«Ես ուրախ եմ, որ իմ երեխաները բացի Հայաստանից, այլ վայրում իրենց ապագան չեն պատկերացնում». Անժելա Աճեմյան
Անժելա Աճեմյանը Հալեպից Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան մեկ ու կես տարի առաջ 3 երեխաների՝ Հովհաննեսի, Մեղեդիի եւ Մովսեսի հետ: Հայաստանը գրկաբաց է ընդունել նրանց, սակայն Հալեպում ստացած վերքերը դեռեւս չեն սպիացել: «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում Անժելան պատմում է պատերազմի բերած դժոխքի, Հայաստան-հայրենիքի և կիսատ մնացած պատմությունը նորովի շարունակելու մասին:
–Անժելա´, ասում են՝ Հալեպում չկա մի հայ ընտանիք, որ 1915-ի իր պատմությունը չունենա: Ու՞ր են տանում Ձեր արմատները:
– Այո´, սիրիահայ ցանկացած ընտանիք իր գերդաստանի պատմությունը սկսում է Արևմտյան Հայաստանից: Հորս հայրը սասունցի է եղել, նրա ընտանիքը տեսել է ցեղասպանությունը, ապրել այդ դժոխքի մեջ: Ինչպես պապս էր ասում՝ ճակատագիրը ճակատների վրա գրված են տեսել: Փախուստի ճամփան բռնելիս` պապիս մայրը իր աղջիկների մազերը հյուսել է միմյանց ու նետել գետը, որպեսզի թուրք ասկյարները հանկարծ չփորձեն մատով անգամ դիպչել, պղծել նրանց: Շատ խիզախ ընտանիք են եղել. Տիգրան պապս զինյալ է եղել, թուրքական բանակից զենքը գողացել, բաշխել է հայ զինվորներին, որ պաշտպանվեն, սակայն երբ թուրքերը իմացել են ճշմարտությունը, հետապնդել են նրան, եւ մեծ պապս թուրքերի ձեռքով չզոհվելու համար թույն է խմել եւ մահացել:
Հայրիկիս հայրն էլ, երբ փոքրիկ էիք, միշտ մեզ ասում էր, որ մուսուլմաններին չվստահենք, քանի որ անցել էին նրանց պատճառած արհավիրքի միջով: Հետագայում, երբ մենք ապրեցինք այս ամենը, պապիս պատմածը մի նոր ձևով վերաիմաստավորվեց ինձ համար:
-Անժելա’, այնուամենայնիվ, Հալեպ բառը արտաբերելիս Ձեր աչքերում լույս ու հիշողություններ են արթնանում: Ենթադրում եմ, որ նախքան պատերազմը խաղաղ, բարեկեցիկ ու երջանիկ կյանքով եք ապրել:
– Այո’, այդպես է եղել: Ես մանկապարտեզում դաստիարակչուհի էի աշխատում, բայց քանի որ երեխաներս փոքր էին, ստիպված էի աշխատանքս թողնել` նրանց խնամելու եւ մեծացնելու համար: Սակայն ամուսինս աշխատում էր երկու տեղ՝ սառույցի գործարան ուներ, իսկ երկրորդ արհեստով` երկաթագործ էր: Աշխատում էր, արդար քրտինքով վաստակում իր հացը, և մենք բավարարված ու շնորհակալ էինք մեր ունեցածով (լռում է, աչքերը մշուշվում են-հեղ.):
-Ի՞նչ պատահեց հետո: Ինչպե՞ս պատերազմը ներխուժեց Ձեր կյանք:
– Պատերազմը նոր էր սկսվել: Ամուսնուս աշխատանքի վայրը քաղաքից մի փոքր հեռու էր՝ մոտակա գյուղում, քանի որ կառավարությունը արգելում է քաղաքի մեջ գործարաններ ունենալ և աշխատացնել: Երբ իսլամական բանակը հարձակվեց այդ գյուղի վրա, ամուսինս՝ Մինասը, եւ նրա հայրը` այնտեղ էին: Դրացիներից մեկը, որ խմած, ոչ սթափ վիճակում է եղել, մատնել է, որ գործարանում քրիստոնյա հայր ու որդի են աշխատում՝ ոչ իրենց կրոնից ու հավատից, ոչ իրենց ազգից, իսկ իսլամիստերի համար, որոնց ուղեղները լվացված է, ով իրենցից չէ, ուրեմն իրավունք չունի ապրելու: Այդ էր պատճառը, որ ամուսնուս եւ սկեսայր-հայրիկիս առևանգեցին: Մի քանի օր լուր չունենալուց հետո` ես մարդ ուղարկեցի նրանց հետևից, նամակ գրեցի, քանի որ հեռախոսակապերը չէին աշխատում, իսկ պատասխանը չկար ու չկար:
