«Առաջ Հայրենիքս էր երազ, իսկ հիմա՝ Հալեպը՝ իմ քաղցր ծննդավայրը». Աղավնի Քեվրանյան
Ո’չ սիրիահայերը, ոչ էլ մենք՝ հայաստանաբնակներս, երբևէ չէինք կարող պատկերացնել, թե մեր օրերում հայրենադարձության այսպիսի մի ալիք կբարձրանա: Աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող մեր հայրենակիցների համար ՀայաստանՀայրենիք բառերի արտաբերումն անգամ անափ հուզմունքի, կարոտի անբացատրելի մի զգացում է առաջացնում. շատերի համար Հայրենիքը երազ է միայն: Այդ երազն իրենց հոգում տարիներ շարունակ փայփայած շատ հայորդիներ են հայրենադարձվել և իրենց նոր բույնը հյուսել՝ հայացքներն Արարատի ադամանդափայլ գագաթին հառած: Թեև սիրիական՝ անվերջանալի թվացող պատերազմի պատճառով, կյանքին սպառնացող վտանգի պարտադրանքով, այնուամենայնիվ, Հայրենիքում հանգրվանեցին շատ սիրիահայեր և փորձեցին նոր կյանք սկսել, ընտելանալ նոր միջավայրին: Ոմանք աշխատանք գտան, ոմանք դեռ փնտրտուքների մեջ են, երեխաները մանկապարտեզ ու դպրոց են հաճախում, երիտասարդներից շատերն ընդունվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, և մի փոքրիկ Հալեպ  է շունչ առել քաղաքամայր Երևանում: Բազմաշնորհ սիրիահայ կանայք ու աղջիկները, հարսները Հայրենիքում էլ շարունակում են ավանդական ասեղնագործությունը, ձեռագործը, ճաշատեսակներ ու անուշեղեն պատրաստելը, որոնց մասին տեղացիներս շատ էինք լսել, նաև՝ երբեմն ճաշակել: Ձեռքի աշխատանքն էլ, անշուշտ, հայկական ընտանիքը պահպանելու մշակույթի մի մասն է: Հերթական անգամ սիրիահայ ընտանիք մտնելիս այլևս չզարմացա՝ տեսնելով սեղանին, բազմոցին փռված՝ ասես անձեռակերտ աշխատանքներ, այլ կրկին առա ավանդույթի բույրը. այո‘, այո՝ հայկական ավանդույթի բույրը
Իմ հարցազրույցի հերոսուհիների՝ հարսի՝ Աղավնի Քեվրանյանի ու սկեսրոջ՝ տիկին Մարի Սեդրակյանի հետ ծավալվեց հետաքրքիր ու թերևս ՝ քիչ թախծալուր զրույցը:
Աղավնի ՔեվրանյանՀինգ ամիս է, ինչ Հայաստանում ենք: Շատ սպասեցինք, որ պատերազմն ավարտվի, վտանգն անցնի, սակայն չեղավ: Երկու աղջիկներիցս մեծն արդեն ավարտում էր 12-րդ դասարանը և բարձրագույն կրթություն ստանալու համար պետք է դուրս գար մեր թաղամասից, որը շատ վտանգավոր էր, փոքրս դեռևս միջնակարգում էր սովորում: Ամուսինս՝ Արամ Աթթարյանը, շարժիչների մասնագետ է: Տանը միայն ինքն էր աշխատում, և բոլորս ապահով ապրում էինք: Հետո սկսվեց վախի, տագնապի զգացումների անվերջանալի թվացող ժամանակը՝ սիրիական պատերազմը: Որոշեցինք գալ Հայրենիք, որի մասին միշտ լսել էինք դեռ մանկուց. Հայաստանը մեզ համար երազ էր, Արարատը՝ հեքիաթ, և այսօր իրական են այդ երազն ու հեքիաթը, արդեն մոտ են ու շատ ջերմ: Դրախտ է Հայաստանը, միայն թե տնտեսական վիճակը բարելավվի: Շարունակում եմ ասեղնագործել, գործել… Իմ գործերի դիզայնի հեղինակն ինքս եմ, ասեղնագործել եմ Սուրբ Էջմիածինը, մեր Արարչագործ այբուբենը, գործում եմ նաև բլուզներ, տոնածառի և այլ խաղալիքներ, մանուկների համար մաշիկներ, հաճախում եմ զբոսավարության դասընթացների: Մեծ աղջիկս սովորում է Ճարտարագիտական համալսարանում, փոքրս սովորում է Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցի 9-րդ դասարանում: Մեծ աղջկաս ուսման վարձի մի մեծ մասը բարեգործությամբ է լուծվում: Ամուսինս էլեկտրականության հետ կապված մանր-մունր գործեր