ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի աշխատանքային այցը Բուխարեստ
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ը ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Բուխարեստում:
Այցը մեկնարկեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Ռումինիայի կառավարության կրոնից հարցերով պետքարտուղար Վիկտոր Օպասկիի հանդիպումով: Հանդիպմանը քննարկվեցին Ռումինիայի հայ համայնքին, մասնավորապես Ռումինիայում Հայ եկեղեցու դարավոր գործունեությանն առնչվող հարցեր: Նախարար Հակոբյանը ներկայացրեց Սփյուռքի մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ներկա ընթացքը և ծրագրերը: Ռումինիայի կրոնից հարցերով պետքարտուղարը, ընդգծելով ռումինահայ համայնքի առանձնահատուկ ներդրումը Ռումինիայի զարգացման գործում, ներկայացրեց կրոնական փոքրամասնություններին, մասնավորապես Ռումինիայի Հայոց թեմին հատկացվող պետական աջակցության ծրագրերը և համատեղ միջոցառումները: Քննարկվեցին ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Բուխարեստի Հայոց առաջնորդանիստ Սբ Հրեշտակապետաց եկեղեցու 100-ամյա տարելիցին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Օրվա երկրորդ կեսին նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Ռումինահայոց կենտրոն՝ Բուխարեստի Առաջնորդանիստ մայր տաճար, Ռումինիայի Հայոց Միության վարչություն, Արարատ հրատարակչություն և տպարան, մեկօրյա դպրոց, Հայոց մշակութային Դուդյան կենտրոնում տեղակայված թանգարան և գրադարան, որտեղ Ռումինիայի Հայոց Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր հանդիպում ռումինահայ համայնքի հետ: Նախարարը ներկայացրեց Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հիմնական ուղղություններն ու ծրագրերը, արդի մարտահրավերները, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիմնական միջոցառումները և ընթացիկ արդյունքները, ունկնդրեց և պատասխանեց ռումինահայ համայնքին հուզող հարցերի:
Հաջորդ օրն առավոտյան, սեպտեմբերի 30-ին, նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ռումինիայի խորհրդարանում հանդիպում ունեցավ Ազգային փոքրամասնությունների խմբի հետ, որը տարիներ ի վեր ղեկավարում է հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ Վարուժան Փամբուկչյանը: Հանդիպմանը ներկա էին հույն, հրեա, գերմանական և այլ ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորները, որոնք ներկայացրեցին Ռումինիայում ազգային փոքրամասնությունների կարգավիճակն ու իրավունքները: Սփյուռքի նախարարը երախտագիտություն հայտնեց մասնավորապես հույն, հրեա և գնչու փոքրամասնություններին Հայոց ցեղասպանության հարցում ռումինահայերին սատար կանգնելու համար, հույս հայտնելով, որ Ռումինիայում այս հարցը հետագա զարգացում կունենա:
Սփյուռքի նախարարը պատվո հյուրի կարգավիճակով ներկա գտնվեց Ռումինիայի խորհրդարանի լիագումար նիստին:
Այնուհետև, նախարար Հակոբյանը Բուխարեստի Կարոլ Առաջինի անվան
Համալսարանական կենտրոնական գրադարանի Մայր սրահում մասնակցեց Ռումինիայի Հայոց միության վերաբացման 25-ամյակի հանդիսավոր նիստին, որին ներկա էին Ռումինիայի Սենատի նախագահ Կալին Պոպեսկու Տարիչեանուն, վարչապետ Վիկտոր Պոնտան, Ռումինիայի նախագահի ներկայացուցիչ Սերջիու Նիստորը, նախկին վարչապետ և ԱԳ նախարար Պետրե Ռոմանը, Ռումինիայի Հայոց Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, և Ռումինիայի խորհրդարանի Ազգային փոքրամասնությունների խմբի ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանը, Ռումինիայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանականներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու հյուրեր:
