ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց PR դպրոցի ուսանողներին
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի PR դպրոցի ուսանողներին: «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ ստեղծված «PR դպրոցում» մասնագիտանում են տարբեր գերատեսչությունների, կառույցների հանրային կապերի մասնագետներ և լրագրողներ:
Եռամսյա դասընթացների ավարտին ամփոփիչ խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով շրջանավարտներին՝ նախարարը նշեց. «21-րդ դարը գաղափարի և գիտելիքի դար է, և ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է ձգտի լինել մրցունակ, ստեղծագործաբար ու նվիրումով մոտենա իր աշխատանքին: Իսկ լրագրողի աշխատանքը նախևառաջ ենթադրում է օբյեկտիվություն, ազնվություն և արդարություն»:
Հանդիպման ընթացքում տիկին նախարարը երկար տարիների իր մասնագիտական փորձը, իր նկատառումները եւ դիտարկումները ներկայացրեց պետական համակարգում հանրային կերպարի ձևավորման առանձնահատկությունների և պաշտոնյա կանանց պատշաճ տեսքի, հրապարակային ելույթների առանձնահատկությունների մասին: Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքում կարևորեց հանրային կապերի գրագետ մասնագետների դերը Հայաստանի ապագայի կերտման և Հայաստան-Սփյուռք կապի ամրապնդման գործում:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներն ամփոփելով անցած ամիսների ընթացքում կուտակած փորձն ու գիտելիքները՝ ներկայացրին կատարված ավարտական աշխատանքները, որից հետո նախարարը PR դպրոցի երկրորդ հոսքի շրջանավարտներին հանձնեց ավարտական դիպլոմները:
«Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանը նշեց. «Անցած մեկ տարվա ընթացքում PR դպրոցը հնարավորություն է ընձեռել ունկնդիրներին ծանոթանալու հանրային կապերի մասնագետին անհրաժեշտ գործիքներին, ձեռք բերել կիրառական գիտելիքներ: Նրանց է փոխանցվել Հայաստանում առավել հայտնի մասնագետների փորձն ու հմտությունները: 128 դիմորդներից 17-ն է ընդունվել PR դպրոց, որոնցից միայն 13-ն այսօր ստացան դիպլոմներ: Մեզ համար կարևորվում է կրթության որակը, իսկ վերջին դասին նախատեսված է Հայաստանում հայտնի հանրային կերպարի հետ հանդիպում: Այս անգամ ընտրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ով հետաքրքիր ճանապարհ է անցել և հաղթահարել է բազմաթիվ խոչընդոտներ»:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանրային կապի մասնագետներին ու լրագրողներին կոչ արեց քրտնաջան աշխատանքով ձգտել հաջողությունների. «Կուզեմ, որ լավ լրագրողներ դառնաք և որ ձեր նյութերի ներքո դրված ստորագրությունները ձեր իմացության եւ ուժի վկայությունը դառնան»:

Министр Диаспоры РА приняла студентов PR школы
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 22 декабря приняла студентов PR школы Армении. В «PR школе», созданной по инициативе научно-информационной общественной организацией «Армянская Пи Ар ассоциация», специализируются специалисты по общественным связям различных ведомств, структур, а также журналисты.
С обобщающей речью на завершении трехмесячных курсов выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав выпускников, министр отметила: «XXI век – век идей и знаний, и каждый из вас должен стремиться быть конкурентоспособным, относиться к работе творчески и с преданностью. А работа журналиста прежде всего предполагает объективность, честность и справедливость».
В ходе встречи госпожа министр представила свой многолетний профессиональный опыт, наблюдения и замечания относительно особенностей формирования общественного облика в государственной системе, подобающей внешности женщин-чиновников, публичных выступлений. В своей речи Грануш Акопян отметила важность роли грамотных специалистов по общественным связям в деле построения будущего Армении и укрепления связей Армения-Диаспора.
В ходе встречи ее участники, обобщая накопленные за истекшие месяцы опыт и знания, представили выполненные выпускные работы, после чего министр вручила выпускникам второго потока PR школы дипломы об окончании.
Президент научно-информационного ОО «Армянская PR ассоциация» Астхик Аветисян отметила: «За истекший год PR школа предоставила слушателям возможность ознакомиться с необходимыми специалисту по общественным связям инструментами, приобрести прикладные знания. �?м переданы опыт и навыки наиболее известных в Армении специалистов. �?з 128 абитуриентов 17 были зачислены в PR школу, из которых только 13 сегодня получили дипломы. Мы придаем важность качеству образования, а на последнем уроке предусмотрена встреча с известной в Армении личностью. На этот раз избрана министр Диаспоры РА Грануш Акопян, прошедшая интересный путь и преодолевшая множество препятствий».
В завершение встречи министр Диаспоры РА призвала специалистов по общественным связям и журналистов кропотливой работой стремиться к успеху: «Хочу пожелать, чтобы вы стали хорошими журналистами и подписи под вашими материалами стали свидетельством ваших знаний и силы».