«Իմ կյանքում լուսավոր էջ բացվեց հայրենիքում». կանադահայ հայրենադարձ Կարին Հովսեփյան
Կանադահայ Կարին Հովսեփյանը հայրենադարձվել է 2015 թվականին, այժմ նա Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանն է: Հայրենիք տեղափոխվելու հիմնական պատճառն ամուսնությունն էր:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Կարին Հովսեփյանը ներկայացնում է հայրենադարձման իր պատմությունը:
-Կարի՛ն, ո՞ր թվականից էր Ձեր ընտանիքը Կանադայում ապրում, ի՞նչ գործունեություն էիք այնտեղ ծավալում:
– Ծնողներս հաստատվել են Կանադայում 1973 թվականին, ես այնտեղ եմ ծնվել: Հայրս Սիրիայի Քեսաբ հայկական գյուղից է, մայրս` Աթենքից, մորական տատս Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերից է եղել: Ծնողներս ծանոթացել են Բեյրութում, իսկ 1973 թվականին հաստատվել են Մոնրեալում: Այնտեղ բավականին կազմակերպված հայկական համայնք կա: Ես սովորել եմ տեղի Սուրբ Հակոբ հայկական վարժարանում և մանկուց հայկական մշակույթը, հայոց լեզուն միշտ հոգեհարազատ են եղել ինձ: Այնուհետև սովորել եմ Մոնրեալի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում, ավարտելուց հետո մի քանի տարի աշխատել եմ որպես փաստաբան` տեղի փաստաբանական գրասենյակներից մեկում: Հետագայում մեկնեցի ԱՄՆ` մագիստրոսական ծրագիր ուսանելու Բոսթոնի Ֆլեթչերի դպրոցում: Ուսումնական երկրորդ տարին շարունակեցի Ժնևի համալսարանում: Դրանից հետո հասկացա, որ ուզում եմ աշխատանքս շարունակել միջազգային իրավունքի ոլորտում: Մագիստրատուրան ավարտելուց հետո` 2001-2005 թվականներին, տեղափոխվեցի Սարաևո, որտեղ սկսեցի աշխատել կամավորական հիմունքներով ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակում, այնուհետև դարձա պայմանագրային աշխատող` զբաղվելով նույն գործով:
2005-2007թթ. տեղափոխվեցի Թբիլիսի` կրկին զբաղվելով փախստականների իրավունքների հարցերով: 7 տարի աշխատելով Կանադայից դուրս` հասկացա, որ պետք է վերադառնամ այնտեղ, քանի որ մեծ փորձ էի ձեռք բերել, և ընդհանուր աշխարհայացքս էր փոխվել, բացի այդ` այնտեղ էր նաև ընտանիքս: Շուրջ 7 տարի աշխատեցի Կանադայում` միջազգային զարգացման տարբեր ծրագրերում, որոնցով Կանադան խորացնում էր իր համագործակցության շրջանակը զարգացող այլ երկրների հետ: Իմ ընտրած երկիրը Ուկրաինան էր, և ես շուրջ 5 տարի քրեական արդարադատության ոլորտում զբաղվեցի անչափահասների գործով:
– Ո՞ր թվականին տեղափոխվեցիք Հայաստան:
– Հայրենադարձվել եմ 2015 թվականին: Պատճառն ամուսնությունն էր: Ապագա ամուսինս, որին ճանաչում էի դեռ Կանադայում, հայրենադարձվել էր 1998-1999թթ.: Ամուսնանալով՝ ինձ համար Հայաստանում ընտանիք և աշխատանք ունենալու հեռանկար ստեղծվեց:
– Հայրենադարձվելուց հետո ինչպե՞ս հաղթահարեցիք մշակութային և կենցաղային տարբերությունները:
-Ես մի քանի անգամ արդեն եղել էի Հայաստանում: 1994 թվականին երբ առաջին անգամ եկա Հայաստան, զգացի, որ ինչ-որ ներքին կապ կա իմ և Հայրենիքիս միջև:
Հայաստանում հաստատվելիս՝ գիտակցում էի, որ մշակութային և կենցաղային տարբերությունները զգալի են, և ավելի հարմարավետ կյանքը փոխում եմ առավել համեստ պայմանների հետ, բայց դա իմ վերջնական որոշումն էր: Ամուսնուս հետ որոշեցինք մի շարք հետաքրքիր ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում` գիտակցելով, որ մենք երիտասարդ երկրի զարգացման մի մասը պետք է կազմենք:
-Ինչպե՞ս սկսվեց Ձեր աշխատանքը Ֆրանսիական համալսարանում:
– Թեև որոշ ծրագրեր ունեի աշխատանքի հետ կապված, սակայն գիտեի, որ Հայաստանում աշխատանք գտնելն այդքան էլ դյուրին չի լինի: Ժամանակի ընթացքում ինձ առաջարկվեց միջազգային իրավունք դասավանդել համալսարանում: Իսկ երբ Իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը թափուր մնաց, որոշեցի դիմել, քանի որ իմ ֆրանսերենի իմացությունը, իրավաբանական կրթությունը և աշխատանքային փորձը թույլ էր տալիս:
