Նվիրվում է Հայոց բանակի 24-րդ տարեդարձին.Պայքարից ծնված երգեր
Ազգային, հայրենասիրական երգեր լսելիս՝ հոգիդ կամա թե ակամա ալեկոծվում է, պարուրվում հայրենասիրական վառ ապրումներով: Սկսում ես ավելի արժևորել հայրենիքդ, այն հողը, որի վրա ապրում ես, արարում, որից ուժ ես ստանում ու չես կարողանում, որքան էլ փորձես, ազատվել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ոտքերդ այլ հող են «շոշափում»:
Այդ երգերի անհրաժեշտությունն ավելի քան կարևոր և հրատապ է դառնում օրհասական պահերին: Մարտի դաշտում կենաց-մահու պայքար մղող մեր հայորդիների համար դրանք դառնում են բալասան, որից նրանք գոտեպնդվում են, ոգի առնում, համախմբվում:
Իսկ պատմությունն էլ մեզ հուշում է, որ Գողթան գուսանները Հայոց արքաներին հաղթական երգերով են պատերազմ ճանապարհել:
Այսօր մենք հայրենասիրական երգերով, ազգային դհոլ ու զուռնայով Հայոց բանակ ենք ճանապարհում մեր զինվորներին:
Հունվարի 28-ը Հայոց բանակի կազմավորման 24-րդ տարեդարձն է: Այս առիթով «Հայերն այսօրը» ներկայացնում է հայրենասիրական մի քանի երգերի ստեղծման նախապատմությունը: Երգեր, որոնք դեռ երկար կոգևորեն, կապրեցնեն ու կառաջնորդեն…
«Մարտիկի երգը»
Գրվել է 1944-1945 թվականներին՝ Հայրենական պատերազմի տարիներին: Խոսքերի հեղինակը Գեղամ Սարյանն է, երաժշտությունը գրել է Աշոտ Սաթյանը: «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում Արամ Սաթյանի եղբորորդին՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը նշեց, որ եղել են տարիներ, երբ կուսակցական շահերից ելնելով, արգելել են երգի տարածումը, սակայն հետագայում այն կրկին թույլատրել են հնչեցնել:
Երաժշտական ձևավորման առումով երգն ունեցել է 18 տարբերակ: Երկարատև քննարկումից հետո ընտրվել է բոլորիս ծանոթ մեղեդին: Ստեղծագործության առաջին կատարողներից են եղել Շառա Տալյանն ու Հովհաննես Բադալյանը: Հետագայում արդեն երգը տարածվել է և մեծ ճանաչում գտել՝ խտացնելով մարտի դաշտում հայրենիքի, մոր, հարազատ հանդ ու սարի կարոտն ապրող զինվորի ապրումները:
Երգը լայն կիրառում է ունեցել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում:
Արամ Սաթյանը հավելեց, որ հայ անվանի կոմպոզիտոր Դավիթ Թուխմանովը հարցազրույցներից մեկի ժամանակ նշել է, որ «Մարտիկի երգը» շատ սրտամոտ ստեղծագործություն է, որը պրոֆեսիոնալ շատ բարձր մակարդակով է գրվել:
Տարիների ընթացքում այս մեղեդային երգը ճանաչվեց ամբողջ աշխարհում, և ոչ միայն հայերի շրջանում: Այն առ այսօր շարունակում է մեծ հնչեղություն և պահանջարկ ունենալ:
Արամ Սաթյանի հուզմունքը մեծ է եղել, երբ 2015 թվականի աշնանը Բոստոնում տեղի ունեցած հայկական երգի երեկոյի  ժամանակ այլազգի երգիչները «Մարտիկի երգն» են երգել:
Գուսան Հայկազունու երգերը