ՌՀՄ 25-ամյակի կապակցությամբ ուղերձ էր հղել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը. «Հայերի և ռումինական հողի վրա ապրող բնակիչների միջև հարաբերությունների հնությունն այսօր համակեցության կամուրջ է և փոխկապակցում է մշակութային արժեքները, արվեստը և ձգտումները: Պատմությունը մեզ չի խնայել, հաճախ դնելով այնպիսի իրավիճակների առաջ, որ մեր միակ հույսը մնացել է հավատքն ու միասնությունը: Սրանք հիմնարար արժեքներ են, երբ այսօր, տոնելով 1990թ. հետո Ռումինահայոց միության վերաբացումը, վերհիշում ենք 20-րդ դարի սկզբի հայ համայնքների կյանքի դրամատիկ պահերը”, ասվում է նախագահական ուղերձի մեջ: Վարչապետ Պոնտան ողջույնի իր ելույթում զորակցություն հայտնեց հայ համայնքին և ռումինահայ մշակութային ժառանգության ծրագրերին: Սենատի նախագահ Տարիչեանուն իր ելույթում խոսելով Ռումինիայի Հայոց միության 25- ամյակի մասին, այն կապեց Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի զգայուն տարվա հետ»:
Իր ողջույնի խոսքում, նախարար Հակոբյանը երախտագիտություն հայտնեց Ռումինիայի ժողովրդին և իշխանություններին, հատկապես Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ռումինիայում ապաստանած տասնյակ հազարավոր հայերի համար ապրելու, կրթվելու ու արարելու բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար: «Երախտագիտության իմ խոսքն եմ ցանկանում հղել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Իոհաննիսին, ով առաջինն էր Ռումինիայի նախագահներից, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր համերաշխությունը հայտնեց հայ ժողովրդին, հայտարարելով. «1915թ. ողբերգական իրադարձություներից մեկ դար անց իմ խոնարհումն եմ բերում հայ ժողովրդի զոհերին և նրանց, ովքեր անցյալ դարի սկզբից տասնամյակներով դիմադրել են պատմական աղետներին և դժվար փորձություններին: Հարյուր հազարավոր անմեղ հայեր զոհվեցին այդ սարսափելի հանցագործության ժամանակ, որը ստվերում է մարդկությունը և որը մեզ մղում է այսօր ճանաչման և հաշտեցման: Հայ ժողովրդի ողբերգության ճանաչումը կարևոր և անհրաժեշտ ազդակ է ատելությունը, անհանդուրժող-ականությունը, ռասիզմը և այլատյացությունը արմատախիլ անելու համար», Ռումինիայի նախագահի խոսքը մեջբերեց նախարար Հակոբյանը և ավելացրեց. «Հուսով ենք, որ այդ կոչն անարձագանք չի մնա, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացը կտեղափոխվի նոր փուլ, և հետագայում մենք ականատեսը կլինենք ճանաչման և դատապարտման նոր զարգացումների»:
Միջոցառման ընթացքում նախարար Հակոբյանը Ռումինիայի Խորհրդարանի Ազգային փոքրամասնությունների խմբի նախագահ Վարուժան Փամբուկչյանին հանձնեց ՀՀ նախագահի կողմից շնորհված Երախտագիտության մեդալը, որին վերջինս արժանացել էր Ռումինիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման և անցկացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Նույն օրը կեսօրից հետո նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Ռումինիայի Սփյուռքի ռումինների հարցերով նախարար Անջել Տըլվարի հետ, որի ընթացքում փոխադարձաբար ներկայացվեցին իրենց ղեկավարած գերատեսչությունների հիմնական գործառույթները, քաղաքականությունը, ծրագրերն ու Սփյուռքի հետ աշխատանքի հիմնական սկզբունքները: Ռումին նախարարը, բարձր գնահատելով հայկական սփյուռքում հայապահպանության, հայկական համայնքների ինքնության և մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը և այդ ոլորտում ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կուտակած փորձը, ցանկություն հայտնեց երկու գերատեսչությունների միջև շարունակելու կապերը և խորհրդակցությունները: Այս առումով մտքեր փոխանակվեցին տարբեր երկրներում հայ և ռումինական սփյուռքի կառույցների միջև կապերի հաստատման և համագործակցության հեռանկարների շուրջ՝ առանցքում ունենալով հայկական տարբեր համայնքներում բնակվող ռումինահայերին:
Նույն օրը, երեկոյան նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ Հայաստանի անկախության տարեդարձին և ՌՀՄ 25-ամյակին նվիրված պաշտոնական ընդունելությանը, որին ներկա էին Ռումինիայի Խորհրդարանի և կառավարության անդամներ, նախագահի ներկայացուցիչը, դիվանագիտական կորպուսի անդամները, հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Հոկտեմբերի 1-ին նախարար Հակոբյանը հարցազրույց տվեց ռումինական Հանրային հեռուստատեսությանը, այցելեց ՀՀ դեսպանություն, արվեստի նշանավոր մեկենաս Գրիգոր Զամբաքչյանի հավաքածուների թանգարան, այնուհետև Հայոց Առաջնորդարան, ուր զրույց ունեցավ Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տաթև Եպս. Հակոբյանի հետ:
Այցի ողջ ընթացքում նախարար Հակոբյանին ուղեկցում էր Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Համլետ Գասպարյանը:

Рабочий визит министра Диаспоры РА Грануш Акопян в Бухарест
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян с 29 сентября по 1 октября находилась с рабочим визитом в Бухаресте.
Визит начался встречей министра Грануш Акопян с госсекретарем правительства Румынии по вопросам религии Виктором Опаски. Были обсуждены вопросы, касающиеся армянской общины Румынии, в частности, многовековой деятельности в Румынии Армянской церкви. Министр Акопян представила нынешнюю ситуацию и программы взаимодействия Армения-Диаспора по сохранению культурного наследия Диаспоры. Госсекретарь Румынии по вопросам религии, подчеркнув особый вклад армянской общины Румынии в развитие страны, представил программы государственного содействия религиозным меньшинствам, и в частности армянской епархии Румынии, совместные мероприятия. Были обсуждены вопросы, касающиеся организации в ноябре этого года торжественных мероприятий, посвященных 100-летию армянской кафедральной церкви Св. Хрештакапетац Бухареста.
Во второй половине дня министр Грануш Акопян посетила Центр армян Румынии – кафедральный храм Бухареста, правление Союза армян Румынии, издательство «Арарат» и типографию, однодневную школу, музей и библиотеку, расположенные в армянском культурном центре Дудян, где по инициативе председателя Союза армян Румынии Варижана Восканяна была организована встреча с армянской общиной Румынии. Министр представила основные направления и программы взаимодействия Армения-Диаспора, современные вызовы, основные мероприятия 100-летия Геноцида армян и текущие результаты, ответила на волнующие присутствующих вопросы.
Утром следующего дня, 30 сентября, министр Грануш Акопян в парламенте Румынии встретилась с группой национальных меньшинств, которую долгие годы возглавляет представитель армянского меньшинства Варужан Памбукчян. На встрече присутствовали депутаты, представляющие греческое, еврейское, немецкое и другие национальные меньшинства, которые представили статус и права нацменьшинств в Румынии. Министр Диаспоры выразила признательность, в частности, греческому, еврейскому и цыганскому меньшинствам за поддержку румынских армян в вопросе Геноцида армян, выразив надежду, что вопрос этот получит дальнейшее развитие в Румынии.
В статусе почетного гостя министр Диаспоры присутствовала на пленарном заседании парламента Румынии.