Դեկանի պաշտոնում նշանակվեցի 2016 թվականի սեպտեմբերի 16-ին` հայրենադարձվելուց մոտ մեկ տարի հետո: Արդեն երրորդ ուսումնական տարին է, որ աշխատում եմ: Իրենց ապագայի հանդեպ այն դրական տրամադրվածությունը, որը ես տեսնում եմ երիտասարդների աչքերում, նրանց ուսման ծարավը, մեծ խթան են ինձ համար:
-Կարի՛ն, ինչպես նշեցիք, երեք ուսումնական տարի է՝ համալսարանում եք: Ի՞նչ նոր ձեռքբերումներ եք ունեցել:
– Երբ ես ստանձնեցի դեկանի պաշտոնը, մեր համալսարանն արդեն համագործակցում էր ֆրանսիական մի շարք բուհերի հետ: Կարծում եմ, որ ես դարձա այդ լավ գործի շարունակողներից մեկը: Ձեռքբերում եմ համարում նաև ուսանողների հետ անկաշկանդ շփումը, որը կար նաև մինչ իմ դեկան դառնալը: Ինձ համար շատ կարևոր է դասախոսի և ուսանողի միջև փոխըմբռնման կապը:
Միջազգային համագործակցության առումով Ֆրանսիական համալսարանը մշտապես կապի մեջ է Լիոնի համալսարանի հետ: Միջազգային գիտաժողովների շրջանակներում համագործակցում ենք Կանադայի, Ֆրանսիայի և Շվեյցարիայի հետ:
Այս տարին առանձնահատուկ էր մեզ համար: Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովն անցկացվեց Երևանում, ինչին մեր համալսարանն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեց: Գագաթնաժողովից հետո Մոնրեալի համալսարանից, որտեղ սովորել եմ, հաղորդագրություն ստացա: Նրանք իմացել էին, որ Ֆրանսիական համալսարանի Իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանն եմ, և առաջարկել էին համագործակցություն երկու համալսարանների միջև: Սա ինձ համար շատ կարևոր ձեռքբերում է:
– Ձեր ծնողներն ի՞նչ են պատմել Հայաստանի մասին: Արդյոք շա՞տ տարբեր էին ծնողների պատմած և Ձեր տեսած Հայաստանը:
-Նշեմ, որ ծնողներս անկախությունից հետո են եկել Հայաստան, քանի որ Խորհրդային շրջանում ոչ բոլոր հայերը կարող էին գալ Հայաստան: Ինձ համար ոչ այնքան Հայաստանը, որքան հայության գաղափարն էր կարևոր: Հայաստան ասելով` մենք`սփյուռքահայերս, ավելի ամբողջական ենք հասկանում այն, այսինքն` Արևմտյան Հայաստանն էլ ներառյալ: Ապրելով Կանադայում և ծանոթանալով հայոց լեզվին և մշակույթին` ես շատ ակտիվ եմ եղել, անդամակցել եմ տարբեր հայկական ակումբներին և երիտասարդական միություններին, որտեղ մարդասիրական մի շարք ծրագրեր ենք իրականացրել հայ երիտասարդներով: Ծնողներիցս միշտ լսել եմ, թե որքան մարդասեր, սրտացավ և հյուրաասեր մարդիկ են հայերը: Ես, ծնվելով և մեծանալով Կանադայում, միշտ ինքս ինձ հարց էի տալիս, թե ո՞վ եմ ես` հայ, կանադահայ թե կանադացի. մեզ մոտ միշտ այդ երկվության հարցը կա: Առաջին անգամ գալով Հայաստան, բնականաբար, հուզվեցի: Այն պատմամշակութային վայրերը, որոնց մասին միշտ լսել էինք և տեսել միայն նկարներով, արդեն իրականում էիր տեսնում և հիանում:
-Մեր օրերում, երբ հայը հայրենադարձվում է, ի՞նչ խնդիրների առաջ է կանգնում և ի՞նչ լուծումներ է փնտրում:
-Մեծ նշանակություն ունի, թե որ երկրից ես գալիս: Եթե հայրենադարձն ապրում է բարեկեցիկ երկրում և հայրենադարձվում է, շատ ու շատ դեպքերում իր խնայողությունների հաշվին է հաստատվում Հայաստանում: Բայց երբ այդ խնայողությունները չկան, շատ դժվար է: Ոչ բոլորը կկարողանան հարմարություններով լի կյանքը թողնել և գալ ավելի նվազ հարմարություններով երկիր, չնայած որ փորձում են ամեն կերպ պահել նույն որակը: Այս ամենից զատ` պետք է նշեմ, որ ոչ մի տեղ հեշտ չէ, հատկապես, որ հետևում ես թողնում երկար անցած ճանապարհ և ամեն ինչ պետք է սկսես սկզբից:
-Կյանքի և աշխատանքի բերումով շատ եք եղել տարբեր երկրներում: Առնչություն ունեցե՞լ եք հայկական համայնքների հե: Ի՞նչ եք կարծում, Սփյուռքում ի՞նչ խնդիրներն էին նկատելի, և ինչքա՞նով է Հայաստանը կանգնած Սփյուռքի կողքին:
