«Հայաստանն այն ադամանդն է, որ ես ժառանգել եմ իմ մեծ մորից, իմ պապերից». Անուշ Նագաշյան
Երևանյան աննախադեպ շոգ հունիսն է. Հանրապետության հրապարակին հարակից այգու բացօթյա սրճարանում զրուցում եմ երիտասարդ տաղանդավոր երգչի հետ ու հանկարծ, հենց այն պահին, երբ Հայկ Մխոյանը պատմում է Բուլղարիայում տեղի ունեցած «Բալկան ֆոլք» մրցույթին իր ներկայացրած Կոմիտասի երգի կատարման արձագանքները, շատ մոտիկից «Կիլիկիա» երգն է լսվում, երգողի ձայնն էլ այնքա՜ն հարազատ է… Ձայնակցողներ էլ կան: Շրջվում եմ և տեսնում կողքի սեղանի մոտ նստած սփյուռքահայ բանաստեղծուհի, մանկավարժ, ասմունքող Անուշ Նագաշյանին՝ շրջապատված արտաքին հագուկապից դատելով՝ օտարերկրացիներով: Միանում ենք այդ խմբին և ծանոթանում Անուշի մայրիկի նախկին աշակերտների հետ. շիկավարս, կապտականաչ աչքերով դարակազմիկ հայերի ժառանգներ են:
– Անո՛ւշ, սկսենք Ձեզնից, քանի որ Հերմանն ու Անդրանիկը Ձեր ընկերներն են:
– Հերմանն ու Անդրանիկը Պոլսից եկել էին սովորելու Երևուսաղեմում, ուր բացվել էր «Տատուրյան» գիշերօթիկ դպրոցը, որի նպատակն էր Թուրքիայից հայ երեխաների բերել ու հայերեն սովորեցնել: Այդ դպրոցի տնօրենը մայրս էր: Այդտեղից է գալիս մեր մտերմությունը, մենք քույր ու եղբոր պես ենք: Հիմա նրանք եկել են Հայաստան՝ վայելելու գեղեցիկ ամառը, այցելելու տեսարժան վայրեր և մասնակցելու մեր «Տատուրյան» դպրոցի ընկերներից մեկի տղայի հարսանիքին: Պատկերացրեք, որ 43-44 տարի առաջ ենք իրար տեսել, և այսօր երջանկություն ունեցանք հանդիպելու Հայրենիքում: Ես միշտ հետաքրքրված էի տղաներով, մայրս պահել էր նրանց լուսանկարները, անընդհատ նայում էինք: Մի օր էլ երեսգրքի (ֆեյսբուքի) միջոցով գտա նրանց: Միշտ մտածում էի Երուսաղեմում հավաք կամզակերպել: Աստված երկար կյանք տա մորս. մեծանում է և միշտ ապրում իր աշակերտներին հանդիպելու ակնկալիքով: Հիմա Եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված գրքի վրա եմ աշխատում, չհասցրեցի տարելիցի օրերին, սակայն կվերջացնեմ և այնուհետև պատրաստվում եմ գիրք գրել «Տատուրյան» դպրոցի սաների մասին. դա շատ կարևոր է, որովհետև տղաները, ովքեր թուրքերեն ու քրդերեն էին խոսում և ոչինչ չգիտեին իրենց ինքնության մասին, հայերեն խոսել սովորեցին, հայ ընտանիքներ կազմեցին, այսօր եկեղեցիներին, հայկական մշակույթին են ծառայում, և այդ ամբողջը, անշուշտ, Երուսաղեմի «Տատուրյան»-ով եղավ:
– Հերման Էրոյան, Շվեյցարիա – Իմ արմատները Բիթլիսից են՝ Սարոյանի ծննդավայրից: Մինչև 1972-ը ապրել եմ Պոլսում, հետո՝ Երուսաղեմում: Երկրորդ անգամ եմ Հայաստանում՝ սիրուն է, բարձր ու սքանչելի: Ղարաբաղ եմ գնացել, ես անչափ հիացած եմ այդ աշխարհի գողտրիկ բնությամբ: Շատ եմ սիրում Սևանա լիճն ու լճի շրջակայքը: Մեկ զավակ ունեմ, ցավոք, հայախոս չէ, որովհետև կինս հայուհի չէ: Իմ հայերենի համար պարտական եմ արմատներիս, հայոց լեզվի հանդեպ ունեցած սիրուս և Երուսաղեմի «Տատուրյան» դպրոցին: Երուսաղեմում մենք սովորեցինք թե՛ մեր պատմությունը, թե՛ գրականությունը, թե՛ կրոնը, թե՛ հայկական երգերը:
– Անդրանիկ Թորոսյան – Ես շուրջ 32 տարի ապրում եմ Գերմանիայի Շտուտգարդ քաղաքում: Ծնողներս Ստամբուլից են: Ցեղասպանության զոհեր են դարձել նաև ծնողներիս հարազատները. հայրս շատ է պատմել այդ մասին: Ավա՜ղ, ծնողներս մահացել են: Հիմնական կրթությունս ստացել եմ Ստամբուլում, որից հետո սովորել եմ Երուսաղեմում, այնուհետև՝ Գերմանիայում: Ես նույնպես երկրորդ անգամ եմ Հայաստանում: Շատ եմ հավանում Երևանը, հատկապես՝ Հանրապետության հրապարակը: Շատ աղվոր է Երևանի ջուրը: Ընտանիքս հայախոս է, կինս Ստամբուլի հայուհի է, երկու զավակ ունեմ, ովքեր նույնպես հայախոս են: Հիմա եկել ենք Հայաստան՝ մասնակցելու հայկական հարսանիքի: Ուրախ առիթ է, նաև առիթ է՝ լինելու շատ հայկական միջավայրում: Անուշն է մեզ բոլորիս միավորողը: Պոլսում մենք հայկական դպրոց էինք հաճախում, տանը խոսում էինք հայերեն, սակայն հայոց պատմությունն ու գրականությունը արգելված էր դպրոցում: Մենք պատմություն և գրականություն սովորեցինք Երուսաղեմում:
– Եղեռնի 100-րդ տարելիցը ասես ցնցեց ողջ աշխարհը. կարծես հայաճանաչության տարի դարձավ: Ձեր կարծիքով կգա՞ արդյոք հատուցման օրը, արդյոք հայը մի օր ոտք կդնի՞ իր Պատմական Հայրենիքի հողին:
– Անուշ Նագաշյան – Երբ այսօր թուրքը մերժում է, ժխտում է Հայոց ցեղասպանությոնը, դա նշանակում է, որ ինքն ընդունում է, որովհետև մարդ մերժում է այն բանը, որն ընդունել է, ոչ թե այն, ինչ գոյություն չունի:
– Հերման Էրոյան – Ես հավատում եմ, որ Պատմական Հայրենիքը դարձյալ մերը կլինի. հույսը միշտ վերջում է կորսվում: Ինձ համար ավելի կարևոր է, որ մենք այսօրվա Հայաստանը զորացնենք, ուժեղացնենք, որպեսզի այն դառնա ծաղկուն ու երջանիկ երկիր: Դրանից հետո միայն մեր երկիրը կմեծանա ու կհզորանա, և կհասնենք բաղձալի նպատակներին:
– Անդրանիկ Թորոսյան – Կուզեմ հավատալ ու տեսնել այդ օրը. դյուրին չէ, բայց սրտով կուզեմ, սրտով կհավատամ:
– Ի՞նչ է Հայրենիքը Ձեզ համար:
– Անուշ Նագաշյան – Հայրենիքն իմ էությունն է, ես չեմ կարող անհայրենիք մարդ պատկերացնել: Հայրենիքն իմ պապերիս կառուցածն է, իմ պապերից ժառանգածն է, և այն է Հայրենիքը, որը ես պիտի թողնեմ իմ ժառանգներին: Ամեն մարդ կարող է տասնյակ զարդեր ունենալ, բայց յուրաքանչյուրը մի ադամանդ պիտի ունենա՝ իր մեծ մորից ժառանգած: Հայաստանն այն ադամանդն է, որ ես ժառանգել եմ իմ մեծ մորից, իմ պապերից:
– Անդրանիկ Թորոսյան – Հայրենիքն ինձ համար ամեն ինչ է. լիարժեքություն է, ապահովություն է, խենթանալու բան է: Պետք է, որ օր մը հաստատվենք Հայաստանում:
– Հերման Էրոյան – Հայրենիքն ինձ համար այն ուժն է, որով օտար երկրներում կարողանում ենք գոյատևել, Հայրենիքն ինձ համար Վանն է, Բիթլիսն է, Մուշն է…
– Սիրելի՛ հայեր, ձեզ հանդիպեցի երգելիս, ուրեմն վերջին հարցս էլ երգի մասին է. ո՞րն է ձեր սիրելի հայկական երգը:
– Անուշ Նագաշյան – Շատ եմ սիրում «Լեռներ հայրենի»-ն, որը Հովհաննես Բադալյանն էր կատարում:
– Անդրանիկ Թորոսյան – Հայկական բոլոր երգերն էլ սիրում եմ, բայց «Էրեբունի-Երևան»-ն ուրիշ է ինձ համար:

«Армения – бриллиант, который я унаследовала от своих дедов»: Ануш НАГАШЯН
Беспрецедентно жаркий ереванский июнь, в одном из летних кафе в сквере, примыкающем к площади Республики, мы беседуем с молодым талантливым певцом, и вдруг, в тот самый момент, когда Айк Мхоян рассказывает об откликах на исполнение им песни Комитаса на состоявшемся в Болгарии конкурсе «Балкан фолк», поблизости звучит песня «Киликия», и голос исполнителя такой родной… Есть и подпевающие. Оборачиваюсь, и вижу за соседним столиком армянку из Диаспоры, поэтессу, педагога, декламатора Ануш Нагашян в окружении, судя по одежде, иностранцами. Присоединяемся к этой группе и знакомимся с бывшими учениками матери Ануш – рыжими, голубо- зеленоглазыми наследниками  армян.