Արցախյան պատերազմի մասնակից Գագիկ Նազարյանը (Գուսան Հայկազուն) հեղինակել է այնպիսի երգեր, որոնք ոչ միայն չեն կորցրել արդիականությունը, այլև շարունակում են հնչել ամենուր: Երգերի մեծ մասը Գուսանը գրել է հենց պատերազմի տարիներին: Նրա երգերից մի քանիսը Հայկական բանակում որպես քայլերգ են հնչում: Գուսանն իր երգացանկից «Հայերն այսօրին» ներկայացրեց մի քանի երգերի պատմությունը:
Նրա առաջին հեղինակային ստեղծագործությունը «Հայեր, միացե՛ք» երգն է, որը Արցախյան շարժման սկզբում է գրվել: Գուսանը երգն առաջին անգամ կատարել է 1988 թվականի մայիսի 17-ին՝ Ազատության հրապարակում: Այն հետագայում հայերի միասնությունը խորհրդանշող համազգային երգ է դառնում:
Երգը գրելիս նրան ոգևորել է այն ժամանակ հաճախ հնչող համանուն վանկարկումը: Երգը ծնվում է 10 օրվա ընթացքում և արագորեն տարածում գտնում ոչ միայն Հայաստանում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Գուսանը տեսնելով, որ երգը մեծ սեր է վայելում մարդկանց մոտ, ընկերների հետ 1000 օրինակ տպագրում է ու բաժանում զինվորներին:
Երգի «ծնունդից»  27 տարի է անցել: Այս տարիների ընթացքում այն փոփոխությունների է ենթարկվել, նորացվել:
Գուսանը երգը «թարմացնելու», մերօրյա կատարում դարձնելու առաջարկ Սփյուռքից է ստանում: Ընդառաջում է խնդրանքին և պահելով երգի հիմնական բովանդակությունը՝ բառերը փոխում է՝ համահունչ դարձնելով Հայրենիքի և Սփյուռքի այսօրվա պահանջներին:
Ստեղծագործությանը նոր կյանք տալու ջատագովներից է եղել նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարն առաջիններից մեկն էր, ում Գուսանը ցույց է տվել երգի նորացված տարբերակը՝ արժանանալով Հրանուշ Հակոբանի համաձայնությանն ու հավանությանը:
«Գետաշեն» երգն ազդեցիկ նախապատմություն ունի. 1990 թվականին շուրջ 25 զինված տղաներից բաղկացած կամավորական ջոկատը՝ հրամանատար Լաերտ Սաղաթելյանի գլխավորությամբ, ժամանել է Երևան՝ Գետաշեն մեկնելու և այն պաշտպանելու համար։ Տղաների շարքում Գուսան Հայկազունին տեսնելով՝ հրամանատարը նրան արգելում է մեկնել, ասելով՝ եթե հանկարծ մի «քոռ գյուլա» նրան դիպչի, ինչ պետք է անեն:
Սակայն Գուսանը անդրդվելի էր իր որոշման մեջ և փորձում է թաքուն ինքնաթիռ մտնել, սակայն հրամանատարը նկատում է և ասում. «Արագ իջի´ր, ո՞ւր ես թռչում։ Ես քեզ չասացի՞, որ չես մեկնելու։ Ավելի լավ է՝ մնա այստեղ ու մի երգ գրի Գետաշենի մասին»:
Կոչը կարծես սթափեցրեց Գուսանին: Մնալով Երևանում՝ երեք օրվա ընթացքում Գետաշենի մասին երգ է գրում։ Չորրորդ օրը զենք ու սննդամթերք տեղափոխող ինքնաթիռով նա մեկնում է Գետաշեն ու միանում ջոկատին։ Հենց այնտեղ էլ տեղի ունենում երգի առաջին կատարումը:
«Գետաշեն» երգի հետ կապված Գուսան Հայկազունը մի ուշագրավ պատմություն էլ պատմեց: Շահումյանը կորցնելուց հետո ժողովուրդը Մարտակերտ էր գաղթում, ճանապարհին հսկողություն էր սահմանվել, որ թշնամին չհարձակվի մարդկանց վրա: Մի գիշեր զինվորներից մեկը գալիս է հրամանատարի՝ Մայիս Մկրտչյանի մոտ և ասում, որ անտառում հայ երեխաներ կան թաքնված: Հրամանատարը հարցնում է, թե ինչու է վստահ, որ հայ երեխաներ են: Զինվորը պատմում է, որ երեխայի լացի ձայն է լսել, և մի մեծահասակի, որը անընդհատ սո´ւս, սո´ւս է ասել:
Սկսում են փնտրել երեխաներին, սակայն ապարդյուն. անտառում նրանց բղավոցներին ոչ ոք չի արձագանքում: Հրամանատարը, տեսնելով, որ որոնումներն անիմաստ են դառնում, շարում է զորքը և հրամայում «Գետաշեն» երգը երգել: Քիչ անց թփուտներից դուրս է գալիս մի ծերունի`հետևից մոտ 40 երեխա: Ծերունին պատմում է, որ երբ լսել են նրանց ձայները, վախեցել են դուրս գալ: Կարծել են, որ հնարավոր է ադրբեջանցիներ լինեն, որոնք իրենց մոլորեցնելու համար հայերեն են խոսել: Եվ միայն «Գետաշեն» երգը լսելուց հետո են համոզվել, որ հայեր են:
Գուսան Հայկազունու «Հպա՛րտ գնացեք» երգը Դուշման Վարդանի (Վարդան Ստեփանյան) հիշատակին է նվիրված: Երբ 1992 թվականին Արցախի Մյուրիշեն գյուղի մոտ քաջաբար զոհվում է Դուշման Վարդանը, նրա զինակից ընկերները հոգեկան ծանր ապրումների մեջ են ընկնում և հուսալքվում: Նրանց վիշտը փարատելու, գոտեպնդելու համար Գուսան Հայկազունը գրում է «Հպա՛րտ գնացեք» երգը: Ավարտելով՝ անմիջապես շտապում է Երևան՝ երգիչ Սահակ Գալոյանի մոտ: Միասին վերախմբագրելով ստեղծագործությունը՝ սկսում են այն տարածել զինվորների շրջանում:
Այն, իրոք, ծառայեց իր նպատակին. երգի շնորհիվ մարտի դաշտում կռվող հայորդիների մոտ կրկին արթնացավ հաղթանակի հանդեպ հույսը, որոնք անկոտրում ոգով շարունակեցին պայքարը:
«Ախպերս ու ես».
Արցախյան պատերազմի տարիների ճանաչում ունեցող ստեղծագործություններից է նաև ազատամարտիկ, երգահան Գուսան Տոտիկի (Աշոտ Բեգոյան) հեղինակած «Ախպերս ու ես» երգը:
Երգի պատմության մասին «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում տեղեկություններ հաղորդեց Գուսանի կինը՝ տիկին Անուշը: «Մարտի դաշտ գնալուց առաջ ամուսինս որոշեց մի երգ գրել, որը կօգնի սփոփել որդիներին ռազմաճակատ ճանապարհող մայրերի կարոտը: Ամուսինս երգը նվիրել է իր զինակից ընկերներին, որոնք շատ են ոգևորվել երգից»,-նշեց տիկին Անուշը և հավելեց, որ Գուսան Տոտիկը բազմաթիվ այլ հայրենասիրական երգերի հեղինակ է, որոնք, ցավոք, ծանոթ  չեն ունկնդրին:
«Երազ իմ երկիր հայրենի».
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը վստահեցնում է, որ «Երազ իմ երկիր հայրենի» երգը  Հայոց բանակի խորհրդանիշն է:
Հարցազրույցներից մեկի ժամանակ Հայոց բանակի օրհներգի հեղինակը նշել է, որ երգն իր մեջ արթնացնում է ոչ թե վերամբարձ, այլ նուրբ հայրենասիրական զգացումներ: Հիշում է, որ մի զինվոր իրեն ասել էր, որ երբ երգում է այս երգը, այն օգնում է դիմակայել դժվարություններին, հավատալ ուժերին և հայրենասիրությամբ լցվել:
Երգահանի խոսքով՝ իր համար լիարժեք երջանկությունը հենց այդ գնահատականն է, երբ ծառայության դժվարին պայմաններում էլ երգը ոգևորում է զինվորներին: Նրա բնորոշմամբ` իր հեղինակած երգը երկրի հանդեպ հիացումի զգացողության արտացոլումն է:
«Կարմիր կակաչները», «Որ սարերը չմնան անտեր».
