«Առաջ Հայրենիքս էր երազ, իսկ հիմա՝ Հալեպը՝ իմ քաղցր ծննդավայրը». Աղավնի Քեվրանյան
Ո’չ սիրիահայերը, ոչ էլ մենք՝ հայաստանաբնակներս, երբևէ չէինք կարող պատկերացնել, թե մեր օրերում հայրենադարձության այսպիսի մի ալիք կբարձրանա: Աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող մեր հայրենակիցների համար ՀայաստանՀայրենիք բառերի արտաբերումն անգամ անափ հուզմունքի, կարոտի անբացատրելի մի զգացում է առաջացնում. շատերի համար Հայրենիքը երազ է միայն: Այդ երազն իրենց հոգում տարիներ շարունակ փայփայած շատ հայորդիներ են հայրենադարձվել և իրենց նոր բույնը հյուսել՝ հայացքներն Արարատի ադամանդափայլ գագաթին հառած: Թեև սիրիական՝ անվերջանալի թվացող պատերազմի պատճառով, կյանքին սպառնացող վտանգի պարտադրանքով, այնուամենայնիվ, Հայրենիքում հանգրվանեցին շատ սիրիահայեր և փորձեցին նոր կյանք սկսել, ընտելանալ նոր միջավայրին: Ոմանք աշխատանք գտան, ոմանք դեռ փնտրտուքների մեջ են, երեխաները մանկապարտեզ ու դպրոց են հաճախում, երիտասարդներից շատերն ընդունվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, և մի փոքրիկ Հալեպ  է շունչ առել քաղաքամայր Երևանում: Բազմաշնորհ սիրիահայ կանայք ու աղջիկները, հարսները Հայրենիքում էլ շարունակում են ավանդական ասեղնագործությունը, ձեռագործը, ճաշատեսակներ ու անուշեղեն պատրաստելը, որոնց մասին տեղացիներս շատ էինք լսել, նաև՝ երբեմն ճաշակել: Ձեռքի աշխատանքն էլ, անշուշտ, հայկական ընտանիքը պահպանելու մշակույթի մի մասն է: Հերթական անգամ սիրիահայ ընտանիք մտնելիս այլևս չզարմացա՝ տեսնելով սեղանին, բազմոցին փռված՝ ասես անձեռակերտ աշխատանքներ, այլ կրկին առա ավանդույթի բույրը. այո‘, այո՝ հայկական ավանդույթի բույրը
Իմ հարցազրույցի հերոսուհիների՝ հարսի՝ Աղավնի Քեվրանյանի ու սկեսրոջ՝ տիկին Մարի Սեդրակյանի հետ ծավալվեց հետաքրքիր ու թերևս ՝ քիչ թախծալուր զրույցը:
Աղավնի ՔեվրանյանՀինգ ամիս է, ինչ Հայաստանում ենք: Շատ սպասեցինք, որ պատերազմն ավարտվի, վտանգն անցնի, սակայն չեղավ: Երկու աղջիկներիցս մեծն արդեն ավարտում էր 12-րդ դասարանը և բարձրագույն կրթություն ստանալու համար պետք է դուրս գար մեր թաղամասից, որը շատ վտանգավոր էր, փոքրս դեռևս միջնակարգում էր սովորում: Ամուսինս՝ Արամ Աթթարյանը, շարժիչների մասնագետ է: Տանը միայն ինքն էր աշխատում, և բոլորս ապահով ապրում էինք: Հետո սկսվեց վախի, տագնապի զգացումների անվերջանալի թվացող ժամանակը՝ սիրիական պատերազմը: Որոշեցինք գալ Հայրենիք, որի մասին միշտ լսել էինք դեռ մանկուց. Հայաստանը մեզ համար երազ էր, Արարատը՝ հեքիաթ, և այսօր իրական են այդ երազն ու հեքիաթը, արդեն մոտ են ու շատ ջերմ: Դրախտ է Հայաստանը, միայն թե տնտեսական վիճակը բարելավվի: Շարունակում եմ ասեղնագործել, գործել… Իմ գործերի դիզայնի հեղինակն ինքս եմ, ասեղնագործել եմ Սուրբ Էջմիածինը, մեր Արարչագործ այբուբենը, գործում եմ նաև բլուզներ, տոնածառի և այլ խաղալիքներ, մանուկների համար մաշիկներ, հաճախում եմ զբոսավարության դասընթացների: Մեծ աղջիկս սովորում է Ճարտարագիտական համալսարանում, փոքրս սովորում է Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցի 9-րդ դասարանում: Մեծ աղջկաս ուսման վարձի մի մեծ մասը բարեգործությամբ է լուծվում: Ամուսինս էլեկտրականության հետ կապված մանր-մունր գործեր է անում, սկեսուրս էլ գործում է, ճաշեր պատրաստում: Դե, այսպես էլ ապրում ենք և ուզում եմ անկեղծ լինել՝ պատերազմն ավարտվելուց հետո կվերադառնանք մեր սիրելի ծննդավայր, բայց մի տուն էլ այստեղ կհիմնենք, որ մշտապես Սիրիա-Հայաստան կապի մեջ լինենք: Այսուհետ դժվար կլինի Հայաստանից հեռու ապրելը: Հալեպում տուն ունենք, հարազատներ, դպրոցներ, պատմամշակութային հուշարձաններ… Շա՜տ ենք կարոտում Հալեպը, պատմելու բան չէ… Ես չեմ կարող ասել, թե որն է իմ հոգում ու սրտում ամենամեծ տեղը գրավում՝ Հայաստանը, թե՝ Հալեպը… Սիրելի են թե’ ծննդավայրս, թե’ Հայրենիքս: Մեկում ծնվել եմ, մյուսի մասին՝ միշտ երազել կարոտով: Առաջ Հայրենիքս էր երազ, իսկ հիմա՝ Հալեպը՝ իմ քաղցր ծննդավայրը:
Մարի Սեդրակյան – Հույսով ենք ապրում, որ մի օր Սիրիան նորից կծաղկի, խաղաղություն կհաստատվի: Ես մեկ տղա և երկու աղջիկ ունեմ. Աղջիկներիցս մեկն այժմ Իտալիայում է ապրում, մյուսը՝ Լիբանանում: Աղջկաս ընտանիքը 20 տարի Իտալիայում էր, եկան Լիբանան, տուն գնեցին, սակայն 1-2 ամիս անց սկսվեց պատերազմը, և աղջկաս ամուսինը որոշեց, որ ետ գնան Իտալիա: Հայի ճակատագիր է… Հայրենիք ենք եկել, որի կարոտով շատ ենք ապրել, Հայրենիքը մեկն է, միակն է ու անփոխարինելի ծնողի նման: 50 տարի առաջ, երբ դեռ շատ չէին գալիս-գնում Հայրենիք, խնդրում էի եկողներից, որ ափ մը հող բերեն Հայրենիքից, հիմա կանգնած եմ այդ փափագած հողին: Երանի՜ նրան, ով Հայրենիք ունի, ո՞ւմ է պետք անհայրենիք մարդը:
Եվ ապրում են այսպես մեր սիրիահայ հայրենակիցները՝ իրենց շնորհաշատ մատներով ասեղնագործելով, հյուսելով երկնքից թափվող մանանայի բույր ունեցող ծննդավայրի կարոտով, նրա ներկայով ու կրկին ծագող ապագայի հույսով:

“Armenia was a dream for us, Mount Ararat-a fairy tale, and today, the dream has come true, and so has the fairy tale.”
