Կառավարությունը հավանություն տվեց «Արի տուն» 2017թ. ծրագրին
Փետրվարի 2-ին, կառավարությունը հերթական նիստի ընթացքում ընդունվեց սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ներկայացրած Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2017 թվականի ծրագրին և միջոցառումների ցանկին հավանություն տալու մասին նախագիծը:
Ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել Հայաստան-Հայրենիքը, նրա տեսարժան վայրերը, բնակվելով ընտանիքներում` մոտիկից ծանոթանալ հայ ընտանիքի սովորույթներին, ավանդույթներին, հասակակիցներին, նպաստել սփյուռքահայ երիտասարդության մոտ ազգային ինքնության ամրապնդմանը, ազգային գիտակցությունը հզորացնելուն, աջակցել Հայաստան-Սփյուռք բարոյահոգեբանական, կրթամշակութային միասնությանը, նպաստել երիտասարդության հայադարձությանը:
2016 թվականին «Արի տուն» ծրագրին 8 փուլով մասնակցել է շուրջ 900 սփյուռքահայ երիտասարդ աշխարհի 38 երկրից: Ծրագրի իրականացման յուրաքանչյուր փուլի ընթացքում սփյուռքահայ երիտասարդների համար կազմակերպվել են ուսուցողական ծրագրեր, հայրենագիտության ինտերակտիվ դասընթացներ` հանրապետության հմուտ մանկավարժների կողմից, հայկական պարերի դասընթացներ, մշակութային ծրագրեր` այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, մասնակցություն մի շարք համահայկական ծրագրերի, ճանաչողական հանդիպում-այցելություններ` հանդիպումներ ՀՀ պետական բուհերում, զորամասերում, գիտության, մշակույթի, սպորտի հայտնի անհատների հետ, hրաժեշտի միջոցառումներ, որոնց ժամանակ ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ պաշտոնատար այրերի հետ: Ակնկալվում է, որ «Արի տուն» ծրագրի շարունակական իրականացման արդյունքում ձևավորվելու է սեփական արմատներին տեղեկացված հպարտ հայ սերունդ:
2017 թվականին ակնկալվում է մինչև 1000 սփյուռքահայ երիտասարդի այցելություն Հայաստան, որոնք նախ կհյուրընկալվեն հայաստանյան ընտանիքներում, ապա իրենց հասակակիցների հետ կմասնակցեն «Արի տուն» ճամբարին:
Ծրագրի իրականացման աշխատանքները համակարգելու և պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու նպատակով կստեղծվի ծրագրի իրականացման միջգերատեսչական համակարգող հանձնաժողով և աշխատանքային խումբ: Ծրագրի իրականացման կազմակերպական աշխատանքներում ակնկալվում է գործընկեր հասարակական երիտասարդական կազմակերպությունների և երիտասարդ կամավորների ներգրավում:
«Արի տուն» ամառային ճամբարի, ուսուցողական դասընթացների, կրթական, մշակութային և այլ միջոցառումների մշակումն ու կազմակերպումը, պետական պաշտոնյաների և տարբեր ոլորտների հայտնի գործիչների հետ հանդիպումները լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանան ծրագրի արդյունավետության բարձրացման համար:

Правительство одобрило программу «Ари тун» на 2017 год
В ходе очередного заседания правительства 2 февраля был принят и одобрен представленный министром Диаспоры РА Грануш Акопян проект программы познанию молодежью Диаспоры Родины «Ари тун» и перечень мероприятий.
Цель программы – познакомить разбросанную по всему миру армянскую молодежь с Родиной-Арменией, ее достопримечательностями, проживая в семьях, ближе познакомиться с обычаями и традициями армянской семьи, познакомиться со сверстниками, способствовать укреплению в молодых армянах Диаспоры национальной идентичности, укрепить национальное самосознание, содействовать духовно-психологическому, образовательно-культурному единству Армения-Диаспора, способствовать возвращению молодежи к армянственности.
В 2016 году в восьми этапах программы «Ари тун» приняли участие около 900 молодых армян Диаспоры из 38 стран мира. В ходе реализации каждого этапа программы для молодых армян Диаспоры организовывались образовательные программы, интерактивные курсы страноведения с привлечением опытных педагогов республики, курсы армянских танцев, культурные программы – посещения историко-культурных мест Армении, музеев, участие в ряде общеармянских программ, ознакомительные встречи-визиты в государственные вузы, воинские части РА, встречи с известными деятелями науки, культуры, спорта, прощальные мероприятия, во время которых участники программы встречались с должностными лицами Армении. Ожидается, что в результате последовательной реализации программы «Ари тун» сформируется гордое армянское поколение, информированное о своих корнях.
В 2017 году ожидается приезд в Армению до 1000 молодых армян Диаспоры, которые будут гостить в армянских семьях, затем вместе со своими сверстниками отдохнут  в лагере «Ари тун».
С целью координации работы по реализации программы и организации на должном уровне будут созданы межведомственная комиссия и рабочая группа по реализации программы.
В работе по организации реализации программы ожидается вовлечение общественных молодежных организаций-партнеров и молодых волонтеров.
Организация летнего лагеря «Ари тун», обучающих курсов, культурных, образовательных и иных мероприятий, встреч с государственными чиновниками и известными деятелями различных сфер послужат дополнительным мессиджем для повышения эффективности программы.