-Դասական Սփյուռքի երկրներում հայկական համայնքները բավականին կազմակերպված են, կարծում եմ, որ սփյուռքահայության մարտահրավերը հայի ինքնությունը սերնդեսերունդ պահպանելն է: Այսօր երիտասարդ ընտանիքներն իրենց երեխաներին ամեն կերպ փորձում են սովորեցնել հայոց լեզուն ու հայ գրականությունը, մշակույթը և պատմությունը` ուսման տալով տեղի հայկական նախակրթարաններում, վարժարաններում: Սակայն դա բավարար չէ, պետք է հայերենի ուսուցման ժամանակակից ձեռնարկներ ստեղծվեն և նոր կրթական մոտեցում` հայրենաճանաչության և հայապահպանության համար: Շատ եմ նկատել, թե որքան հին գրքերով և նյութերով են սովորում հայ երեխաները, պետք է այդ ամենը թարմացնել: Իսկ մեր երիտասարդներն էլ հաճախ նշում են, որ հայ գրականությունն ուսումնասիրելիս՝ հիմնականում առնչվում են հայ գյուղացու և գյուղական կենցաղի մասին նյութերի: Նրանց ավելի շատ հետաքրքիր է նոր Հայաստանի մասին և ներկայիս առօրյան բնութագրող պատմություններ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, ապա առաջնայինը արդիականացումն է` բազմաշերտ համագործակցության շրջանակներում:

«С возвращением на Родину в моей жизни открылась яркая страница». Армянская репатриантка из Канады Карин Овсепян
Армянка из Канады Карин Овсепян вернулась на Родину в 2015 году, теперь она является деканом юридического факультета Французского университета в Армении. Основной причиной переезда стало замужество.
В интервью с «Hayern Aysor» Карин Овсепян представляет свою историю.
-Карин, сколько лет Ваша семья живет в Канаде, чем вы там занимаетесь?
– Мои родители обосновались в Канаде в 1973 году, я родилась уже там. Мой отец из армянской деревни Кесаб Сирии, а мать из Афин, ее бабушка была одной из тех армян, которые пережили Геноцид. Мои родители познакомились в Бейруте, а 1973 году переехали в Монреаль. Там довольно организованная армянская община. Я училась в армянской школе Св. Акоба, и с детства воспитывалась в атмосфере армянской культуры. Затем поступила на юридический факультет Университета Монреаля, по окончании которого, я несколько лет проработала юристом в местной юридической фирме. Позже я переехала в США, чтобы получить магистерскую степень в университете Флетчер, в Бостоне. Второй курс обучения я окончила в Университете Женевы. После этого я поняла, что хочу продолжить свою работу в области международного права. После окончания магистратуры в 2001-2005гг. я переехала в Сараево, где я сначала работала волонтером в Агентстве ООН по делам беженцев, а затем продолжила работу на контрактной основе. В 2005-2007гг я переехала жить в Тбилиси, где снова занималась вопросами беженцев. Фактически, работая 7 лет за пределами Канады, я поняла, что должна вернуться, потому что у меня уже был накоплен большой опыт, и к тому времени уже изменились мировоззрение. К тому же, там оставалась моя семья.В Канаде я работала еще 7 лет, в различных международных структурах, при помощи которых Канада расширяет сотрудничество с другими развивающимися странами. Я выбрала Украину, где в течение пяти лет я занималась обеспечением правопорядка в уголовных делах несовершеннолетних.
– В каком году Вы переехали в Армению?
– Я переехала в 2015 году. Основной причиной переезда стало замужество. С моим будущим мужем, мы познакомились в Канаде. Он возвратился на Родину в 1998 -1999 годы. Выйдя замуж, у меня появилась возможность создать семью и работать в Армении. – Как Вы смогли преодолеть культурные и внутренние различия? – Я была в Армении несколько раз. Когда я впервые приехал в Армению в 1994 году, я почувствовала, что с этим местом меня свзывает какая-то внутренняя связь. Оставаясь в Армении, я осознавала, какие бытовые и культурные различия будут в моей жизни. По сути, я оставляю свою обеспеченную жизнь и меняю ее на более скромные условия, но это было моим окончательным решением. Вместе с мужем мы решили реализовать в Армении ряд интересных программ, зная, что мы должны стать частью развития молодой страны.
