Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ Մարսելի Պահապան Աստվածամոր տաճարում
Հոկտեմբերի 25-ին Մարսելի Պահապան Աստվածամոր տաճարում Ֆրանսիայի հայ կաթողիկե եկեղեցու նախաձեռնությամբ, ֆրանսահայ կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովհաննես եպիսկոպոս Թեյրուզյանի նախագահությամբ մատուցեց պատարագ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Պատարագին մասնակցեցին Մարսելի կաթողիկե եկեղեցու փոխանորդ արքեպիկոպոս Ժան Մարկ Ավելին, Գերմանիայի թեմի հայ առաքելական եկեղեցու արքեպիկոպոս Տեր Գարեգին Բեկչյանը, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանը, Մարսելի փոխքաղաքապետ Դիդյե Փարաքյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսիական և հայկական կազմակերպությունների նախագահներ, հայ և ֆրանսիացի բազմաթիվ հավատավորներ, օտարերկրյա այցելուներ, լրագրողներ:
Տաճարում` մեկ շաբաթից ավել ցուցադրվող Մարսելի A.R.A.M. (Association pour la Recherche et l’Archivage de la Mémoire arménienne – Հայկական հիշողության հետազոտման և արխիվացման կազմակերպություն) կազմակերպության նախագահ Ժակ Ուլուսյանի կողմից տրամադրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված փաստավավերագրական ցուցապաստառները, ավելի խորհրդանշական դարձրեցին պատարագը:

Литургия в соборе Хранительницы Богоматери Марселя, посвященная 100-летию Геноцида армян
По инициативе Армянской Католической церкви Франции 25 октября в соборе Хранительницы Богоматери Марселя под председательством духовного пастыря армянской Католической церкви Франции епископа Ованеса Тейрузяна была отслужена Литургия, посвященная 100-летию Геноцида армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
В Литургии участвовали викарий Католической церкви Марселя архиепископ Жан Марк Авели, архиепископ армянской Апостольской епархии Германии Гарегин Бекчян, консул РА в Марселе Самвел Лалаян, вице-мэр Марселя Дидье Паракян, представители органов местного самоуправления, председатели французских и армянских организаций, многочисленные верующие – армяне и французы, а также иностранные посетители, журналисты.
Демонстрируемые в храме более недели документально-хроникальные плакаты, посвященные 100-летию Геноцида армян, которые предоставил председатель организации «Ассоциация исследования и архивирования армянской памяти» Марселя (A.R.A.M. – Association pour la Recherche et l’Archivage de la Mémoire arménienne) Жак Улусян, сделали Литургию более великолепной.
С особой публикацией, посвященной мероприятию, выступила авторитетная ежедневная газета «Ла Прованс».