ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններին
Հուլիսի 2-ին Լոս Անջելեսի «Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ» պարի ակադեմիայի հիմնադիրներ տեր և տիկին Գևորգյանները այցելեցին Սփյուռքի նախարարություն:
Ընդունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Գևորգյան ընտանիքի դերը շուրջ 20 տարի օտար ափերում հայապահպան գործունեություն իրականացնելու և հայ պարարվեստը պահպանելու և տարածելու գործում:
Վարդան Գևորգյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ նման բաձր գնահատականը նոր ուժ կհաղորդի Սփյուռքում ազգային մշակույթի ջահը վառ պահելու համար:
Քննարկվեցին հուլիսի 3-ին Պարարվեստի գործիչների միության, մասնավորապես Կարեն Գևորգյանի աջակցությամբ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում «Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ» պարի ակադեմիայի 20 ամյակին նվիրված համերգին վերաբերող մանրամասներ:
Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ միջազգային պարի դպրոց-ակադեմիան հիմնադրվել է 1995 թ:
Պարային ակադեմիան համերգներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր երկրների բեմերում:
Ակադեմիան իր մասնակցությունն է բերել նաև «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումներին:

Vartan and Siranush Gevorkian visit the RA Ministry of Diaspora
On July 2, founders of Gevorkian Dance Academy of Los Angeles, Mr. and Mrs. Vartan and Siranush Gevorkian visited the RA Ministry of Diaspora.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the guests and praised the Gevorkian family’s role in carrying out activities for national preservation and preserving and disseminating Armenian dance abroad for nearly 20 years.
Vartan Gevorkian expressed gratitude for the cordial reception and mentioned that such high appreciation will make Armenians in the Diaspora work harder to preserve Armenian culture abroad.
The sides discussed details regarding the concert dedicated to the 20th anniversary of Gevorkian Dance Academy at the National Academic Theater of Opera and Ballet. The concert will be held with the support of the Union of Dance Artists and particularly Karen Gevorgyan on July 3.
Established in 1995, the Gevorkian Dance Academy has given concerts in different countries around the world.
The Academy has also participated in the events organized as part of the “My Armenia” (Im Hayastan) Pan-Armenian Festival.