ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի աշխատանքային այցը Բուխարեստ
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ը ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Բուխարեստում:
Այցը մեկնարկեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Ռումինիայի կառավարության կրոնից հարցերով պետքարտուղար Վիկտոր Օպասկիի հանդիպումով: Հանդիպմանը քննարկվեցին Ռումինիայի հայ համայնքին, մասնավորապես Ռումինիայում Հայ եկեղեցու դարավոր գործունեությանն առնչվող հարցեր: Նախարար Հակոբյանը ներկայացրեց Սփյուռքի մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ներկա ընթացքը և ծրագրերը: Ռումինիայի կրոնից հարցերով պետքարտուղարը, ընդգծելով ռումինահայ համայնքի առանձնահատուկ ներդրումը Ռումինիայի զարգացման գործում, ներկայացրեց կրոնական փոքրամասնություններին, մասնավորապես Ռումինիայի Հայոց թեմին հատկացվող պետական աջակցության ծրագրերը և համատեղ միջոցառումները: Քննարկվեցին ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Բուխարեստի Հայոց առաջնորդանիստ Սբ Հրեշտակապետաց եկեղեցու 100-ամյա տարելիցին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Օրվա երկրորդ կեսին նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Ռումինահայոց կենտրոն՝ Բուխարեստի Առաջնորդանիստ մայր տաճար, Ռումինիայի Հայոց Միության վարչություն, Արարատ հրատարակչություն և տպարան, մեկօրյա դպրոց, Հայոց մշակութային Դուդյան կենտրոնում տեղակայված թանգարան և գրադարան, որտեղ Ռումինիայի Հայոց Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր հանդիպում ռումինահայ համայնքի հետ: Նախարարը ներկայացրեց Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հիմնական ուղղություններն ու ծրագրերը, արդի մարտահրավերները, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիմնական միջոցառումները և ընթացիկ արդյունքները, ունկնդրեց և պատասխանեց ռումինահայ համայնքին հուզող հարցերի:
Հաջորդ օրն առավոտյան, սեպտեմբերի 30-ին, նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ռումինիայի խորհրդարանում հանդիպում ունեցավ Ազգային փոքրամասնությունների խմբի հետ, որը տարիներ ի վեր ղեկավարում է հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ Վարուժան Փամբուկչյանը: Հանդիպմանը ներկա էին հույն, հրեա, գերմանական և այլ ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորները, որոնք ներկայացրեցին Ռումինիայում ազգային փոքրամասնությունների կարգավիճակն ու իրավունքները: Սփյուռքի նախարարը երախտագիտություն հայտնեց մասնավորապես հույն, հրեա և գնչու փոքրամասնություններին Հայոց ցեղասպանության հարցում ռումինահայերին սատար կանգնելու համար, հույս հայտնելով, որ Ռումինիայում այս հարցը հետագա զարգացում կունենա:
Սփյուռքի նախարարը պատվո հյուրի կարգավիճակով ներկա գտնվեց Ռումինիայի խորհրդարանի լիագումար նիստին:
Այնուհետև, նախարար Հակոբյանը Բուխարեստի Կարոլ Առաջինի անվան
Համալսարանական կենտրոնական գրադարանի Մայր սրահում մասնակցեց Ռումինիայի Հայոց միության վերաբացման 25-ամյակի հանդիսավոր նիստին, որին ներկա էին Ռումինիայի Սենատի նախագահ Կալին Պոպեսկու Տարիչեանուն, վարչապետ Վիկտոր Պոնտան, Ռումինիայի նախագահի ներկայացուցիչ Սերջիու Նիստորը, նախկին վարչապետ և ԱԳ նախարար Պետրե Ռոմանը, Ռումինիայի Հայոց Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, և Ռումինիայի խորհրդարանի Ազգային փոքրամասնությունների խմբի ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանը, Ռումինիայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանականներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու հյուրեր:
