Կառավարությունը հավանություն տվեց «Արի տուն» 2017թ. ծրագրին
Փետրվարի 2-ին, կառավարությունը հերթական նիստի ընթացքում ընդունվեց սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ներկայացրած Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2017 թվականի ծրագրին և միջոցառումների ցանկին հավանություն տալու մասին նախագիծը:
Ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել Հայաստան-Հայրենիքը, նրա տեսարժան վայրերը, բնակվելով ընտանիքներում` մոտիկից ծանոթանալ հայ ընտանիքի սովորույթներին, ավանդույթներին, հասակակիցներին, նպաստել սփյուռքահայ երիտասարդության մոտ ազգային ինքնության ամրապնդմանը, ազգային գիտակցությունը հզորացնելուն, աջակցել Հայաստան-Սփյուռք բարոյահոգեբանական, կրթամշակութային միասնությանը, նպաստել երիտասարդության հայադարձությանը:
2016 թվականին «Արի տուն» ծրագրին 8 փուլով մասնակցել է շուրջ 900 սփյուռքահայ երիտասարդ աշխարհի 38 երկրից: Ծրագրի իրականացման յուրաքանչյուր փուլի ընթացքում սփյուռքահայ երիտասարդների համար կազմակերպվել են ուսուցողական ծրագրեր, հայրենագիտության ինտերակտիվ դասընթացներ` հանրապետության հմուտ մանկավարժների կողմից, հայկական պարերի դասընթացներ, մշակութային ծրագրեր` այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, մասնակցություն մի շարք համահայկական ծրագրերի, ճանաչողական հանդիպում-այցելություններ` հանդիպումներ ՀՀ պետական բուհերում, զորամասերում, գիտության, մշակույթի, սպորտի հայտնի անհատների հետ, hրաժեշտի միջոցառումներ, որոնց ժամանակ ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ պաշտոնատար այրերի հետ: Ակնկալվում է, որ «Արի տուն» ծրագրի շարունակական իրականացման արդյունքում ձևավորվելու է սեփական արմատներին տեղեկացված հպարտ հայ սերունդ:
2017 թվականին ակնկալվում է մինչև 1000 սփյուռքահայ երիտասարդի այցելություն Հայաստան, որոնք նախ կհյուրընկալվեն հայաստանյան ընտանիքներում, ապա իրենց հասակակիցների հետ կմասնակցեն «Արի տուն» ճամբարին:
Ծրագրի իրականացման աշխատանքները համակարգելու և պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու նպատակով կստեղծվի ծրագրի իրականացման միջգերատեսչական համակարգող հանձնաժողով և աշխատանքային խումբ: Ծրագրի իրականացման կազմակերպական աշխատանքներում ակնկալվում է գործընկեր հասարակական երիտասարդական կազմակերպությունների և երիտասարդ կամավորների ներգրավում:
«Արի տուն» ամառային ճամբարի, ուսուցողական դասընթացների, կրթական, մշակութային և այլ միջոցառումների մշակումն ու կազմակերպումը, պետական պաշտոնյաների և տարբեր ոլորտների հայտնի գործիչների հետ հանդիպումները լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանան ծրագրի արդյունավետության բարձրացման համար:

During its February 2 session, the Government of the Republic of Armenia passed the bill on giving consent to 2017 “Ari Tun” Program of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for homeland recognition of young Diaspora Armenians and the list of events. The Program and list of events were presented by Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
The goal of the program is to familiarize young Armenians of the Diaspora with Armenia the Homeland and its sites worth seeing; help young Diaspora Armenians become more familiar with the customs and traditions of an Armenian family and their peers through host families; contribute to the strengthening of national identity of young Diaspora Armenians and the reinforcement of their national awareness; support the unity of Armenia and the Diaspora in terms of morality, psychology, education and culture and promote the repatriation of young Diaspora Armenians.
In 2016, the “Ari Tun” Program was held in eight stages, gathering nearly 900 young Diaspora Armenians from 38 countries around the world. In each stage, the young Diaspora Armenians participated in training courses and interactive native studies courses hosted by skillful educators of the Republic of Armenia, Armenian dance lessons, cultural programs (visits to museums and historic and cultural sites in Armenia, several pan-Armenian programs), paid cognitive visits to state universities and military units of the Republic of Armenia, had meetings with well-known scholars, cultural and athletic figures and participated in farewell ceremonies during which they met with officials of the Republic of Armenia. The ongoing implementation of the “Ari Tun” Program is expected to help form a generation of proud Armenians who are aware of their roots.
In 2017, up to 1,000 young Diaspora Armenians are expected to visit Armenia through the “Ari Tun” Program. They will be hosted by Armenian families and will participate in the events at the “Ari Tun” Camp along with their peers.
A task force and an inter-agency steering committee will be set up to coordinate the implementation of the Program and properly organize the events. Representatives of partnering youth non-governmental organizations and young volunteers are expected to participate in organizing the Program.
The development and organizing of the “Ari Tun” summer camp event, training courses, cultural, educational and other events and the meetings with state officials and well-known figures of various sectors will serve as an additional impetus for raising the level of effectiveness of the Program.