«Մեծ ցանկություն ունեմ ՝ դառնանք այնքան հարուստ երկիր, որ մե՛նք ուրիշներին օգնենք». սիրիահայ գյուտարար
«Երևան- էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում կայացած «Նոր հեռանկարներ սիրիահայերի համար» ցուցահանդեսի  մասնակիցներից Կարապետ Ջոգարյանը ներկայացրել է տարիների տքնանքով իրականություն դարձած իր սեփական հետաքրքիր գյուտը՝ HYDRO TORNADO  DRIVE with H2O –ը, որն այցելուներից շատերի ուշադրությունն է գրավել:
Հայերն այսօրի հետ զրույցի ընթացքում Կարապետը  մանրամասնեց այդ նորարարության առավելությունները , խնայողություններն  ու մատչելիությունը:
« Ես այս գյուտի շուրջ մտորել եմ դեռևս 14 տարեկանից , երբ  դպրոցում քիմիա էի անցնում.  2001 թվականից այն գրանցված էր իմ մտքում, սակայն պաշտոնապես գրանցել եմ   անցյալ տարի: Ես մասնագիտական որևէ կրթություն չունեմ.  այդ ամենին հասել եմ դպրոցում ստացած գիտելիքների շնորհիվ և ինքնաշխատությամբ: Տարիքով ու փորձառու շատ գիտնականներ՝ ֆիզիկոսներ, քիմիկոսներ, ովքեր գործել են դեռևս Խորհրդային Միության տարիներին, չեն հավատում, որ այսպիսի նորույթն իրականություն է և կաշխատի, ես  հրավիրում եմ նրանց  և  սարքի աշխատանքը  ցույց եմ տալիս փաստացի:  Այն կատարելագործված  սարք է, հրաշալի արդյունք է տալիս: Սիրիայում  ես զբաղված էի մեր պապենական արհեստով՝  բարձր ճնշման  ռետինե խողովակների գործով, իսկ դրանից դուրս  աշխատում էի իմ նորարական գյուտի շուրջ, որի մասին միայն իմ ընտանիքը գիտեր:  Բոլորն էլ գիտեն, որ  եթե ջուրն անջատեն թթվածնից ու  ջրածնից, դա արդեն վառելանյութ է:  Հենց այդ անջատման ընթացքն արդեն թանկ է, սակայն իմ գյուտը չունի այդ խնդիրը. դա գաղտնիք է, որը չեմ կարող բացահայտել: Իմ նորույթն ապահովում է վառելիքի՝ մինչև 50%  խնայողություն, երկարացնում է մեքենայի շարժիչի կյանքը, էկոլոգիապես մաքուր է և անվտանգ, ապահովում է շարժիչի յուղի  խնայողություն և մաքրություն , մեքենան դառնում է արագընթաց և սլացիկ, սարքն աշխատում  է միայն ջրով,  խնայում է գումար և ժամանակ: Այս սարքի միայն հումքը բավականին թանկ արժե: Նորույթը պատրաստ է, ունեմ արտոնագիր,  շատ ցանկացողներ կան, ովքեր արդեն հերթագրված են:  Ցավոք, ժողովրդի զգալի մասը գնողունակ չէ, թեև ես, չնայած նորույթի բավականին թանկ լինելուն, համեմատաբար էժան եմ տալիս սարքը: Ես իմ մեքենայի վրա տեղադրել եմ այն և արդեն 15 տարի է, ինչ օգտագործում եմ: Սարքն աշխատում է միայն ջրով, դրա այրումից հետո միայն գոլորշի է առաջանում, էկոլոգիապես շատ մաքուր է: Եթե  ուրիշ վառելանյութով աշխատող մեքենաների դեպքում  հաճախ   լրիվ այրում չի կատարվում, և օդը կեղտոտվում է, ապա  այս սարքի տեղադրման դեպքում կատարվում է լրիվ այրում: Այդ ցուցահանդեսն ավելացրեց  իմ  ստեղծած գյուտով հետաքրքրվողների թիվը, բջջայինիս զանգերը չեն լռում: Շնորհակալ եմ   ցուցահանդեսի բոլոր կազմակերպիչներին,աջակիցներին:
Բազմաթիվ   առաջարկներ ունեմ արտերկրից, սակայն  ես ուզում եմ Հայաստանում մնալ և այս նորույթի արտադրությանը զարկ տալ իմ Հայրենիքում:  Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Սիրիայում շատ մեծ գործարան ունեինք, պատերազմը ստիպեց թողնել ամեն ինչ ու  հանգրվանել Հայաստանում: Մեր ընտանիքում այժմ աշխատում  են եղբայրս ու հայրս: Ամուսնացած եմ,  յոթ  տարեկան մի դուստր ունեմ , ով ծնվել է Սիրիայում.բոլորս էլ հարմարվել ենք նոր միջավայրին, որովհետև մենք օտարների մեջ  չենք:
Հայերը շատ տաղանդավոր են, բազմաթիվ գյուտերի հեղինակներ են, սակայն, ցավոք, շատ հաճախ, հայի գյուտը   ուրիշներն  իրենց են վերագրել: Այդ ժամանակներն անցել են, այսօրվա հայն  առաջվանը չէ: Արդեն  իմ մեջ խմորվում է  մեկ այլ նոր գյուտի գաղափար, որն առայժմ գաղտնիք է, և, բնականաբար, չեմ կամենում այն կիսել ոչ մեկի հետ: Մի մեծ ցանկություն ունեմ՝ ստեղծել արտադրություն և աշխատատատեղեր.մենք պետք է լինենք արտադրող ու արտահանող, ոչ թե   ուրիշների ապրանքները ներկրողներ կամ դրսից  անընդհատ օգնություն ակնկալողներ:Պետք է այնքան  հարուստ երկիր դառնանք, որ ինքներս ուրիշներին օգնենք. մենք ունենք այդ ներուժը, մենք կարող ենք դառնալ զարգացած  և համաշխարհային շուկայում  իշխող պետություններից  մեկը՝ միջազգային հարթակներում  լինելով գերակայող ու պահանջատեր»:

Syrian-Armenian inventor: “My great desire is to see Armenia become so rich that it is able to help other countries”
Garabed Jogarian, one of the participants of the “New Perspectives for Syrian-Armenians” exhibition held at Yerevan Expo exhibition complex, presented his invention called “HYDRO TORNADO DRIVE with H2O”, which took him years to create and attracted many visitors’ attention at the exhibition.
In an interview with Hayern Aysor, Garabed talked about the advantages of his invention, what can be saved and the appropriateness of the invention.
“I had been thinking about this invention since I was 14 in chemistry class at school. It had been on my mind since 2001, but I officially registered it last year. I have no professional background. I created this thanks to hard work and the knowledge that I gained at school. Many old and experienced scholars (physics, chemists) of the Soviet era don’t believe that this invention is real and will work. So, I invite them and show them how the device works. It is a perfected device, and the result is wonderful. In Syria I was doing what my ancestors had done, and that is making rubber high pressure tubes. Besides that, I was also working on my invention that only my family knew about. Everyone knows that if you separate hydrogen from oxygen, it becomes fuel. The process of separation is costly, but my invention solves that problem. It is a secret that I can’t reveal. My invention makes sure you save up to 50% of fuel, makes a car’s engine last longer, is ecologically clean, safe and makes sure a driver saves oil and has clean oil. The car goes fast and smoothly. The device only operates with water, and a driver saves time and money. The raw material alone is expensive. The invention is ready, I have the license, and there are many people who are already interested. Unfortunately, most people can’t afford it. Although the invention is quite expensive, I am offering it at a price that is relatively low. I have installed it in my car and have been using it for the past fifteen years. The device only functions with water. The only thing that appears is steam after it is burned. It is ecologically clean. Whereas fuel is often not completely burnt in a car that runs with fuel and air is polluted, this device fully burns it. This exhibition sparked more interest among people. My mobile phone hasn’t stopped ringing. I thank all the organizers and the supporters of this exhibition.
I have many offers from abroad, but I want to stay in Armenia and produce more devices in my Homeland. I have been living in Armenia for the past three-and-a-half years. I had a large factory in Syria, but the war compelled me to leave everything behind and settle in Armenia. My father and brother are my family’s only breadwinners. I am married and have a seven-year-old daughter, who was born in Syria. We have all adapted to the new environment because we are not amongst foreigners.
Armenians are very talented and have created many inventions, but unfortunately, very often others ascribe their invention to themselves. Those days are over. Armenians today are not what they used to be. I am already thinking about another invention that is still a secret, and it is obvious that I don’t want to share it with anyone. I have a great desire to create a factory and jobs. We need to produce and export, not import others’ products or constantly seek help from others. Armenia needs to become so rich that it will be able to help other countries. We have that potential. We can grow and become one of the dominant countries in the global market. We can prevail and be demanding at the international level.”