է անում, սկեսուրս էլ գործում է, ճաշեր պատրաստում: Դե, այսպես էլ ապրում ենք և ուզում եմ անկեղծ լինել՝ պատերազմն ավարտվելուց հետո կվերադառնանք մեր սիրելի ծննդավայր, բայց մի տուն էլ այստեղ կհիմնենք, որ մշտապես Սիրիա-Հայաստան կապի մեջ լինենք: Այսուհետ դժվար կլինի Հայաստանից հեռու ապրելը: Հալեպում տուն ունենք, հարազատներ, դպրոցներ, պատմամշակութային հուշարձաններ… Շա՜տ ենք կարոտում Հալեպը, պատմելու բան չէ… Ես չեմ կարող ասել, թե որն է իմ հոգում ու սրտում ամենամեծ տեղը գրավում՝ Հայաստանը, թե՝ Հալեպը… Սիրելի են թե’ ծննդավայրս, թե’ Հայրենիքս: Մեկում ծնվել եմ, մյուսի մասին՝ միշտ երազել կարոտով: Առաջ Հայրենիքս էր երազ, իսկ հիմա՝ Հալեպը՝ իմ քաղցր ծննդավայրը:
Մարի Սեդրակյան – Հույսով ենք ապրում, որ մի օր Սիրիան նորից կծաղկի, խաղաղություն կհաստատվի: Ես մեկ տղա և երկու աղջիկ ունեմ. Աղջիկներիցս մեկն այժմ Իտալիայում է ապրում, մյուսը՝ Լիբանանում: Աղջկաս ընտանիքը 20 տարի Իտալիայում էր, եկան Լիբանան, տուն գնեցին, սակայն 1-2 ամիս անց սկսվեց պատերազմը, և աղջկաս ամուսինը որոշեց, որ ետ գնան Իտալիա: Հայի ճակատագիր է… Հայրենիք ենք եկել, որի կարոտով շատ ենք ապրել, Հայրենիքը մեկն է, միակն է ու անփոխարինելի ծնողի նման: 50 տարի առաջ, երբ դեռ շատ չէին գալիս-գնում Հայրենիք, խնդրում էի եկողներից, որ ափ մը հող բերեն Հայրենիքից, հիմա կանգնած եմ այդ փափագած հողին: Երանի՜ նրան, ով Հայրենիք ունի, ո՞ւմ է պետք անհայրենիք մարդը:
Եվ ապրում են այսպես մեր սիրիահայ հայրենակիցները՝ իրենց շնորհաշատ մատներով ասեղնագործելով, հյուսելով երկնքից թափվող մանանայի բույր ունեցող ծննդավայրի կարոտով, նրա ներկայով ու կրկին ծագող ապագայի հույսով:

«Прежде мечтой была Родина, теперь же – Алеппо, где родилась и выросла»: Ахавни Кевранян
Ни сирийские армяне, ни мы, жители Армении никогда не могли представить подобной волны репатриации в наши дни. Для соотечественников, живущих в разных концах мира, даже произношение слов «Родина – Армения» вызывало волнение, необъяснимое чувство ностальгии: для многих родина была только мечтой. Многие армяне, долгие годы лелеявшие в душе эту мечту, репатриировались, свили гнездо, устремив взор на белоснежные вершины Арарата. Хотя и из-за кажущейся бесконечной сирийской войны, под угрозой жизни, тем не менее, на Родине приютились многие  сирийские армяне, попытались начать новую жизнь, интегрироваться в новую среду. Некоторые нашли работу, другие еще пребывают в поиске, дети посещают детсады и школы, многие молодые люди поступили в вузы, и в столице  Ереване образовался маленький Алеппо. Одаренные сирийские армянки на Родине продолжают традиционное вышивание, готовят блюда и сладости, о которых местные много слышали, иногда даже пробовали. Рукоделие, несомненно, также является частью культуры сохранения армянской семьи. В очередной раз посетив семью сирийских армян, уже не удивилась, видя на столе замечательные поделки, вновь ощутила аромат армянских традиций…
Между мною и хозяйками дома – невесткой Ахавни Кевранян и свекровью Мари Седракян завязалась интересная, немного грустная беседа.