Կարմիր կակաչները», «Որ սարերը չմնան անտեր» ստեղծագործությունները Ռուբեն Հախվերդյանը գրել է 1997 թվականին: Խոսելով երգերի մասին՝ «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում երգիչն ասաց, որ մարտի դաշտում ընկած ընկերների կարոտն է ստիպել նրան գրելու այս երգերը:

Посвящается 24-й годовщине Армянской армии: Песни, рожденные в борьбе
Слушая национальные, патриотические песни, душа вольно или невольно приходит в смятение, тебя охватывают яркие патриотические чувства. Начинаешь больше ценить Родину, землю, на которой живешь и созидаешь, от которой черпаешь силы, и как бы ни старался – не можешь избавиться даже тогда, когда ощущаешь под ногами другую землю.
Необходимость этих песен становится более важной и актуальной в судьбоносные мгновения. Для армян, на поле боя ведущих борьбу не на жизнь, а на смерть, они становятся бальзамом – они воодушевляются, крепнут духом, сплачиваются.
�?з истории известно, что гусаны Гохтаны провожали армянских царей на войну победными песнями.
Сегодня мы с патриотическими песнями, национальными доолом и зурной провожаем в Армянскую армию наших воинов.
28 января Армянской армии исполнилось 24 года. Поэтому поводу «Армяне сегодня» представляет историю создания нескольких патриотических песен. Песен, которые еще долго будут воодушевлять, заставлять жить и вести вперед.
«Песня бойца»
Написана в 1944-45 годах, в период Великой Отечественной войны. Автор текста Гегам Сарян, музыку написал Ашот Сатян. В беседе с «Армяне сегодня» племянник Арама Сатяна, председатель Союза композиторов Армении Арам Сатян отметил, что были годы, когда, исходя из партийных интересов, распространение песни было запрещено, однако впоследствии ее вновь разрешили к исполнению.
В плане музыкального оформления у песни было 18 вариантов. После долгих дебатов была избрана знакомая всем мелодия. Одними из первых исполнителей ее были Шара Талян и Ованес Бадалян. Впоследствии песня обрела большую популярность, обостряя чувства защищающего родину на поле брани воина, тоскующего по Родине, матери, родным полям и горам.
Песня приобрела больше распространение не только в Армении, но и в Диаспоре.
Арам Сатян добавил, что известный композитор-армянин Давид Тухманов в одном из интервью отметил, что «Песня бойца» – произведение, берущее за душу, написана на очень высоком профессиональном уровне.
С годами эта песня разнеслась по всему миру, и не только среди армян. Она и по сей день не теряет своего звучания и востребованности.
Велико было волнение Арама Сатяна, когда осенью 2015 года на состоявшемся в Бостоне вечере армянской песни певцы-иностранцы исполнили «Песню бойца».
Песни гусана Айказуна
Участник Арцахской войны Гагик Назарян (гусан Айказун) создал такие песни, которые не только не утратили актуальности, но и продолжают звучать повсюду. Большую часть их гусан написал именно в годы войны. Некоторые из его песен звучат в Армянской армии как марши. «Армяне сегодня» представляет истории некоторых произведений Гусана.
Его первое авторское произведение – песня «Айер, миацек» («Армяне, объединяйтесь»), написанная в начале Арцахского движения. Впервые гусан исполнил ее 17 мая 1988 года на площади Свободы. Впоследствии она стала общенациональной песней, символизирующей единство армян.
При написании песни его вдохновлял часто звучащий в то время одноименный девиз. Песня родилась в течение 10 дней и быстро распространилась не только в Армении, но и за ее пределами. Видя, что песня пользуется у людей большой любовью, гусан с друзьями печатает 1000 экземпляров и раздает солдатам.
После рождения песни минуло 27 лет. С годами она подверглась изменениям, обновилась.
Предложение обновить песню, интерпретировать в современном исполнении гусан получил из Диаспоры. Выполняя просьбу и сохранив основное содержание песни, он поменял слова, сделав их созвучными сегодняшним потребностям Родины и Диаспоры.
Среди поборников того, чтобы вдохнуть в песню новую жизнь, была министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она была одной из первых, кому гусан показал обновленный вариант своего детища, удостоившись согласия и одобрения Грануш Акопян.