Միայն մեկ շաբաթ անց լուրը տեղ հասավ, երբ հայերից մեկը կարողացել էր փախուստի դիմել և հասնել քաղաք: Ըստ նրա՝ իսլամիստները առևանգել և գերի էին պահում ամուսնուս և իր հորը նրանց «դատելու համար»: Մենք արդեն պատկերացնում էինք, թե ինչ կարող է պատահել, դրա համար մի մուսուլման ուղարկեցինք նրանց մոտ, որ իրենց հավատից ու գաղափարակից էր (հայ չէինք կարող ուղարկել, քանի որ կարժանանար ամուսնուս ճակատագրին): Նրա միջոցով գումար առաջարկեցինք, պատրաստ էինք տալ այն, ինչ կցանկանային: Սակայն զինյալները չէին խոստովանել, որ իրենց մոտ նման մարդիկ են պահվում (դարձյալ ձայնը դողում է-հեղ.):
– Եվ իսկապե՞ս նրանց մոտ չէին:
–Ո´չ, մենք վստահ էինք, որ նրանք են պահում, ես անգամ պատկերացնում եմ՝ ինչ տանջանքների են ենթարկել, սովի մատնել: Մեկ ժամը մեկ դար էր մեզ համար, գիշեր ու ցերեկ խառվել էին իրար: Մեկ ամիս անց ես հեռախոսազանգ ստացա: Զանգողը մուսուլման էր, խոսում էր իրենց լեզվով: Իր ասելով՝ փաստաբան էր, դարձյալ գերի էր ընկել, ամուսնուս հետ մնացել այդ մեկ ամիսը, սակայն կարողացել էր ազատվել: Ես սկզբում չհավատացի, սակայն նա գիտեր այնպիսի բաներ, որ միայն ամուսինս կարող էր նրան պատմած լինել: Նա ինձ փոխանցեց, որ Մինասը և Հովհաննես հայրիկը ողջ են: Նոր հույս էր դա: Ես նրանից փորձեցի փրկության ճամփաներ հարցնել, սակայն նա, հեգնելով ինձ, ասաց, որ իսլամիստները և´ փող ունեն, և´ զենք, և´ մարդկային մեծ ներուժ: Պարզապես նրանց նպատակը ամուսնուս և իր հորը կրոնափոխ անելն է:
Այս դեպքից անցավ 4 ամիս: Անասելի դժոխք էր: Սակայն զանգը չուշացավ: Ես լսեցի ամուսնուս և նրա հոր մահվան բոթը: Հետ զանգահարեցի մուսուլման փաստաբանին, որ ճշտի լուրը: Մեկ օր անց նա զանգահարեց և ասաց, որ ամուսնուս և հորը սպանել են կրոնափոխ չլինելու պատճառով:
Մեզ անգամ դիերը չտվեցին, չնայած ամեն ինչ արեցինք, նույնիսկ Կարմիր խաչին դիմեցինք: Սակայն զինյալները պատասխանել էին, որ եթե հետ վերադարձնեն մարմինները, մենք նրանց քրիստոնեական կարգով կթաղենք, դրա համար իրենք պիտի թաղեն, այն էլ՝ մուսուլմանական ծեսով: 5 օր սպասեցինք, ու կամաց-կամաց դիերը հետ ստանալու հույս մարեց (Զրույցը մի փոքր դադարում է: Ներս է մտնում Մեղեդին, որն իր հետ սենյակում թևածող տխրությունը ցրող լույս է բերում: Նա եկել էր դպրոցական տետրերը վերցնելու):
-Անժելա´, պատկերացնում եմ՝ ինչքան դժվար է եղել: Սակայն որքան էլ տեղին չէ, ժողովրդական խոսքն ասում է՝ քանի դեռ երկրագունդը պտտվում է, կյանքը շարունակվում է: Ինչպե՞ս շարունակվեց Ձեր և Ձեր երեխաների կյանքը:
– 2 ամիս անց զանգահարեցին ինձ ու սպառնացին՝ ասելով, որ գիտեն տանս տեղը, ու թե երեխաներս ինչ դպրոց են հաճախում: Թաղամասում լրտեսներ շատ կային: Անհնար էր արդեն այդ պայմաններում ապրելը: Ես հոգեպես ամբողջովին քայքայված էի, երեխաներս ընկճված էին: Ինձ մնում էր միայն երեխաներիս անվտանգության համար ամեն կերպ դուրս գալ այդ երկրից: Սակայն կառավարությունը ամուսնուս մահվան կամ անհայտ կորածի թուղթը չտվեց, քանի որ ֆիզիկապես նրա մարմինը չկար: Ես այդ թղթին պիտի 3 տարի սպասեի: Երեխաներին առանց հոր ստորագրության երկրից դուրս չէին թողնում: Ես ստիպված էի ստել, որ ամուսինս Լիբանանում է աշխատում, ու ես շտապ նրա մոտ պիտի գնամ: Այդպես հասա Բեյրութ: Այնտեղից էլ 15 օր հետո եկանք Հայաստան:
