալ տարի, երբ բարձրացանք, եղանակը լավ չէր և չկարողացանք գագաթ հասնել. միայն մոտ 5000 մետր բարձրացանք: Այս տարի եղանակը շատ լավ էր, նույնիսկ առանց ձեռնոց, գլխարկ մոտ մեկ ժամ գագաթի վրա մնացինք: Մի քիչ ներքև իջանք՝ հող վերցնելու համար, նորից հետ վերադարձանք, լուսանկարվեցինք: Շատ պարզ տեսանք Հայաստանը, հեռվում երևում էր Երևանը. անբացատրելի զգացողություն էր:
-Քանի՞ օր տևեց վերելքը:
– 4 օր, ամեն օր՝ 1000 մետր: Մեր ուղեկցողը Հայաստանից էր՝ Գևորգ Գասպարյանը: Խմբում կային նաև ամերիկահայեր, ֆրանսահայեր: Բոլորն էլ 35 տարեկանից բարձր էին, ամենափոքրը Ծովակն էր: Եվ նա մոտ մեկ շաբաթ ապրեց այդ մթնոլորտում, առանց իր տարեկիցների:
– Ծովա´կ, ի՞նչն էր ամենադժվարը:
– Միշտ խոսում էի ընտանիքիս հետ, զգում նրանց ներկայությունը: Միակ դժվարությունն այն էր, որ երբ 4200 մետր բարձրացել էինք ու արդեն կեսգիշեր էր, մի քիչ պաղեցի, շունչի խնդիր ունեցա:
– Ուզում էր կանգնել, բայց մենք քաջալերեցինք:
– Ծովա´կ, Արարատի ուժը զգացի՞ր:
– Զգացի, ու կարծես ո´չ միայն ես էի բարձրանում Արարատ, այլև իմ ամբողջ միջավայրս էր ինձ հետ բարձրանում: Կարծես իմ բոլոր ընկերների, ընտանիքիս համար էի բարձրանում: Երբ հասա գագաթը, զգացի, որ իմ հայրենիքիս համար մի փոքրիկ «գործ» արեցի:
Հիմա մինչև օգոստոսի վերջը Հայաստանում եմ մնալու:
– Առաջին անգա՞մ ես Հայաստանում:
– Այո: Անցյալ տարի եղբայրս եկավ, շատ ուրախ վերադարձավ, բավականին նկարներ ցույց տվեց: Ու ես արդեն որոշակի պատկերացում ունեի Հայաստանի մասին: Մտածում էի, որ շատ անուշիկ է Երևանը, թաղերը մաքուր են:
Լիբանանում ակումբ ենք գնում, ամենուր հայկական մթոնոլորտի մեջ ենք, այդ մթնոլորտով ենք մեծանում: Երբ եկա Հայաստան, ես արդեն այդ մթնոլորտով էի լեցուն, և այդ ամենը կրկնապատկվեց:
Հայաստանում շատ հանգիստ է, ապահով: Եթե անգամ մայրդ քովդ չլինի, ապահով կարող ես անգամ արևածագը փողոցում դիմավորել:
– Պարո´ն Ջերեջյան, Ձեր կարծիքով՝ Ծովակը փոխվե՞ց:
– Ո´չ, Ծովակը մնաց նույն աղջիկը՝ բարի, խելոք, համեստ, չարքաշ, կամքի տեր: Նախընտրությունս ճիշտ էր, ինչ որ մտածում էի իր մասին, կատարվեց: Միայն Ծովակի երազանքներին մեկն էլ ավելացավ՝ բարձրանալ Կիլիմանջարո:

“As I stood on top of Ararat, I felt like I was in my mother’s lap”
“My dear Dzovag…I have two requests. First, when you climb to the top of Ararat, talk to Ararat so that it knows that it’s not the only displaced one, and that its sons and daughters haven’t kept silent and won’t keep silent as they make their claims. Secondly, I ask you to bring me soil from the top of Ararat so that I’ll keep it close to my heart.” These were the words that leader of the Armenian Diocese of Damascus, Bishop Armash Nalbandian addressed to 9th grade student of Lebanon’s Sahagian Levon Meguerditchian College Dzovag Keoshkerian, who recently climbed to the top of Mount Ararat with the director of the College Nazo Jerejian.
Dzovag and Nazo Jerejian are currently in Armenia and gave an interview to Hayern Aysor.
Hayern Aysor: Mr. Jerejian, how was the idea of “To Ararat For Sahagian” born?
Nazo Jerejian: I climbed to the top of Mount Ararat for the first time last year. It was there where I decided that I would definitely climb with my students the following year. At first, I wanted to take a group of five students, but I lacked sufficient funding.
This is a big step and is like a big lecture. The main purpose of Armenian schools of the Diaspora shouldn’t only be to teach students the Armenian alphabet, but also to instill in them the feeling of patriotism. This initiative and other similar initiatives serve as an example of advocating patriotism, Visits to Ararat or other historical sites help students get connected to everything more quickly, feel patriotic and establish a direct connection with the Armenian people, language and the history and, why not, even grow up with a healthy lifestyle.
I’m more than happy that we were able to accomplish the goal that we had set for ourselves last year. Dzovag completed her assignment very well and made our school famous. This wasn’t easy. It took a lot of courage, and we did it.
I hope this serves as a driving force for many and that many others express the desire to not only climb to the top of Ararat, but also visit other historical Armenian sites.
Hayern Aysor: Mr. Jerejian, why did you choose Dzovag?
