ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններին
Հուլիսի 2-ին Լոս Անջելեսի «Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ» պարի ակադեմիայի հիմնադիրներ տեր և տիկին Գևորգյանները այցելեցին Սփյուռքի նախարարություն:
Ընդունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Գևորգյան ընտանիքի դերը շուրջ 20 տարի օտար ափերում հայապահպան գործունեություն իրականացնելու և հայ պարարվեստը պահպանելու և տարածելու գործում:
Վարդան Գևորգյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ նման բաձր գնահատականը նոր ուժ կհաղորդի Սփյուռքում ազգային մշակույթի ջահը վառ պահելու համար:
Քննարկվեցին հուլիսի 3-ին Պարարվեստի գործիչների միության, մասնավորապես Կարեն Գևորգյանի աջակցությամբ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում «Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ» պարի ակադեմիայի 20 ամյակին նվիրված համերգին վերաբերող մանրամասներ:
Վարդան և Սիրանուշ Գևորգյաններ միջազգային պարի դպրոց-ակադեմիան հիմնադրվել է 1995 թ:
Պարային ակադեմիան համերգներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր երկրների բեմերում:
Ակադեմիան իր մասնակցությունն է բերել նաև «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումներին:

Вардан и Сирануш Геворгяны посетили Министерство Диаспоры
Учредители танцевальной академии «Вардан и Сирануш Геворгяны» Лос Анджелеса господин и госпожа Геворгяны 2 июля посетили Министерство Диаспоры РА.
Принимая гостей, министр высоко оценила роль семьи Геворгянов по сохранению на протяжении почти 20 лет армянства на чужбине и сохранению и распространению армянского танцевального искусства.
Вардан Геворгян выразил благодарность за теплый прием и отметил, что столь высокая оценка придаст новые силы высоко держать в Диаспоры факел национальной культуры.
Были обсуждены подробности предстоящего 3 июля в Национальном академическом театре оперы и балета концерта, посвященного 20-летию академии танца «Вардан и Сирануш Геворгяны», организованного при содействии Союза деятелей танцевального искусства и в частности Карена Геворгяна.
Международная школа-академия танца «Вардан и Сирануш Геворгяны» была основана в 1995 году, ее воспитанники выступали с концертами на сценах многих стран мира, участвовали также в мероприятиях, организованных в рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения».