Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը. ՀՀ ՊՆ
Ապրիլի 2-ից սկսած միջազգային հանրությունը ակտիվ կերպով իր մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության ապակայունացման վերաբերյալ: Մասնավորապես, բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները և առանձին պետությունները հակամարտության կողմերին տարբեր ձևակերպումներով կոչ են անում դրսևորել զսպվածություն, դադարեցնել ռազմական գործողությունները, զերծ մնալ իրադրությունը լարելու քայլերից և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծապես կարևորում է միջազգային հանրության արձագանքը և հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը: Միևնույն ժամանակ, որպես ռազմական գործողություններին չմասնակցող կողմ` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հատկապես գնահատելի է համարում այն հանգամանքը, որ այդ կոչերն ուղղված են փաստացի այդ գործողությունների մեջ ներգրավված կողմերին՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին:
Համակարծիք լինելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատման համար, քաղաքական հայտարարություններից զատ, անհրաժեշտ է համաձայնեցնել և իրականացնել կոնկրետ միջոցառումներ. մշակել հրադադարի սահմանման տեխնիկական պայմաններ, իրականացնել հակամարտող ուժերի հեռացում/բաժանում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմներ:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ մարդու իրավունքներով, մարդասիրական խնդիրներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, 1970թ. Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հռչակագրի, ԵԱՀԿ 1975թ. Եզրափակիչ ակտի և Հելսինկյան գործընթացի այլ փաստաթղթերի, մի շարք այլ միջազգային իրավական փաստաթղթերի խախտում:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ի հայտ են բերվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի և զինված խմբավորումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության հանդեպ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ձեռագրով իրականացված բազմաթիվ գործողություններ, որոնք, միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ: Դրանցից առավել ակնհայտ են զինված ընդհարումներին այլևս չմասնակցող կոմբատանտների և ռազմագերիների խոշտանգումները, ընդհուպ գլխատումները, դրանց նկարահանումները և ահաբեկչական նպատակով ցուցադրումը, այդ ուժերի վերահսկողության տակ մնացած խաղաղ բնակչության սպանությունները, դիակների խոշտանգումները և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է. իրականացված միջազգային իրավունքի խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների համար թե՛ Ադրբեջանի իշխանությունները և թե՛ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձինք իրավական պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, այդ թվում՝ միջազգային հանրության առջև:

Республика Армения является гарантом безопасности народа Нагорного Карабаха: МО РА
Начиная со 2 апреля мировое сообщество активным образом выражает обеспокоенность по поводу дестабилизации со 2 апреля ситуации вокруг Нагорного Карабаха. В частности, все международные и региональные организации и отдельные государства призывают стороны конфликта проявить сдержанность, прекратить боевые действия, воздерживаться от шагов, обостряющих напряженность ситуации и т.д.
Министерство обороны РА придает важное значение реакции международного сообщества и призывам, адресованным сторонам конфликта. Министерство обороны подчеркивает, что Армения является гарантом безопасности народа Нагорного Карабаха. В то же время, как сторона, не участвующая в боевых действиях, Министерство обороны Армении считает особенно ценным то обстоятельство, что призывы адресованы властям фактически вовлеченных в боевые действия сторон – Азербайджана и Нагорного Карабаха.
Будучи солидарно с призывами прекратить боевые действия, Министерство обороны РА обращает внимание международного сообщества на то обстоятельство, что для установления режима перемирия между силами Азербайджана и Нагорного Карабаха, помимо политических заявлений, необходимо согласовать и реализовать конкретные мероприятия, разработать технические условия соблюдения перемирия, развести войска.
Одновременно, Министерство обороны Армении обращает внимание международного сообщества, в том числе международных организаций по правам человека и   гуманитарных организаций, на то обстоятельство, что развязанные властями Азербайджана боевые действия являются нарушением устава ООН, Декларации о принципах международного права, касающихся дружественных отношений и сотрудничества между государствами (1970 г), Хельсинского заключительного акта ОБСЕ (1975г.),  ряда других международных документов.
В ходе развязанных Азербайджаном боевых действий имели место многочисленные действия против военнослужащих и мирного населения Нагорного Карабаха, осуществленных в присущем террористическим организациям духе. Эти действия, в соответствие  с нормами Международного гуманитарного права, являются военными преступлениями. Наиболее очевидные из них – пытки не участвующих в военных действиях комбатантов и пленных, вплоть до обезглавливания, съемки и демонстрация в террористических целях, убийство мирных жителей, глумление над телами.
Министерство обороны РА заявляет: за нарушения международных прав и военные преступления, как власти Азербайджана, так и лица, осуществившие военные преступления, должны быть привлечены к юридической ответственности, в том числе перед международным сообществом.