Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը. ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 2-ից սկսած միջազգային հանրությունը ակտիվ կերպով իր մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության ապակայունացման վերաբերյալ: Մասնավորապես, բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները և առանձին պետությունները հակամարտության կողմերին տարբեր ձևակերպումներով կոչ են անում դրսևորել զսպվածություն, դադարեցնել ռազմական գործողությունները, զերծ մնալ իրադրությունը լարելու քայլերից և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծապես կարևորում է միջազգային հանրության արձագանքը և հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը: Միևնույն ժամանակ, որպես ռազմական գործողություններին չմասնակցող կողմ` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հատկապես գնահատելի է համարում այն հանգամանքը, որ այդ կոչերն ուղղված են փաստացի այդ գործողությունների մեջ ներգրավված կողմերին՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին:
Համակարծիք լինելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատման համար, քաղաքական հայտարարություններից զատ, անհրաժեշտ է համաձայնեցնել և իրականացնել կոնկրետ միջոցառումներ. մշակել հրադադարի սահմանման տեխնիկական պայմաններ, իրականացնել հակամարտող ուժերի հեռացում/բաժանում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմներ:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ մարդու իրավունքներով, մարդասիրական խնդիրներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, 1970թ. Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հռչակագրի, ԵԱՀԿ 1975թ. Եզրափակիչ ակտի և Հելսինկյան գործընթացի այլ փաստաթղթերի, մի շարք այլ միջազգային իրավական փաստաթղթերի խախտում:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ի հայտ են բերվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի և զինված խմբավորումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության հանդեպ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ձեռագրով իրականացված բազմաթիվ գործողություններ, որոնք, միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ: Դրանցից առավել ակնհայտ են զինված ընդհարումներին այլևս չմասնակցող կոմբատանտների և ռազմագերիների խոշտանգումները, ընդհուպ գլխատումները, դրանց նկարահանումները և ահաբեկչական նպատակով ցուցադրումը, այդ ուժերի վերահսկողության տակ մնացած խաղաղ բնակչության սպանությունները, դիակների խոշտանգումները և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է. իրականացված միջազգային իրավունքի խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների համար թե՛ Ադրբեջանի իշխանությունները և թե՛ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձինք իրավական պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, այդ թվում՝ միջազգային հանրության առջև:

The Republic of Armenia is the guarantor of the security of the people of Nagorno-Karabakh-RA Ministry of Defense
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/04/պն.jpg)
Since April 2, the international community has been actively expressing its concerns over the destabilization of the situation in Nagorno-Karabakh. In particular, with different formulations, all regional and international organizations and states have been calling on the conflicting parties to show restraint, stop the military operations, abstain from taking steps that can intensify the situation, etc.
The RA Ministry of Defense attaches great importance to the response of the international community and to the calls that it has made to the conflicting parties. The RA Ministry of Defense underlines that the Republic of Armenia is the guarantor of the security of the people of Nagorno-Karabakh. At the same time, as a party not participating in the military operations, the RA Ministry of Defense especially commends the fact that those calls are addressed to the parties that are de facto engaged in those operations, namely the authorities of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.
Agreeing with the calls for an end to the military operations, the RA Ministry of Defense draws the attention of the international community to the fact that in order to establish a ceasefire between the forces of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, besides political statements, there is a need to agree upon and implement concrete measures, develop the technical conditions for establishing the ceasefire, as well as implement mechanisms for the dislocation/separation of the conflicting forces and maintenance of the ceasefire regime.
At the same time, the RA Ministry of Diaspora draws the attention of the international community, including international organizations dealing with human rights and humanitarian issues to the fact that the military operations unleashed by the Azerbaijani authorities are a violation of the UN Charter, the 1970 Declaration on Principles of International Law concerning Friendly Relations and Co-operation among States, the 1975 Helsinki Final Act of the OSCE and other documents of the Helsinki Process, as well as several other international legal documents.
During the military operations unleashed by Azerbaijan, Azerbaijani armed forces and armed groups have also implemented many operations against the servicemen and civilians of Nagorno-Karabakh that are the operations of international terrorist organizations that, according to international humanitarian law, are military crimes. The tortures against combatants and prisoners-of-war no longer participating in the armed clashes, even executions, the taping of them and showing for purpose of terrorism, the killings of peaceful civilians under the control of those forces, the tortures against dead bodies and other acts are the more evidence of those operations.
The RA Ministry of Defense declares that both the Azerbaijani authorities and persons having committed military crimes need to be brought to justice, including before the international community for violations of international law and war crimes.