-Սկսել ամեն ինչ նորից: Որտե՞ղ դրեցիք մեկնակետը:
-Այո´, սկսել զրոյից: Ինձ չէր թվում, թե ես կարող եմ նորից ապրել, բայց… երեխաներս ուժ տվեցին: Այն փաստաբանը, որ Մինասի հետ մեկ ամիս մնացել էր, ինձ առաջին զանգի ժամանակ փոխանցել էր նրա խոսքեր. «Ես երեխաների խնամքը միայն քեզ եմ թողնում: Նրանց ապագան այս երկրից դուրս թող լինի: Դաստիարակի´ր նրանց այնպես, ինչպես կանեինք դա միասին»: Ադպես էլ շարունակում եմ:
Երևանում երեխաների դպրոցը հիանալի է, ուսումը ևս: Միջավայրը շատ առողջ է, բոլորը ցանկանում են օգնել: Այստեղ մեզ շատ օգնեցին, շա՜տ: Հիմա էլ պատրաստակամ են օգնելու: Երբեք սիրիահայ կամ հայաստանցի անջրպետը չեմ զգացել:
Ինձ համար Սիրիան մնում է հայրենիք: Երբ 6-րդ դասարանում Հալեպում հանդեսի ժամանակ Հայաստանի հիմն էինք երգում, ես ամբողջ մարմնով փշաքաղվում էի, իսկ հիմա, երբ այստեղ Սիրիայի քայլերգն եմ լսում, կարոտից արյունս պաղում է երակներումս: Իմ ամենաերջանիկ օրերը այնտեղ են անցել: Դժբախտ օրերս դարձյալ հիշել չեմ ուզում:
Իսկ երեխաների համար Հայաստանը միակ հայրենիքն է: Դպրոցը երկրորդ տունն է, ուսուցչուհիները՝ երկրորդ մայր: Այդպես չէր լինի, եթե նրանք այն ընկալումը չունենային, որ սա իրենց հայրենիքն է: Իհարկե, հոգեբանորեն դեռ վերքերը չեն սպիացել, սակայն իմ երեխաները այստեղ ուրախ են:
-Անժելա´, Ձեր երեխաների ապագան Ձեր ապագան է նաև: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում այդ ապագան:
– Գիտեք, երբ Մինասը ողջ էր, ամեն գիշեր երեխաների հետ աղոթում էր, սովորեցնում նրանց տարբեր աղոթքներ: Հիմա էլ երեխաներս աղոթում են: Փոքրս՝ Մովսեսը, ասում է, որ հայրիկը գիշերները իջնում է, համբուրում նրան, նորից բարձրանում վերև:
Մինասի հոգևոր ներկայությամբ ու Տիրոջ բարեհաճությամբ փորձում ենք ապրել ու մտածել ապագայի մասին: Երբ հայրը իր փոքրիկ երեխային օդ է նետում, երեխան հրճվում է, չի վախենում ընկնելուց, քանի որ վստահ է՝ հայրը բռնելու է: Ես, իմ երեխաները կորցրել ենք այդ վստահությունը, սակայն այստեղ փորձում ենք վերագտնել դա: Ես ուրախ եմ, որ իմ երեխաները բացի Հայաստանից, այլ վայրում իրենց ապագան չեն պատկերացնում:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի
Հ. Գ. Անժելայի տան սեղանին դրված նկարում մի երջանիկ ընտանիք է՝ մայրը, հայրը և երեք սիրունատես փոքրիկները: 2 տարի առաջ կյանքն այդ նկարը մի փոքր վերախմբագրեց, սակայն երջանիկ ընտանիքի մնացած անդամների համար այն մնում է չխմբագրված: Այսօր էլ, Անժելայի մատնեմատը օղակված է ամուսնական գեղեցիկ մատանիով, իսկ երեխաները հայրիկի մասին միայն ներկայով են խոսում:

«Я рада, что мои дети, кроме Армении, в другом месте не представляют своего будущего»: Анжела Аджемян
Анжела Аджемян перебралась из Алеппо в Армению более полутора лет назад с тремя детьми – Ованесом, Мегеди и Мовсесом. Армения приняла их с распростертыми объятиями, но раны, полученные в Алеппо, до сих пор не зарубцевались. В беседе с «Армяне сегодня» Анжела рассказывает об аду, принесенном войной, Родине-Армении и продолжении незавершенной истории.