N. J.: During a school event, I noticed how she danced and moved athletically on stage. I asked around and found out that Dzovag not only dances, but also attends gymnastics classes. I thought to myself-Dzovag can climb to the top of Ararat, even though she is still 13 years old. We had never heard about a 13-year-old girl having climbed to the top of a mountain, but Dzovag took the risk and succeeded.
Hayern Aysor: Dzovag, how did you feel when you found out that you were going to blimb to the top of Ararat?
Dzovag Keoshkerian: When our school’s director told me I was going to go mountain climbing and that I was going to climb to the top of Ararat, I got very happy and immediately told my parents, and they also agreed.
We trained a lot in Lebanon, climbed to the highest peak in Lebanon, that is, Kurna As Sauda (3,038 meters). We climbed to the top of Mount Aragats and learned how to respire.
Hayern Aysor: What did you feel as you were standing on top of Ararat?
D. K. It was 7:30 in the morning. I felt like I was in my mother’s lap. It was so beautiful. The air was so clean. It was a pleasure to see all that is sacred for all Armenians with my own two eyes. I felt very calm on top of Mount Ararat. I had dreamed of this for many years, and I was happy that it turned into a reality.
I would like to add that when I was in Baiazet, Ararat looked different. I didn’t see the beauty that we Armenians see from Armenia.
Hayern Aysor: Dzovag, how did your life change?
D. K.: Whereas I would only sit and dream of climbing to the top in a week or two days or the next day, now I can say that I finally climbed to the top.
Hayern Aysor: Did you believe you could do it?
D. K.: Only after I trained did I believe that I could turn my dream into reality. I felt that I could do it. I would like to tell my peers that if they work hard, they’ll definitely achieve their goals.
Hayern Aysor: Mr. Jerejian, before climbing to the top of Mount Ararat, you and Dzovag met with the Catholicos of All Armenians Karekin II, Catholicos Aram I of Cilicia and the Minister of Sport of Lebanon. What was the purpose of these meetings?
Nazo Jerejian: It was mainly for propaganda so that they would know that there was a school named Sahagian Levon Meguerditchian School and that a 13-year-old girl was courageous enough to climb to the top of Ararat. The news spread in the presses and on the Internet. Many people got to know not only Dzovag, but also her school.
Hayern Aysor: Dzovag, the leader of the Armenian Diocese of Damascus made a beautiful request, asking you to speak to Ararat. Did you?
Dzovag Keoshkerian: Yes (smiling-ed.), I did. I told Ararat that it wasn’t alone, that it was our mountain and that it’s always with us and always on our minds.
Hayern Aysor: Did it “listen” to you?
D. K.: Indeed.
Hayern Aysor: Did you bring a handful of soil with you?
D. K.: The leader of the Armenian Diocese of Damascus is my maternal uncle. He has always advocated patriotism. He was very happy when he found out that I was going to climb to the top of Ararat and asked me to bring him some soil, and I decided that I would definitely go and bring him the soil.
Nazo Jerejian continues:
When we reached the top of Ararat, Dzovag reminded me of her uncle’s request. The two of us went down to the small area looking towards Armenia where the ice had melted, and Dzovag placed a handful of soil in her bag with her small fingers.
Hayern Aysor: Dzovag, was that the only “request” that you had “taken” with you to Ararat?
Dzovag Keoshkerian: No, many others had asked me to bring them stones, and that took us a long time. The school’s director placed the stones on his shoulders and brought them down.
Hayern Aysor: How was the view from Ararat?
D. K.: It was very beautiful. We could see Armenia, that is, Khor Virap Monastery and Mount Aragats.
Dzovag is silent as Mr. Jerejian continues…
When we climbed last year, the weather wasn’t good and we couldn’t reach the top. We only climbed nearly 5,000 meters. This year, the weather was great, and we even stayed on the top without hats or gloves. We went down a little to take soil, came back up and took photos. We could see Armenia clearly. Yerevan was in the distance. It was an inexplicable feeling.
Hayern Aysor: How long did it take you to reach the top?
N. J.: It took us four days. We climbed 1,000 meters every day. We were accompanied by Gevorg Gasparyan from Armenia. There were French-Armenians and Armenian Americans joining us. They were all over 35, and Dzovag was the youngest. She was in that atmosphere without her peers for nearly a week.
Hayern Aysor: Dzovag, what was the most difficult for you?
Dzovag Keoshkerian: I was always talking with my family and feeling their presence. The only difficulty was that when we had climbed 4,200 meters and it was already midnight. I felt cold and had problems with respiration.
Nazo Jerejian: She wanted to stop, but we encouraged her.
Hayern Aysor: Dzovag, did you feel the power of Ararat?
D. K.: I did. It was as if I wasn’t the only one climbing to the top of Ararat, but my whole environment. It was as if my family and friends were climbing with me. When I reached the top, I felt that I had done a small “deed” for my homeland.
I’ll be in Armenia until late August.
Hayern Aysor: Is this your first visit to Armenia?
D. K.: Yes, it is. My brother came last year and was very happy when he returned. He showed me quite a lot of photos, and I already had a picture of Armenia. I pictured Yerevan to be a very sweet city with clean districts.
In Lebanon we are members of club and grow up in an Armenian environment. When I came to Armenia, I felt that I was in a more Armenian environment.
It’s calm and safe in Armenia. Even if your mother isn’t with you, you can even spend the night outside.
Hayern Aysor: Mr. Jerejian, do you think Dzovag has changed?
N. J.: No, Dzovag remained the same kind, clever, modest girl with willpower. I made the right choice, and she met my expectations. Now Dzovag has another dream, and that is to climb to the top of Mount Kilimanjaro.