ՌՀՄ 25-ամյակի կապակցությամբ ուղերձ էր հղել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը. «Հայերի և ռումինական հողի վրա ապրող բնակիչների միջև հարաբերությունների հնությունն այսօր համակեցության կամուրջ է և փոխկապակցում է մշակութային արժեքները, արվեստը և ձգտումները: Պատմությունը մեզ չի խնայել, հաճախ դնելով այնպիսի իրավիճակների առաջ, որ մեր միակ հույսը մնացել է հավատքն ու միասնությունը: Սրանք հիմնարար արժեքներ են, երբ այսօր, տոնելով 1990թ. հետո Ռումինահայոց միության վերաբացումը, վերհիշում ենք 20-րդ դարի սկզբի հայ համայնքների կյանքի դրամատիկ պահերը”, ասվում է նախագահական ուղերձի մեջ: Վարչապետ Պոնտան ողջույնի իր ելույթում զորակցություն հայտնեց հայ համայնքին և ռումինահայ մշակութային ժառանգության ծրագրերին: Սենատի նախագահ Տարիչեանուն իր ելույթում խոսելով Ռումինիայի Հայոց միության 25- ամյակի մասին, այն կապեց Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի զգայուն տարվա հետ»:
Իր ողջույնի խոսքում, նախարար Հակոբյանը երախտագիտություն հայտնեց Ռումինիայի ժողովրդին և իշխանություններին, հատկապես Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ռումինիայում ապաստանած տասնյակ հազարավոր հայերի համար ապրելու, կրթվելու ու արարելու բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար: «Երախտագիտության իմ խոսքն եմ ցանկանում հղել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Իոհաննիսին, ով առաջինն էր Ռումինիայի նախագահներից, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր համերաշխությունը հայտնեց հայ ժողովրդին, հայտարարելով. «1915թ. ողբերգական իրադարձություներից մեկ դար անց իմ խոնարհումն եմ բերում հայ ժողովրդի զոհերին և նրանց, ովքեր անցյալ դարի սկզբից տասնամյակներով դիմադրել են պատմական աղետներին և դժվար փորձություններին: Հարյուր հազարավոր անմեղ հայեր զոհվեցին այդ սարսափելի հանցագործության ժամանակ, որը ստվերում է մարդկությունը և որը մեզ մղում է այսօր ճանաչման և հաշտեցման: Հայ ժողովրդի ողբերգության ճանաչումը կարևոր և անհրաժեշտ ազդակ է ատելությունը, անհանդուրժող-ականությունը, ռասիզմը և այլատյացությունը արմատախիլ անելու համար», Ռումինիայի նախագահի խոսքը մեջբերեց նախարար Հակոբյանը և ավելացրեց. «Հուսով ենք, որ այդ կոչն անարձագանք չի մնա, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացը կտեղափոխվի նոր փուլ, և հետագայում մենք ականատեսը կլինենք ճանաչման և դատապարտման նոր զարգացումների»:
Միջոցառման ընթացքում նախարար Հակոբյանը Ռումինիայի Խորհրդարանի Ազգային փոքրամասնությունների խմբի նախագահ Վարուժան Փամբուկչյանին հանձնեց ՀՀ նախագահի կողմից շնորհված Երախտագիտության մեդալը, որին վերջինս արժանացել էր Ռումինիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման և անցկացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Նույն օրը կեսօրից հետո նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Ռումինիայի Սփյուռքի ռումինների հարցերով նախարար Անջել Տըլվարի հետ, որի ընթացքում փոխադարձաբար ներկայացվեցին իրենց ղեկավարած գերատեսչությունների հիմնական գործառույթները, քաղաքականությունը, ծրագրերն ու Սփյուռքի հետ աշխատանքի հիմնական սկզբունքները: Ռումին նախարարը, բարձր գնահատելով հայկական սփյուռքում հայապահպանության, հայկական համայնքների ինքնության և մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը և այդ ոլորտում ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կուտակած փորձը, ցանկություն հայտնեց երկու գերատեսչությունների միջև շարունակելու կապերը և խորհրդակցությունները: Այս առումով մտքեր փոխանակվեցին տարբեր երկրներում հայ և ռումինական սփյուռքի կառույցների միջև կապերի հաստատման և համագործակցության հեռանկարների շուրջ՝ առանցքում ունենալով հայկական տարբեր համայնքներում բնակվող ռումինահայերին:
Նույն օրը, երեկոյան նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ Հայաստանի անկախության տարեդարձին և ՌՀՄ 25-ամյակին նվիրված պաշտոնական ընդունելությանը, որին ներկա էին Ռումինիայի Խորհրդարանի և կառավարության անդամներ, նախագահի ներկայացուցիչը, դիվանագիտական կորպուսի անդամները, հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Հոկտեմբերի 1-ին նախարար Հակոբյանը հարցազրույց տվեց ռումինական Հանրային հեռուստատեսությանը, այցելեց ՀՀ դեսպանություն, արվեստի նշանավոր մեկենաս Գրիգոր Զամբաքչյանի հավաքածուների թանգարան, այնուհետև Հայոց Առաջնորդարան, ուր զրույց ունեցավ Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տաթև Եպս. Հակոբյանի հետ:
Այցի ողջ ընթացքում նախարար Հակոբյանին ուղեկցում էր Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Համլետ Գասպարյանը:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan’s working visit to Bucharest
From September 29 to October 1, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was on a working visit to Bucharest.
The visit began with the meeting of Minister Hranush Hakobyan and State Secretary of the Government of Romania for Religious Affairs Victor Opaski. During the meeting, the sides discussed issues related to the Armenian community of Romania, particularly the activities that the Armenian Church has been carrying out in Romania for centuries. Minister Hranush Hakobyan talked about the current process of and plans for the Armenia-Diaspora partnership aimed at helping preserve the cultural heritage of the Diaspora. Highlighting the special contributions that the Romanian-Armenian community has made to Romania’s advancement, the State Secretary of the Government of Romania for Religious Affairs presented the state support programs and joint events organized for religious minorities, particularly the Armenian Diocese of Romania. The sides discussed issues on organizing the solemn events dedicated to the 100th anniversary of the Holy Archangels Church (Armenian Prelacy of Bucharest) in November.
In the second half of the day, Minister Hranush Hakobyan visited the Center for the Armenians of Romania, that is, the Mother Cathedral (Prelacy) of Bucharest, the Committee of the Union of Armenians of Romania, Ararat Publishing House and Printing House, the local Sunday school, the museum and library located within the Dudyan Cultural Center where a meeting was organized with members of the Romanian-Armenian community at the initiative of President of the Union of Armenians of Romania Varoujan Vosganian. The minister presented the main programs and directions for the Armenia-Diaspora partnership, the current challenges, the major events dedicated to the Armenian Genocide Centennial and the current results, as well as listened to and answered questions of the Romanian-Armenians’ concern.
The next morning, on September 30, in the Parliament of Romania, Minister Hranush Hakobyan had a meeting with members of the Group of National Minorities, which has been led by representative of the Armenian national minority Varujan Pambukchyan. The meeting was attended by delegates representing the Greek, Jewish, German and other national minorities, who presented the situation and the rights of national minorities in Romania. The Minister of Diaspora expressed special gratitude to the Greek, Jewish and Gypsy minorities for supporting the Romanian-Armenians in the issue of the Armenian Genocide and voiced hope that there would be a solution to the issue in Romania soon.
The Minister of Diaspora attended the plenary session of the Parliament of Romania as a guest of honor.