Ахавни КЕВРАНЯН: – Уже пять месяцев мы в Армении. Долго ждали окончания войны, но сложилось иначе. Старшая из двух моих дочерей уже заканчивает 12-й класс и для получения высшего образования должна была выходить за пределы нашего квартала, что было очень опасно, а младшая пока учится в средней школе. Супруг, Арам Аттарян, специалист по моторам. Дома работал только он, и семья жила обеспеченно. Потом начался период бесконечного страха, тревоги – Сирийская война. Решили приехать на Родину, о которой постоянно слышали еще с детства: Армения была для нас мечтой, Арарат – сказкой, и сегодня эти мечта и сказка стали реальностью, близкой  и очень родной. Армения – рай, лишь бы улучшилось экономическое положение. Продолжаю вышивать, вязать… Автор дизайна моих творений – я сама, вышила Святой Эчмиадзин, наш алфавит, вяжу также блузы, елочные и другие игрушки, детские туфельки, посещаю курсы гидов. Старшая дочка учится в �?нженерном университете, младшая – в 9-м классе школы им. Е.Чаренца. Большую часть платы за обучение старшей дочери оплачивают благотворители. Супруг занимается мелкими делами, связанными с электричеством, свекровь тоже вяжет, готовит обеды. Вот так и живем, и, хочу быть искренней – по завершении войны возвратимся в наш любимый Алеппо,  но и здесь будем иметь дом, чтобы находиться в постоянной связи Сирия-Армения. Отныне трудно будет жить вдали от Армении. В Алеппо у нас дом, родные, школы, историко-культурные памятники…  Мы очень скучаем по Алеппо – словами этого не выразить… Не могу сказать, что занимает в моей душе большее место – Армения или Алеппо…  Люблю и место, где родилась, и Родину: в одном родилась, о другой всегда мечтала с грустью.  Прежде мечтой была Родина, теперь же – Алеппо, где родилась и выросла.
Мари СЕДРАКЯН: – Живем в надежде, что однажды Сирия вновь расцветет, воцарится мир. У меня один сын и две дочери. Одна из дочерей ныне живет в �?талии, другая – в Ливане. Семья дочери 20 лет жила в �?талии, когда приехали в Ливан, купили дом, однако спустя один-два месяца началась война, и зять решил вернуться в �?талию. Судьба армянская… Приехали на Родину, с тоской по которой жили долгие годы, Родина единственна и незаменима, подобно родителям.  50 лет назад, когда немногие ездили на Родину, просила привезти горсть армянской земли. Ныне же стою на земле, о которой столько мечтала. Человек должен иметь родину – кому нужен человек, не имеющий Родины.
…Вот так и живут наши соотечественники сирийские армяне, с тоской по местам, где родились, их сегодняшним днем и вновь возрождающейся надеждой на завтрашний день.