Հռոմի քաղաքապետարանը կը շարունակէ իր յանձնառումը՝ յիշատակելու Մեծ Եղեռնը
Մեծ Եղեռնի ոգեկոչման 99-րդ տարելիցին առթիւ Հռոմի քաղաքապետը՝ փրօֆ. Ինիացցիօ Մարինօ, նամակ մը յղեց Հռոմի Հայ համայնքի խորհուրդի նախագահ Տիկին Նուարդ Գրիգորեանին, որով իր զօրակցութիւնը յայտնեց հայ ժողովուրդին՝ հաստատելով, որ քաղաքապետարանը կը շարունակէ իր յանձնառումը՝ յիշատակելու հայոց Մեծ եղեռնը։
Իր նամակին մէջ քաղաքապետը, իր եւ քաղաքապետարանի անձնակազմի անունով ողջունելէ ետք՝ Հռոմի Հայ համայնքը «Ապրիլեան նահատակաց օրուան» առիթով, կ՝ընդգծէ, թէ՝ «միայն հիմնուելով ժողովուրդներու միջեւ խաղաղ համակեցութեան վրայ՝ կարելի է կառուցել լաւագոյն ապագայ մը բոլորին համար։
Քաղաքապետ Ինիացցիօ Մարինօ կը քաջալերէ ձեռնարկները, որոնք վառ կը պահեն Եղեռնի զոհերու յիշատակը, որպէսզի նման ողբերգութիւններ այլեւս չկրկնուին ։
Յայտնենք, որ Հռոմի քաղաքապետարանը 2000-ին քուէարկած էր բանաձեւ մը, որով կընդունէր Մեծ եղեռնի պատմական իրողութիւնը. իսկ 2006-ին, համագործակցութեամբ Հռոմի Հայ համայնքի խորհուրդին, Հռոմի կեդրոնական հրապարակի վրայ զետեղած էր քաղաքապետարանի ստորագրութիւնը կրող «1915-ի Ցեղասպանութիւնը ոգեկոչող» յուշաքար մը. մինչ 2010-ին, ընդառաջելով Հռոմի Հայ համայնքի խորհուրդի խնդրանքին, մայրաքաղաքի փոքր այգի մը անուանած էր «Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու այգի», ուր 24 ապրիլ 2014-ի առաւօտեան տեղի կ՛ունենայ «ոգեկոչումի արարողութիւն»։

Мэрия Рима продолжит свое обещание отметить день Геноцида армян
По случаю поминовения 99-й годовщины Геноцида армян мэр, профессор �?ниаццио Марино направил письмо председателю совета армянской общины Рима госпоже Нвард Григорян, в котором выражает свое сочувствие армянскому народу, подтверждая, что мэрия продолжит выполнять свое обещание отметить день Геноцида армян.
В своем письме мэр, приветствовав армянскую общину от своего имени и имени мэрии, подчеркнул в связи с «Днем апрельских жертв», что «только опираясь на мирное сосуществование между народами, можно построить лучшее будущее для всех».
Мэр выразил поддержку мероприятиям, сохраняющим память жертв Геноцида, дабы подобные трагедии больше не повторялись.
Сообщим, что мэрия Рима в 2000 году приняла резолюцию, признающую исторический факт Геноцида армян, а в 2006-м, в сотрудничестве с советом армянской общины Рима, на центральной площади Рима установлен памятный камень с надписью от имени мэрии: «В поминовение Геноцида 1915 года». В 2010-м, идя навстречу просьбе армянской общины Рима, небольшой сквер в столице переименован в «Сквер жертв Геноцида армян», где утром 24 апреля 2014 года состоится поминальная церемония.