– Анжела, говорят, в Алеппо нет ни одной армянской семьи, которая бы не имела свою историю 1915 года. Откуда происходят Ваши корни?
– Да, любая семья сирийских армян историю своего клана начинает с Западной Армении. Отец моего отца был родом из Сасуна. Его семья видела Геноцид, жила в этом аду. Как говорил мой дед, судьбу видели написанной на лбу. На пути бегства мать моего деда сплела волосы дочерей и бросила их в реку, чтобы турки-аскяры даже не попытались пальцем прикоснуться к ним, осквернить. Это была очень отважная семья. Дед Тигран был боевиком, крал оружие у турецкой армии и отдавал армянам, чтобы защищались, но когда турки узнали об этом – преследовали его, и чтобы не погибнуть от рук турок, он выпил яд и скончался.
Дедушка, когда были маленькими, всегда предупреждал нас не доверять мусульманам, поскольку пережил их ужас. Впоследствии, когда мы пережили все это, я по-новому переосмыслила рассказы деда.
– Анжела, тем не менее, произнося слово Алеппо, в Ваших глазах пробуждаются свет и воспоминания. Предполагаю, что до войны жили мирной, благополучной и счастливой жизнью.
– Да, так и было. Я работала воспитательницей в детском саду, но поскольку дети были маленькими, вынуждена была оставить работу, чтобы ухаживать, растить их. Но муж работал в двух местах, у него был холодильный завод, а вторая специальность была – матер по металлу. Работал, честным трудом зарабатывал хлеб наш насущный, мы были довольны и благодарны тому, что имели (умолкает, глаза затуманиваются – авт.)
– Что же случилось потом? Как война ворвалась в Вашу жизнь?
– Война только началась. Место работы мужа было далековато от города, в одном из близлежащих сел, поскольку правительство запрещало иметь в городе предприятия и эксплуатировать их. Когда исламская армия напала на это село, муж мой Минас и его отец были там. Один из соседей, пьяный, предал, что на предприятии работают отец и сын христиане, не из их нации и веры, а для исламистов, мозги которых были промыты – кто не из них, не имеет права жить. В этом была причина, что моих мужа и свекра похитили. Несколько дней не получая вестей, я послала за ними человека, написала письмо, поскольку телефон не работал, а ответа все не было.
Только спустя неделю достигла весть, когда одному из армян удалось сбежать и добраться до города. По его словам, исламисты похитили моего мужа и его отца, «чтобы судить». Мы уже представляли, что может произойти, потому отправили к ним одного мусульманина (армянина отправить было невозможно – его постигла бы судьба моего мужа). Через него обещали заплатить деньги – готовы были заплатить, сколько потребуют. Однако боевики не признались, что держат у себя таких людей.
– Они действительно были у них?
