ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվել են Մուշի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեցին Մուշ հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, «Տարոն-Մուշ» ակումբի կազմակերպիչներ Արմեն Գալուստյանը, Հայկ Հովհաննեսը և ծագումով այնթափցի, տորոնտոհայ Վազգեն Գալջյանը:
Հյուրերին ընդունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայապահպանության հարցեր, խոսվեց հայոց լեզվի պահպանման ու տարածման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասին:
Մշեցիները կաևորեցին «Տարոն-Մուշ» ակումբի, դպրոցի ստեղծումը՝ նոր սերնդին հայերեն սովորեցնելու, ինքնությունը պահպանելու գործում:
Հյուրերը նաև պատմեցին, որ դիմել են թուրքական իշխանություններին և որպես համայնքային սեփականություն ստացել են 17-րդ դարի հայկական գերեզմանատան տարածքը, որը գործում է մինչև օրս: Գերեզմանատունը պահպանելու և պաշտպանելու համար այն ցանկապատվելու է:
Մշեցիներ Արմեն Գալուստյանի և Հայկ Հովհաննեսի այցի նպատակը Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումն է, ինչը կնպաստի Մուշում ամուր պահել համայնքը, պահպանել լեզուն ու մշակույթը՝ ակնկալելով հայոց պետության և բարերարների աջակցությունը ազգապահպանությանն ուղղված՝ համայնքի յուրաքանչյուր նախաձեռնությանը:

В министерстве диаспоры Армении были приняты представители армянской общины Муша
17 ноября в министерстве диаспоры Армении были приняты представители армянской общины Муша, организаторы клуба «Тарон-Муш» Армени Галустян, Айк Ованнес и Вазген Галджян.
Гостей принял заместитель министра диаспоры Армении Серж Срапионян. В ходе встречи были обсуждены вопросы сохранения армянства, армянского языка и его распространения.
Представители армянской общины Муша отметили важность клуба «Тарон-Муш» и создания школы в деле сохранения армянской идентичности и обучения новых поколений армянскому языку.
Гости также рассказали о том, что обратились к турецким властям и в качестве собственности общины получили территорию армянского кладбища 17 века, которое действует и по сей день.
Целью визита Армена Галустяна и Айка Ованнеса является укрепление связей с Арменией, что способствует сохранению общины, языка и культуры. Они ожидают поддержку армянского государства и меценатов в различных начинаниях общины.