Արուսյակ Բարսեղյան. «Մեր դպրոցում ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի սիրիահայ աշակերտներն իրենց լավ զգան…»
Օրերս Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցում, որտեղ սովորում է Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված շուրջ 100 սիրիահայ աշակերտ, կայացավ Քուվեյթի Պետության ֆինանսական աջակցությամբ վերազինված համակարգչային դասարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդիի, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե  Սողոմոնյանի մասնակցությամբ:
«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ  զրույցում դպրոցի տնօրեն Արուսյակ Բարսեղյանը ջերմորեն խոսեց սիրիահայ երեխաների մասին, և ասաց, որ նրանք հեշտությամբ են մերվել շրջապատին, բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են հայաստանցի աշակերտների հետ, ոչ մի խնդիրներ չեն առաջացնում, աչքի են ընկնում կարգապահությամբ:
Տնօրենի խոսքով՝ սկզբնական շրջանում երեխաների մոտ լարվածություն է նկատվել, բայց հիմա խաղաղ հոգեվիճակում են գտնվում, սիրով են հաճախում դասերին: Այս ամենը պայմանավորված է նաև տնօրենի և ուսուցիչների բարեհամբույր վերաբերմունքով:
Ուսուցիչների ամենօրյա սրտացավ աշխատանքի շնորհիվ հասել են այն արդյունքին, որ այժմ սիրիահայ երեխաներն  առանց դժվարության արևելահայերենով են սովորում դասերը: Իրենց հասակակից հայաստանցի երեխաներն էլ խտրականություն չեն դնում և բարեկամական սիրով են լցված միմյանց հանդեպ: Արուսյակ Բարսեղյանը տեղեկացրեց , որ դասալսումների  գնալիս նկատում է, թե ինչպես են սիրիահայ երեխաները խնդրում ուսուցիչներից, որ իրենց իբրև սիրիահայ չառանձնացնեն, այլ ընդունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի և աշակերտ: Դա, անշուշտ, խոսում է այն մասին, որ երեխաներն այստեղ օտարի պես չեն զգում իրենց և լիովին ներգրավված են հայկական միջավայրին:
Ուսման ընթացքում հիմնական դժվարությունները երեխաների համար ռուսաց լեզվի դասերն են հանդիսանում, սակայն աշխատասիրության շնորհիվ փորձում են այդ առարկան էլ յուրացնել: Մաթեմատիկական գիտելիքներով են աչքի ընկնում. նույնիսկ երկու սիրիահայ աշակերտ մասնակցել է «Կենգուրու» մաթեմատիկական միջազգային մրցույթին, որտեղ երկրորդ դասարանցի Տոշողլալեան Լիլիթը երկրորդ տեղն է գրավել, իսկ երրորդ դասարանցի Պազարճեան Սաքոն՝ հատուկ մրցանակ ստացել:
Դպրոցում գործում են արտադասարանական տարբեր խմբակներ, որտեղ ակտիվորեն մասնակցնում են նաև սիրիահայ աշակերտները: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկությամբ սիրիահայ աշակերտների համար 2-րդ տարին անընդմեջ   անցկացվում են  արաբերենի խորացված դասընթացներ:  Իսկ այս տարի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի որոշմամբ՝ դպրոցի առաջին դասարանցիները  շաբաթական երկու դասաժամ արաբերեն են սովորում:
Տիկին Բարսեղյանը շեշտեց, որ սիրիահայ աշակերտներն ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են գտնվում, նրանց մոտ առաջացած խնդիրներին հրատապ լուծումներ են տալիս.  դպրոցում ամեն ինչ անում են, որպեսզի նրանք իրենց լավ զգան:
Զրույցի վերջում դպրոցի տնօրենն իր խորին շնորհակալությունն ու երախտագիտության խոսքն ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին և ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդիին՝  Քուվեյթի Պետության ֆինանսական աջակցությամբ վերազինված համակարգչային դասարանի բացման համար: Տնօրենի կարծիքով՝ նման ժամանակակից, հագեցված տեխնիկաների առկայությամբ աշակերտներն առավել հաճույքով կհաճախեն համակարգչային դասընթացներին և կզարգացնեն մտահորիզոնը:
Եզրափակելով իր խոսքը՝ տիկին Բարսեղյանը նշեց, որ միջոցառման հանդիսավոր արարողությանը սիրիահայ աշակերտները մեծ ոգևորությամբ են ելույթ ունեցել՝ արաբերենով և հայերենով բանաստեղծություններ արտասանել, երգեր կատարել, որոնք արժանացել են բարձրաստիճան հյուրերի հավանությանն ու  բարձր գնահատանքին:
Հավելենք, որ աջակցությունը ցուցաբերվել էր 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի և ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության դեսպանության միջև կնքված հուշագրի համաձայն՝ «Աջակցություն Հայաստանում բնակվող սիրիահայերի կրթական հիմնախնդիրների լուծմանը» ծրագրի շրջանակներում:

Arusyak Barseghyan: “Our school does everything it can to make sure the Syrian-Armenian students feel good…”
Recently the solemn opening ceremony of a newly equipped computer classroom was held at Nar-Dos School N 14 in Yerevan, which has nearly 100 Syrian-Armenian students who moved to Armenia as a result of the civil war in Syria. Among the participants of the opening of the classroom equipped through funding provided by the State of Kuwait were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenia Bassam Mohammad Al-Qabandi and Head of the Department of General Education at Yerevan Municipality Gayane Soghomonyan.
In an interview with “Hayern Aysor”, the school’s Principal Arusyak Barseghyan talked fondly about the Syrian-Armenian children and said they have easily adapted to the environment, are on good terms with the students in Armenia, don’t cause any problems and stand out with their discipline.
According to the principal, in the beginning, the Syrian-Armenian children were tense, but now they have peace of mind and attend the classes with pleasure. This is due to the generosity of the principal and the teachers.
Thanks to the teachers’ daily and heartfelt efforts, the Syrian-Armenian children have no trouble learning Eastern Armenian. Their fellow students of Armenia don’t discriminate and are friendly with them. Arusyak Barseghyan said that as she visits the classrooms, she notices how the Syrian-Armenian children ask the teachers to not distinguish them as Syrian-Armenians, but accept them as citizens and students of the Republic of Armenia. Of course, this goes to show that the children don’t feel like foreigners here and are have fully adapted to the Armenian environment.
The main difficulties for the children are the Russian language classes, but thanks to their diligence, they try to master the language. Syrian-Armenians stand out with their knowledge of math. There are even two Syrian-Armenian students who have participated in the Kangaroo International Math Contest, including 2nd grade student Lilit Doshoghlalian (2nd place) and 3rd grade student Sako Bazarjian, who received a special prize.
The school has extracurricular clubs that have active Syrian-Armenian members. By the proposal of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Syrian-Armenian students have been taking advanced Arabic language courses for the second consecutive year. This year, by the decision of RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan, the school’s first grade students learn Arabic for two hours a week.
Mrs. Barseghyan stressed the fact that the Syrian-Armenian students are in the school’s focus. The school solves their urgent issues and does everything it can to make sure they feel good at school.
In the end, the school principal expressed her deep gratitude to RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to Armenia Bassam Mohammad Al-Qabandi for the opening of the computer classroom equipped through funding provided by the State of Kuwait. According to the principal, the students will attend the computer classes and will learn more with pleasure in such a state-of-the-art classroom.
In closing, Mrs. Barseghyan mentioned that the Syrian-Armenian children were very excited about the solemn opening ceremony as they recited poems and performed songs in Arabic and Armenian and received warm rounds of applause from the audience.
Let us add that the assistance was provided as part of the Program for Support to the Solution to Key Educational Issues Facing Syrian-Armenians in Armenia, in accordance with the memorandum signed by the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO and the Embassy of the State of Kuwait in Armenia under the initiative of the RA Ministry of Diaspora on September 27, 2013.