Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանի որդին ծառայում է Արցախում, առաջնագծում
Քառօրյա պատերազմի առաջին իսկ ժամերից ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ակտիվ կապի մեջ է սփյուռքյան համայնքների, կազմակերպությունների հետ: Դա են վկայում նաև աշխարհի տարբեր կետերում հայերի կազմակերպած բողոքի ցույցերը, պահանջատիրական երթերն ու ի վերջո` զորակցության ակցիաներն ու դրամահավաքները, որոնք անմիջապես հաջորդեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության հնչեցրած կոչին:
<Ապրիլի 2-ից շուրջ 4500 էլեկտրոնային նամակ է ուղարկվել հայկական համայնքներին, սփյուռքյան կառույցներին, որտեղ մենք կոչ ենք արել, որպեսզի նրանք ակտիվանան և իրենց երկրի օրենսդիր, գործադիր մարմիններին հասանելի դարձնեն ագրեսորին զսպելու ձայնը>,-ասում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, ում որդին, ի դեպ, նույնպես ծառայում է Հայոց բանակում` առաջնագծում:

Son of Chief of Staff of Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan is serving on the frontline in Artsakh
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia has been actively in contact with Diaspora Armenian structures and organizations since the very first hours of the four-day war between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. Evidence of that are the protests, marches for claims, solidarity actions and fundraisers that Diaspora Armenians have been organizing after paying heed to the call made by the RA Ministry of Diaspora.
“Starting from April 2, we have sent nearly 4,500 e-mails to Armenian communities and Diaspora Armenian organizations calling on them to take action and have the parliaments and governments of their respective countries hold the hand of the aggressor,” says Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, whose son is also serving in the Armenian Army and is on the frontline.