– Ануш, начнем с Вас, поскольку Герман и Андраник Ваши друзья.
– Герман и Андраник приехали из Константинополя на учебу в �?ерусалим, где открылась школа-интернат «Татурян», цель которой – привозить из Турции армянских детей и обучать армянскому языку. Директором этой школы была моя мама. Оттуда и идет наша дружба, мы как братья и сестры. Сейчас они приехали в Армению наслаждаться прекрасным летом, посетить достопримечательности и участвовать в свадьбе сына одного из наших друзей по школе «Татурян». Представьте, мы видели друг друга последний раз 43-44 года назад, и сегодня посчастливилось встретиться на Родине. Я всегда интересовалась ребятами, мама хранила их фотографии, часто смотрели их. А однажды в Фейсбуке нашла их. Всегда думала организовать встречу в �?ерусалиме. Дай Бог долгих лет жизни моей маме: стареет и постоянно живет надеждой встретиться с учениками. Сейчас работаю над книгой, посвященной 100-летию Геноцида армян, не успела ко дню годовщины, но закончу, а затем намереваюсь написать книгу о воспитанниках школы «Татурян» – это очень важно, поскольку ребята, говорящие на турецком и курдском и ничего не знавшие о своей идентичности, научились говорить на армянском, создали армянские семьи, сегодня служат Армянской церкви и культуре, и все это, конечно, благодаря �?ерусалимской школе «Татурян».
Герман ЭРОЯН, Швейцария: – Мои корни из Битлиса, родины Сарояна. До 1972 года жил в Константинополе, затем – в �?ерусалиме. В Армении в третий раз – красива, величественна, чудесна. Ездил в Карабах, безмерно восхищен прекрасной природой этого края. Очень люблю озеро Севан и его окрестности. У меня один ребенок – увы, не говорит по-армянски, поскольку супруга не армянка. Своим армянским обязан  своим корням, любовью к армянскому языку и иерусалимской школе «Татурян», где мы учили нашу историю и литературу, религию и армянские песни.
Андраник ТОРОСЯН: – Уже около32 лет живу в городе Штуттгардт Германии. Родители из Стамбула, их родственники также пали жертвами Геноцида: отец много рассказывал об этом. Увы, родители уже скончались. Основное образование получил в Стамбуле, после чего учился в �?ерусалиме, затем в Германии. Я также в третий раз посещаю Армению. Мне очень нравится Ереван, особенно площадь Республики. Очень хорошая Ереванская вода. Семья моя армяноговорящая, супруга – армянка из Стамбула. У нас двое детей, которые также говорят на армянском. Ныне приехали в Армению участвовать в армянской свадьбе. Радостный повод, а также повод побывать в очень армянской среде.
Всех нас объединяет Ануш. В Константинополе мы посещали армянскую школу, дома говорили на армянском, однако армянская история и литература в школе были под запретом. �?сторию и литературу мы учили в �?ерусалиме.
– 100-летие Геноцида армян будто потрясло весь мир: словно год стал годом познания армянства. По-вашему, настанет день возмездия, вступит ли однажды армянин на земли своей �?сторической Родины?
Ануш НАГАШЯН: – Когда турок сегодня отрицает Геноцид армян, это значит, что он признает, поскольку человек отрицает то, что признал, а не то, чего не было.
Герман ЭРОЯН: – Я верю, что �?сторическая Родина вновь будет нашей: надежда умирает последней. Для меня намного важнее, чтобы мы делали могущественнее и сильнее сегодняшнюю Армению, чтобы она стала процветающей и счастливой страной. Только после этого мы достигнем исполнения наших чаяний.
Андраник ТОРОСЯН: – Хочу верить и видеть тот день: нелегко, но от всего сердца хочу и верю.
– Чем является для вас Родина?
Ануш НАГАШЯН: – Родина моя сущность, я не представляю человека, не имеющего Родины. Родина – то, что построили мои деды, унаследованное от них, что я должна завещать моим наследникам. Человек может иметь много драгоценностей, но каждый должен владеть одним бриллиантом, унаследованным от бабушки: Армения – бриллиант, который я унаследовала от своей бабушки, от своих дедов.
Андраник ТОРОСЯН: – Родина для меня все: полноценность, безопасность. Однажды мы должны приехать и обосноваться в Армении.
Герман ЭРОЯН: – Родина для меня та сила, которой на чужбине можем существовать, Родина для меня – Ван, Битлис, Муш…
– Дорогие армяне, я встретила вас поющими, и последний вопрос – о песне. Какая армянская песня для вас самая любимая?