-Как началась Ваша работа во Французском университете?
– Хотя перед перездом у меня были предложения, но я понимала, что найти работу в Армении будет непросто. Со временем мне предложили вакансию преподавателя международного права в университете. А когда освободилась должность декана юридического факультета, я решила подать заявку на вакансию, так как мои знания французского языка, юридическое образование и опыт работы вполне позволяли претендовать на эту должность. Я была назначена на должность декана 16 сентября 2016 года, примерно через год после возвращения. На этой должности я работаю уже третий учебный год. Позитивное отношение к будущему, которое я вижу в глазах студентов, их стремление к учебе, безусловно, является для меня большим стимулом.
– Карин, как Вы отметили,  уже три года руководите кафедрой. Какие достижения были у Вас за этот период?
– Когда я заняла должность декана, наш университет уже сотрудничал с рядом французских университетов. Я думаю, что я стала одной из тех, кто продолжил это сотрудничество. Также, своим достижением я считаю, свободное, непринужденное общение со своими студентами, которые также были заложены еще до того, я как вступила в должность. Для меня очень важным является налаживание хороших отношений между преподавателем и студентом. Что касается международного сотрудничества, то Французский университет тесно сотрудничает с Университетом Лиона. В рамках международных конференций мы сотрудничаем с Канадой, Францией и Швейцарией. Этот год был особенным для нас. В Ереване состоялся 17-й саммит Франкофонии, и наш университет принял в нем активное участие. После завершения саммита я получила письмо из Университета Монреаля, где я училась. Они узнали, что я являюсь деканом юридического факультета Французского университета и предложил сотрудничество между нашими университетами. Это тоже является очень важным достижением для меня.
– Что  Вам рассказывали родители об Армении? Отличается ли та Армения, которую Вы видели от той, о которой рассказывали родители?
-Мои родители приехали в Армению после обретения независимости, так как в Советское время  не все армяне могли переехать в Армению. Для меня важна не столько Армения, сколько идея армянства. Говоря Армения, мы, армяне из  диаспоры, имеем ввиду  всю Армению, в том числе и Западную. Живя в Канаде и активно изучая армянский язык и культуру , я присоединилась  к различным армянским клубам и молодежным организациям, где мы осуществляли  гуманитарные проекты с молодыми людьми из Армении. От своих родителей, я всегда слышала рассказы про человеколюбие,  сердечность и гостеприимность армян. Я родилась  и выросла в Канаде. Вопрос, который я всегда задавала себе-  кто я: армянка, канадка или армянка из Канады? Для нас  ответ на это вопрос носит  двойственный характер. Когда я впервые приехала в Армению, естественно, я очень волновалась. Я наяву смогла увидеть и восхититься теми  историко-культурными достопримечательностями, которые раньше я  видела только на фотографиях.
– В наши дни, когда армяне возвращаются на Родину, какие проблемы стоят перед ними и как они находят пути их решения ?
– Очень важен тот факт, из какой страны вы переезжаете. Если репатриант  оставляет обеспеченную жизнь в развитой  стране и возвращается в Армению, то во многом  он полагается на свои сбережения. Но особенно сложно приходиться тем у кого  нет таких сбережений.  Не каждый сможет попрощаться с  комфортной  жизнью и приехать в страну со скромными условиями, хотя многие стараются сохранить качество жизни. Кроме того, следует отметить, что нигде не будет легко, особенно если вы оставляете долгий пройденный путь, и здесь вынуждены  начать все сначала.
– По специфики Вашей работы, Вы встречались со многими людьми из разных стран. Вы встречались с  армянскими общинами ? Как вы считаете, какие задачи стоят перед армянами в Диаспоре и насколько им помогает Армения?
– В Диаспоре армянские общины довольно организованы.Я думаю, что главная задача диаспоры – это сохранение самобытности армянского народа, передача традиций  из поколения в поколение. Сегодня молодые семьи всеми силами стараются научить своих детей армянской письменности, литературе, культуре и истории, которые  они могут выучить в местных армянских школах. Но этого недостаточно, необходимо создать современные методики обучения армянскому языку и применять современные методы  образования  для сохранения армянской идентичности и армянства в целом. Я часто замечала, что дети учатся по  старым армянским книжкам и материалам. Необходимо их обновить. Кроме того, многие молодые люди,  часто отмечают, что, в армянской  литературе, в основном описан быт   сел и сельских жителей. �?х больше интересуют истории про  новую и современную Армению.
Что касается отношений Армения-Диаспора,  то приоритетом здесь должно стать усовершенствование отношений  в рамках многостороннего сотрудничества.