– Мы были уверены, что они у них. Я даже представляла, каким мукам их подвергали, мучили голодом. Каждый час растянулся для нас в целый век, перепутались день и ночь. Спустя месяц мне позвонил один мусульманин, говоривший на их языке. По его словам, он был адвокатом, также попал в плен, вместе с моим мужем провел этот месяц, но ему удалось освободиться. Я поначалу не поверила, но он знал такие вещи, что только муж мог ему рассказать. Он передал, что Минас и его отец Ованес живы. Это стало для нас новой надеждой. Я попыталась расспросить у него пути спасения, но он с иронией сказал, что у исламистов есть и деньги, и оружие, и человеческий потенциал. Просто их цель – заставить моего мужа и его отца изменить веру.
После того случая минуло 4 месяца. Это был неописуемый ад. Но звонок не заставил себя долго ждать – я получила известие о том, что муж и его отец скончались. Потом позвонила адвокату-мусульманину, чтобы уточнил сообщение. Спустя день он позвонил и сказал, что мужа и его отца убили за то, что не согласились сменить веру.
Нам даже не отдали их трупы, хотя мы сделали все возможное – даже обращались в Красный Крест. Однако боевики заявили, что если они отдадут трупы – мы похороним их по христианскому обряду, а они похоронят по мусульманскому. Прождали пять дней, но постепенно надежда получить трупы развеялась (беседа ненадолго прерывается, в комнату вошла Мегеди, принеся с собой свет, развеявший царящую в комнате грусть. Она пришла забрать школьные тетради).
– Анжела, представляю, как трудно было. Но как бы неуместно ни было, народная пословица гласит: покуда Земля вертится, жизнь продолжается. Как продолжилась Ваша жизнь и жизнь Ваших детей?
– Спустя два месяца мне позвонили с угрозами: мол, знают наш адрес, какую школу посещают наши дети. В квартале было много шпионов. Жить в таких условиях уже стало невозможно. Я была психически истощена, дети напуганы. Ради безопасности детей мне оставалось лишь любой ценой выбраться из этой страны. Но правительство не дало документа о гибели или исчезновении моего мужа, поскольку его тело так и не нашли. Я должна была дожидаться этой бумаги три года. Детей без подписи отца не выпускали из страны. Я была вынуждена соврать, что муж работает в Ливане и нам срочно надо ехать к нему. Так добрались до Бейрута, откуда спустя 15 дней приехали в Армению.
– Все начинать сначала. С чего начали?
– Да, начинать с нуля. Мне казалось, я не смогу заново жить, но… Дети придали мне сил. Адвокат, который вместе с Минасом месяц оставался в плену, при первом телефонном разговоре передал мне его слова: «Уход за детьми я оставляю на тебя одну. �?х будущее пусть будет за пределами этой страны. Воспитай их так, как сделали бы это вместе». Так и продолжается.
Школа в Ереване у детей замечательное, учеба тоже. Окружение очень здоровое, все стараются чем-то помочь. Здесь нам очень много помогали. �? сейчас готовы помогать. Я никогда не чувствовала водораздела между сирийскими армянами и местными.
Сирия для меня остается родиной. Когда в 6-м классе во время мероприятия в Алеппо пели Гимн Армении, я ужасно волновалась, а когда здесь слышу Гимн Сирии – от тоски кровь стынет в жилах. Там прошли самые счастливые мои дни, дни несчастий не хочется вспоминать.
Для детей же Армения – единственная Родина. Школа – второй дом, учителя – вторая мать. Так бы не было, если бы у них не было осознания того, что здесь – их Родина. Конечно, психологически раны еще не зарубцевались, однако дети здесь рады.
– Анжела, Ваши дети – это и Ваше будущее. Как Вы себе представляете его?
– Знаете, когда Минас был жив, каждую ночь молился с детьми, учил их разным молитвам. Дети и сейчас молятся. Младший, Мовсес, говорит, что по ночам папа спускается, целует его, и снова поднимается наверх.
Духовным присутствием Минаса и благосклонностью Владыки пытаемся жить и думать о будущем. Когда отец подбрасывает своего малыша, ребенок радуется, не боится, поскольку уверен – отец его поймает. Я и дети утеряли эту уверенность, но здесь пытаемся вновь обрести ее. Я рада, что мои дети, кроме Армении, в другом месте не представляют своего будущего.
P.S. На фотографии в доме Анжелы – счастливая семья, мать, отец и трое любимых малышей. Два года назад жизнь несколько «отредактировала» этот снимок, но для остальных членов счастливой семьи он остается неотредактированным. �? сегодня на пальце Анжелы – чудесное обручальное кольцо, а дети об отце говорят только в настоящем времени.