Песня «Геташен» имеет волнующую предысторию: в 1990 году отряд добровольцев численностью 25 человек во главе в командиром Лаэртом  Сагателяном прибыл в Ереван, чтобы отправиться на защиту Геташена. Увидя среди ребят гусана Айказуна, командир запрещает ему ехать в Геташен, говоря: «Вдруг в него попадет шальная пуля, что будем делать».
Однако гусан пытается тайком пробраться в самолет, командир замечает и говорит: «Быстренько выходи. Я же сказал, ты не отправишься. Лучше оставайся здесь и напиши хорошую песню о Геташене».
Призыв будто отрезвил Гусана. Оставшись в Ереване, за три дня он написал песню о Геташене, а на четвертый день самолетом, перевозившим оружие и боеприпасы, отправляется в Геташен и присоединяется к отряду. �?менно здесь и состоялось первое исполнение песни.
В связи с песней «Геташен» гусан Айказун рассказал и другую интересную историю. Утеряв Шаумян, народ перебирается в Мартакерт, по дороге был установлен контроль, чтобы противник не напал на мирное население. Однажды ночью один из бойцов приходит к командиру, Маису Мкртчяну, и говорит, что в лесу прячутся дети-армяне. Командир спрашивает – откуда уверенность, что дети именно армяне. Солдат рассказывает, что услышал детский плач, и голос взрослого постоянно повторявшего: «Сус, сус» («Молчи, молчи»).
Начали искать детей, но безрезультатно: на их призывы в лесу никто не отзывался. Видя, что поиски становятся бессмысленными, командир приказывает построиться и петь песню «Геташен». Чуть позже из кустов выходит старик, следом человек сорок детей. Старик рассказал, что, услышав их голоса, побоялись выйти. Думали, что могут быть азербайджанцы, которые, чтобы запутать их, говорили по-армянски. �? только услышав песню «Геташен» убедились, что армяне.
Песня гусана Айказуна «Уходите гордо» («Хпарт гнацек») посвящена памяти Душмана Вардана (Вардан Степанян). Когда в 1992 году Душман Вардан героически погибает у Арцахского села Мюришен, его соратники тяжело переживают утрату. Чтобы утолить их скорбь, гусан Айказун пишет эту песню, сразу отправляется в Ереван к певцу Сааку Галояну. Вместе с ним отредактировав песню, начинают распространять ее среди воинов.
Песня послужила своей цели – благодаря ей у армянских воинов вновь пробудилась надежда на победу и они с непоколебимым духом продолжили борьбу.
«Ахперс у ес» («Я и мой брат»)
К произведениям, нашедшим широкое распространение в годы Арцахской войны, относится и песня ополченца, автора-песенника гусана Тотика (Ашот Бегоян) «Ахперс у ес».
Подробности об истории песни в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» поведала супруга гусана госпожа Ануш. «Перед уходом на поле боя муж решил написать песню, которая поможет утолить тоску матерей, провожающих сыновей на войну. Муж посвятил песню   друзьям-однополчанам, которых она сильно воодушевила», – отметила госпожа Ануш, добавив, что гусан Тотик – автор и многих других патриотических песен, которые, увы, сегодня неизвестны широкой общественности.
«Ераз им еркир айрени» («Мечта – моя родная страна»)
Народный артист СССР, композитор Роберт Амирханян заверяет, что эта песня – символ Армянской армии.
В одном из интервью автор Гимна Армянской армии отметил, что песня пробуждает в нем не высокопарность, а тонкие патриотические чувства. Вспоминает, как один солдат сказал ему, что когда слышит эту песню, она помогает преодолевать трудности, верить в свои силы и преисполняться патриотизма.
По словам композитора, полноценным счастьем для него является именно эта оценка, когда в тяжелейших условиях службы песня воодушевляет воинов. По его определению, сочиненная им песня является отражением чувства восхищения страной.
«Кармир какачнер», «Вор сарер антер чмнан» («Красные маки», «Чтобы горы не остались без хозяев») – эти произведения написал Рубен Ахвердян в 1997 году. Говоря о песнях, он сказал, что тоска по друзьям, павшим на поле боя, заставила его написать эти песни.