Затем министр Акопян в главном зале центральной библиотеки университета им. Кароля Первого Бухареста участвовала в торжественном заседании, посвященном 25-летию повторного открытия Союза армян Румынии, на котором присутствовали председатель Сената Румынии Калин Попеску Таричеану, премьер-министр Виктор Понта, представитель президента Румынии Серджиу Нистор, экс премьер-министр и министр �?Д Петре Роман, председатель Союза армян Румынии Варужан Восканян и руководитель группы нацменьшинств парламента Румынии Варужан Памбукчян, представители национальных меньшинств Румынии, парламентарии, другие высокопоставленные чиновники и гости.
Послание по поводу 25-летия САР направил президент Румынии Клаус Йоханнис: «Давность отношений между армянами и населением румынской земли сегодня служит мостом совместного проживания и взаимосвязывает культурные ценности, искусство и устремления. �?стория не пощадила нас, зачастую ставя в такую ситуацию, что единственной надеждой нашей оставалась вера и единство. Это основополагающие ценности. �? сегодня, празднуя 25-летие возобновления деятельности Союза армян Румынии, мы вспоминаем драматические моменты жизни армянских общин в начале XX века», – говорится в президентском послании.
Премьер-министр Понта в своей речи выразил поддержку армянской общине и программам культурного наследия румынских армян. Председатель Сената Таричеану, говоря о 25-летии Союза армян Румынии, провел параллель со 100-летием Геноцида армян.
В своей приветственной речи министр Акопян выразила признательность народу и властям Румынии за создание благоприятных условий для жизни, образования и созидания десятков тысяч армян, приютившихся в Румынии после Геноцида армян.
«Хочу адресовать мои слова признательности президенту Румынии Клаусу Йоханнису, который первым из президентов Румынии в связи со 100-летием Геноцида армян выразил солидарность с армянским народом, заявив: «Спустя столетие после трагических событий 1915 года я преклоняю голову перед жертвами армянского народа и теми, кто на заре прошлого века десятилетиями противостояли историческим бедствиям и тяжелым испытаниям. При этих ужасных преступлениях погибли сотни тысяч невинных армян. Время, которое человечество затеняет и которое побуждает нас сегодня к признанию и примирению. Признание трагедии армянского народа – важный и необходимый мессидж к искоренению ненависти, непримиримости, расизма и ксенофобии», – процитировала слова президента Румынии министр Акопян, добавив: – Надеюсь, призыв этот не останется без отклика и процесс признания и осуждения Геноцида армян перейдет в новый этап и впоследствии мы станем очевидцами новых развития признания и осуждения».
В ходе мероприятия министр Акопян вручила председателю группы национальных меньшинств парламента Румынии Варужану Памбукчяну медаль «Признательности», которой он был награжден указом Президента РА за значительный вклад в организацию и проведение на должном уровне мероприятий в Румынии, посвященных 100-летию Геноцида армян.
После полудня министр Грануш Акопян встретилась с министром Румынии по вопросам диаспоры Анджелом Тлваром. Собеседники взаимно представили друг другу основные функции, политику, программы руководимых ими ведомств и основные принципы работы с диаспорой. Румынский министр, высоко оценив программы по сохранению армянства, сохранения идентичности и культурного наследия в армянских общинах Диаспоры, а также опыт, накопленный в этом деле Министерством Диаспоры РА, изъявил желание продолжить связи и консультации между двумя ведомствами. В этом плане состоялся обмен мнениями относительно перспектив налаживания связей и сотрудничества между армянскими и румынскими структурами диаспоры в разных странах, взяв за основу румынских армян, проживающих в различных армянских общинах.
Вечером того же дня министр Грануш Акопян приняла участие и выступила на официальном приеме, посвященном Дню независимости Армении и 25-летию САР, на котором присутствовали члены парламента и правительства Румынии, представитель президента, члены дипломатического корпуса и армянской общины.
Министр Акопян 1 октября дала интервью Общественному телевидению Румынии, посетила посольство РА, музей коллекции известного мецената искусства Григора Чамбакчяна, затем предстоятельство армянской епархии, где состоялась беседа с предстоятелем армянской епархии Румынии епископом Татевом Акопяном.
На всем протяжении визита министра Акопян сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Румынии Гамлет Гаспарян.