Neither the Syrian-Armenians nor we, the citizens of Armenia, could ever imagine seeing such a wave of repatriation in our days. For Armenians living in different corners of the globe, just pronouncing the words ��?Armenia’ and ��?Homeland’ make them get emotional and feel longing that they can’t explain. For many, the Homeland is only a dream. Many Armenians have repatriated after having had that dream in their souls for many years and have settled in a new place, looking towards the shiny peak of Mount Ararat. Due to the Syrian war that seems to be endless and the danger posing a threat to their lives, many Syrian-Armenians settled in the Homeland, tried to start a new life and adapted to the new environment. Some found jobs, while others are still in search of jobs. Children go to kindergarten or attend schools. Most young Syrian-Armenians have gotten accepted to universities, and there is now a little ��?breath’ of Aleppo in Yerevan. The multitalented Syrian-Armenian girls and women continue embroidering, making handmade items, as well as dishes and pastry that we locals had heard a lot about and have sometimes tasted. Indeed, handmade items are part of the culture to preserve the Armenian family. Once again, as I entered the home of a Syrian-Armenian family, I was no longer amazed to see works on the table and the sofa that didn’t seem to have been made by hand. Once again, I smelled the ��?scent’ of the tradition. Yes, the ��?scent’ of the Armenian tradition…
I engaged in an interesting and perhaps a little sad conversation with the bride, Aghavni Kevranian and her mother-in-law, Mrs. Marie Setrakian.
Aghavni Kevranian: We have been living in Armenia for the past five months. We waited a long time for the war to end, but it didn’t. The eldest of my two daughters was already about to finish the 12th grade and was going to leave our district to receive her higher education, and it was very dangerous. My younger daughter was still in middle school. My husband, Aram Attarian is an engine expert. He was the only breadwinner, and we were all safe. Later, we began to experience fear and went into panic that seemed endless during the Syrian war. We decided to come to the Homeland, which we had been hearing about since childhood. Armenia was a dream for us, and Mount Ararat-a fairy tale. Today, the dream has come true, and so has the fairy tale. They are very close to our hearts, and they are very cordial. Armenia is heaven. If only the economy gets better…I continue to sew and embroider…I design my works. I embroidered the Holy Etchmiadzin and the Armenian alphabet. I also knit blouses, toys for a Christmas tree and other toys and slippers for children. I also attend tourism courses. My elder daughter studies at the University of Engineering, and my younger daughter is in the 9th grade at Yeghishe Charents School. I pay my elder daughter’s tuition through charities. My husband works as an electrician, and my mother-in-law knits and makes meals. This is how we live. I want to be honest and say that after the war, we will return to our beloved hometown, but we will also build a house here so that we can always be in touch with Armenia. From now on, it will be hard for us to live far away from Armenia. We have a house and relatives in Aleppo where there are schools and historic and cultural monuments…We miss Aleppo a lot. Words can’t describe…I can’t say which has a bigger place in my heart and soul-Armenia or Aleppo…My hometown and the Homeland are dear to me. I was born in Aleppo, and have always dreamed of Armenia with longing. Before, my Homeland was a dream, but now, Aleppo, my sweet hometown is a dream.
Marie Setrakian: We live with hope that Syria will flourish again and peace will be reestablished someday. I have a son and two daughters. One of my daughters is in Spain, and the other is in Lebanon. My daughter’s family lived in Italy for 20 years, moved to Lebanon and purchased a house there, but the war broke out about two months later, and my son-in-law decided that they would go back to Italy. It is the destiny of an Armenian…We came to the Homeland, which we had longed for very much. There is only one Homeland, and it is irreplaceable, just like a parent. Fifty years ago when many people would visit the Homeland, I would ask visitors to bring me a palm of soil from the Homeland. Now, I am standing on the land that I wanted. Lucky is the person who has a Homeland! Who cares about a person without a homeland?
…And this is how our Syrian-Armenian compatriots live, embroidering and weaving with the longing for the hometown that ��?smells’ like sweetness ‘falling’ from the sky, with the hope for the present and the future that is coming again.