Afterwards, Minister Hranush Hakobyan participated in the solemn session devoted to the 25th anniversary of the reopening of the Union of Armenians of Romania at the Main Hall of the Central Library of Carol I University of Bucharest. The event was attended by President of the Senate of Romania Calin Popesku Taricheanu, Prime Minister Victor Ponta, representative of the President of Romania Serjiu Nistor, former Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Petre Roman, President of the Union of Armenians of Romania Varoujan Vosganian, leader of the Group of National Minorities of the Parliament of Romania Varujan Pambukchyan, representatives of national minorities, parliamentarians and other high-ranking officials and guests.
President of Romania Klaus Iohannis had sent an address on the occasion of the 25th anniversary of the Union of Armenians of Romania, which reads as follows: “The antiquity of the relations between the residents living on the land of the Armenians and the Romanians is now a bridge of coexistence and establishes a connection between cultural values, arts and aspirations. History has not spared us, often putting us in situations where our only hope has been to have faith and be united. These are fundamental values when today, as we celebrate the reopening of the Union of Armenians of Romania after 1990, we recall the dramatic moments in the lives of the Armenian communities in the early 20th century,” as stated in the presidential address. In his welcome speech, Prime Minister Ponta expressed his support to the Armenian community and to the programs devoted to the Armenian cultural heritage in Romania. In his speech, President of the Senate Taricheanu talked about the 25th anniversary of the Union of Armenians of Romania and linked that to the year marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
In her welcome speech, Minister Hranush Hakobyan expressed gratitude to the people and authorities of Romania, especially for creating favorable conditions for the tens of thousands of Armenians having taken shelter in Romania following the Armenian Genocide to live, learn and create. “I would like to express my gratitude to President of Romania Klaus Iohannis, who was the first of the Presidents of Romania who, on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, expressed his solidarity with the Armenian people and announced the following: ��?A century after the tragic events of 1915, I bow in memory of the Armenian victims and those who have resisted the historic catastrophes and trials and tribulations for decades, starting from the early 20th century. Hundreds of thousands of innocent Armenians died in that horrible crime, which mankind is casting a shade on and which is now pushing us towards recognition and reconciliation. Recognition of the tragedy of the Armenian people is an important and necessary signal for extirpating hatred, intolerance, racism and xenophobia.’ We hope the call doesn’t remain unanswered, the process of recognition and condemnation of the Armenian Genocide moves to a new stage and we witness new developments in the process of recognition and condemnation in the future.”
During the event, Minister Hranush Hakobyan handed the Medal of Gratitude to leader of the Group of National Minorities of the Parliament of Romania Varujan Pambukchyan. The medal was conferred by the President of the Republic of Armenia and was granted to him for his notable contributions to the proper organizing and conduct of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Romania.
In the afternoon on that same day, Minister Hranush Hakobyan met with Romanian Minister for Romanians Abroad Angel Tlvar. During the meeting, the sides presented the main functions and policies of their government agencies, as well as their programs and the main principles for working with the Diaspora. Praising the programs that are carried out for the preservation of Armenian identity and cultural heritage in the Armenian Diaspora and the experience that the RA Ministry of Diaspora has gained in that sphere, the Romanian minister expressed the desire to see the continuation of relations and consultations between the two government agencies. In this regard, the sides exchanged views on the perspectives of establishment of relations and cooperation between the Armenian and Romanian structures for the Diaspora, focusing on the Romanian-Armenians living in different Armenian communities.
In the evening, Minister Hranush Hakobyan participated in and delivered a speech during the official reception dedicated to Armenia’s Independence Day and to the 25th anniversary of the Union of Armenians of Romania. The event was attended by Members of the Parliament of Romania and Romanian government officials, members of the diplomatic corps, as well as representatives of the Armenian community.
On October 1, Minister Hranush Hakobyan gave an interview to the Public Television of Romania, visited the Embassy of the Republic of Armenia, the museum showcasing the collections of notable benefactor for the arts Grigor Zambakchyan, as well as the Armenian Prelacy where she had a meeting with Primate of the Armenian Diocese of Romania, Bishop Tatev Hakobyan.
RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Romania Hamlet Gasparyan was accompanying Minister Hranush Hakobyan during the entire visit.